Adeo czy Suprema - dylemat, który wybrać?

komanch

Member
Mam na oku dwa ekrany:
- Adeo Motorized Elegance
ReferenceGreyBE
- Suprema Drako Matt Grey

Cena obu jest dla mnie taka sama. Suprema ma ten plus, że ma napinacze. Adeo ma ten plus, że to Adeo, mimo że bez napinaczy, przy tej wielkości 100'' nie grozi mu fałdowanie (mam nadzieję).

Który byście wzięli?

 
Ostatnia edycja:

Unchained

New member
Z Supremą przyznam szczerze, za dużo do czynienia nie miałem. Adeo z czystym sumieniem mogę polecić, bo to solidna marka. Na plus dla Adeo jest to że mają produkcję w Polsce, ekran jest robiony na zamówienie, więc można sobie dobrać wymiary co do centymetra takie jakie są potrzebne. Dodatkowo, jakby, odpukać, ekran zaczął niedomagać, to serwis jest dość sprawny. Nie wiem jak sytuacja ma się z Supremą, bo to są chyba produkty importowane (mogę się mylić w tej kwestii). Jeśli ważne jest dla Ciebie sterowanie, to Drako ma wbudowany dość funkcjonalny odbiornik sygnału, natomiast Adeo sprzedawane są bazowo tylko z przełącznikiem naściennym, wbudowane sterowanie radiowe jest pierońsko drogie, a zewnętrzny odbiornik radiowy/trigger 12V w jakiejś sensownej cenie, jest jak sama nazwa wskazuje zewnętrzny, więc przy niektórych instalacjach może być kłopotliwy.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dobrze wiemy jak wyglądają prędzej czy później ekrany bez napinaczy. Nie znam ekranu, który po np. roku nie falowałby bez napinaczy.
 

komanch

Member
Ano właśnie, tego się obawiam. Natomiast salon który oferuje mi te ekrany pisze:
"W naszej Sali prezentacyjnej posiadamy dwa ekrany Adeo bez napinaczy, które służą nam prawie 5 lat i dzień w dzień przynajmniej dwa razy są rozwijane, do tej pory nie są sfałdowane."
Ale nie chce mi się wierzyć że mówią nieprawdę, bo nie narzucają mi żadnego z wymienionych ekranów, wybór należy do mnie.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Przyznam, że sterowanie nie jest dla mnie ważne. Zastanawiam się tylko z napinaczami czy bez w tym przypadku?
Od 2 lat mam ekran z napinaczami i powierzchnia projekcyjna jest płaska jak deska. Ekran firmy k.a.u.b.e.r...;-):-D Struktura i powierzchnia ekranu wykonana na najwyższym dla mnie poziomie... Jedyne co mogę się czepić to tuż po rozwinięciu na czarnej ramce po lewej i prawej stronie ekranu na dole są lekkie pofalowania ale nie mają one żadnego wpływu na obraz... Z resztą jak ekran dłużej powisi to się prostują.
 
Ostatnia edycja:

komanch

Member
Napinacze mnie przekonały :)

Podpowiedzcie mi jeszcze bo się nie orientuję, Suprema Drako ma w standardzie czarny Top pas 40cm, rozumiem, że mogę sobie jakoś na stałe gdzieś w ekranie ustawić gdybym potrzebował żeby ekran się wysuwał do szerokości top pasa np 25cm? można takie ustawienie "zapisać" na stałe?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Nie wiem jak w innych firmach ale w moim ekranie jest to ustawione fabrycznie i raczej tego nie zmienię nie wiem jak w innych. Ponadto ja robiłem na zamówienie co do cm i musiałem podać bardzo dokładny wymiar a tu płacisz za każdy cm dodatkowej powierzchni..;-)
 

Unchained

New member
Większość ekranów ma możliwość zmiany ustawień krańcowych rozwijania, zależnie od modelu to może być łatwiejsze lub trudniejsze do zrobienia. Jeśli to dla Ciebie istotne to najlepiej zapytać się sprzedawcy/producenta. Z supremami nie wiem jak to jest.
 

