Cyfrowa kablowka SPRAY i HD

RysiekHD

New member
Poniewaz zapopczatkowalem ten post i w koncu (po 4 tygodniach) mi podlaczyli moze ja sie wypowiem. Nie mam pojecia o saprawach technicznych wiec bede pisal jak laik (moj tv to sharp XL2E 42"):
- braqk kabla hdmi zgadzam sie kicha, szczegolnie ze na pudelku i w instrukcji jest napisane ze dodanyu jest, z drugiej strony pewnie i tak jego jakosc bylaby kiepska wiec kupilem taki za ok 200, ale Spray powinien sie wstydzic ze nas oszukuje, chociaz od jakiegos czasu jest info w internecie ze nie ma hdmi
- EPG jest ale bez zawartosci
- na niektorych kanalach po d gorna rama tv pojawiaja sie biale paseczki
+ jakosc HD pierwsza klasa, z tym ze oproch NGC te dwa pozostale to kicha programowa
+ kanaly SD moim zdaniem podobna jakosc jak na analogowym sprayu, moja zona twierdzi ze lepsza jakosc
+ Canal+ szczegolnie sport extra jakosc, pozostale dwa przecietnie
- odnosze wrazenie ze jak na analogowce na sporcie nie bylo smug nawet z bliska jak byl pokazywany obraz to na C+sport przy przyblizeniu pilkarza jak szybko biegnie cos sie zaczyna pojawiac, ale moze to moje wrazenie tylko
- co do infolinii spraya to kicha, oni tam nic nie wiedza, nic nie pomoga, nie wiedza kiedy ma przyjsc monter, czeka sie pare dni aby oddzwonili, kicha

Mam nadzieje ze ktos ze Spraya te nasze wypowiedzi czyta i ze sa to choroby wieku mlodzienczego. Bo jesli za pare miesiecy nadal beda te wszystkie niedogodnosci to sie przezuce na Cyfre lub Nke.

NOWOSC! monter powiedzial mi ze wkrotce bedzie Canal+HD, nic nie slyszalem o TVNHD

************

Wlasnie porownywalem TVN24 i wydaje mi sie ze w SD obraz jest ostrzejszy natomiast przez dekoder bardziej rozmazany. Dzisiaj znajomi obiektywnie ocenia to jeszcze sie odezwe.

*************

Kolejny mini raporcik, musze potwierdzic to co inni uzytkownicy, ogladalem canal+ i obraz zaczal sie zatrzymywac na sekunde i tak do momentu do kiedy nie zmienilem kanalu i to pomoglo.
Dodatkowo co paredziesiat minut pojawia sie jakby zaklocenie w postaci migniecia zielonych kresek i znika, ledwo zauwazalne.
Mam nadzieje za aktualizacja oprogramowania to poprawi.

Czy wiecie jak to oprogramowanie bedzie aktualizowane? Sygnalem z kabla czy inaczej???
 
Ostatnia edycja:

korel11

New member
Z tym TVN to ja mam zupełnie odwrotnie - u mnie przez Humaxa jest ostrzejszy. Jak masz ustawiony obraz w dekoderze - na 1080i czy może inaczej? Odbierasz przez ten trójnik czy szeregowo?

Aktualizacja - chyba z kabla (OTA) bo inaczej to musi przyjść monter i kabelkiem do złącza rs z z tyłu dekodera...
 

RysiekHD

New member
W dekoderze mam ustawiony na 1080. Odbieram przez trojnik, a raczej chyba dwojnik bo rozbija sygnal na analog do telewizora i cyfrowy do humaxa (o ile o to chodzi) bo tak mi monter ustawil. NIe do konca czuje sie na silach aby zmienic na szeregowo.
Generalnie byli znajomi i raczej uwazaja ze jest podobnie lub lekki plus na rzecz cyfrowego.
za to coeraz czesciej pojawiaja mi sie zielone pasy i zatrzymuje sie na sekunde obraz.
Chyba wyskrobie reklamacje do Spraya.
 

korel11

New member
Chyba trzeba prosić operatora o wyjaśnienia i reklamować, aż do skutku - nie liczyłbym, że sami z siebie poprawią jakość usług.

U mnie jak dotąd zielone prostokąty pojawiły się tylko 2 razy, za każdym razem po dość długim czasie oglądania kanałów HD lub C+. Same znikły po sekundzie.
Tych białych pasków na górze ekranu nie mam - sprawdź może czy wystepują też przy 720p. A jaką masz siłę sygnału?

