CANON HV20-uwagi uzytkownikow

Nix

New member
slimak napisał:
Canon HV 20 ma bardzo duże automatyczne wzmocnienie 27dB http://dvxuser.com/jason/hv20 jeżeli je ręcznie ograniczysz, obraz będzie bez szumów. Oczywiście zmniejszając wzmocnienie dB zmniejszasz jasność filmowanej sceny :-(

Dzięki za linki ! Faktycznie jak dla kamery te 27dB to BARDZO dużo- przyznam się że nie widziałem kamery której wzmocnienie przekraczołoby +18dB- ale to dowodzi też że sam przetwornik stosunkowo mało szumi bo inaczej te 27dB zdegradowałoby całkowicie obraz, a jednak tak nie jest.

Dzięki też za pomocne przemyslenia w temacie Hv10 w kwestii kontroli gain- zastanawia mnie tylko( teoretyzuje bo jeszcze HV20 nie mam) dlaczego HV20 szafuje tak dużym wzmocnieniem w trybie auto powiedzmy w średnio niskim oświetleniu? Czyżby zamykał mocno przysłonę i wynagradzał to sobie gainem co najmniej kilkanaście dB?

pzdr! Nixi
 

Spirit

New member
Witam. Sorki że robię offtopa ale czy ktoś z forumowiczów może mi wskazać miejsce w naszym kochanym kraju gdzie mogę zakupić HV 20 oczywiście za dobre pieniądze max do 4100zł. Przeleciałem już wszystkie sklepy internetowe większe i składam zamówienie po czym po tygodniu otrzymuję odpowiedź że kamera nie jest dostępna. Czekam jeszcze na odpowiedź od cyfrowel.pl ale obawiam się że tam będzie podobna sytuacja. Pozdrawiam!:(:confused::???:
 

Spirit

New member
Widzę że nie skumałeś moje pytania. Wiem że idzie dostać w kilku sklepach internetowych "niby" i zamówiłem tą kamerkę na cyfrowe.pl, ale mi chodzi o to gdzie można ją dostać od ręki bez czekania po 2 tygodnie. Tak w ogóle to sklepy internetowe mnie rozwalają bo mają napisane że kamera dostępna, człowiek zamawia po czym dostaje odpowiedź po 2 dniach że nie ma jej na magazynie ale będzie za tydzień czy tam dwa ... Kurka niech piszą że na zamówienie a nie robią ludzi w balona, bo człowiek się rozochoci a potem dupa za przeproszeniem, i jeszcze napiszą że mają nadzieję iż wrócę do ich sklepu po coś innego. Eh szkoda gadać w ogóle ....

Nic czekam teraz na cyfrowe.pl mam nadzieję że ich renoma nie pójdzie na marne.

:confused:
 

RyEk

New member
W cyfrowe.pl pisze ze czas realizacji 7 dni.
Chcac miec najtaniej trzeba poczekac.

Jak kupowalem czas realizacji byl 14 dni a ze kamera byla nowoscia i bardzo poszukiwana czekalem bodajze laczenie z weekendami 18dni.
Mi nie bylo spieszno ale oczywiscie cisnienie roslo wraz z czasem oczekiwania.

W cyfrowe kupowalem kiedys aparat i z faktu ze byl dostepny od reki mialem go na drugi dzien
 

RyEk

New member
Zamierzam zrobic batter-packa do mojej HV20, t.j baterie o wiekszej pojemnosci. Zrobie dwoma sposobami:

- koszyk na 6x R6 - 6szt akumulatorkow 1.2V o pojemnosci 2700mAh polacze w szereg. wynikiem bedzie bateria 7.2V o 2700mAh. by jeszcze zwiekszyc pojemnosc zrobie jeszcze raz to samo i polacze rownolegle w jeden duzy pack :). Wynikiem bedzie bateria 7.2V o 5400mAh
Rozwiazanie dosc tanie. Koszyk na 6szt R6 = 3,60zl x2 (2szt).
Akumulatorki 2700mAh - wezme wmiare tanie - ok 6-8zl za szt, czyli x12 (2x6szt). Calkowity koszt = ok 100zl + wysylka.
Dodatkowo przewody + koncowka zasilania (jak w zasilaczu HV20) tu pewnie z kilkanascie zl wyjdzie.
Plusy: pojemnosc, cena, latwe do wymiany
Minusy: trzeba kazde ogniwo osobno ladowac, wymiary

