Bi-Wire i Bi-Amp - dyskusja

Whiplash

New member
Bez reklam
No wlasnie bo klasyczny bi wire to dwa kable z jednego gniazda we wzmacniaczu a tu mamy osobna pare terminali A i B. Na sluch raczej sie nie wychwyci roznic, chodzi mi bardziej od strony technicznej. Niby lepsza separacja ale jak skoro wzmacniacz nie ma filtra i oba kable przenosza pelne pasmo, dopiero zwrotnica w kolumnie je dzieli.

Zastanawim sie czy kiedy sa aktywne terminale A i B to moc na jeden kanal maleje. Klasycznie kiedy cale pasmo i moc idzie jednym kablem kolumna zabiera z 90% mocy na woofer a reszta idzie do sekcji srednio-wysokotonowej.

W przypadku A+B nie mamy sytuacji takiej, ze koncowka mocy ma np. 100w i taka moc idzie do kolumny pojedynczym kablem a w przypadku aktywowania terminala B czyli bi wire moc ta spada do 50w na sekcje basowa i 50w na srednio-wysokotonowa? Jesli by tak bylo to w bi wire woofer bylby zasilany mniejsza moca niz w przypadku klasycznego podlaczenia.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bawiłem się kiedyś w podłączanie różnych kabli do różnych sekcji. Uwierz, usłyszysz różnicę
Jednak uważam, że lepiej wydać dwa razy więcej kasy na jeden dobry kabel niż na dwa dwukrotnie tańsze.
Mimo wszystko, instrukcja od Marantza mówi tak:
mówi też tak, dlatego iż mam 6 omówki przestałem się w to bawić, jednak Ty ,masz 8, więc możesz potestować
 

Attachments

  • Bez tytułu.jpg
    Bez tytułu.jpg
    21,5 KB · Wyś: 320
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
No wlasnie Denon tez podaje taka informacje. Stad tez moje pytanie o moc w przypadku A+B i czy to ograniczenie do min. 8ohm dotyczy sytuacji kiedy podlaczamy dwie pary kolumn - wtedy bylo by to logiczne bo jedna koncowka musiala byc napedzac dwie kolumny czy też bi wire - jednak kolumna ale podzielona na sekcje A-bas B-srednio-wysokotonowa
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
mówi też tak, dlatego iż mam 6 omówki przestałem się w to bawić, jednak Ty ,masz 8, więc możesz potestować

Ja mam akurat 6 omówki, a przerobiłem już wszystkie możliwe kombinacje. Nie ma już co testować.
Zresztą te czasy mam już za sobą, na szczęście ; )
Natomiast, jeden porządny zrobi lepszą robotę. Zawsze to podkreślałem i się zupełności zgadzam.
 
R

Repugnant.

Guest
powiem ze swojego doswiadczenia po podlaczeniu bi-amping jest roznica ja okreslilbym to jako sporo wyrazniejszy dzwiek tak jest w moim przypadku.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale my mowimy o bi wire'ingu a to troche co innego. Bi amp rzeczywiscie daje rezultaty. Ja posluchalem u mnie bi wire i single wire i moim zdaniem lepiej gra klasycznie ze zworami. Jest jakby bardziej spojnie.
 
R

Repugnant.

Guest
Bi-Wire i Bi-Amp - dyskusja
tak brzmi temat wiec dopisalem swoje obserwacje:)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Bi amp rzeczywiscie daje rezultaty.

Nie zawsze ,co prawda krąży mit że to w każdym przypadku przynosi poprawę ale jest to nieprawda ponieważ podział częstotliwości jest dalej pasywny .W wysokiej klasy systemach zwrotnica pasywna zostaje zastąpiona aktywną

Podobna sprawa jest przypadku bi-wiringu nie zawsze takie połączenie przynosi poprawę dźwięku ,niekiedy następuje wręcz pogorszenie jakości w porównaniu do klasycznego połączenia .Niektórzy producenci kolumn jak choćby Dynaudio podważają sens takiego połączenia
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jasne, dlatego caly czas trwa dyskusja na ten temat. Skoro tak renomowane firmy produkujace kolumny nie daja nawet mozliwosci takiego podlaczenia to chyba jest jasne ze "plusów" zadnych to za soba nie niesie. Z bi amp to samo, w dalszym stopniu mamy pasywna zwrotnice ale w przypadku amplitunerów kinowych bi amp czyli zasilenie jednej kolumny dwiema koncówkami mocy daje poprawe dzwieku w stereo.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Jasne, dlatego caly czas trwa dyskusja na ten temat. Skoro tak renomowane firmy produkujace kolumny nie daja nawet mozliwosci takiego podlaczenia to chyba jest jasne ze "plusów" zadnych to za soba nie niesie. Z bi amp to samo, w dalszym stopniu mamy pasywna zwrotnice ale w przypadku amplitunerów kinowych bi amp czyli zasilenie jednej kolumny dwiema koncówkami mocy daje poprawe dzwieku w stereo.

