BYLEjakość techniczna platform satelitarnych

czesiu.m

New member
Jeśli my dostajemy AXN z bitrate na poziomie2200 kb/s, a z Astry jest już 2600, natomiast AXN HD Polsat ma bitrate 4300 kb/s, a Skyitalia 7300, to znaczy, że jednak producent nie przygotowuje takiej kaszany, którą my jesteśmy karmieni. Gdzieś po drodze dzieje się z sygnałem coś złego.

Z kolei pytanie dlaczego TVP 1 i 2 z Hot Birda ma rozdzielczość 704x576 linii, a z Astry już pełną i wyższą przepływność, to jest już pytanie do naszych "telewizorów". Jeszcze jedno pytanie jest takie. Skoro przykładowo TVP nadaje z Astry w lepszej jakości, to dlaczego nie można tego oglądać, bo szyfrowanie jest tylko w Videoguardzie?
 

czesiu.m

New member
W moim zestawieniu brakuje sporej iliści kanałów premium. Nie mam ich, więc nie mogę podać rozdzielczości. Stąd prośba do posiadaczy niżej wymienionych kanałów o uzupełnienie danych.

Canal+ 2921 kb/s
Canal+ Film 2823 kb/s
HBO 3282 kb/s
HBO2 3247 kb/s

Jak widać HBO nadaje lepiej i choć to nie są duże różnice, to jednak to widać. Z dawnych czasów, kiedy to posługiwałem się nagrywarką z twardym dyskiem oraz okresów posiadania w/w kanałów, pozostało mi kilka nagrań. I muszę przyznać, że ta różnica jest widoczna pomimo, że nagrywarka nie była jakimś cudem techniki (Samsung).

Co warto podkreślić, to fakt, że niemieckie kanały FTA są nadawane z wyższym bitrate, niż płatne i na dodatek bardzo drogie kanały premium(?) na naszych platformach. Przykładowo pamiętna klęska Adamka w pojedynku z Kliczko miała na RTL FTA średni bitrate 4400 kb/s.
 

ssobie

New member
... to jest już pytanie do naszych "telewizorów".

A zadałem pytanie do mojego "telewizora" - odpowiedź (dwukrotnie taka sama chyba, żeby się pozbyć natręta):

Szanowny Panie,
Odpowiadając na e-mail, uprzejmie informuję, że parametr Bitarate jest parametrem zmiennym. CYFRA+ nie prowadzi pomiarów tego współczynnika. Tym samym nie podaje tych danych Abonentom.
W razie pojawienia się pytań, zapraszam do kontaktu.

:confused:

Pozdrawiam
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Pewnie potraktujecie mnie jak kosmitę bo nie mam satelity a jedynie kablówkę (Vectra) ale będąc świadomym tych ułomności szukałem telewizora pod kątem tychże. Można parafrazując reklamę wysłać nowe satelity i założyć nowe platformy albo kupić dobry tv. Wiem, że to kosztowne ale czasem lepiej tak jak ja pooszczędzać parę lat (tv kupiłem przed 3-ma m-cami, wcześniej miałem crt) niż narzekać na jakość. Obecnie ustawiłem odpowiedni poziom walki z artefaktami MPEG i problemów niemal nie dostrzegam. Jednocześnie przyznaję, że niektóre programy na Planete w SD chodzą lepiej niż niektóre pseudo HD. Aż nie mogę się doczekać na Planete HD. U mnie HBO też było niemal perfekcyjne.
 
Ostatnia edycja:

czesiu.m

New member
A zadałem pytanie do mojego "telewizora" - odpowiedź (dwukrotnie taka sama chyba, żeby się pozbyć natręta):

Szanowny Panie,
Odpowiadając na e-mail, uprzejmie informuję, że parametr Bitrate jest parametrem zmiennym. CYFRA+ nie prowadzi pomiarów tego współczynnika. Tym samym nie podaje tych danych Abonentom.
W razie pojawienia się pytań, zapraszam do kontaktu.
Mimo lakoniczności i zdawkowości, ta odpowiedź jest jednak bardzo interesująca. Mianowicie Cyfra+ nie jest producentem programów, nie odpowiada za zawartość merytoryczną i nie ma, w zasadzie, wpływu na parametry techniczne przekazu. Cyfra, podobnie jak i Polsat, N itd. ponosi odpowiedzialność za dostarczenie sygnału przygotowanego przez kogoś innego. Teoretycznie nasze pretensje co do jakości/bylejakości ich nie dotyczą, bo oni są jakby kablem tylko, po którym biegnie sygnał. Jednak tylko pozornie.

