Cyfrowa kablowka SPRAY i HD

salat

Member
jotgie napisał:
jz tego co czytałem (a nie znam się wiec mogę się mylić) komponent to 3 kabelki czerwony, zielony niebieski... u mnie w zestawie jest potrójny ale czerwony, biały, żółty... ???

Kolory nie mają znaczenia, ważne że masz trzy kabelki.

Jezeli nie masz więcej kabelków to sprawdź na razie obraz, dźwięk sprawdzisz później
 

jotgie

New member
wczoraj już nie zdążyłem, a dzis jadę kupić kabelek HDMI (a może Component? albo nawet jakiś lepszej jakości SCART? psiakrew...te ciągłe wybory;) ).

takie krótkie podsumowanko wczorajszego dnia:

z minusów:
- brak języka polskiego w menu i w manualu (znacznie utrudnia zwłaszcza, że Humax ma naprawde dużo możliwości),
- dekoder zawiesza się National Geografic HD - nie można przełączyć na inny program klawiszami P+/-, < > ani żadnymi innymi (jedynie poprzez wybór innego programu z listy)
- w liscie programów, w zakładce HD nie ma National Geografic HD, a powinen tam być z innymi programami HD
- programy polskie są porównywalnej, a nawet gorszej jakości niż z analoga
- siła sygnału 61-62% (ale jakość 100%)
- telewizor nie wykrywa sygnału stereo

z plusów:
- super jakość kanałów HD - nawet po SCART
- bardzo dobra jakość kanałów zagranicznych (np. Discovery)
- tydzień gratis z pakietem Canal+, Canal+Film, Canal+Sport - super jakość
- lista programów podzielona na zakładki: All, HD, Favourites, Recent (ulubione oczywiście modyfikowalne) do których szybki dostęp jest za pomocą dobrze ulokowanych kolorowych przycisków na pilocie


wentylatorka nie słyszałem, pilot może być, ale działa tylko z dekoderem, dekoder nie widzi pilota od TV, kanały ustawił instalator, gdy mnie nie było, ponoć można ustawić dowolną kolejność, choć numer kanału pozostaje ten sam (jeszcze do sprawdzenia).
 
Ostatnia edycja:

brystol

New member
z minusów:
- brak języka polskiego w menu i w manualu (znacznie utrudnia zwłaszcza, że Humax ma naprawde dużo możliwości)
Brak polskiego języka w menu to jeszcze ujdzie ale żeby manuala po polsku nie dali to już skandal. Nie każdy musi władać angielskim, żeby ze sprzętu korzystać.
- programy polskie są porównywalnej, a nawet gorszej jakości niż z analoga
Co masz na mysli pisząc, że są gorszej jakości ? Jestem troche przerażony bo u mnie niektóre programy to totalna kaszana.

Z tym kabelkiem HDMI to akurat przewidywałem, że dadzą jakiś "szrot" i wczesniej kupiłem kabelek Bandridge Premium. Czekam spokojnie na instalację - obiecano mi w ten czwartek.
 

jotgie

New member
brystol napisał:
Co masz na mysli pisząc, że są gorszej jakości ? Jestem troche przerażony bo u mnie niektóre programy to totalna kaszana.

generalnie przez analog mam lekkie śnieżenie i delikatny pasek jeżdżący z dołu do góry. z dekodera nie ma tego efektu, ale zamiast tego są cyfrowe efekty - pixeloza, czasem jakieś śmieci i to co najbardziej mnie drażni, to brak płynnego przejścia między kolorami - taki efekt, jakbyś obrazek w komputerze z 24 bitów przestawił na 256 kolorów... na szczęście to wszystko tylko na polskich "podstawowych" kanałach: TVP1, Polsat itp. Mam też nadzieję, że lepszy kabelek zlikwiduje te "niedociągnięcia"...

brystol napisał:
wczesniej kupiłem kabelek Bandridge Premium.

rozumiem HDMI? bo teraz mam wątpliwości, czy nie wziąć componentu...

brystol napisał:
Czekam spokojnie na instalację - obiecano mi w ten czwartek.

powodzenia. i pisz od razu o swoich odczuciach.
 

SnOOpHeR

New member
A czy jest ktos tutaj mieszkajacy przy ul Kowalczyka?
Spray obiecywal podlaczenie swojej kablowki ponad pol roku temu, teraz wprowadzaja cyfrowa TV i HD i obiecali w tym miesiacu wszystko zalatwic.
Napisalem pytanie o termin - cisza....
 

jotgie

New member
no i dupa...
podłączyłem po HDMI - programy HD są, reszty nie ma (znaczy cos widać, ale cały obraz jest za zieloną kratką - głos jest i nawet wykrywa stereo i te dolby costam)

podłączyłem YPbPr - to samo (tyle że bez głosu)


i co? macie jakies pomysły?


tak to wygląda:

 
Ostatnia edycja:

brystol

New member
Nie znam tego telewizora wogóle ale może to kwestia ustawień. Ciężko jest coś konstruktywnego wymyśleć na odległość. Na początek mam takie pytania:

Pierwsze pytanie to jaki kupiłeś kabelek HDMI (firma, mam nadzieję że nie za 30 zł) ?
Czy dekoder ma jakieś możliwości ustawienia sygnału ?

