Adeo czy Suprema - dylemat, który wybrać?

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem jak jest w tym modelu, ale w moim Epsonie jaki jest dokładnie LS było napisane w instrukcji. Może spróbuj poszukać, na pewno znajdziesz tę informacje w sieci. U mnie nie ma tradycyjnego offsetu, ruszasz tylko pokrętłem od LS. Nie wiem, ale może wszystkie obiektywy z LSem tak mają? Kalkulator też nie podaje w tej Optomie też nie pokazuje offsetu, więc może tak być. Jeśli tak to ustawisz wysokość obrazu dowolnie, jak Ci pasuje.
 

Unchained

New member
jeśli chodzi o offset Optomy to można to sprawdzić na ich oficjalnym kalkulatorze: Optoma Projection Calculator

jeśli mowa o HD151x to z tego co pamiętam, niestety ten offset jest dość sztywny czasem stwarza problemy. Do poziomu obiektywu obrazu chyba nie podniesiesz, może być niżej, albo jeszcze niżej ;).
 

martinxxx.ma

New member
Panowie. ...w tych wszystkich kalkulatorach podawana jasność jest dla najjaśniejszego trybu proja ( najczęściej dynamicznego) nie ma to nic wspólnego z jasnością w trybach kinowych ,która jest dużo niższa....
 

komanch

Member
jeśli chodzi o offset Optomy to można to sprawdzić na ich oficjalnym kalkulatorze: Optoma Projection Calculator

jeśli mowa o HD151x to z tego co pamiętam, niestety ten offset jest dość sztywny czasem stwarza problemy. Do poziomu obiektywu obrazu chyba nie podniesiesz, może być niżej, albo jeszcze niżej ;).

Masz rację, sprawdziłem, optoma 151x ma offset 20cm w moim przypadku (częściowo obniżany podwieszany sufit), to niestety uniemożliwia mi wybór większego ekranu :?
może i dobrze, potem by się okazało że ekran zbyt blisko sufitu powoduje jakieś niechciane od niego odbicia światła.
 

komanch

Member
Panowie. ...w tych wszystkich kalkulatorach podawana jasność jest dla najjaśniejszego trybu proja ( najczęściej dynamicznego) nie ma to nic wspólnego z jasnością w trybach kinowych ,która jest dużo niższa....

Hmmm, no to jest to trochę mylące jednak. Ale akurat w moim przypadku na plus ;)
Postanowiłem podjechać do jakiegoś najbliższego salonu z salą projekcyjną i sprawdzić ta jasność na własnych oczach.
 

martinxxx.ma

New member
...jeżeli projektor ma lens shift pionowy na poziomie 50% to znaczy, że oko projektora może być umiejscowione maksymalnie na wysokości górnej krawędzi ekranu...ot i cała filozofia...
 

Unchained

New member
...jeżeli projektor ma lens shift pionowy na poziomie 50% to znaczy, że oko projektora może być umiejscowione maksymalnie na wysokości górnej krawędzi ekranu...ot i cała filozofia...
Nie zawsze. W przypadku projektorów z lens shiftem o dużych zakresach (np Epsony czy Panasoniki z trochę wyższej półki), które mają pionowy lens shift o zakresie ok +/- 50% (czyli w sumie ok 100%), najczęściej przy ustawieniu neutralnym obiektyw wypada na środku ekranu, wtedy faktycznie przesunięcie o 50% zrównuje obiektyw z krawędzią ekranu. Natomiast jest też trochę projektorów o dużo mniej elastycznym lens shifcie, np Optoma HD151x o której tu rozmawiamy, w takim przypadku optyka jest zbudowana podobnie jak w projektorach bez lens shifta, czyli obiektyw jest w okolicach poziomu krawędzi ekranu, a niewielki lensh shift pozwala tylko przesunąć go trochę w pionie. Nie ma zasady.
 

komanch

Member
Jeszcze jeśli chodzi o to czy za jasny czy za ciemny ..... projektor posiada jakąś tam regulację jasności prawda? powiedzmy że ustawię go w tryb ECO, i okaże się że będzie jeszcze zbyt jasno, czy mogę sobie dodatkowo obniżyć jasność właśnie tą regulacją parametru Jasność w projektorze? na ile to pomoże? czy może pogorszyć obraz?
 

komanch

Member
Takie pytanie, o ile ściany mam w miarę ciemne o tyle mój sufit ma kolor jasnej moreli, w dodatku jest częściowo obniżany (wygląda to tak jak na rys. poniżej).
Z pewnością wystąpią jakieś odbicia światła od sufitu, czy pomogłoby w tej sytuacji wstawienie na końcu sufitu jakiegoś kawałka czarnej kotary/rolety (na rys. oznaczonej w kolorze czerwonym)?
plan2.png
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Najlepszym rozwiązaniem na odbicia od sufitu jest pas rozbiegowy.
Ekran jest niżej, więc siłą rzeczy tych odbić będzie znacząco mniej na suficie.
Nie wiem na ile Ci pomoże ten kawałek rolety, ale na pewno warto spróbować. Musiałbyś podać konkretne wymiary, ale uważam, że sam sobie na to pytanie odpowiesz najszybciej. Już na tej "wizualizacji" widać, że jakąś część odbić na pewno zatrzymasz.
 