W mojej opinii to jakieś niedopasowanie dekoderów Humaxa do parametrów sieci Spraya. Może uda się to załatwić update'm softu, może powinni coś zmienić/poprawić u siebie w urządzeniach nadawczych.

Przy okazji pytanie - czy ktoś z Was już dostał fakturę za instalację/aktywację HD?
 

mayiv

New member
Zieloności wczoraj u mnie były i to często - na pewno po kilka razy w ciągu 10 minut - wczoraj miałem długo włączony C+, wieczorem leciał Testosteron, więc skorzystałem, że jeszcze niewyłączone. W tym czasie też co najmniej raz zdarzyły się zatrzymania video i raz kicha z półobrazem (czyli co druga linia video zatrzymana na jednej klatce - efekt przezroczystości jednej statycznej klatki z działającym video - konieczne wyłączenie z prądu). A na dodatek coś nowego - zatrzymanie video i audio na stałe, przełączenie kanału pomaga. Na innych kanałach w zasadzie nie zaobserwowałem takich rzeczy. W końcu się wnerwiłem i przełożyłem kartę do Samsunga (http://www.samsung.com/se/products/settopbox/comhem/dcb_p850z.asp), żeby w spokoju film skończyć oglądać. A na Samsungu - zero jakichkolwiek problemów. Jeśli coś się będzie dziać na innych kanałach niż C+, to na pewno będę zgłaszać do spraya.

Białych pasków nie widziałem.

Faktury jeszcze nie dostałem, przeważnie przychodzi ok. dziesiątego dnia miesiąca.

A oprogramowanie w sieciach kablowych jest standardowo aktualizowane tak jak i w satelitarnych :). Czyli operator nadaje nowy soft w swojej sieci, a dekodery same (albo prawie same) go znajdują i aktualizują.

EDIT:
Pobawiłem się jeszcze chwilę i mam więcej informacji na temat zieloności. Otóż Samsung też wyłapuje błędy, ale radzi sobie z nimi na tyle dobrze, że prawie ich nie było wczoraj widać. Za to dziś widać nieźle i to co chwilę. A gdzie? Na kanałach z częstotliwości 594 MHz, czyli:
JETIX PLAY, CANAL+, CANAL+ FILM, JETIX, KUCHNIA.TV, ALE KINO!, ZigZap, CANAL+ SPORT. Jako jedyny problemów nie ma Wedding TV.
Na Humaksie zielone linie, prostokąty i w ogóle syf i trzaski na audio są co chwilę. Wniosek: zakłócenia w kablu.

EDIT: zmieniłem, że Wedding TV jednak nie ma problemów.
 
Ostatnia edycja:

manowar

New member
mayiv napisał:
EDIT:
Pobawiłem się jeszcze chwilę i mam więcej informacji na temat zieloności. Otóż Samsung też wyłapuje błędy, ale radzi sobie z nimi na tyle dobrze, że prawie ich nie było wczoraj widać. Za to dziś widać nieźle i to co chwilę. A gdzie? Na kanałach z częstotliwości 594 MHz, czyli:
JETIX PLAY, CANAL+, CANAL+ FILM, JETIX, KUCHNIA.TV, ALE KINO!, ZigZap, CANAL+ SPORT, Wedding TV
Na Humaksie zielone linie, prostokąty i w ogóle syf i trzaski na audio są co chwilę. Wniosek: zakłócenia w kablu.

Witam, jestem nowym użytkownikiem forum jak i telewizji cyfrowej na Ursusie. Odrazu zauważyłem problemy o których przeczytałem na tym forum odnośnie zielonych pasków pojawiających się na ekranie. Dzwoniłem dzisiaj do Spray i paniusia z boku poinformowała mnie, że jest problem z canal+ i paroma innymi kanałami w tym wyżej wymienione. Nadmieniła, że większość problemów podobnie pojawiających się to kwestia poziomów u klienta i należy to zgłaszać, zaś w obecnej chwili canal+ ma problem z kodowaniem i będzie to prawdopodobnie rozwiązane dnia jutrzejszego przez nadawce canal+. Co o tym myslicie ? bajka czy może być taki problem ? Może ktoś sprawdzi na cyfrze ???
 

mayiv

New member
Gdyby były problemy z kodowaniem na satelicie to by było głośno o tym wszędzie. A tu coś jest na forach, ale tylko o Canal+HD.

