Auro-3D.

RAF1977

Banned
Powinieneś mieć tak jak na drugimi zdjęciu, żeby działały inne dekodery niż auro3d.
Coś się pokaszaniło u Ciebie.
Podłogowe pokazuje, jak są podłogowe podłączone 😀
U Ciebie są monitory na ścianie.
Ja bym zalecał zrobić reset do ustawień fabrycznych i kalibracja od nowa.
 

darekrocznik

New member
No te drugie zdjęcie to jest z 7010 Firestorma dlatego porównuje do swojej 7009, z tymi podłogowymi to chyba inaczej, bo jest 5, to przody jak się liczy?
 

RAF1977

Banned
Na twoim jak zauważyłeś, niewiadomo dlaczego pokazuje tylne surround, którego nie ma.
To amplituner przez kalibrację decyduje które są podłogowe, które nie są. U mnie prawidłowo odczytuje rozmiar kolumn.
Chociaż można to oczywiście samemu korygować.
072b7c800c2fc633421ba4534578de6a.jpg
262dfca7db0fe0bf3312a9f9c6b1d916.jpg
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
W kontekście powyższych perturbacji, jest okazja, aby przybliżyć szczegółowiej temat, odnośnie odtwarzania Atmosa przez Auro. Bo wbrew pozorom, są tu pewne zawiłości i małe nieścisłości, które należało by wyjaśnić, tak dla zasady, i aby wszystko było jasne.
Na początek istotna sprawa, abyśmy się dobrze zrozumieli. Musimy mieć świadomość tego, że pisząc Auro, to chodzi tu o oryginalną, właściwą dla tego kodeka konfigurację, jak i sam kodek.
I tak. Odtwarzając ścieżkę Atmos, przez kodek Atmos, na konfiguracji Auro, okazało się, że nie grają głośniki tylne górne boczne, jak i VoG.



Z kolei ścieżka Atmos, odtworzona przez kodek Auro, na konfiguracji Auro, zostaje zidentyfikowana jako Dolby TrueHD 7.1.



Jak widać, mamy tu do czynienia z upmixem. Tak więc, nie możemy powiedzieć, że to Atmos. Ale za to grają wszystkie głośniki konfiguracji Auro.

Niemniej jednak możliwe jest, aby Atmos (kodek) grał Atmosa (ścieżka), jak i Auro – Auro na jednej, wspólnej konfiguracji. A rozwiązaniem tym jest przełączenie (w menu amplitunera) górnych, tylnych głośników bocznych Auro, na górne tylne ścienne, któremu to rozwiązaniu, mimo wszystko, jest bardzo blisko do oryginalnej konfiguracji Auro.
O ile ścieżka Auro zostanie odtworzona przez wszystkie głośniki,



to w przypadku Atmosa, nie zagra głośnik VoG.



Ale tak czy inaczej, w obu przypadkach nie będzie to już miało wiele wspólnego z oryginalnymi konfiguracjami obu kodeków, szczególnie w sytuacji Atmosa. Lecz będziemy mieli „czyste” dekodowanie obu kodeków na swoich ścieżkach, bez upmixsów.
To jedna strona medalu.
Drugą zaś, jesteśmy my sami. Wszystko zależy też od tego, czy podejdziemy do zagadnienia zgodnie ze sztuką, odnośnie założeń poszczególnych konfiguracji, czy zastosujemy „wolną amerykankę”. Bo np. możemy przestawić fizycznie głośniki górne tylne boczne na miejsce górnych tylnych ściennych, chodź by dla zasady, bo wybraliśmy taką właśnie konfigurację i chcemy być z nią w zgodzie. Czy też dlatego, że mamy taką możliwość i że w takim układzie gra to dla nas po prostu lepiej, niż z głośnikami jako boczne. Lecz w tych okolicznościach dla mnie, jako ortodoksa, trudno jest mówić, że to Auro.
Wiem, jak wygląda to u użytkowników Auro, ale czy każda osoba mająca Atmosa, wszystko ma zgodnie z założeniami systemu? Oczywiście, nikogo nie zamierzam potępiać za jakiekolwiek odstępstwa od reguł, gdyż zdaję sobie również sprawę z tego, że są pewne uwarunkowania, jak choćby lokalowe, które uniemożliwiają książkową konfigurację. Ale czy to znaczy, że nie mogą mieć Atmosa lub Auro? Tyle tylko, że na własnych warunkach. I nie mnie to oceniać. Ważne jest nasze zadowolenie.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Generalnie - tak, jeżeli zależy nam na „czystym” Auro. Niemniej jednak, jak widać z powyższego, w przypadku Auro, jest ono bardziej elastyczne i nie tak bardzo zależne od konfiguracji głośników, jak ma to miejsce przy Atmosie. Dlatego w jego przypadku, w zależności od konfiguracji, będzie grała różna ilość głośników. No cóż. Sami musimy zdecydować, który z wariantów będzie dla nas lepszy.
Lecz taki mały miszmasz jest niczym w porównaniu z tym, co możemy zobaczyć na zagranicznych forach. Bo jak dla mnie, to tam generalnie nie przejmują się żadnymi zasadami. Byle gdzie, byle jak. Ważne, aby było dużo głośników.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Zgadza się.
A czy ktoś, coś z tym zrobi? Trudno powiedzieć.
Raczej wątpię, gdyż nikt nie wykorzystuje (producenci) w ten sposób drugiego wyjścia subwoofera.
To robi tylko Auro.

