Auro-3D.

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam, Kolego. Oczywiście, że pamiętam. Nie sposób nie pamiętać. ;-)
Ale szczerze to myślałem, że dałeś sobie spokój jak inni, którzy byli zainteresowani.
Tylko przypomnij mi. Ty masz zdaje się Denona 8500. Dobrze kojarzę?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Przy okazji powrotu tematu spliterów, czas na przypomnienie i uświadomienie pewnych istotnych faktów, aby wszystko było jasne i nie było niesnasek.
Sama idea spliterów jest jak najbardziej trafna, ale i wybiegająca znacznie w przyszłość. I dlatego trzeba wiedzieć i zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę, na chwilę obecną, nie da się wykorzystać ich „prawidłowego” potencjału w stu procentach, a zaledwie ich ułamek. Tzn. można, ale będzie to bardzo uciążliwe, zniechęcające i irytujące, aby nie powiedzieć niemożliwe.
Problemem tutaj jest kalibracja.
Oczywistym jest, że każdy układ/konfiguracja głośników podlega kalibracji.
Czyli, jeżeli spliter posiada ich kilka, czy nawet kilkanaście, to do każdej z nich musimy/powinniśmy przeprowadzić kalibrację.
I teraz. Wybierając konkretną konfigurację głośników w spliterze, powinniśmy wgrać w amplituner odpowiadającą mu kalibrację. Przy dwóch układach głośników nie jest to coś uciążliwego, ale przy większej liczbie… Sami rozumiecie.
Dlatego też jedynym, najrozsądniejszym i właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie i wykorzystywanie dwóch podstawowych konfiguracji głośników – Auro i Atmos, bez żadnego „mieszania” głośników obu formatów między sobą.
W starszych modelach amplitunerów i tak będziemy musieli mieć i wgrywać jedną z dwóch takich kalibracji - po jednej dla danego kodeka w zależności na których głośnikach (Auro-Atmos) chcemy grać. Co chyba logiczne i zrozumiałe.
W tym względzie, doskonałe rozwiązanie wnoszą najnowsze wzmacniacze/amplitunery Denon’a (X…700H) i Marantz’a (SR…15). Posiadają one po dwa banki pamięci, gdzie możemy wpisać po jednej kalibracji dla Auro i Atmosa. Tak więc, przełączając się między nimi i wybierając odpowiedni układ głośników w spliterze stanowi to idealne rozwiązanie, pomijające kłopoty i uciążliwości związane z kalibracją, a dokładniej każdorazowe ich wgrywanie przy zmianie układu głośników.
Wyjątek tutaj stanowi X8500H, Kolego @Gregmo, który tak naprawdę już sam w sobie jest spliterem i jako taki już go nie potrzebuje. Pozostaje jedynie kwestia instalacji głośników którą można zrealizować na jeden z 3 sposobów.
Oczywiście mając spliter i komplet głośników dla obu formatów można przełączać się między układami głośników, nie przejmując się kalibracją. Ale czy o to chodzi?
Warto przemyśleć temat.
Tworząc nasze splitery, tak naprawdę poszliśmy na całość i wycisnęliśmy z nich wszystko, co tylko możliwe. Można powiedzieć, że w pewnym sensie wyprzedzają one swoją epokę, gdyż oferują więcej, niż obecne możliwości ich wykorzystania.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No właśnie. Interesujące będą jego możliwości (np. ilość presetów), do wykorzystania w kontekście splitera. A póki co, podeślij swojego maila na PW, bo nie mogę go znaleźć.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Dokonało się.
Z nieukrywaną przyjemnością i satysfakcją zapowiadam ostatni ze splitterów, zaprojektowanych i wykonanych przez nas, który jednocześnie jest ukoronowaniem naszych długotrwałych i intensywnych wysiłków przy jego konstruowaniu. Dzięki temu, urządzenie nie jest zwykłym „przełącznikiem”, lecz stało się na tyle wyjątkowe i unikatowe, a jednocześnie uniwersalne, aby zasłużyć na miano Super Splittera. To nie tylko to, że obsługuje 14, a nie 12 typowych głośników z połączenia konfiguracji Auro – Atmos (jak wszystkie nasze splittery), co pozwala użytkować oba te systemy, ale przede wszystkim, jest to urządzenie programowalne.
To wszystko sprawia, że urządzenie będzie funkcjonalne przez cały czas.
W przypadku korzystania z 14stu głośników, możliwe jest skonfigurowanie 37miu układów głośników. Co nie znaczy, że tyle potrzebne jest przyszłemu użytkownikowi. To użytkownik zdecyduje ile i jakie konfiguracje będą mu potrzebne, po czym wgrywa się je do urządzenia.
Jedyne, co chciałoby się dopracować, to sterowanie na bazie Arduino. Mamy pomysły na różne funkcje, ale my tego nie potrafimy. A to, co jest, to samo nauka brata.

Ewolucja/Rewolucja
Wielka trójka.





Jeśli można doradzić zainteresowanym, to jeżeli ktoś chciałby mieć takie urządzenie do obsługi obu formatów, to zdecydowanie polecam model środkowy. Bez wodotrysków, skromnie i prosto. Z obsługą do 12stu głośników. Ten typ splittera idealnie współpracuje z najnowszymi amplitunerami Denon/Marantz, posiadającymi banki pamięci - Presety. W każdy z nich zapisujemy po jednej kalibracji; np. Preset1 dla Auro, Preset2 dla Atmosa. Przełączając się między Presetami, wybieramy odpowiednią konfigurację głośników na spliterze, pasującą do danej kalibracji.
Super Splitter, to nowy level na rynku audio.
No cóż. Pozostaje mi jeszcze tylko nagrać filmik. Bo zdjęcia nie oddadzą tego, jak działa.

Ps Właśnie nagraliśmy filmik o drugim typie splittera. Niebawem w Sieci.

 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Tak wygląda uruchomienie Super Splittera
Obraz powitalny, zgłoszenie gotowości do pracy i jeden z programów. W tym przypadku program nr. 6.
Każdy program składa się z dwóch obrazów.
Pierwszy, opisowy. Drugi, przedstawia już konkretne usytuowanie głośników, wraz z sygnałami, użytych w danej konfiguracji/programie.
Duże litery oznaczają głośnik z własnym sygnałem. Z kolei duże litery z małymi literami, to głośnik z obcym sygnałem. W tym przypadku, głośniki środkowe Atmosa - TM, odtwarzają sygnał Auro TS (VOG).
I tak to wygląda.

 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Kawal roboty.
Widac dopracowane, obudowa swietnie wyglada gratulacje...

Ja mialem zrobic obudowe do raspberry i kurna dokonczyc nie moge juz ze 2 lata xD

U ciebie widac pelna profeska.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Świetna robota, to kiedy do kupienia na Amazonie? ; )

Ja mialem zrobic obudowe do raspberry i kurna dokonczyc nie moge juz ze 2 lata xD

Tia, ja parę msc. wstecz w końcu się zabrałem, obudowa, dziura, wiercenie, ekran dotykowy i cały majdan "hifi" do maliny, no, ale nie zaśmiecajmy tu Koledze.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Widać tu profesjonalne podejście do tematu, naprawdę szacun za taki projekt i wykonanie.
Mam nadzieję że ktoś z branży się zainteresuje i popchnie ten temat na szersze forum audio entuzjastów
 
Do góry