Bitrate jest wprawdzie parametrem zmiennym, ale opisującym w dużym stopniu jakość techniczną transmisji. Gdyby Cyfra, Polsat itd. nie upychały na chama, kierowane chciwością i chęcią zysku za wszelką cenę (więcej kanałów=więcej reklam=większy zysk od reklamodawców), to bitrate byłby wyższy i jakość również.

Wydaje mi się zasadne porównanie platformy cyfrowej do sklepu. Jeśli w sklepie możemy kupować buble, to powinniśmy mieć pretensje do sklepu. To w nim składamy reklamacje za zjełczałe masło i spleśniały chleb. Raczej nie jeździmy do mleczarni i piekarni, bo nie tam zostawiliśmy nasze pieniądze. Pieniądze chcemy odzyskać w sklepie, który sprzedał nam spleśniały chleb. Owszem, możemy poinformować znajomych, że w sklepie xyz sprzedają spleśniały chleb produkcji abc. Dlatego warto unikać i jednego i drugiego.

Tak jak sklep czy sieć sklepów powinny dbać o jakość produktów, które oferują, tak Cyfra i Polsat et consortes również powinny pilnować producentów kanałów, żeby te miały przyzwoitą jakość. Bo czy uważacie za normalny taki dialog: "ten czosnek jest zgniły! tak, jest zgniły, ale to czosnek z Bangladeszu, więc niech pan/pani jedzie do Bangladeszu, to oddadzą pieniądze"?!

A na koniec uwaga: Jakość techniczna AXN i przykładowo 13th street to taki zgniły czosnek.
 

jbravo

New member
a mnie np zaskakuje jakość filmów z Iplexa na moim Panasie 42VT20. Wygląda czesto jak HD z Canalu+ a w końcu leci tylko przez Internet :)
 

ssobie

New member
Tak jak sklep czy sieć sklepów powinny dbać o jakość produktów, które oferują, tak Cyfra i Polsat et consortes również powinny pilnować producentów kanałów, żeby te miały przyzwoitą jakość.

Ja myślę, że taka Cyfra ma to w d...Ignoruje nas klientów, nie ja to ktoś inny, a i tak kupi. Dopóki w Polsce panuje głód technologii to tak będzie. A wojna między operatorami jest raczej na ilość kanałów, a nie jakość - za przykład można podać TVP1 w N jako HD. I do tego jest cicha zmowa cenowa - tak mi się wydaje.
I jako ciekawostka dalszy ciąg wymiany mail'owej:

Mój:
Witam
Co jakiś czas dzwonicie do mnie, zbym zmienł pakiet - jak w takim razie chcecie zapewnić odpowiednią jakość kanałów, które proponujecie, skoro nie kontrolujecie bitrate???"

ODP:

"Szanowny Panie,

odpowiadając na e-mail, uprzejmie informuję, iż zgodnie z informacjami przekazanymi w poprzedniej korespondencji, parametr Bitrate jest w przypadku transponderów CYFRY+ ustalany dynamicznie, zaś w przypadku innych kanałów, zależy od nadawcy.

Z uwagi na fakt, że wartość ta jest zmienna i zależna od wielu niezależnych czynników jak np. warunki atmosferyczne, nie jest przekazywana Abonentom w formie liczbowej.

W przypadku pojawienia się pytań, zapraszam do kontaktu."

.... I już dałem sobie spokój

Pozdrawiam
 

czesiu.m

New member
Aktualna sytuacja na rynku wygląda w taki sposób, że sprzedać można wszystko. Można sprzedawać produkty niepełnowartościowe, jak choćby kanały o niedostatecznej jakości technicznej, jak również można sprzedawać rzeczy osiągalne zupełnie za darmo, przykładowo prawa do oglądania walki Kliczko/Adamek w PPV choć równolegle była transmisja FTA na RTL.

Okazuje się, że osób skłonnych zapłacić tylko dlatego, że ktoś im coś proponuje jest niepoliczalna. Również osób niepotrafiących ocenić czy im się dana rzecz przyda lub nie, również jest mnóstwo. Niemniej jednak osoby czytające ten wątek będą wiedziały, co platformy usiłują im wciskać.