Generalnie głośnik ten (VoG) pracuje z Auro od 10.1 w górę, lub przy upmixach.
 

RAF1977

Banned
Rozumiem przełączamy, jak chcemy Auro to tylne głośniki boczne, jak Atmosa to tylne ścienne
A po co przełączać za każdym razem?
I kalibrować za każdym razem?
Raz się przełącza i już.
Po to wprowadzili taką możliwość, żeby nie przełączać właśnie.
Bo tak to, można sobie było robić i bez uaktualnienia, które pozwala na używanie auro z głośnikami górnymi ściennymi.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Bo to jest tak. Głośniki boczne górne Auro, które są właściwymi dla tego kodeka, zasilane są tym samym sygnałem, co kanał głośników górnych ściennych tyle tylko, że różnica między nimi polega na innym ich pozycjonowaniu/umiejscowieniu. Dlatego możemy przełączać je (głośniki) między sobą i w obu przypadkach będą grały. Podobna zależność występuje pomiędzy górnymi ściennymi, a sufitowymi tylnymi Atmosa. Dlatego też, głośniki górne ścienne są wspólnym mianownikiem dla Atmosa i Auro. Ale przecież o tym wszystkim dopiero co pisałem i co również można zobaczyć na screenach.

Jak wiadomo, moja konfiguracja to autorskie Auro. Dekoduję przez ten kodek i jemu wszystko jest podporządkowane. Więc wiadomym jest, że nie odtworze Atmosa, a tylko jego upmix. A czy mi to przeszkadza? Wcale. I tak zagrają wszystkie głośniki.

Ale jest inna rzecz, w kontekście powyższego. Nie wiem, czy ktokolwiek zastanawiał się, a tym bardziej porównywał jakość dźwięku między ścieżką Atmos, a jej odpowiednikiem w Dolby TrueHD, jako upmix do Atmosa. Czy aby na pewno, jest to tak duża różnica w jakości? Jeśli w ogóle. Nie mylić z efektem.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Ja tam używam oryginalnych kodeków, czasem upmix z dts ma, przez auromatic ale przeważnie używam upmix adekwatny do aktualnej ścieżki.
A tak, żeby Atmosa przez auro, to w ogóle, tak nie robię.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście, że nie musisz odtwarzać Atmosa przez Auro, a nawet nie masz takiej potrzeby, gdyż zdecydowałeś się na konfigurację uniwersalną, dla obu kodeków. I w porządku. Dla mnie, priorytetem jest Auro, tak więc… jest, jak jest.

No właśnie. Każdy z nas ma własne podejście do różnych zagadnień. Dla mnie sensem jest odtwarzanie Atmosa na jego autorskiej konfiguracji (głośniki sufitowe) tak, jak to być powinno i tak robię to z Auro. Bo przecież każda z tych konfiguracji jest czymś podyktowana i spełniać ma konkretne założenia ich twórców, z czym nie musimy się zgadzać. Ale tak czy inaczej, a pisałem o tym nie raz, nie zasmakowaliście jeszcze pełnego Auro. Przed Wami - VoG. ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Właśnie uaktualniłem swojego SR7010 nowym firmwarem.
Lakoniczny komunikat, że ma on poprawić pracę i stabilność urządzenia.
Chociaż na stronie Marantz Firmware download, nic nie ma na ten temat.
 

RAF1977

Banned
Czy nie masz żadnych problemów po aktualizacji, bo u mnie wczoraj najpierw nie chciał puszczać obrazu na projektor a dziś przestał grać dźwięk z tv na wejściu tv audio, same cyrki po tej aktualizacji. Nie wiem czy mu resetu nie zrobić.....
Tylko ustawiać to wszystko od nowa, nie chce mi się.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No cóż. Przykra sprawa. Ja nie mam problemów. Ale fakt, że nie wykorzystuję swojego 7010 w żaden sposób opisany przez Ciebie (brak projektora, nie puszczam obrazu przez ampli i nie puszczam fonii z tv). Może faktycznie, reset go uzdrowi.
Kiedyś pisaliśmy o tym, że po aktualizacji, zaleca się reset urządzenia i powtórną jego kalibrację.
 

RAF1977

Banned
Przełączanie wejść HDMI mu pomogło wczoraj a dziś przełączanie wejść optyka ale wiadomo co mi jutro odwali 😀
Jak jeszcze raz coś przestanie działać, to go zresetuje.
 

RAF1977

Banned
To jest opcja dla bardziej prymitywnych amplitunerów.
Nasze maja pomiar wstępny głośności subwoofera, przed kalibracja. Robisz ten pomiar, ustawiasz tak jak ci pokazuje audyssey i dalej robisz kalibrację.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak tzn. jak?
Wiele razy wyjaśnialem o co chodzi w wątku kalibracyjnym.
Chodzi Ci o ścięcie czy zakres skali?
 
Do góry