Amplituner do PS3

mataman

New member
Bez reklam
To na zakończenie bo sie offtop robi. Twoje rozumowanie jest takie że nawet między DD a DTS różnicy pewnie też nie ma ? Nawet na moim sprzęcie ja slychać. A rożnica między DD a Dolby TrueHD jest jeszcze większa. A film oglądałem u znajomego na ONKYO TX-SR605 właśnie, z JBL balboa. Nie trzeba być "profesjonalistą w branży" zeby słyszec różnice.
 

mariof

New member
Bez reklam
faktycznie odbiegliśmy od tematu ale nie mogę sie powstrzymać... . Podstawą jest sposób realizacji scieżki dźwiękowej, daleko mniejsze znaczenie ma rodzaj kodowania dźwieku. Różnicę słyszę (5.1DD vs 7.1 True) nawet ja ale dopiero w "wypasionej" (jak u sąsiada) konfiguracji i tylko w pewnych fragmentach niektórych filmów. Widziałem "300" i bardzo mi się podobał obraz, film mniej. Dźwięk jest, hmmm, "sztuczny" a efekty, moim zdaniem, nachalne. Są natomiast sceny np w Gladiatorze (sekwencje walki na poczatku filmu) które choć zrealizowane jako 5.1 pozastawiają niezapomniane wrażenie. Porównywaliśmy dźwięk 5.1DD vs 7.1True w kilku filmach na sprzęcie za ca 200kzł w pomieszczeniu dedykowanym (ca 60m2) tylko na potrzeby kina domowego. Całość została skonfigurowana i zainstalowana przez profesjonalna firmę z Berlina. Różnice były minimalne ale do zauważenia (niektóre elementy tła dźwiekowego znikały przy 5.1) Wypożyczyłem budżetowego Denona 1708 (ca 1750 zł) i podłaczyłem go zamiast mojego Pioneera 906, i dołaczyłem dwie kolumny (monitorki JBL). Całość skalibrowałem przy pomocy mikrofonu pomiarowego. W moim pomieszczeniu (nie dedykowane choć akustycznie przyzwoite, ca 50m2, część większej całości - ca 120m2), PS3 podłączyłem via HDMI do Denona i "puściłem" te same płyty BD. Razem z sąsiadem i dwiema innymi osobami o dobrym słuchu nie słyszeliśmy dwóch dodatkowych kanałów. Dopiero ręczna zmiana parametrów pozwoliła zauważyć subtelne różnice. Test przeprowadziłem kilka tygodni temu (przed Bożym Narodzeniem) ponieważ nosiłem się z zamiarem wymiany sprzętu na 7.1. Mam w ścianach przyzwoite kable (Monster Audio). Jestem "człowiekiem z branży" przewidująco zainstalowałem je już na etapie budowy. Po testach zrezygnowałem z zakupu nowego amplitunera. Różnica jakości nie była moim zdaniem, warta poniesienia dodatkowych nakładów (Denon 2308 + 2 kolumny HK uzupełniajace już posiadane 5.1 - razem ca 3,3 kzł). Jeżeli pojawią się gry obsługujące nowe formaty oraz liczne filmy skutecznie je wykorzystujące - zmienię zdanie.
PS wśród filmów które obejrzałem (z dźwiękiem True HD) najfajniejszą moim zdaniem ścieżkę dźwiekową 7.1 ma Apocalypto.
 
Ostatnia edycja:

egonszef

New member
Troszkę wyprostuje temat..
Mianowicie zapytałem się czy do obsługi dźwięku w grach lepiej kupić ampli z hdmi czy wystarczy optyczne połączenie, napisał mi koleś że tylko do filmów to jest potrzebne, gry ewentualnie w przyszłości będą oferowały lepsze dźwięki.
Tak więc aby nie nabijać sobie kosztów na coś czego i tak w pełni nie wykorzystam, ponieważ filmów nie oglądam na konsoli tylko gram; postanowiłem zainteresować się amplitunerem bez hdmi, 5.1 , myślę że powinien grać ładnie i czysto i takie jeszcze same miłe superlatywy :)
Jak na razie wolę kupić fajniejsze głośniki a w przyszłości zawsze będę mógł kupić ampli z hdmi, jeżeli będzie mi potrzbny aż tak bardzo.
 

fantattoo

Member
Postaram się trochę zreasumować informację z tego postu. Mam nadzieję, że gafy nie walnę. Jeśli planujesz zakup kolumn w zestawie 5.1 to wystarczy Ci zwykłe DD lub DTS, a taki dźwięk osiągniesz bez problemu na kablu optycznym. Żeby przesłać i odebrać dźwięk True HD musiałbyś kupić ampla z HDMI obsługującym poza obrazem również dźwięk, a taki sprzęt jest drogawy. Obraz możesz wyprowadzić do TV przez HDMI bezpośrednio z konsoli, więc w zasadzie amplituner z HDMI nie jest Ci potrzebny. Lepiej zainwestować w dobre kolumny.

