BenQ W500

axel-san

New member
Ja moge napisac recke ale to tez nic nie da. A to z tego wzgledu ,ze jestem baardzo wymagajacy jezeli chodzi o obraz, moze zboczenie fotografa. Kontynuujac ,w500 zostalby zapewne przezemnie zejechany bo porownywalbym obraz do takiego jaki mi sie marzy. Do wymarzonego obrazu w500 daleko ale na lepsza opcje nie mialem funduszy. A mowiac o odbiciach od sufitu - chodzilo mi o to zeby pokazac wiecej niz sam ekran nawet cale pomieszczenie. Jak znajde chwile czasu po weekendzie sprobuje zrobic hdr-y moze cos z tego bedzie. Na twoich screenach jak i na moich nie widze aby gorna czesc ekranu baardzo odbiegala pod wzgledem kontrastu od dolnej. Pasy widze ale nic wiecej. Ostatnia sprawa , W500 napewno nie generuje rewelacyjnego obrazu generuje dobry obraz w swojej klasie cenowej. Nie ma sie co oszukiwac ,ze za aktualnie okolo 3000 bedzie sie mialo obraz cud malina.
W wiekoszoscia recenzji podanej przez ciebie sie zgadzam aczkolwiek nie z caloscia , troszke inaczej ustawiam projektor jakosc wyjsciowa materialu staram sie raczej ustawic na kompie bo tam mam wieksze pole manewru. Osobiscie wole recke z projectorcentral. Recke moze i napisze ale jak juz wspomnialem wczesniej nie mialem doczynienia z odpowiednia iloscia projektorow wiece nie zabardzo mam sie do czego odniesc.
 

dread

New member
Bez reklam
Z tym nawróceniem to trochę przesada... ;)
Po tych wszystkich wcześniejszych fotkach z tego tematu sądziłem, że obraz z w500 może mniej więcej wyglądać jak to co wkleił air_jordan_show. Serio.

A teraz widzę, że obraz z tego projektora rzeczywiście może się podobać - nawet biorąc pod uwagę, że nie wygląda to dokładnie tak jak na Twoich zdjęciach (na plus kontrast i głównie poziom czerni względem "real'a, na minus detale w ciemnych obszarach obrazu).
 
Ostatnia edycja:

axel-san

New member
Jordan ale ja wlasnie to napisalem ,w500 w swojej klasie cenowej daje rade. Ja patrzac na proje dlp widzialem oba konce teczy :] Zostalo 3lcd , mialem 2500, kupilem proja i na ekran zostalo ;p Chciaz jak tylko bedzie mnie stac to zmieniam na full hd. Wyniaka to w duze mierze z malej odlegosci od ekranu. Pokoju nie poszerze, zostaje zmiana proja :]

Pamietajcie ,apetyt rosnie w miare jedzenia.
 

koprus

New member
Witam wszystkich.

Mam takie pytanie. Czy ten projektor rzuci dobry obraz z odległości 7 metrów przy czym ekran chciałbym mieć ok 120 cali. zaciemnienie pomieszczenia to nie problem.

dziekuje za odp
 

Fanek

New member
Bez reklam
120 cali z 7m sie osiągnie, ale przy w500 lepiej trzymać sie gdzieś do 100-105cali, przy większych obrazach pogarasza sie jakość, spada jasność, obraz robi sie nieostry.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
koprus: tak jak pisze Fanek. 120 cali to tylko najwyższe Optomy zniosą dłużej takie obciążenie. Chyba, że stać Cię na wymianę lampy co ok. 300-500 godzin.
 

air_jordan_show

New member
metry i kilometry w beńku

koprus napisał:
ekran chciałbym mieć ok 120 cali.
ja miałem W500 na 116 calach z 4,5 metra
było elegancko
pisze miałem bo teraz jest na 110 (zmniejszyłem nie dlatego ze był kiepski obraz)

a dlaczego 7 metrów nie możesz go powiesić bliżej ? użyjesz trochę dłuższych kabli ale na mniejszej odległości będzie lepsze te 120 cali
rozważ to...:mrgreen:
 
Ostatnia edycja:

