Bi-Wire i Bi-Amp - dyskusja

[Raccoon]

New member
Bez reklam
U mnie gra Onkyo 616 z kolumnami JBL Studio 190. Kable w systemie bi-amp podpiąłem jeszcze przed pierwszym włożeniem wtyczki do gniazdka, więc różnicy nie dane mi było odnotować. Jeszcze na etapie decyzji zakupowej założyłem, że moje ucho i tak jej nie odczuje. Kierowałem się JEDYNIE:
- 90%: amplituner będzie bardziej wydajny prądowo = mniej się będzie nagrzewał,
- 10%: opinie w Internecie mówiące o tym, że "ponoć jest lepiej, ale tak naprawdę mało kto słyszy różnicę - chociaż na pewno nie będzie gorzej".

Koszt to w moim przypadku dodatkowe 5 albo 6 metrów kabla (już nie pamiętam dokładnie). 10 zł za metr to daje 50/60 zł różnicy. Zatem mniej, niż 1% ceny całego zestawu (ampli+5.1).

:)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam dzikei za odpwoiedzi , mam nadzieje ze jeszce ktos sie wypowie jak jest w wyzszych modelach w onkyo i po podlaczeniu bi -ampingu. Wiesz ja jak kupie ten amplituner to o innych cenach kabla mowimy u mnie wchodzi w gre na dodatkwoe kable w granicach 1200-1500 zl . Jedne mam wlasnie w granicach tych co napisalem wyzej. Wiec i drugie tez beda w tej cenie dlatego wazne jest czy tylko samopoczucie jest lepsze :) co w sumie tez jest istotne :) ale nei koniecznie juz przy tej cenie.... ale to ze amplituner bardziejbedzie wydajny pradowo i mneij si ebedzie grzal to tez wazny plus biampingu jesli tak to wlasnie jest jak piszecie ze ampek sie mniej grzeje. A czysto teoretycznie tak powinno byc wiec i praktycznie tak musi byc :) jak piszecie.
lolek
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jedyna "wada" bi-ampingu, jeżeli można wogóle mówić o wadzie, to że ampli trzeba bardziej podgłosić żeby grał z tą samą głośnością co przy standardowym podłaczeniu. Ja u siebie przy normalnym słuchaniu mam na ok 26dB, a przy Bi-ampingu musiałem dać na ok 32-34dB. Niby niewielka różnica, a tym bardziej przy takich elektrowniach jak chcesz LOLEK126 kupić, to nie ma się co przejmowac, bo zapas mocy będziesz miał konkretny.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Lolek126 na kable do amplitunera chcesz dać 1500zł?
Twoja sprawa, źle nie zrobisz, tylko szkoda kasy. Zamiast zysku z tak uzyskanego bi-ampingu, dołóż trochę i kup dobrej jakości końcówkę mocy na fronty. Wtedy poprawa jakości dźwieku będzie miała miejsce i w kinie i w stereo.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam kupie i koncowke mocy ale jeszcze nie teraz wiec troszke to potrwa, a na chwile obecna chce to co da sie zrobic za w miare za rozsadne pieniadze najlepsze zeby poprawic dzwiek w takim amplitunerze jak onkyo 5010. Moze i myslalbym i o innym ampku ale Arcam za drogi bo 20 tys czy 19 tys to nie dam, a inne mocowo odpadaja najmocniejszy denon pobiera z sieci okolo 780 W, a onkyo jak sie nie myle 1050-1100 W cos kolo tego. Wiec jest znacznie bardziej prodowym amplitunerem i waga 25 kg to tez cos oznacza denon najwyzszej klasy 4520 ( bodajze taki symbol jego jest ) wazy cos okolo 17 kg :) to co tam jest wlozone tak sie zastanawiam.....
A napiszcie co jest spowodowane ze przy bi-ampingu trzeba wiecej podkrecic moc zeby byla taka sama glosnosc jak przy pojedynczym kablu? Nie zebym sie bal o moc skoro w amplitunerach 616 czy inne znacznie slabsze pradowo nie maja z tym problemu to ten tez sobie da rade, poprostu z ciekawosci sie pytam. Bo pisaliscie ze przy bi-amingu mniej sie grzeje ampek to nie myslalem ze trzeba go bardziej podkrecac w stosunku do pojedynczego kabla :). Niestety z elektrotechniki i z elektroniki nie jestem za mocny :) Pozdrawiam.
lolek
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam kupie i koncowke mocy ale jeszcze nie teraz wiec troszke to potrwa, a na chwile obecna chce to co da sie zrobic za w miare za rozsadne pieniadze najlepsze zeby poprawic dzwiek w takim amplitunerze jak onkyo 5010. Moze i myslalbym i o innym ampku ale Arcam za drogi bo 20 tys czy 19 tys to nie dam, a inne mocowo odpadaja najmocniejszy denon pobiera z sieci okolo 780 W, a onkyo jak sie nie myle 1050-1100 W cos kolo tego. Wiec jest znacznie bardziej prodowym amplitunerem i waga 25 kg to tez cos oznacza denon najwyzszej klasy 4520 ( bodajze taki symbol jego jest ) wazy cos okolo 17 kg :) to co tam jest wlozone tak sie zastanawiam.....
A napiszcie co jest spowodowane ze przy bi-ampingu trzeba wiecej podkrecic moc zeby byla taka sama glosnosc jak przy pojedynczym kablu? Nie zebym sie bal o moc skoro w amplitunerach 616 czy inne znacznie slabsze pradowo nie maja z tym problemu to ten tez sobie da rade, poprostu z ciekawosci sie pytam. Bo pisaliscie ze przy bi-amingu mniej sie grzeje ampek to nie myslalem ze trzeba go bardziej podkrecac w stosunku do pojedynczego kabla :). Niestety z elektrotechniki i z elektroniki nie jestem za mocny :) Pozdrawiam.
lolek