- bateria 7.2V (gotowa juz) o poj 3850mAh + ladowarka 7.2V. Tak jak w pierwszym przypadku 2szt takich bateri polaczone rownolegle da mi
7.2V 7700mAh :D
Koszty wieksze ale latwiej i szybciej taka baterie ladowac.
Bateria 7.2V = 69zl x2 (2szt), ladowarka = 49zl
= 187zl + wysylka + kabelki co daje razem = ok 200zl
Plusy: jeszcze wieksza pojemnosc, zmniejszone wymiary, szybkosc ladowania
Minusy: cena, wymiana wiaze sie z dosc duzym kosztem

Jaki jest sens zbudowania takiej baterii?
Nie trzeba czesto wymieniac baterii - dobre dla kogos kto duzo filmuje lub bawi sie w wesela.
Wiem, ze sa na rynku gotowe batter-packi uniwersalne ale cena to 2-3 wieksza a pojemnosc podobna :)

Jak bedzie gotowe - pochwale sie czy dziala.
Najpierw rozwiazanie z R6 aku poniewaz baterie i ladowarke mam na codzien wiec koszta to tylko pojemniki + kabelki
Jak zadziala to wersja 2 jak najbardziej uniwersalna

Pozdro.
 

Marcin_s

Member
Spirit napisał:
Witam. Sorki że robię offtopa ale czy ktoś z forumowiczów może mi wskazać miejsce w naszym kochanym kraju gdzie mogę zakupić HV 20 oczywiście za dobre pieniądze max do 4100zł. Przeleciałem już wszystkie sklepy internetowe większe i składam zamówienie po czym po tygodniu otrzymuję odpowiedź że kamera nie jest dostępna. Czekam jeszcze na odpowiedź od cyfrowel.pl ale obawiam się że tam będzie podobna sytuacja. Pozdrawiam!:(:confused::???:
Siec Saturn... ostatnio widzialem HV20 za 3999 a HV10 za 2999
 

RyEk

New member
Moja HV20 z dodatkami :)

hv20.jpg
 

pxl666

Member
Bez reklam
no ciekawy rig - ile za soczewe i majka? i pocisnij gdzies jakies graby "z" i "bez" jakies samplacze...noi probki dzwieku "z" i "bez"...ja narazie czekam na karte (mastercard) zeby zrobic zakupki (narazie kupilem odpowiedniego kompa do hd) wiec pracuje dzien i noc...
pozdro

aha noi jak zakupie bakterie co pisza ze trzyma 4 h to dam znac jak to wyglada w praktyce...
 

RyEk

New member
przejscie z 43->52mm potem 52-55mm - 2x parenascie zł
tam w srodku jest jeszcze filtr 55mm wstawiony oraz dekielek - filtry rozne, roznych firm = rozne ceny (od kilkudziesiat zł)
oslona przeciwsloneczna gumowa 55mm - parenascie zł
mikrofon = 200zł

Przechodziłem z 43 na 55mm dlatego, ze jest wiecej filtrow na 55mm, rowniez dlatego ze moj cyfrak ma rowniez 55mm wiec moge zamiennie z nim wymieniac filtry, no i rowniez dlatego zeby to wszystko nie winietowalo gdy zechce mi sie zalozyc pare filtrow.

Sample zrobie (mam nadzieje) jak sie wyrobie z robota ktorej co chwila przybywa wiec nie mam czasu na rozne "treningi".

Co do mikrofonu myslalem, ze bedzie bardziej czulszy oraz, ze bedzie troche mniej zbieral odglosy mechanizmu kamery - t.j tasmy.

P.S
Mialem ostatnio dziwna sytuacje na weselu znajomego:
podczas zabawy gdzie muzyka gra b.glosno oczywiscie recznie wyregulowalem audio do poziomu dzwieku ok -6db.
Jakie bylo moje zdziwienie potem, bo byly przestery mimo tego ze wskaznik wzmocnienia nie wskakiwal na pole czerwone.
Czy przestery te byly spowodowane tym ze orkiestra przesterowala swoj sygnal na mikszerze i grali "nieczysto" czy jednak mogle zejsc do -12db??
Podczas wesela wydawalo mi sie, ze niekiedy grali tak "na przesterach" ale to co na żywo a to co na tasmie to jeszcze inaczej brzmialo.


ortografia!!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

RyEk

New member
Soczewek wide na razie nie kupuje bo porzadne ktore nie "niszcza" obrazu kosztuja ok tysiac zł. Tansze sa beznadziejne bo ostrza tylko centrum obrazu a cala reszta jest nieostra.
 