Być może w końcu świadomość konsumencka wzrośnie na tyle, że postawa menedżerów w stylu: "dziś będziemy sprzedawać zardzewiałe gwoździe" nie będzie miała racji bytu. Ale to dopiero wtedy, gdy konsument będzie miał świadomość, że zardzewiałe gwoździe są rzeczą absolutnie nieprzydatną. Tak samo, jak będzie wiedział, że programy z małym bitrate mają złą jakość na każdym odbiorniku telewizyjnym na świecie. I pycha wywołana posiadaniem jakiejś wielkiej plazmy będzie musiała ustąpić rozczarowaniu i wściekłości, że daliśmy sobie wcisnąć pakiet kanałów nadających się do oglądania na wyświetlaczy zabawki, a nie telewizora.
 

redlum

New member
Bez reklam
Tylko wszystko musi iść po kolei. W tej chwili ludzie(konsumenci) wolą mieć więcej kanałów (z których i tak na prawdę oglądają max 10 - a resztę przerzucają). Zaś tym co zależy na jakości - to przechodzą z kablówek (nawet tych cyfrowych) na platformy satelitarne. Jakby kablówki miały lepszą jakość - to pewnie sygnał nadawany satelitarnie też by się szybko poprawił. Dobrze że nadchodzi wielkimi krokami telewizja cyfrowa naziemna. Ona powinna mieć wysoki bitrate. I tedy może coraz więcej ludzi będzie sobie zadawać pytanie czemu to anteny na dachu mam lepszy obraz niż z satelity.
 

czesiu.m

New member
To w takim razie mam taką ciekawą ciekawostkę. Mianowicie wyczytałem na stronie któregoś niemieckiego magazynu komputerowego, że jakość odbioru jest lepsza z satelity niż z DVB-T. Może coś przeinaczyłem, jednak patrząc na to, co Niemcy nadają satelitarnie dochodzę do wniosku, że można w ten sposób osiągnąć obraz zbliżony, i to bardzo, do ideału. Zarówno SD i HD.

Jako, że ignorancja jest błogosławieństwem nie chciałbym zbyt mocno namącić. Jednak kiedy się powiedziało a, trzeba powiedzieć men. Problem z jakością trzeba najpierw zobaczyć u siebie. Kiedy używałem nagrywarki i oglądałem, co nagrałem, w komputerze, to jakość miała dla mnie drugorzędne znaczenie. Nagrywarka mi ją troszkę spychała na plan dalszy, żeby nie napisać wprost, że mi ją konsekwentnie obniżała. Poza tym przed telewizorem spędzałem tyle czasu, żeby obejrzeć newsy i zaprogramować nagrywanie. Odkąd zacząłem nagrywać bezstratnie, to problem jakości wylazł z całą ohydą i okazałością.

Dlatego warto wiedzieć zawczasu, co nas czeka. Bo na razie nie czeka nas nic specjalnie ciekawego. Może z wyjątkiem tych, co oglądają kanały niemieckie z Astry.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Pisałem że to nie opłacalne kupować panel fullHD specjalnie z myślą o cyfrówce. Sam zauważyłem że na tv fullHD obraz z bliska jest bardzo rozmazany jak na moje standardy bo nawet z DVD po upscalingu mam często lepszą jakość niż z wielu HD, w ruchu obraz nie rozmazuje się tak jak tam. Jak zrobiłem zdjęcie to nikt nie wierzył że jest prawdziwe, że obraz z 1080i może być tak rozmazany, mówiono że tv zły a z full HD miałem v20, 9705, quatron'a. Myślałem że to może i dekoder Nki jakoś kijowo skaluje, podjąłem też kwestie biteratu ale pisano mi że to nie powinno przełożyć się na subiektywny odbiór słabej ostrości ale co tu dużo mówić autor tematu wydaje mi się ma racje i to pewnie tu leży przyczyna. Ja ze swojej strony dodam i tak nie oglądam nic z tv satelitarnej, jeśli już to oryginalne DVD dwu warstwowe I BR. Lubie oglądać to co mi się podoba a nie tracić czas na oglądanie czegoś co ktoś chce bym oglądał. Jako ciekawostkę powiem że rodzice mają x10 hd ready i tam to wygląda wszystko dobrze, mają niby gorszy telewizor a obraz i tak dużo lepszy z Nki :)
 