komanch

Member
Przy tej Supremie i moich odległościach, kalkulator pokazuje mi tak, czy jest wszystko ok?
Optoma_HD151_X_Projection_Calculator_Throw_Dist.jpg
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zauważ, ze suwaki wylądowały na czerwonym polu z napisem Ambient Light, więc przy takim ustawieniu otrzymasz dość jasny obraz, który sprawdzi się lepiej w mało zaciemnionych pomieszczeniach.
 

komanch

Member
Hmm, czyli to czego się obawiałem, że biel będzie biła po oczach, a że będę oglądał tylko w nocy to już na pewno :?
jakie mam z tego wyjście?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
zwiększyć przekątną
oddalić projektor maksymalnie od ekranu
zmniejszyć gain

Nie wiem, wszystko masz w kalkulatorze. Nie wiem jaką wartość chcesz mieć stałą, a jaką możesz zmieniać. Pobaw się wszystkimi ustawieniami przy zachowaniu jakiejś stałej wartości.
 

komanch

Member
Gain mam 0.8, niżej nie ma jak zejść.
Przesunięcie projektora niewiele daje, musiałbym dodatkowo zwiększyć ekran o .... 40" więcej! :shock:
Aż mi się nie chce wierzyć, czyli co ta optoma nie nada się do moich warunków? jest aż tak jasna???
Przychodzi mi do głowy jeszcze jakiś szary filtr ND2 .... ale czy to nie zniszczy kolorów?

edit: a jeszcze odnośnie tego Ambient Light który pokazuje kalkulator, oglądając w nocy jeśli włączę jakieś niewielkie oświetlenie w pokoju, czy sytuacja się poprawi?
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jeśli włączysz jakies oświetlenie pogorszy się kontrast.
Czyli rozumiem, ze masz mieć 92 cali przekątną i to jest niezmienna wielkośc?
 

ftomekk

New member
Komanch bierz tą optomę w ciemno :)
Miałem taki sam dylemat, u mnie suwak był jeszcze dalej na czerwonym polu.
Obraz jest jasny / wcale nie za jasny / , kontrast świetny i mogę oglądać nawet w delikatnym półmroku.
Ekran mam pomalowany na ścianie farba szarą/ przez chwilę miałem ekran, ale strasznie srebrzył / , w oknach rolety całkowicie zaciemniające pokój i obraz jest świetny.
Jeżeli chcesz poczytać o moich dylematach- identycznych jak Twoje to poczytaj moje posty na forum. Mało brakowało, a sugerując się tym kalkulatorem , nie kupiłbym Optomy bo pokazywało , że za jasna. Na szczęście jakiś dobry forumowicz napisał, że też tak u niego pokazywało , a faktycznie jest ok.
Teraz Ty posłuchaj mnie :) i bierz ten projektorek.
Pamiętaj, w razie faktycznie zbyt jasnego obrazu / bardzo pesymistyczna wersja która nie będzie miała miejsca :) / dokupisz za parę złoty filtr ND2 i będziesz miał ciemniejszy obraz.

Mam nadzieję , że pomogłem.

Pozdrawiam.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wydaje mi się, ze nie masz się co zbyt przejmować. Wg kalkulatora ze 100 calami mieścisz się w optymalnym zakresie. Rozumiem, ze najpierw zakup projektora, potem dobór wielkości ekranu? Jeśli tak to nie masz się co przejmować. Kupisz, włączysz i zobaczysz organoleptyczne jaki obraz i z jakiej odległości pasuje Ci najbardziej. Jasne projektory to jednak zazwyczaj lepiej niż zbyt ciemne.
 

komanch

Member
Tak, trochę większy ekran to jest kierunek który powinien mi pomóc. Spróbuję pomierzyć czy mi się zmieści coś większego.
Takie pytanie pomocnicze, jeśli projektor powieszę przy suficie, ile niżej od projektora może być górna krawędź ekranu obrazu aktywnego (roboczego), czy pionowy lens shift (max 20%) pozwoli mi np podnieść górną krawędź obrazu na równi z projektorem? czy zawsze musi być trochę niżej?
 
Do góry