Mnie się raczej wydaje, że jest to kwestia ustawień w dekoderze.
 

jotgie

New member
brystol napisał:
Nie znam tego telewizora wogóle ale może to kwestia ustawień. Ciężko jest coś konstruktywnego wymyśleć na odległość. Na początek mam takie pytania:

Pierwsze pytanie to jaki kupiłeś kabelek HDMI (firma, mam nadzieję że nie za 30 zł) ?
Czy dekoder ma jakieś możliwości ustawienia sygnału ?

Mnie się raczej wydaje, że jest to kwestia ustawień w dekoderze.

HDMI - fakt - no name (ale za 45 zyla :D ) ale identyczna sprawa po componencie, więc nie wina kabla

tez myślę, że kwestia ustawien w dekoderze, tyle, że nie za bardzo jest co tam ustawiac... są opcje dotyczące SCART (RGB, S-Video itp), dotyczące HDMI - PCM, Dolby digital (w obu przypadkach obraz taki sam) i to chyba wsio...

na infolinii pan posłuchał, poprosił o adres i telefon i tyle...


połączyłem jeszcze cinch-ami audio l/r + video (composit?) i poszło podobnie jak po SCART, chyba nawet lepiej - znaczy polskie do kitu, a HD EXXXTTRA (akurat pokazali zbliżenie twarzy - mozna było policzyć pory skóry i popekane naczynka w oczach)
 
Ostatnia edycja:

brystol

New member
Z kablem HDMI miałem "przygody" - kupiłem początkowo produkt firmy HAMA, potem dużo przeczytałem o jakości kabli i inych takich tematach i zaryzykowałem kupując właśnie Bandridge'a. Szczerze powiem, że jednak jest różnica. Nie wiem czy w twoim przypadku akurat ma to znaczenie ale kable "no name" to strata kasy (wcześniej w to nie wierzyłem).

A sygnał leci na pewno w PAL ? Może są osobne ustawienia dla każdego wyjścia.
 

jotgie

New member
brystol napisał:
A sygnał leci na pewno w PAL ? Może są osobne ustawienia dla każdego wyjścia.

hmmm... PAL? tak, słyszałem kiedys o tym:D

a tak serio - w dekoderze miałbym to ustawić? ale jeżeli dotyczyłoby to wyjść z dekodera, to by programy HD też nie działały... chyba...

co do kabla HDMI - jakbym wydał 150 zyla i bym zobaczył że nie działa - chyba bym się załamał...
 

jotgie

New member
przepraszam, ze post pod postem ale ważne jest:D

ruszyło po HDMI:D

i powiem szczerze, że jest naprawdę OK!!!

co prawda np. TVN przy oryginalnej rozdzielczości jest tragiczne (kilo smieci, błyskających kropeczek itp) ale w rozdziałce 1080 jest żyleta (no taka tępa trochę, ale żyleta)

jedyna niedoskonałość obrazu, to takie lekko poszarpane krawędzie przy szybkim ruchu... ale eszcze potestuję - zobaczymy, może się poprawi.



EDIT:

sorry, znów dupa...
obraz przez kilka minut był OK. następnie jakby się rozwarstwił - tzn. zatrzymała się jedna klatka a na niej leciał film dalej - półprzezroczysty...

przełączyłem na inny program - ta zatzrymana klatka wciąz tam była, a nad nia leciał nowy program...

potem przełączyłem na program HD - wszystko OK. powrót na nie-HD i moim oczom ukazała się piekna zielona kratka...
 
Ostatnia edycja:

SnOOpHeR

New member
jotgie napisał:
przepraszam, ze post pod postem ale ważne jest:D

ruszyło po HDMI:D

i powiem szczerze, że jest naprawdę OK!!!

co prawda np. TVN przy oryginalnej rozdzielczości jest tragiczne (kilo smieci, błyskających kropeczek itp) ale w rozdziałce 1080 jest żyleta (no taka tępa trochę, ale żyleta)

jedyna niedoskonałość obrazu, to takie lekko poszarpane krawędzie przy szybkim ruchu... ale eszcze potestuję - zobaczymy, może się poprawi.