Ostatnia edycja:

vitek

New member
Znudzony 'zwykłą' telewizją zamówiłem cyfrę+ na arivie 102 (zestaw prepaid bo mieszkam za granicą nie mogę mieć abonamentu). Spodziewałem się jakości na miarę bardzo dobrej tvn hd i czasem bardzo dobrej tvp hd. Podłączam tuner, stroję canal+ hd i... zonk. Przez chwilę myślałem że nastawiłem 'zwykły' canal+. Ale nie, znaczek hd jest, i to jedyne po czym można poznać że to kanał hd. Bitrate na canal+ hd i canal+ film hd pokazywane przez tuner w granicach 600-800 KB/s (duże B czyli z tego co się orienuję trzeba pomnożyć przez 8 ). Jedynie canal+ sport hd ma ok. 2000 KB/s i rzeczywiście od razu widać że to sygnał hd. Problem w tym że lubię filmy i seriale i nie oglądam piłki kopanej 24/7.

Wydałem 550 zł i czuję się zrobiony w balona. O zwrocie nie ma mowy bo kartę odpakowaną uważa się za spożytą :) zresztą musiałbym odsyłać na własny koszt... może wystawię na ebay, opchnę komuś to g..o (kupującego zapytam jaki ma tv, jak więcej niż 32' anuluję transakcję bo w przeciwieństwie do canal+ sp. z o.o. nie lubię robić ludzi w konia).

Jakby ktoś chciał brać cyfrę+ licząc na filmy w hd to lepiej niech da sobie spokój a za zaoszczędzone pieniądze kupi trochę blu-rayów z drugiej ręki
 
Ostatnia edycja:

vitek

New member
Dobrze że nadchodzi wielkimi krokami telewizja cyfrowa naziemna. Ona powinna mieć wysoki bitrate.

Żarty się ciebie 3mają. W W. Brytanii cyfrowa naziemna istnieje od 10 lat a jakość sygnału jest niezmiennie beznadziejna (nie dotyczy kanałów hd które o ile wiem w Polsce nie są planowane).
Byłby cud gdyby w Polsce było inaczej.
 

czesiu.m

New member
Jeśli przeanalizujemy dane dotyczące przepływności dla Canal+ otrzymamy:
Canal+Sport bitrate na poziomie 10.000 kb/s. Oczywiście średnio, bo przykładowo 20.09 było to poniżej 8000, a 21.09 poniżej 6000 kb/s.
Canal+ to 5-6000 kb/s.
Canal+Film to średnio 6500 ostatnio około 8000 kb/s.
Ogólnie rzecz biorąc tylko Canal+Sport prezentuje wysoki poziom. Dwa pozostałe są słabe, zwłaszcza Canal+. Czyżby tu ktoś pomyślał tak: "Skoro oglądali z VHS, to w HD będą zachwyceni"? Jakoś nie są..

Ogólnie rzecz biorąc ocena jakości obrazu jest trudna. Mało kto ma możliwość postawienia obok siebie dwóch systemów, w których tylko jeden element, ten oceniany, a zatem dekoder lub kanał, jest zmienny. Oglądają telewizję w domu nie mamy często świadomości, że jakość obrazu jest zła. Ale możemy się posiłkować danymi zawartymi choćby w tym wątku lub stronami internetowymi podającymi bitrate. Te ostatnie często naprawdę potrafią pozbawić wszelkich złudzeń.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Żarty się ciebie 3mają. W W. Brytanii cyfrowa naziemna istnieje od 10 lat a jakość sygnału jest niezmiennie beznadziejna (nie dotyczy kanałów hd które o ile wiem w Polsce nie są planowane).
A Polsat HD dostępny z warszawskiego nadajnika DVB-T nie jest kanałem HD?
 

czesiu.m

New member
A jaki bitrate maja kanaly cyfrowe naziemne w Polsce?
Nie wiem, nie mam możliwości odbioru, ten wątek nie jest poświęcony DVB-T.

Dla zainteresowanych kanałem AXN mam takie oto wieści. Jeżeli AXN SD ma bitrate na poziomie 2200 kb/s, to wersja HD w ciągu ostatnich trzech dni ma się tak, jak widać na obrazku. Wykres dotyczy transpondera Cyfrowego Polsatu.

axnhd.jpg


21. można było oglądać pikselozę na miarę rekordu Guinnessa chyba. Ktoś to "cudo" widział może?
 
Ostatnia edycja:
Do góry