No, ale w sumie możliwe, że coś w tym jest: na transponderze, na którym leci na Hotbirdzie Canal+ są wszystkie kanały, które wymieniałem oprócz Wedding TV, które jako jedyne z 594MHz nie ma problemu u Spraya, i leci na satelicie zupełnie gdzie indziej i zupełnie inaczej jest kodowane. Szczegóły tu: http://linowsat.de/0130/all/0130.shtml.

Sprawdzałem te zieloności z trójnikiem i bez, czyli przy 15% i 59% sile sygnału. Bez różnicy. Czyli w teorię poziomu sygnału nie wierzę.

Na dodatek: przed chwilą nie miałem w ogóle TVP Info cyfrowo, za to działa w analogu. EDIT: po jakimś czasie już było ok.

EDIT: w pierwszej wersji posta było, że Wedding też ma problemy, ale sprawdziłem dokładniej i nie ma.
 
Ostatnia edycja:

RysiekHD

New member
A wiec tak odpowiadajac na pytanie u mnie sila sygnalu o 52%.
Od ostatniego razu znowu przybylo mi doswiadczen ze Sprayem.
Trzech kanalow C+ nie da sie ogladac przez te zielonosci, wszystkie inne dzialaja bez zarzutu.
Zadzwonilem do Spraya, czekalem 10 minut i podarowalem sobie.
Tak wiec wyslalem do nich maila z reklamacja.
Podejzewam sporo osob dzwonilo. Moze te problemy C+ spowodowane sa opadami sniegu...?
Zakladam ze wy rowniez bedziecie ich naciskac dla zasady aby nie naliczali oplat za dni kiedy nie wykonuja nalezycie uslugi. Pare zloty to bedzie ale dla zasady proponowalbym sie postawic.
Fakt ze poza C+ u mnie dzisiaj wszystko bez zarzutu.
Faktury jeszcze nie otrzymalem.
 

manowar

New member
Rozmawiałem parę godzin temu ze znajomym, który mieszka poza warszawą i ma telewizje od jakiegoś operatora spray-o podobnego. Problem również u niego występuje ale nie zauważył problemów wcześniej niż wczoraj. Tak wogóle to jakaś kicha z tymi operatorami/nadawcami. Przykładem jest Nka u moich rodziców, gdzie od paru dni jest problem z EPG. Od około 3-4 dni jest problem i na jakiś czas się pojawi a póżniej znów nie działa ale to tak off topic.

Może ktoś to sprawdzić na jakiejś innej platformie cyfrowej ?
 

brystol

New member
RysiekHD napisał:
moj tv to sharp XL2E 42"
- odnosze wrazenie ze jak na analogowce na sporcie nie bylo smug nawet z bliska jak byl pokazywany obraz to na C+sport przy przyblizeniu pilkarza jak szybko biegnie cos sie zaczyna pojawiac, ale moze to moje wrazenie tylko
Też mam ten telewizor i zauważyłem podobny objaw tyle że na Polsatach Sport. Spróbuj Rysku wyłączyc funkcję "Tryb filmu" znajdującą się w menu - obraz - zaawansowane. Zauważyłem po tym zabiegu odczuwalną poprawę ;) .
Jeżeli chodzi o C+ to u mnie też wskakuje zielona pikselizacja i po prostu nie da się tego oglądać. Żenada :???:.

Piszecie o jakiś trójnikach itp. a mnie nikt nic takiego nie zaproponował, od razu podłączyli z gniazdka do dekodera a kablem HDMI który wcześniej nabyłem do TV. Ciekawe czy taka zabawka przysługuje standartowo czy też rozdają losowo wybranym klientom.
 

tomitek

New member
mayiv napisał:
Pobawiłem się jeszcze chwilę i mam więcej informacji na temat zieloności. Otóż Samsung też wyłapuje błędy, ale radzi sobie z nimi na tyle dobrze, że prawie ich nie było wczoraj widać. Za to dziś widać nieźle i to co chwilę. A gdzie? Na kanałach z częstotliwości 594 MHz, czyli:
JETIX PLAY, CANAL+, CANAL+ FILM, JETIX, KUCHNIA.TV, ALE KINO!, ZigZap, CANAL+ SPORT. Jako jedyny problemów nie ma Wedding TV.
U mnie "zielona pikselizacja" także występuje na tych programach.
Problemy wystapiły takze okresowo na kanałach VIVA, rodzina Discovery - nie wiem czy to zbieg okoliczności ale podbiłem siłe sygnału z 60 na 62-63% na tych kanałach (poprzez wyrzucenie oryginalnego kabla z filtrem) i jest lepiej.
Mam odczucie że jednak ten parametr może mieć wpływ na pikselizacje , wczoraj ogladając C+ miałem siłę 64% dziś cały dzień 60-61% i występują pikselizacje.
Pozdrawiam
 

manowar

New member
tomitek napisał:
Mam odczucie że jednak ten parametr może mieć wpływ na pikselizacje , wczoraj ogladając C+ miałem siłę 64% dziś cały dzień 60-61% i występują pikselizacje.
Pozdrawiam