EDIT:

sorry, znów dupa...
obraz przez kilka minut był OK. następnie jakby się rozwarstwił - tzn. zatrzymała się jedna klatka a na niej leciał film dalej - półprzezroczysty...

przełączyłem na inny program - ta zatzrymana klatka wciąz tam była, a nad nia leciał nowy program...

potem przełączyłem na program HD - wszystko OK. powrót na nie-HD i moim oczom ukazała się piekna zielona kratka...

Wow, ale to pokręcone ;) A może coś z TV jest nie tak ?!
 

jotgie

New member
SnOOpHeR napisał:
Wow, ale to pokręcone ;) A może coś z TV jest nie tak ?!

wiesz, między przełączeniami kanałów, znika cały obraz na telewizorze, pojawia się ciemny, czysty ekran, czasem pojawi się niebieski (taki jak przy braku sygnału) i potem wskakuje ten obraz z zakłóceniami. czyli nie zostaje nic na ekranie telewizora (czyli nie ma sytuacji że czegos nie odświeżył i coś zostało w TV coś z poprzedniego kanału) tylko widać, jakby ten zakłócony obraz szedł z dekodera...
 

mayiv

New member
ok, to teraz ja.

Podłączyłem po HDMI, ruszyło od razu. Po parogodzinnym klikaniu mam sporo uwag, ale po kolei. Najpierw o obrazie: potwierdzam właściwie wszystko, co pisze jotgie. Pewnie mam nawet taki sam kabel, cena się zgadza ;). Jedna dziwna rzecz, to taki efekt, że, gdy pojawi się czarny ekran (np. napis 'reklama' na tvn24), to coś zostaje na ekranie, takie cienie tego co było przed chwilą.

Teraz trochę technicznie: nadają na dziesięciu częstotliwościach, z dziwnym, bo niestandardowym symbol ratem: 6952. Pierwsza częstotliwość to 162MHz. Tam też na pewno nadają NIT z opisem sieci. Kanały są kodowane prawie wszystkie, oprócz tvp1, tvp2 i jeszcze jednego w dwóch kopiach (ale to po pierwsze zapewne niedopatrzenie, a po drugie Cartoon Network i TCM miały być osobno!). Mam w domu inny dekoder kablowy z Conaksem (nie HD) i po zeskanowaniu i włożeniu karty kanały działają. Więc jeśli ktoś chce na własną rękę zakupić sobie np. kablowy dekoder z nagrywarką, to powinno to działać (EDIT: Spray jednak planuje parować karty). Ważne, żeby miał wbudowanego Conaksa. Sam dekoder Humaksa jest robiony pod szwedzkiego operatora kablówki o nazwie com hem. Zresztą na pudełku jest to napisane. Wygląda na to, że Spray poszedł tu po najprostszej linii i nawet nie próbował dostosować oprogramowania do polskich warunków we współpracy z Humaksem (którego oddział R&D robiący oprogramowanie do dekoderów znajduje się w Polsce zresztą), tylko ściągnęli dekoder taki jaki był ze Skandynawii. Na pudełku też jest napisane, że zawiera kabel HDMI. Menu OSD w czterech językach: angielski i trzy skandynawskie.

Podczas użytkowania zdarzyło mi się coś podobnego do tego, co opisywał jotgie: półobraz jednej klatki z jednego kanału został na ekranie przenikający się z półobrazem działającego video. Przełączenie kanałów nie pomagało, standby nie pomagał. Pstryknięcie wyłącznikiem musiało pomóc :).

Jedna z największych kich, którą zauważyłem, to brak EPG. Powtarzam: brak EPG. Mam nadzieję, że to tylko chwilowa awaria lub coś w tym rodzaju. EPG w telewizji cyfrowej to absolutny standard i nie wyobrażam sobie użytkowania dekodera bez tego.

Kolejna rzecz wiąże się z ukierunkowaniem dekodera na Skandynawię: możliwości wyboru języków. Na TCM było kilka ścieżek audio. Polska, jakieś inne i angielska. Dekoder automatycznie wybiera angielską (zgodnie z językiem menu). Można ścieżkę przestawić przyciskiem Opt+. Ale niestety nie pamięta tego ustawienia! Po zmianie kanału i powrocie na ten sam, jest znów ścieżka angielska.

Zdarzyło się raz, że na jednym kanale był komunikat o niepowodzeniu w komunikacji z kartą. Na kanałach 300 i 301 jest komunikat "No access". O północy też.

Podsumowując, główny plus to taki, że to działa w ogóle. I, że są dwa kanały HD (na razie puszczają jeszcze ASTRA HD, ale to się nie liczy).