P.S.
Koledzy w wątku poruszali w dyskusji kwestię różnic przy sprzęcie z wyższej półki, pokojach odsłuchowych, dobrych kablach i dostępnych na BD filmach. Ty będziesz grał na 15 m2, a w ferworze walki czy paleniu gum na torze F1, nie będziesz miał chyba czasu na szukanie niuansów dźwiękowych. Prawda jest taka, że bez osobistego odłuchania sprzętu w warunkach domowych nie będziesz wiedział, czy jesteś w stanie wychwycić różnicę pomiedzy dźwiękiem DD, a TrueHD. A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? :twisted:
 

egonszef

New member
Coś czuję w pietach że w pokoju postawię Denon AVR 1306, ma wszystko czego mi potrzeba, będę mógł sąsiadowi powiedzieć że mam w pokoju ampli marki DENON :) ta egzotyka a nie tylko sony, philips i lg hehe. Chciałbym jeszcze wiedzieć czy wydając na niego 950 zł nie przepłacę mając na myśli czysty dźwię bez jakiegoś rasowania elektroniką czy oprogramowaniem.. ?
Chodzi mi o to że są amplitunery, które sztucznie podkręcają dźwięk softem zamiast robić to za pomocą hardwaru.
 
Ostatnia edycja:

wojti12

New member
ok
a ja pociagne temat w ta strone

mam ampli bez hdmi (denon 1604) - staruszek :) ale z optykiem (z ktorego korzystam obecnie)

obraz z ps3 rzucam przez rzutnik za pomoca hdmi

czyli
mam
ps3 hdmi - rzutnik hdmi
ps3 optyk - ampli optyk


no i pytanie

jak kupie ampli z hdmi (by tak jak piszecie rozkoszowac sie TrueHD) to jak to moge wykorzystac??? (hdmi za ps3 zajete juz przez rzunik)

pomozcie
 

egonszef

New member
Panowie, skoro już wybrałem dobry amplituner :) ?! to może polecicie mi jeszcze głośniki? I jeszcze opcja okablowania mnie interesuje, a mianowicie czy mają to być jakieś konkretne rodzaje kabli czy z głośnikami będą jakieś w zestawie (mażenia ściętej głowy pewnie)
 

egonszef

New member
A ile powninienem? Biorąc po uwagę że mam dosyć mały pokój, małe doświadczenie z porównywaniem sprzętu, wcześniej miałem wzmacniacz stereo w pokoju DIORY z głośnikami z zestawu i pasowało.. Tak na prawdę nie wiem na co patrzeć przy wyborze głosników, tzn. wiem że nie mają być koncertówki ale jakby nie było nie znam się na tym jeszcze.
 

mariof

New member
Bez reklam
egonszef napisał:
Coś czuję w pietach że w pokoju postawię Denon AVR 1306, ma wszystko czego mi potrzeba, będę mógł sąsiadowi powiedzieć że mam w pokoju ampli marki DENON :) ta egzotyka a nie tylko sony, philips i lg hehe. Chciałbym jeszcze wiedzieć czy wydając na niego 950 zł nie przepłacę mając na myśli czysty dźwię bez jakiegoś rasowania elektroniką czy oprogramowaniem.. ?
Chodzi mi o to że są amplitunery, które sztucznie podkręcają dźwięk softem zamiast robić to za pomocą hardwaru.
Bardzo dobry wybór:). Denon to Denon. Żeby jeszcze był czarny... . Z dźwięku będziesz bardzo zadowolony - jak sądzę. Fantattoo "łapotologicznie" wyłożył w czym rzecz.
Wybór kolumn 5.1... . Hmmm, ja bym się skłaniał ku produktom Koda, może też być Eltax lub często oferowane w setach z elektroniką Denon - WHARFEDALE CRYSTAL. Nie daj się wmanewrować w zestaw bez subwoofera albo w wielkie skrzynki do samodzielnego montażu! Dobór kabli nie jest krytyczny ale ważny. Unikaj bardzo grubych i tanich kabli "noname". Będziesz miał kłopot z przykręceniem ich do amplitunera a i dźwięk może zostać zdegradowany. Warto rozejrzeć się w specjalistycznym sklepie lub popytać na forach. 3-4 zł za mb to moim zdaniem max który warto wydać do systemu który rozważasz. Całość powinna się zamknąć w 2kzł.
@wojti12. Uwaga na tańsze konstrukcje! HDMI w nich to zwykłe "przelotki". Przy grach z PS3 nie ma to znaczenia, przy filmach z DVD (DiVx takoż ) - i owszem. Lepsze konstrukcje amplitunerów mają dobre procesory obrazu i skuteczne upscalery ale to już całkiem poza tematem wątku.
@mataman Można i tak, tylko po co? Tak czy owak Egonszef będzie potrzebował dwóch kabli. 2 x HDMI (PS3 - ampli - TV) lub HDMI (PS3-TV) i toslink (PS3-ampli). Te drugie rozwiązanie jest sensowniejsze ze względu na budżet. Tańszy ampli bez HDMI ale za to z dobrym dźwiękiem (jak np Denon 1306) ale według mnie lepszy wybór gdy trzeba się z kasą liczyć.
 