komanch

Member
Dzięki za odpowiedź. Pas czarny rozbiegowy będzie, 40cm, ale poniżej poziomu sufitu podwieszanego będzie go widać około 30cm. Sugerujesz, że odbicia od sufitu są w głównej mierze w górnej części ekranu?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie sugeruje, a jestem o tym przekonany.
Najjaśniejszą część na suficie będziesz miał zaraz przy ekranie, potem te odbicia się zmniejszają. Oczywiście dalej mogą być, bo do całkowitego zaciemnienia długa droga.
"Zaciemnienie", to nie tylko gumowe rolety w oknach, a całą adaptacja pomieszczenia, ale pomińmy to, bo raczej mało kto stwarza takie warunki w typowych lokalach mieszkaniowych.
Jeżeli powierzchnia wizyjna ekranu będzie za blisko sufitu, to ten sufit zaraz przy ekranie odbije światło i rzuci ponownie na ekran, degradując wizje. Pomijając już fakt, że sam w sobie sufit będzie "świecił", co z natury jest irytujące.
Więc im dalej projekcji wizyjnej od czegokolwiek (szczególnie sufitu), tym lepiej.
Pas rozbiegowy na pewno zrobi u Ciebie kawał dobrej roboty, ale naturalnie ich nie wyeliminuje całkowicie.
Na pewno te duże jasne powierzchnie (zabudowa) o której piszesz będą nieco rozświetlone, ekran odbije światło i rzuci na sufit, a jak sufit będzie za blisko ekranu, to odbije na ekran, czyli to o czym pisałem wyżej, kółko się zamyka ;)

Trudno coś więcej napisać, bo zasada jest prosta. Spróbuj ze swoim patentem, być może coś da, byle to była czarna matowa roleta, bo jak dasz coś jasnego to Ci odbije światło.
 

komanch

Member
armanig wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Postanowiłem zrobić inny "patent", sufit jest częściowo obniżany, nie ma problemu żeby doczepić na jego krawędziach 4 haczyki i na czas projekcji zasłaniać przynajmniej połowę sufitu przy ekranie jakimś ciemnym lekkim materiałem :wink: jaki byłby najlepszy do tego? co byście proponowali?

coś takiego będzie ok?
AKSAMIT BAWEŁNIANY CIĄGLIWY CZARNY (5579412736) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Takim patent na suficie ma Bipo, zajrzyj do jego wątku.
Na pewno Ci podpowie co konkretnie zastosował.
Jednak, nie wolisz najpierw podpiąć projektora, ocenić co i gdzie w trawie piszczy, a następnie dopieszczać pomieszczenie?
Przy pasie rozbiegowym, na pewno będziesz miał mniej tych odbić od sufitu. Co nie znaczy, że ich w ogóle nie będzie, szczególnie, że ty masz jasną niższą zabudowę o której wspomniałeś.

Ps.Ten aksamit nie za bardzo połyskliwy? ;) Szukałbym raczej czegoś maksymalnie matowego.
 
Ostatnia edycja:

komanch

Member
Aksamit i welur to polecane tkaniny na forach fotograficznych jeśli chodzi o pochłanianie światła, choć przyznam, że też mnie zastanawia ta ich połyskliwość, nie znam się zbytnio na tkaninach co jest bardziej matowe :)
Jeśli chodzi o mój pas rozbiegowy, to tutaj niestety sprawa nieco się zmieni, tzn pas owszem bedzie, ale raczej niewiele go się wysunie, ponieważ postanowiłem zmieścić wielkość ekranu z 92'' na 106'', nakleiłem sobie taśmę malarską na ścianę i jak zobaczyłem jaka to wielkość, to za mało atrakcyjna mi wyszła ;) jak już się ładuję w kino to żeby było widać efekt ;) no i tym samym góra ekranu niebezpiecznie zbliżyła się do wysokości zabudowanego sufitu :|
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mam 120", a pas rozbiegowy cały jest wysunięty.
Zatem gdzie u siebie widzisz problem przy 106"? ;)
Sufit masz niski, czy ta zabudowa znacznie odstaje od sufitu?

Co do materiałów, to każdy który nie będzie błyszczał po rzuceniu na niego światła będzie dobry. Aksamit jakoś mi do tego nie pasuje, ale może się mylę. Zresztą odpowiedni materiał to chyba najmniejszy problem.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wszystko jasne, komoda jest problemem.
No cóż ;)
Z tej odległości idealnie pasuje 120", ale przy tych wymiarach komody (78cm) nie rozwiniesz juz ekranu z pasem rozbiegowym na 40cm. Nie do formatu 16:9. Oczywiście możesz nie rozwijać go do końca, ale znowu ta zabudowa...
Może pozbądź się tej komody, warto.
Zyskasz sporo większy ekran, a pas rozbiegowy pozwoli Ci uniknąć bliskich spotkań z sufitem podwieszanym.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Co do materiału pamiętaj jeszcze o jego wadze. Bipo zastosował agrowłókninę - bardzo lekka, jednak jak pisał są różne jej rodzaje, jedna jest bardziej, inna mniej przezroczysta (grubsza). Mimo tego, że na pewno jest dużo lżejsza od weluru czy tym bardziej aksamitu musiał zastosować jeszcze dodatkowe linki podtrzymujące, bo materiał zbyt mocno zwisał, odstawał od sufitu.
 

komanch

Member
Dzięki krzysztofradio za info o agrowłókninie. Jednak chyba spróbuję najpierw tego mojego materiału, raz, że tańszy, dwa że wydaje mi się bardziej trwały. U mnie nie powinno być problemu z opadaniem materiału, ja mam z tego co widzę mniejszą powierzchnię, a po za tym, mogę łatwiej to zamocować, naciągnąć na podwieszany sufit, zaczepić, myślę że w moim przypadku materiał będzie nawet ściśle dociskał się do sufitu. Jedynie jeszcze sprawdzę ten brak odbić światła, ale tak jak mówiłem, chłopaki od fotografii twierdzą, że najlepiej pochłaniającym światło materiałem jest właśnie czarny welur, aksamit, czy surówka bawełny.
 
Do góry