CANON HV20-uwagi uzytkownikow

xamen

New member
witam,

a więc i ja od wczoraj jestem właścicielem HV30 :) Kupiłem w cyfrowe.pl za mniej niż 3000 zł. Przyznaje, że to moja pierwsza kamera i nigdy się w filmowanie ani fotografowanie nie bawiłem. Na razie jestem po lekturze tego całego wątku i jest tu dużo nowego dla mnie. Jeszcze poczytam serwis filmowiec.pl bo jest tam dział dla amatorów.

Osobiście kręci mnie możliwość ustawiania ostrości na pierwszy/drugi plan. Domyślam się, że można tego dokonać tylko za pomocą dodatkowego obiektywu. Czy możecie mi powiedzieć z jakimi kosztami powinienem się liczyć, aby móc uzyskać takie efekty i co będzie wchodziło w skład tych kosztów?

pozdrawiam
 

pxl666

Member
Bez reklam
xamen napisał:
witam,

a więc i ja od wczoraj jestem właścicielem HV30 :) Kupiłem w cyfrowe.pl za mniej niż 3000 zł. Przyznaje, że to moja pierwsza kamera i nigdy się w filmowanie ani fotografowanie nie bawiłem. Na razie jestem po lekturze tego całego wątku i jest tu dużo nowego dla mnie. Jeszcze poczytam serwis filmowiec.pl bo jest tam dział dla amatorów.

Osobiście kręci mnie możliwość ustawiania ostrości na pierwszy/drugi plan. Domyślam się, że można tego dokonać tylko za pomocą dodatkowego obiektywu. Czy możecie mi powiedzieć z jakimi kosztami powinienem się liczyć, aby móc uzyskać takie efekty i co będzie wchodziło w skład tych kosztów?

pozdrawiam

eee bez przesady...jak przeczytales caly watek to widziales napewno moj maly testcik z zblokowanym swiatlem i zmiana planow przez krecenie koleczkiem fokusa. mozesz zreszta zmieniac plany i tylko blokowac fokus (na hv 20 jest z boku taki przycisk)
koszt jasnego manualnego obiektywu to jakies 500 zl natomiast koszt adaptera to albo kilkaset zeta jesli wykonasz go sam albo kolo tysiaca $ jesli bys chcial sobie kupic.
pozdro
 

xamen

New member
pxl666 napisał:
mozesz zreszta zmieniac plany i tylko blokowac fokus (na hv 20 jest z boku taki przycisk)

w HV30 tez jest

pxl666 napisał:
koszt adaptera to albo kilkaset zeta jesli wykonasz go sam albo kolo tysiaca $ jesli bys chcial sobie kupic.
pozdro

kurcze drogo... osobiście nie satysfakcjonuje mnie adapter z kartonowego pudełka, czy coś w tym stylu (a były jakieś takie dziwy tutaj ;)). jak można wykonać takie adapter, czy jest to skomplikowane i czy osoba bez wiedzy o optyce sobie z tym poradzi?
 

gajorro

New member
xamen napisał:
kurcze drogo... osobiście nie satysfakcjonuje mnie adapter z kartonowego pudełka, czy coś w tym stylu (a były jakieś takie dziwy tutaj :wink:). jak można wykonać takie adapter, czy jest to skomplikowane i czy osoba bez wiedzy o optyce sobie z tym poradzi?
www.hv20.com - tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje do budowy adaptera. mozesz zrobic wszystko samemu od podstaw, mozesz kupic pewne czesci (www.jetsetmodels.info) troche zdolnosci manualnych i cierpliwosci wystarczy. Jestem w trakcie budowy DIY adaptera - zajelo mi to troche czasu, poniewaz korzystam tylko z ogolnie dostepnych i mozliwie najtanszych elementow, ale widze koniec. jak skoncze to sie pochwale. generalnie zamierzam zamknac wszystko w kwocie 300 zł. ale można jeszcze taniej.
 