Też nie jestem ekspertem w sprawach technicznych, ale wydaje mi się że ma to związek wykorzystaniem dodatkowych kanałów. A jak wiadomo, inaczej będzie dawana moc przy podłaczeniu 2, 5 czy 7 kolumn. A nie myślałeś nad amplitunerem Arcam AVR 360?, ponoć bardzo dobrze gra również w stereo i zasilacz też ma konkretny. Możliwe że już nie musiałbyś kupować dodatkowego wzmaka, bo ampli ten jakością stereo mógłby zawstydzić niejedną budżetówkę.
 

WiTT

New member
Bez reklam
To ja mam zgoła inne odczucia. Też mam Bi-Amp, jest różnica odczuwalna na plus oczywiście, ale co do głośności, to przy słuchaniu audio (stereo) to szybciej kolumny grają głośniej w bi-amp'ie niż przy jednym kablu, ciekawe co? ;)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam, moze to kwestia danego modelu amplitunera jesli chodzi o glosnosc...??? A odnosnie arcama to myslalem o Arcamie ale jakbym bral ta firme to wchodzi w gre 600 a ta kosztuje bardzo duzo i jesli mam placic tyle za ten model to wole jednak onkyo ktory pradowo jest naprawde dobry a w stereo przezyje a pozniej sie zobaczy. Od razu kupie odtwarzacz cd to troszke polepszy ale wiadomo zawsze to jest ampek, a nie koncowka mocy czy wzmacniacz zintegrowany. Ale obiektywnie mowiac to jest roznivca w stereo jesli bierzemy np onkyo 810 a 5010 jest to naprawde odczuwalne przynajmniej jak dla mnie.... ja odsluchwialem takie zestawy z cd marantza KI peral lite i bylo to odczuwalne zarowno jak podlaczalem bluray w granicach 2600 zl na korzysc cd pomimo ze to dalej byl przeciez amplituner :). Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji :)
lolek
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Panowie odświeżę trochę temat i zapytam czy mojego H/K hk970 i kolumny Yamaha ns777 jest sens zapinać w bi-amp ?? Będzie to jakaś odczuwalna różnica ???
 

ecki74

New member
Witam.
Ja mam pytanie dotyczące Bi-ampingu w takim trochę wiekowym amplitunerze jak TECHNICS SA-DX850. Czy może ktoś z was wie czy jest możliwe podłączenie tego amplitunera do głośników za pomocą wspomnianego wcześniej Bi-ampingu ? Amplituner ten posiada dwa układy A i B.
 

ecki74

New member
No właśnie, w instrukcji nie ma nic o Bi-ampingu (to dość stary amplituner). Ale jest możliwość podłączenia dwóch zestawów głośnikowych (A i B). Nie wiem czy podłaczenie głośników (z wyciągniętymi zworkami) może spowodować uszkodzenie wzmacniacza lub kolumn. Jest to o tyle ciekawe, że jak podłączy się drugi zestaw kolumn to, grają wtedy 4 głośniki.

Znalazłem w innym modelu Technicsa SA-AX6 taka informację, że miał osobny przycisk do Bi-ampingu. Więc nie wiem czy tutaj to się da zrobić.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Obstawiam, ze to raczej tak jak jest w dzisiejszych wzmakach, że w przypadku podłączenia do A i B to nie biamp a bliżej mu do biwire
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Obstawiam, ze to raczej tak jak jest w dzisiejszych wzmakach, że w przypadku podłączenia do A i B to nie biamp a bliżej mu do biwire

dokładnie, nie masz tam osobno 4 kanałów tylko dwa, jak mialem jakiegos starego technicsa to na froncie nad przyciskami speakers a i b byl nawias i napis bi-amping a ten wzmak mial 4 osobne kanały, twoj ma dwa i uzyskasz tylko bi-wire..
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokładnie, ale biamp to zasilenie osobnymi końcówkami sekcji niskiej/wysokiej, a w tym wypadku mi na to nie wygląda, więc bliżej tu do biwire.
 
Do góry