Chciałem plazmę, a skończy się na projektorze.

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
No i trochę jestem w kropce czy zbierać na dobry TV 65",.

Tą drogą własnie poszedłem. 65" jest już wystarczająco duży by robił wrażenie i dawał odbiór detali nawet trzeciego planu (oglądam z 1.8m). Przy zaletach projektorów (duży ekran), mimo wszystko prosi się o dedykowany pokój do niego. Gdy pokój pełni różne funkcje, TV jest o wiele wygodniejszy w codziennym użytkowaniu, nie mówiąc, że prawie zawsze będzie miał lepszy kontrast niż projektor i spokojnie można go oglądać przy jasnych pomieszczeniach.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Fakt, że pokój się świeci, ale wydaje mi się, że nie ma tragedii. Choć nie wiem, jak bardzo przekłamuje Youtube. Jestem świadomy, że "ciemnia" dużo by dała, ale nie mam możliwości zrobić pomieszczenia kinowego w mieszkaniu.

Jeden z naszych kolegów,w trakcie oglądania filmów,ze swojego jasnego salonu robi ciemnicę (poprzez naciągnięcie materiału)...
Tak jest normalnie :
http://s21.postimg.org/qsv0ln39j/DSC08503.jpg
A tak,gdy chce coś oglądać :
http://s16.postimg.org/he53n28s3/DSC08349.jpg

Tutaj masz cały Jego wątek :
http://www.hdtv.com.pl/forum/nasze-zestawy/118569-moj-wielofunkcyjny-pokoj.html
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Przypuszczam, że kolega Bipo więcej wydał na kable niż wynosi cena omawianego Benq w tym wątku ;-) i warto też podać cenę tego projektora, z lekka 11k złociszy ;-) . Pokój jednak robi duże wrażenie.
 

lycone

Banned
A co to i dlaczego tak drogo?
Nie zagłębiając się w zasadę działania jest to ekran przeznaczony do nieprzystosowanych pomieszczeń. Prościej mówiąc np. zwykły jasny salon. W teście w porównaniu do Adeo Reference White dzięki polskiemu ekranowi ALR pomiar kontrastu i czerni zwiększył się prawie trzykrotnie :)

Żeby nie robić reklamy mogę Ci przesłać nazwę na PW. Największym minusem tego ekranu jest jednak cena...
 

LisLis

New member
Myk z materiałem bardzo ciekawy. Nawet możliwy do wykonania i u mnie. muszę go zapytać co to za materiał i jak drogi.
A przed tym muszę przymierzyć się i zaprzyjaźnić z projektorem. Zobaczyć gdzie najlepiej się sprawdzi.
Jest pomysł, żeby jednak powiesić go w salonie, a tam już jest większe pole do popisu :)
Na razie ekran sobie odpuszczam. Dzięki lycone.
Podpowiedzcie jeszcze, na który kolor malować na początek ścianę "ekranową".
 

phoba

New member
Tą drogą własnie poszedłem. 65" jest już wystarczająco duży by robił wrażenie i dawał odbiór detali nawet trzeciego planu (oglądam z 1.8m). Przy zaletach projektorów (duży ekran), mimo wszystko prosi się o dedykowany pokój do niego. Gdy pokój pełni różne funkcje, TV jest o wiele wygodniejszy w codziennym użytkowaniu, nie mówiąc, że prawie zawsze będzie miał lepszy kontrast niż projektor i spokojnie można go oglądać przy jasnych pomieszczeniach.


Niby tak, ale chciałaby dusza do raju, bo projektor to i inny klimat w czasie oglądania filmów i jednak daje szansę na większą przekątną.