Ostatnia edycja:

xamen

New member
gajorro napisał:
Jestem w trakcie budowy DIY adaptera - zajelo mi to troche czasu, poniewaz korzystam tylko z ogolnie dostepnych i mozliwie najtanszych elementow, ale widze koniec. jak skoncze to sie pochwale. generalnie zamierzam zamknac wszystko w kwocie 300 zł. ale można jeszcze taniej.
Korzystasz z jakiegoś konkretnego wzoru, czy sam stworzyłeś projekt? Pod adresem jetsetmodels. info/ tutorials. htm jest sporo informacji o tym jak samodzielnie przygotować adapter. Czy coś Wam wiadomo na temat jego efektywności w praktyce?
 

xamen

New member
witam,

a więc czytam sobie i czytam (tony materiałów w necie na ten temat) i doszedłem do obiektywów.

zastanawia mnie jak będzie się sprawował obiektyw z zoomem (gdyż, jak dobrze zrozumiałem przy zastosowaniu adaptera z focusing screen, nie mogę korzystać z zoomu mojej HVki) - np. taki: Canon FD zoom 70-210 1:4 o zmiennej ogniskowej (allegro nr 399927815)?

proszę o poradę, czy jest sens kupować coś takiego, czy ograniczyć się do zwykłego?

pozdrawiam
 

gajorro

New member
Materiałów jest rzeczywiście masa. Ten obiektyw jest dosyć ciemny i to jest troche problem.
Ja szczerze mówiąc chcę korzystać tylko z obiektywów stałoogniskowych do adaptera.
Generalnie do adapterów odpada sprzęt z automatyką bo i tak jej się nie wykorzysta. Ja na razie będę korzystał ze starego heliosa, potem myślę o zakupie jakiegoś lepszego obiektywu 1,8 50 mm albo 1,4.
 

xamen

New member
a czy moge kupic jakikolwiek obiektyw, byle jasny? chodzi mi o to czy bede mogl krecic dalej panoramke? tylko sie domyslam, ze format obrazu w tym przypadku zalezy od formatu focusing screen, ale nie jestem specjalista, wiec nie wiem do konca ;)
 

fantattoo

Member
Chciałbym Was prosić o pomoc. Znalazłem na forum kilka informacji w interesującym mnie temacie, ale żadna jakoś w pełni nie odpowiadała na moje pytanie, albo ja po prostu nie potrafiłem tego zrozumieć.

Mam Canona HV30 i Pinnacle Studio 12. Po zgraniu filmu na dysk otrzymuję takie pliki: Wideo1.m2v, Wideo1.m2v.index2, Wideo1.scn, Wideo1_1.wav, Wideo1_2.wav. Czy tak otrzymane pliki, bez żadnej obróbki mogę nagrać na płytę i odtworzyć w PS2?
Po obróbce w Pinnacle mogę nagrać obrobiony materiał na DVD (jakość ujdzie), BR-ale nie mam nagrywarki, HDDVD-też nie mam nagrywarki. Ewentualnie moge wyeksportować do AVI, DIVX, MPEG-1,2,4, RealMedia, Sony PSP itp. Czy któryś z tych plików da jakość lepszą od DVD, ale z możliwością ogladania w stacjonarnym odtwarzaczu? Przyznam szczerze, że jednak najbardziej interesowałoby mnie odtwarzanie w PS3 ewentualnie DVD z interaktywnym menu, bo większość znajomych posiada jedynie taki właśnie sprzęt.

I kolejne pytanie związane własnie z materiałem nagranym na DVD. Dodałem sobie menu, muzyczkę, napisy itp. WYpaliłem wszystko na płycie, ale podczas odtwarzania zonk. Okazało się, że obraz na TV jest obcięty po bokach po jakieś 3-4 cm. To samo menu. Niby ok, ale kolorowe ramki (podświetlenie) przycisków nie pokrywają się z przyciskami. W czym jest problem. Czy robię coś nie tak podczas zgrywania projektu? W ustawianiach mam zaznaczone: Format projektu PAL Panoramiczne, 720x576, 25 kl, 16:9 z przeplotem.
 

darek53

New member
Gajorro koniecznie wrzuć fotki tego adaptera!
efekt wyszedł całkiem przyzwoity!, mógłbyś podać jakie wymiary ma matówka EE-S tzn jej powierzchnia robocza
Nie próbowałeś użyć wersji EE-A ? podobno jest jaśniejsza od S.

a przy okazji chciałbym pokazać wam co niedawno spłodziłem canonem HV10 :) + trochę efektów z Vegasa8
http://www.vimeo.com/1232432
(jeśli ktoś ma słabsze łącze i chciałby to zobaczyć w wersji "HD" proponuję dać play i zaraz pauzę i poczekac aż film się zbuforuje do 100%, z SD nie powinno być problemu)
 
Ostatnia edycja:
Ostatnio kupilem HV30. Mam pewien problem... mianowicie obraz na LCD kamery jest jasniejszy posiada wiecej kontrastu (jaskrawszy) niż nagranie zrzucone na kompa. Do zrzutu uzywam HDV Split 0.77 Beta. Czy to jest normalne? Ciezko mi dokonywac ustawien na kamerze kiedy na kompie i tak wyglada to inaczej :/
niestety nie moge wrzucic rzadnego porownania, poniewaz zdjecie aparatem czy nakrecenie inna kamera panelu jest malo efektowne.
 