fantattoo

Member
Egonszef, ja zamówiłem sobie właśnie Quadral Quintas 500 w zestawie 5.0, bo saba na razie nie mam gdzie zmieścić. Podobno te kolumny to obecnie najlepszy wybór z półki budżetowej. Wydatek rzędu 1200 zł. Polecane są też Jamo 606, ale chyba z denonem najlepiej wypadną Wharfedale. Najlepiej zapytaj w dziale Audio + Video -> Kolumny albo poczytaj tamtejsze tematy. Na pewno coś wybierzesz. Co do kabli to podobno tutaj są niezłe i w dobrej cenie.
 
Ostatnia edycja:

mataman

New member
Bez reklam
mariof napisał:
@mataman Można i tak, tylko po co? Tak czy owak Egonszef będzie potrzebował dwóch kabli. 2 x HDMI (PS3 - ampli - TV) lub HDMI (PS3-TV) i toslink (PS3-ampli). Te drugie rozwiązanie jest sensowniejsze ze względu na budżet. Tańszy ampli bez HDMI ale za to z dobrym dźwiękiem (jak np Denon 1306) ale według mnie lepszy wybór gdy trzeba się z kasą liczyć.

Mój post na temat podłaczenia PS3 amp tyczył się pytania wojti12
 

janoos

New member
Witam, podłączę się pod wątek.

PRzeczytałem na innym forum wątek w którym ktoś się wypowiadał, że przy podłączeniu PS3 a ampli poprzez optyka przy odtwarzaniu płyt BD na których jest dzwiek truHD i 2.0 to bedziemy slyszec tylko 2.0.

Miał ktoś z tym styczność i czy potwierdza powyższe?
W sumie logiczne by było skoro truhd po optyku nie przejdzie, ale czy płyty BD tylko mają te 2 rodzaje dzwieku?
 

kbrz1

New member
Witam!
Pytanie laika. Jeżeli podłączę ps3>amplituner>tv kablem hdmi to czy za każdym razem będę musiał słuchać dźwięku przez ampli czy również "po staremu" przez głośniki w tv. Mieszkam w bloku i czasami wystarczy (a w zasadzie musi wystarczyć) mi dźwięk z tv. Chodzi mi o to czy po przepuszczeniu dźwięku przez ampli można odsłuchać go bez użycia amplitunera. Obecnie mój stary ampli posiada tylko wejscia optyczne i coaxialne a po lekturze forum stwierdzam, że po podłączeniu kablem optycznym za każdym razem kiedy będę chciał korzystać z kina muszę zmieniać ustawienia wyjścia dźwięku w konsoli z hdmi na optyczne. Jest to dosyć niewygodne, pomijając już brak dolby true hd.
dzięki z góry za pomoc
 

mariof

New member
Bez reklam
Jeżeli już włączysz ampli to go wycisz stosownie - po prostu. Jeżeli chcesz koniecznie używać głośników TV to w apli trzeba "mute", Jeżeli ma być dźwięk t y l k o z TV to dodatkowo PS3 musisz połączyć analogowo. Nie znam TV które miałyby wejścia cyfrowe fonii.
 

kbrz1

New member
Dzięki. Kable między tv a konsolą mam w ścianie więc każdy kolejny to kłopot. Chodziło mi o to czy ampli wypuszcza po hdmi również dźwięk do tv pomijając głośniki kina. Wyciszenie to w sumie dobra metoda. Wychodzi jednak na to, że przy takim połączniu nigdy nie obejdzie się bez włączania amplitunera.
 
Do góry