Znacie może jakiś kalkulator, który podawałby optymalna przekątną dla danej odległości, z jakiej będzie się oglądać, ale taki, który nie wylicza przekątnej pod kątem rozdzielczości widocznych szczegółów w HD czy UHD, ale pod kątem wytycznych np.THX czy po prostu percepcji ludzkiego oka co do ogarnięcia danej wielkości ekranu bez zmęczenia?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tez tak sądzę. Na swoim przykładzie mogę napisać, że metodą prób i błędów doszedłem do zmniejszenie do 100 cali z odległości 280 cm. miałem ok 110 cali, ale żonka twierdziła, że jest za dużo i musi latać głową po całym ekranie, mimo iż dla mnie było OK, ale teraz tez jest dobrze.
 

phoba

New member
Dzięki panowie. Ja myślałem o 90" przy 2,6m odległości, co teoretycznie przy 100" z 2.8m krzysztofradio powinno zadziałać. Ale dla bezpieczeństwa chyba pójdę w 80".

Przy okazji znalazłem taki kalkulator, który po części pomaga w znalezieniu odpowiedniej odległości.
https://www.google.pl/maps/place/Tr...14,13z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0xd62de5d3e4c12191

A tutaj można policzyć min, max i optimum, ale wyniki już odbiegają nieco od poprzedniego liczydła
Home Theater Calculator

A tutaj z kolei autor artykułu twierdzi, że wystarczy współczynnik 0,84 i można sobie w obie strony wszystko policzyć :)
How big a TV should I buy? - CNET
 

KarolrolaK

New member
Myk z materiałem bardzo ciekawy. Nawet możliwy do wykonania i u mnie. muszę go zapytać co to za materiał i jak drogi.
A przed tym muszę przymierzyć się i zaprzyjaźnić z projektorem. Zobaczyć gdzie najlepiej się sprawdzi.
Jest pomysł, żeby jednak powiesić go w salonie, a tam już jest większe pole do popisu :)
Na razie ekran sobie odpuszczam. Dzięki lycone.
Podpowiedzcie jeszcze, na który kolor malować na początek ścianę "ekranową".



Czytając Twoje wcześniejsze posty zauważyłem, że nieco zle zrozumiałeś kwestię farby tikkurila (chyba że ja zle zrozumiałem Ciebie). Ta farba całkiem dobrze nadaje się bezpośrednio na ekran a nie obrzeża. najlepiej jak poświęcisz jedną ścianę na czerń (wystarczy wokół ekranu) a gdybyś chciał zrobić własnoręcznie ekran to używasz tikkurili (przy benq ta ciemniejsza). Z resztą wejdz sobie na samą górę w temat " Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty"tam dużo wiadomości na ten temat.
W razie czego śmiało wal na priva.
Pozdrawiam
 

jgx

New member
Bez reklam
Czytając Twoje wcześniejsze posty zauważyłem, że nieco zle zrozumiałeś kwestię farby tikkurila (chyba że ja zle zrozumiałem Ciebie). Ta farba całkiem dobrze nadaje się bezpośrednio na ekran a nie obrzeża. najlepiej jak poświęcisz jedną ścianę na czerń (wystarczy wokół ekranu) a gdybyś chciał zrobić własnoręcznie ekran to używasz tikkurili (przy benq ta ciemniejsza). Z resztą wejdz sobie na samą górę w temat " Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty"tam dużo wiadomości na ten temat.
W razie czego śmiało wal na priva.
Pozdrawiam
dokładnie!
 

LisLis

New member
Wydaje mi się, że dobrze zrozumiałem. Wiem, że tikkurila nadje się na ekran i tak planuję zrobić. Temat o domowych kombinacjach dokładnie przestudiowałem.
W sumie wszystko wyjdzie w praniu. Na razie szukam projektora w dobrej cenie. Może jakieś promocje na majówkę będą :]
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Na tym polegają "promocje". Zastawia mnie kiedy świat się nauczy, że to tylko sztuczny twór, który nie istnieje :D
Powiedzmy, że z ekonomicznego punktu widzenia to tylko wirtualna rzeczywistość ;)
Kobiety na hasło "obniżka" lgną jak myszy do sera, a najbardziej liczy się różnica miedzy istniejącą, a "starą" przekreśloną ceną...
 
Ostatnia edycja:
Do góry