Z kolei dzisiaj u mnie o ile wczoraj był poważny problem z C+ i kanałami pochodnymi o tyle dzisiaj wszystko pięknie gra. Jak wasze odczucia ? Może faktycznie to była wina Cyfry ? Z kolei ani na Vivie ani na innych programach narazie nie mam problemów. Kolega z klatki obok powiedział, że przez pewnien czas miał problemy z artefaktami na HD ale zadzwonił do spray i dzień póżniej pojawił się technik, ktory poszperał, poszperał, zdjął trójnik i bangla ok. Co prawda sam mu mogłem o tym powiedzieć po przeczytaniu forum ale jakoś mi wypadło z głowy.

Nie wiem czy temat był poruszany ale co myślicie na temat wpływu pogody na sieci kablowe ? Może mieć jakieś znaczenie ?
 

mayiv

New member
Wg mnie pogoda teoretycznie może mieć wpływ, ale nie powinna. :)
Konkretniej: dosył na 90% jest z satelity, czyli wrażliwy na warunki atmosferyczne. Ale operatorzy kablowi powinni:
1. Mieć naprawdę duże anteny, które znacząco ograniczają wpływ pogody na odbiór;
2. Mieć anteny w co najmniej dwóch lokalizacjach w razie naprawdę złej pogody w jednym z miejsc.

Tak to na przykład wygląda w Ish, kablówce z Niemiec, wchodzącej w skład konsorcjum Unity Media:
http://www.unitymedia.de/ImageFile/noc_satellit2.jpg
http://www.unitymedia.de/ImageFile/SALEL~CP.JPG
 

RysiekHD

New member
brystol napisał:
Też mam ten telewizor i zauważyłem podobny objaw tyle że na Polsatach Sport. Spróbuj Rysku wyłączyc funkcję "Tryb filmu" znajdującą się w menu - obraz - zaawansowane. Zauważyłem po tym zabiegu odczuwalną poprawę ;) .
Jeżeli chodzi o C+ to u mnie też wskakuje zielona pikselizacja i po prostu nie da się tego oglądać. Żenada :???:.

Piszecie o jakiś trójnikach itp. a mnie nikt nic takiego nie zaproponował, od razu podłączyli z gniazdka do dekodera a kablem HDMI który wcześniej nabyłem do TV. Ciekawe czy taka zabawka przysługuje standartowo czy też rozdają losowo wybranym klientom.


Ddzieki Brystol. Faktycznie pomaga.
Dzisiaj pikselizacji u mnie nie bylo. Natomiast wczoraj wyslalem maila do Spraya i juz dzisiaj przyszedl technik i wymienil dekoder. Tak wiec czapka z glow dla Spraya za tak szybka reakcje.Pan powiedzial ze pogoda nie moze miec na to wplywu, ze to wina dekodera/oprogramowania etc.
Na razie wszystko oki.
Odnosnie trojnika to technik mnie spytal czy chce rozdzielic sygnal na analog i cyfrowy i wtedy mi wrzucil trojnika.
 

tomitek

New member
Witam.
Otrzymałem fakturkę. Ku mojemu zaskoczeniu udostępnienie sygnału z pak HD + montaz dekodera (199 PLN) według fakturki 226,90 PLN Brutto. Na infolinie dodzwonic sie nie mogę,żeby wyjaśnić. Czy ktoś próbuje mnie naciągnąć. Dodam, że wcześniej nie miałem żadnego kabla.
 

mayiv

New member
To samo u mnie. Miałem wcześniej analogową.
Najnowsze hasło spraya brzmi: uwolnij się od sztuczek z gwiazdką. Możemy dopisać ciąg dalszy: u nas sztuczki nawet bez gwiazdek. ;)

A serio, to mam nadzieję, że to tylko jakaś pomyłka. Jak się odejmie od tej kwoty 199, to wychodzi 27,90, a czegoś takiego w cenniku nie ma.
 

korel11

New member
tomitek napisał:
Witam.
Otrzymałem fakturkę. Ku mojemu zaskoczeniu udostępnienie sygnału z pak HD + montaz dekodera (199 PLN) według fakturki 226,90 PLN Brutto. Na infolinie dodzwonic sie nie mogę,żeby wyjaśnić. Czy ktoś próbuje mnie naciągnąć. Dodam, że wcześniej nie miałem żadnego kabla.