Minusy:
- BRAK EPG! po trzykroć;
- wyjęty kabel HDMI z pudełka - i to jest cholernie wkurzające, jak opłaty za toaletę w restauracji;
- brak instrukcji po polsku;
- brak menu po polsku;
- brak możliwości zapamiętywania wyboru ścieżki językowej lub ustawienia domyślnego języka wyboru;
- podwójny CN/TCM zamiast dwóch oddzielnych kanałów;
- "no access" na kanałach 300 i 301;
- wolno przełączające się kanały.

A to, że się zepsuł obraz i potrzebny był restart, to na 99% błąd w oprogramowaniu.

Tyle na razie, możliwe, że będzie więcej. O wszystkie powyższe mam zamiar molestować Spraya. Pomożecie? W kupie siła ;)

P.S Gdyby ktoś miał problem z rozjazdem dźwięku z obrazem, to można wcisnąć mute na 3 sekundy i sobie to podregulować.
 
Ostatnia edycja:

brystol

New member
@ jotgie: A czy wtedy kiedy było dobrze majstrowałeś cos w ustawieniach czy tak samo z siebie zrobiło się dobrze ?

Ciekawe czy użytkownicy posiadający LCD czy Plazmy mają podobne "jazdy" z tym sygnałem.
Nie chcę krakać ale chyba czeka cię wymiana na cyfrówkę.....

EDIT:
Wszytsko jasne. Oczywiście trzeba będzie Spraya dusić żeby dał przynajmniej manual po polsku. Z tego co wiem nie wolno sprzedawać towarów w Polsce bez informacji o produkcie w języku Polskim a dobrym zwyczajem manual powinien byc dołączony w naszym języku. Czyli widać oferta wprowadzona "na kolanie" przed świętami żeby od ludzi kasę wyrwać.

@mayiv: Jaki telewizor posiadasz?
 
Ostatnia edycja:

mayiv

New member
Jakiegoś Samsunga LCD 32", na którym to puszczam, i jakiegoś Philipsa LCD 26", na którym może porównam jeszcze kiedyś, jak będę miał czas poprzenosić graty :)
Piszę jakiegoś, bo nie pamiętam oznaczeń (telewizory nabywałem drogą inną niż kupno, więc nie spędziłem dużo czasu nad analizą i wyborem :))
 

jotgie

New member
brystol napisał:
@ jotgie: A czy wtedy kiedy było dobrze majstrowałeś cos w ustawieniach czy tak samo z siebie zrobiło się dobrze ?

dobrze się zrobiło po wyłączeniu i włączeniu dekodera "z guzika" - czyli wyłączeniu zasilania. za pierwszym razem też pewnie było dobrze, tylko ze od razu przełączyłem na kanał HD, żeby zobaczyc jak wygląda na kablu HDMI i powrót na kanał SD zaowocował od razu piękną zielenią... czyli nie miałem szansy zauważyć, że przez chwilę przed włączeniem kanału HD kanał SD działał OK i pominąłem etap rozwarstwiania się obrazu...

mayiv napisał:
Podczas użytkowania zdarzyło mi się coś podobnego do tego, co opisywał jotgie: półobraz jednej klatki z jednego kanału został na ekranie przenikający się z półobrazem działającego video. Przełączenie kanałów nie pomagało, standby nie pomagał. Pstryknięcie wyłącznikiem musiało pomóc :).

tylko raz się tak pojawiło, pojawia się czasem, czy znalazłeś jakiś sposób, ze przestało sie pojawiać ?(pomijając wyłączanie z guzika)

a masz tez problemy z przełączaniem kanałów z kanału HD? u mnie działa tylko poprzez wybór z listy...
 
Ostatnia edycja:

mayiv

New member
Sądzę, że to błąd w oprogramowaniu, więc ciężko będzie coś wymyślić. Z doświadczenia wiem, że często nawet programiści nie wiedzą skąd się takie rzeczy biorą :). A jak już się staną, to dopiero grzebanie bezpośrednio w pamięci/rejestrach może pomóc, czyli dla zwykłego śmiertelnego użytkownika tylko restart.

Przełączanie u mnie działa w porządku, a przynajmniej jak na razie nie zauważyłem nic dziwnego.
 

brystol

New member
Podczas użytkowania zdarzyło mi się coś podobnego do tego, co opisywał jotgie: półobraz jednej klatki z jednego kanału został na ekranie przenikający się z półobrazem działającego video.
Czasem tzw. "polepszacze" obrazu powodują takie zjawiska. Gdzieś to czytałem chyba nawet na tym forum.
 

jotgie

New member
brystol napisał:
Czasem tzw. "polepszacze" obrazu powodują takie zjawiska. Gdzieś to czytałem chyba nawet na tym forum.

rozumiem, że polepszacze w dekoderze? bo w tv po hdmi wszystkie cyfrowe są wyłączone...

psiakrew...

a ze spray'a jeszcze nie oddzwonili...
 
Do góry