Fanek

New member
Bez reklam
air_jordan_show napisał:
ja miałem W500 na 116 calach z 4,5 metra
było elegancko
pisze miałem bo teraz jest na 110 (zmniejszyłem nie dlatego ze był kiepski obraz)

a dlaczego 7 metrów nie możesz go powiesić bliżej ? użyjesz trochę dłuższych kabli ale na mniejszej odległości będzie lepsze te 120 cali
rozważ to...:mrgreen:
lol tu nie chodzi o odległość od ekranu, ale o to że obraz ok 120cali to ogarniają projektory z wyższej półki. widze że przekładasz wielkość ponad jakość.
gdybyś zobaczył takiego np. tw1000, tw2000 w akcji wtedy byś zrozumiał co to jest jakość ;)

czmu zmniejszyłeś wielkość obrazu, obraz nie wypełnia teraz całego ekranu aż do borderów ?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Muszę się zreflektować - W500 rzeczywiście dałby radę tak wielkiemu ekranowi. Świecąc około 800 lumenów obsłuży tak duży obraz bez problemu. Oczywiście tak wielki ekran grozi screen doorem i właściwie całkowicie wyklucza materiał SD, ale może spokojnie przez dłuższy czas wyciągać te 18 fL na ekranie.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Oj wątpię by W500 dał radę z 7 metrów. Według PC Calculator (oraz instrukcji) minimalna przekątna to... 177 cali! A jaskrawość skromniuteńkie 5fL dla gain ekranu=1.0. 12 fL uzyskamy dla gain=2.3; przy czym nie jest jasne czy te wartości jaskrawości są podane dla trybu kinowego czy high...
Dla porównania do wydruku z wartościami metrycznymi wkleiłem niektóre w jednostkach imperialnych...
http://www.projectorcentral.com/BenQ-W500-projection-calculator-pro.htm

w 500 7m.JPG

A tu symulacja dla 120 cali przekątnej i największego zoomu (najwięcej światła)
w 500 120 cali m.JPG
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Sorki - nie sprecyzowałem - oczywiście da radę ale przy maksymalnym zoomie i zbliżeniu do ekranu, ale tylko z pewnymi zastrzeżeniami. 7 m to oczywiście absolutnie zbyt duża odległość.

Sam zrobiłem też te obliczenia - zastanawia mnie jak oblicza fL na ekranie ten kalkulator.
Standardową metodą jest wzór:

Ilość ANSI lumenów podzielona przez pole powierzchni ekranu w stopach kwardatowych razy gain.

Z drugiej strony W500 ma niewielki zoom, więc przysunąć się za blisko nie da.
Z obliczeń kalkulatora wynika, że maksymalna ilość to 15fL przy największym zoomie i maksymalnym zbliżeniu na 4 m. od ekranu. Podejrzewam, że kalkulator bierze poprawkę na odległość od ekranu - a użyty przeze mnie wzór chyba nie.

Jeśli kalkulator bierze dodatkowo wartość lumenów podaną w specyfikacji - rzeczywista ilość lumenów będzie jeszcze mniejsza. Nawet jeśli o 2-3 fL to i tak jest to dużo. Wychodzi na to, że wiatrak ma rację i W500 nie uciągnie jednak takiego ekranu. Rekomendowana ilość to 16fL - nawet jeśli projektor wyciągnąłby 12 to efekt byłby ok tylko przez pierwsze 100-200 godzin, a później robiłby się coraz ciemniejszy.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Mnie też ciekawi wyliczenie nitów lub footlambertów; jedna zmienna to zoom a kolejne to ustawienia obrazu w projektorze i tryb lampy... :roll:
 

air_jordan_show

New member
Fanek napisał:
gdybyś zobaczył takiego np. tw1000, tw2000 w akcji wtedy byś zrozumiał co to jest jakość ;)
i znowu porównywanie W500 do proja za 10 tyś (to jest chore)
nie zobaczę i nie chce zobaczyć go w akcji

Fanek napisał:
czmu zmniejszyłeś wielkość obrazu, obraz nie wypełnia teraz całego ekranu aż do borderów ?
pomniejszył się bo został naciągnięty na dechę celem pozbycia się falowania,
przez co bordery (własnej roboty) przesunęły się i pomniejszył się
abcd0009ee.jpg
 
Ostatnia edycja:

ondul

New member
benq w500 - działa 30 min

Mam problem z projektorem benq w 500. Wyświetlone ma 200 godzin w trybie eko. Po włączeniu działa 30 min -a następnie się wyłącza i świeci dioda lamp. Czy można coś z tym zrobic ?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jeśli wyłącza się dopiero po 30 minutach, to stawiam na niewłaściwe chłodzenie (przegrzewanie): albo zabrudzony filtr (filtry), wyczyścisz sam albo uszkodzenie wentylatora (ów), czyli serwis.
 

zaakkk

New member
Wie ktoś gdzie można jeszcze Benq w500 kupić ?
lub
Co proponujecie w zamian?
może Optoma hd65, tylko że lampa kosztuje 1664zł
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Jak najbardziej bierz, bo nie znasz dnia ani godziny kiedy rąbnie ;)
Lampy w ludzkich cenach są w UK - do HD65 od 150 do 180 funtów.
 
Do góry