bingo

New member
Witam,
mam do Was pytanie. Mam możliwość sprowadzenia z USA Canona HV20.
Moje pytanie do Was brzmi następująco: Co z konwersją na PAL ? Czy macie w tym względzie jakieś doświadczenia i jak to wygląda ? Jakiego programu do tego używacie i czy występują jakieś komplikacje, np. strata jakości ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 

pxl666

Member
Bez reklam
RyEk napisał:
Obiecane sample TEST mikrofonow: wbudowany oraz AudioTechnica ATR25.
Tryb Manual:

http://ryek.webpark.pl/internal-manual.mp3
i
http://ryek.webpark.pl/atr25-manual.mp3

Czekam na Wasze opinie.

atr brzmi jakby czysciej w rejestrze wysokich - nagrywales dzwiek z glosnikow? nie chce wybrzydzac ale moglbys nagrac cisze z mechanizmem tasmy/zooma? ew jakies ptaszki/wode...cos odleglego gdzie dzwiek sie pojawia dynamicznie i losowo - mam nadzieje ze mnie rozumiesz ale mam na mysli nagrywanie raczej natury a nie ripowanie cd. z gory dzieki za wyrozumialosc (moja kamerka powinna dotrzec jutro)

ciao
 

RyEk

New member
Tak z glosnikow.
Chcialem pokazac roznice w przenoszonej charakterystyce co przy cichym materiale raczej nie uslyszysz.
Niebawem bedzie i "cisza".
Poki co ATR przenosi prace mechanizmu - mocno - co przy nagrywaniu cichego tla moze draznic. Nic wiecej nie bede pisac tylko wkrotce umieszcze sample.
 

moscow

New member
bingo napisał:
Witam,
mam do Was pytanie. Mam możliwość sprowadzenia z USA Canona HV20.
Moje pytanie do Was brzmi następująco: Co z konwersją na PAL ? Czy macie w tym względzie jakieś doświadczenia i jak to wygląda ? Jakiego programu do tego używacie i czy występują jakieś komplikacje, np. strata jakości ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Mam HV20 kupione w stanach i uzywam od jakiegos czasu. Przyznam sie, ze nie robilem konwersji z 60 na 50Hz. Najczesciej robie material w 24p. Moj workflow wyglada nastepujaco:
- zgrywam material na dysk w formie m2t z uzyciem HVSplita
- robie konwersje to formatu Cineform 4-2-2 z uzyciem NEO HDV
- przy powyzszej konwersji jednoczesnie (w tym samym przebiegu) usuwam TeleCine (pulldown 3-2-2-3) oraz zmieniam czestotliwosc (z 23.976p do 25p +4.1%) z zachowaniem wysokosci dzwieku (aha... czasem montuje calosc w 24p, czyli tylko 'TeleCine removal')
- w wyniku dostaje material progressive w plikach AVI 25p
- montuje go w Sony Vegas 7.0
- wynik zapisuje i nagrywam jako DVD (Sony DVD Architect 4.0) i / lub MOV/DIVX AVI, tudziez z powrotem na tasme w formacie HDV (jesli 24p)
przy powyzszym raczej nie ma utraty jakosci, poza ew. "przyspieszeniem akcj" o 4 procent

Jesli mialbym material w 60Hz i mialbym przejsc na 50Hz, to zrobilbym nastepujaco:
- material zgrywany przez HVSplita m2t
- konwersja do Cineform (ale nie koniecznie)
- montaz na przyklad w Sony Vegas ale w 60Hz
- po zmontowaniu wygenerowanie pliku intermediate
- przejscie na 50Hz w nowym projekcie
w tym przypadku bedzie widac utrate jakosci, szczegolnie przy szybkim ruchu (najbardziej wredne przypadki to na przyklad "pan" kamery), dlatego lepiej jest raczej cala konwersje wykonac na koncu

chyba tyle, jesli chodzi o moje doswiadczenia - mam nadzieje, ze to co napisalem okaze sie pomocne

pozdrawiam,
-krzysiek-
 

RyEk

New member
Zgodze sie z Moscow'em.
O ile przy progressive minimalna zmniana szybkosci akcji jest praktycznie nie do wychwycenia o tyle w interlace 60i -> 50i jest juz efekt "ducha" przy plynnym ruchu.
Jezeli wiec zajmujesz sie filmowaniem na zlecenie to NTSC IMO wolalbym omijac mimo tego, ze nowe TV raczej NTSC odtwarzaja to nie wszyscy jeszcze posiadaja "najnowszy" sprzet.
 
Do góry