Czułem, że z fakturami będą jaja. Też otrzymałem tyle samo, ale miałem wcześniej "analog".
226,9 to brutto od 185,98, czyli mniej nawet niż 199 - od początku jednak byłem przekonany, że 199 to netto i do tego i tak dojdzie VAT- tak zresztą mnie zapewniał miły przedstawiciel, z którym podpisywałem zamówienie na HD.

Za to abonament za grudzień, zamiast 39 mam uczciwie, tylko 14,92 czyli za część miesiąca :) więc nie zgłaszam zastrzeżeń.

Tomitek - nie miałeś od nich wcześniej żadnej kablówki tzn. podpiętej instalacji czy tylko wykupionej usługi?
 
Ostatnia edycja:

tomitek

New member
U mnie monterzy okablowanie dopiero zakładali, wcześniej zadnych przygód ze Sprayem nie miałem.
Na stronie w cenniku jest wyrażnie napisane że do zapłaty (brutto) 199 PLN.
 

Joh

New member
Witam wszystkich,

Pozwolę sobie napisać kilka uwag na temat oferty cyfrowej Spray'a. Nie posiadam wprawdzie pakietu HD (brak sprzętu ;)), ale z braku odpowiedniego wątku na drugim forum piszę tutaj.

Telewizję cyfrową miałem zakładaną na przełomie roku - wcześniej miałem zwykłą analogową kablówkę (mieszkam na Kabatach) - było trochę problemów, ale ogólnie można powiedzieć, że poszło w miarę sprawnie.

Co do jakości programów cyfrowych nie mogę narzekać - na pewno lepsza niż analogowych. Problem pikselizacji (czy też zieloności) na programch Canal+ i paru innych pojawił się u mnie także w ostatnią niedzielę - w poniedziałek było już OK.

Co doskwiera (a o czym była już tutaj mowa) to brak EPG. Dodatkowo zauważyłem inne "problemy" z dekoderem:
- telegazeta:
- brak polskich liter,
- po wyszukaniu strony, która zawiera więcej niż jedną podstronę telegazeta nie przeskakuje na kolejną podstronę - tak, jakby automatycznie włączany był "HOLD"
- co do telegazety to ogólna uwaga jest taka, że jest ona dostępna na niewielkiej liczbie kanałów - TVP i to chyba tyle - wydaję mi się, że w pierwszych dniach było lepiej (np. CANAL+), ale teraz to się zmieniło :confused:
- funkcja TIMER'a - można sobie ustawić w dekoderze taką funkcję, która przypomina o jakimś programie - efekt jest taki, że na 10 sekund wcześniej pojawia się informacja o tym i "przy braku działania" po tych 10 sekundach przełącza się na ustawiony wcześniej kanał. Chciałem wykorzystać tą funkcję, która w połączeniu z Timerem w magnetowidzie umożliwiłoby mi ustawianie nagrywania kilku programów (oba Timery ustawione byłyby identycznie), ale pojawia się dziwny problem - na niektórych programach po takim przełączeniu 20-30 sekund później program się "blokuje" - a raczej cały dekoder - obraz zatrzymuje się (stop-klatka), a z dekoderem nie można nic zrobić - ani pilotem, ani bezpośrednio przyciskami na nim - jedyne rozwiązanie to ... wyłączenie zasilania ?!?
- aha - od paru dni - nie mam programu na kanale 301 ;)

Co do faktury - też mam ten problem - wprawdzie opłata jest mniejsza, bo to SD, ale i tak się nie zgadza - miało być 49 zł brutto, a jest 55,88 zł - skąd ta kwota ???

Pozdrawiam
Robert
 

Joh

New member
Witam,

Dzwoniłem przed chwilą do Spray w sprawie faktury - dowiedziałem się, że to globalny problem - "pomyłka systemowa". W związku z tym przyznany zostanie mi rabat i w przyszłym miesiąciu rachunek zostanie odpowiednio pomniejszony.

Ciekawi mnie tylko, czy zrobią tak automatycznie wszystkim, czy tylko tym, którzy zadzwonią i się upomną ;-)

Pozdrawiam
Robert
 
Do góry