WiruSSS

New member
...u mnie też tak to wygląda ..ale to chyba kwestia ustawień monitora ...ja jestem w tej niekorzystnej sytuacji ze korzystam z samsungów 173p + na viście ...jak wiadomo te monitorki mają tylko softwareową regulację która nie działa na viście ..wiec pozostaje mi oglądać obraz na standardowym presecie.
 

photo_press

New member
Witam,

Ktoś wcześniej pisał, że byłby zaontersowany kupnem HV20.
Tak się składa, że mam do sprzedania HV20-tke z fajnym osprzętem. Jak co proszę zajrzeć na allegro nr aukcji to 26196790.

Pozdrawiam
[ P a w e ł ]
 

bloobstudio

New member
photo_press napisał:
Witam,

Ktoś wcześniej pisał, że byłby zaontersowany kupnem HV20.
Tak się składa, że mam do sprzedania HV20-tke z fajnym osprzętem. Jak co proszę zajrzeć na allegro nr aukcji to 26196790.

Pozdrawiam
[ P a w e ł ]

Widziałem nawet chyba twoją aukcję w archiwum allegro, hv20 ntsc? kupiłem już hv30 PAL, ale osprzętem byłbym zainteresowany, jesli jeszcze jest na sprzedaż, daj znać
 

pxl666

Member
Bez reklam
gajorro napisał:
Zbudowałem adapter 35 mm. Jest jeszcze duzo do poprawienia, ale nawet taki efekt mnie zadowala. Obiektyw badziewny - helios od zenita.

http://vimeo.com/1388528

pzdr
yo chlopie wezze pokaz to cacko i moze wiecej sampli??
jakbys zbudowal kolejny to pomysl nad produkcja bo sprawilbym sobie jeden a nie mam ostatnio czasu na budowanie ...powaznie mowie...tylko za ile...heheh
 

Annihitek

New member
Witam, mam pytanie do znawców tematu.

Dzisiaj ze znajomymi testowałem nagrywanie filmu w ciemnej scenerii - np. las o 18:40.

Linki do skonwertowanych na avi filmów: annihitek.net/hv30/

Moje pytanie jest następujące: co jeszcze można zrobić, aby uzyskać jasny obraz z jak najmniejszą ilością szumów i w miarę ostre obiekty szybkoporuszające się na nim?

Oczywiście bawię się ręcznie migawką - dzisiaj zabrakło mi możliwości ustawienia na coś pośredniego pomiędzy 1/120 a 1/250 (przy 250 obraz był bardzo ciemny, przy 120 jaśniejszy, ale więcej szumów+wolniejsza rejestracja ruchu) Zauważyłem, że mogę również wpływać na parametr ekspozycja - tylko co on mi da w stosunku do migawki w programie manualnym, zwłaszcza w kontekście filmowania przy słabym świetle szybkich ruchów?

Inna sprawa - po włączeniu różnych programów predefiniowanych, również mogę manipulować ekspozycją, parę prób zrobiłem, ale wciąż szukam najoptymalniejszych ustawień. Czy są jakieś rzeczy, które powinienem znać w tym temacie? Chodzi o ekspozycja w programach, co można uzyskać dając mniejszą/większą i przy jakich warunkach?

I jeszcze jedno: używacie ręcznego focusa czy automatycznego?
 

gajorro

New member
pxl666 napisał:
yo chlopie wezze pokaz to cacko i moze wiecej sampli??
jakbys zbudowal kolejny to pomysl nad produkcja bo sprawilbym sobie jeden a nie mam ostatnio czasu na budowanie ...powaznie mowie...tylko za ile...heheh

hej, aktualnie adapter jest w rozsypce, ale pracuje nad nowym, lepszym:D Mam nadzieje ze juz niedlugo poinformuje o postepach.
niestety wszystkie sample ze starego adaptera maja defekt wynikajacy z blokady przyslony heliosa na f/2.0 przez co widoczny jest radial blur. Mam ich troche, ale nie wiem czy jest sens je zamieszczac...
 
Do góry