Lepiej bym tego nie ujął :).
Miałem pokaz jak podłączyłem Moje Onkyo do Jamo ze zworkami i bez nich.
Bez zworek ampli wyciągnął wysokie tony troszkę do przodu i efekt w stereo znacznie lepszy.

Oczywiście jak sie ma dobre kable to warto porównac czy jest to opłacalne czy nie.
Obecnie przy głośnikach Tannoy i nowym kablu melodika , wydaje mi się ze ampli gra bardziej detalicznie niz w salonie podczas odsłuchów - kabel ma gruby rdzen i dosc spory zewnetrzny oplot.

Warto testować!

pzdr
 
Ja też używam kabli Melodika, mam taki model:MDBA415
Zgadzam się z kolegą co do brzmienia, wysokie idą do góry, lepsze stereo ale kosztem basu.Trochę go zabierają, dobrze że mam pre-amp lampowy, ruskie lampy nadrabiają to co trzeba.
 
dlatego można na basy zastosować "ciemniejszy" kabel, czyli grający bardziej dołem, co kto lubi.

Na tym chyba polega ta zabawa. Dzięki Melodice mam mam środek i górę,pre amp lampowy dał mi
fajny szybki dołek. Nie jestem specjalistą od kabli ale uważam że Melodika jest po prostu ok.
Mam w swoim systemie tylko te kable, jest ich sporo tak więc cena też była nie mała.
 
Z innej beczki, te B&W to podlogowki? Mozesz opisac brzmienie?

Pzdr

Tak to podłogówki, mam cały zestaw B&W. Podoba mi się ich średnica i górka. Z basem jest trochę zabawy,w pokoju mam drewnianą podłogę więc dołek był jak dla mnie za duży. Nawet na kabelkach melodki był duży,zmieniło się dużo jak postawiłem je na płytach granitowych. Dołek zrobił się szybki i punktowy, teraz dopieszczam go pre-ampem lampowym. Właśnie kupiłem ruskie lampki 6N23P-EW,grają dopiero ok.30 godzin. Powiem że jest dobrze, przy deep housie po prostu wymiatają.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Mowicie oczywiscie o bi amp w amplitunerze tak? Bo ja pisze o bi wire we wzmacniaczu a wy o amplitunerach i robi sie balagan.
Ja moze mi sie wydaje ale jak mialem bi wire A+B to nie wiem czy robilo sie jakies przesuniecie fazowe czy zaklocenie na terminalach ale wydawalo mi sie ze prawy glosnik gral glosniej od lewego. Jak stalo sie po srodku kolumn to tak jakby prawy dominowal..
 
Cały czas mowa jest o bi-wire, nie mam amplitunera KD więc bi-amping u mnie odpada, jadę na samych wzmacniaczach w systemie kina domowego.
Wszystko połączone po analogu.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jeszcze jedna kwestia dotycząca Bi Wireingu. Pojawiaja sie głosy ze slabym pkt. każdej kolumny jest jej fabryczna zworka. Mowi sie ze jest ona wykonana ze slabego przewodnika i lepiej jest zrobic zworke nawet z kabla głosnikowego. Ale nie o tym chcialem powiedzieć. Skoro zworka jest najslabszym pkt. to idac tym tropem zakup kabli glosnikowych za 500-1000zl powinien nie miec sensu. Bo co nam da super kabel i idealnym brzmieniu skoro na swojej drodze, zaraz przed kolumna sygnal napotyka ujowa zworke i cały sygnal szlag trafia i do samej zwrotnicy sygnal poplynie już "popsuty" przez ową zworke..

Poprawcie mnie jesli sie myle ale taka myśl dzisiaj przyszla mi do głowy..
 
Do góry