Chciałem plazmę, a skończy się na projektorze.

LisLis

New member
Cześć,
od dłuższego czasu noszę się z zamiarem kupna telewizora. Od tygodnia, czy dwóch szukam po internecie Kuro lub dobrego Panasonica plazmowego. Nie jest łatwo znaleźć dobry egzemplarz i tak sobie myślę, czy nie szarpnąć się na Benq 1070 lub 1070+. Czy jakość obrazu będzie o wiele słabsza w zaciemnionym pokoju w porównaniu do plazmy?
Pokój mały i ciemny, ale wysoki (2,80 m). Wszystkie ściany na razie białe.
Pokój wygląda tak.
plan (1).png

plan(2).png

Ten biały sześcian, to planowane miejsce umieszczenia projektora. Góra ścianki jest 39 cm od sufitu.
Zgodnie z BenQ Projector Calculator wygląda na to, że przy takich gabarytach, prawie cała ściana będzie ekranem, więc pomaluję ją i pas ok. 1 m sufitu na szary g499 lub h499. Ewentualnie dam na max zoom, żeby ekran kończył się przed drzwiami i zbuduję dodatkowo ekran z HDF wzmocniony profilami do G-K jak gerrard.
W tak małym pomieszczeniu pewnie też będę musiał zmniejszyć gain na maxa. Zresztą BenQ W1070+ Projection Calculator - Throw Distance and Screen Size tak podpowiada.
Warto dopłacać do 1070+? Źródłem obrazu będzie w 99% laptop podpięty przewodem po HDMI (filmy i seriale z napisami). Rozwiązanie bezprzewodowe Benq, choć bardzo bym je chciał, jest zdecydowanie za drogie.
 

lycone

Banned
Kontrast będzie duuużo gorszy. Ten Benq jest dobryn projektorem, ale tylko w swojej klasie cenowej. Chcesz obraz jak z plazmy to musisz zainwestować w dobry ekran i projektor Sony/JVC.
 

LisLis

New member
Domyślam się, ze Sony/JVC to projektory za naście tysięcy zł.
Ja mam niestety maksymalnie 3600 zł i tak dumam, czy kupić starą plazmę 50-55" bez gwarancji i części zamiennych, ale za to super obrazem. Czy może cukierkowego LCD w okolicy 60". A może jednak zrobić małe kino w mieszkaniu kupując projektor...
Klęska urodzaju możliwości :D
 

barburian

New member
Bez reklam
Jak plazmę to taką ...

Domyślam się, ze Sony/JVC to projektory za naście tysięcy zł.
Ja mam niestety maksymalnie 3600 zł i tak dumam, czy kupić starą plazmę 50-55" bez gwarancji i części zamiennych, ale za to super obrazem. Czy może cukierkowego LCD w okolicy 60". A może jednak zrobić małe kino w mieszkaniu kupując projektor...
Klęska urodzaju możliwości :D

PIONEER KURO PDP-508XD OKAZJA! Bez ceny minimalnej (6119475351) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Pioneer PDP 508 XD KURO (6130820157) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Tylko sprawdź przebieg.... jeśli zdecydujesz się na używane
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
Zapomnij o Benq, jak chcesz obraz jak z plazmy to musiałbyś kupić za 20 tys -JVC DLA-RS400 Test na konkurencyjnym forum.
 

lycone

Banned
Osobiście i tak wolałbym projektor. Gorszy obraz nadrobisz wielkością. Na pewno będzie się lepiej oglądało filmy na ekranie 100"+ niż 50"+. Do tego masz gwarancję ;)
 

viki0987

Member
Posiadam benq w 1070 i całkowicie białe ściany i sufit i uwierz mi święto odbija się i pada na ekran niszcząc kontrast. Ciemne ściany to konieczność. Benq to bardzo jasny projektor.
 

LisLis

New member
Posiadam benq w 1070 i całkowicie białe ściany i sufit i uwierz mi święto odbija się i pada na ekran niszcząc kontrast. Ciemne ściany to konieczność. Benq to bardzo jasny projektor.
Dlatego chcę pomalować okolice ekranu i kawałek sufitu na szary g499 lub h499 z Tikurili.

pytanie brzmi, ile godz. w tyg., za dnia chcesz ogladac te filmy?

Można przyjąć, że za dnia w ogóle. Do tego dam gumowane rolety na okno.
 
Ostatnia edycja:

phoba

New member
Ciekawy wątek bo stoję przed podobnym dylematem, przy czym zastanawiam się czy projektor w ogóle ma sens.


Mam plazmę 42", oglądam z ok.2,6-2,8m i teoretycznie przy tej odległości optymalna (wg przeróżnych kalkulatorów) przekątna to 65". Marzy się więcej i tak sobie wymyśliłem 90", ale po pierwsze czy to się da spiąć odległościami, bo wychodzi mi, że wówczas projektor powinien być ok.2,6m od ekrany, czyli chyba na moich kolanach (inne opcje mały stolik z przodu, ale wówczas jakieś 2m od ekranu, albo na stole z tyłu i wówczas 4m od ekranu), a po drugie - ważniejsze - czy przy 90" ekranie z 2,6m nie będę musiał za bardzo biegać wzorkiem po ekranie lub/i kręcić szyją, żeby czytać napisy? Teoretycznie projektor ma podobno sens dopiero od 100" w górę, ale w moim przypadku siedziałbym wówczas jak w pierwszym rzędzie w kinie, którego nigdy nie lubiłem właśnie ze względu na problemy z oczopląsem i bólem szyi.


No i trochę jestem w kropce czy zbierać na dobry TV 65", ale to spory koszt, czy nieco mniejszym kosztem (projektor 4-4,5, ekran 1,2-1,5K PLN) zapewnić sobie większą przekątną pod filmy, a TV oglądać dalej na 42".
 

LisLis

New member
To,że przy ciemnych ścianach,projektory lepiej świecą,jest wiadome,chociaż przy jasnych też można uzyskać w miarę dobry obraz.
Oczywiście film z Youtube nie odwzoruje rzeczywistości,jednak można mieć jakiś pogląd :
https://www.youtube.com/watch?v=QpOfMj28zWo

Fakt, że pokój się świeci, ale wydaje mi się, że nie ma tragedii. Choć nie wiem, jak bardzo przekłamuje Youtube. Jestem świadomy, że "ciemnia" dużo by dała, ale nie mam możliwości zrobić pomieszczenia kinowego w mieszkaniu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry