A może HTPC??

Jaki sprzęt do telewizora?


  • Total voters
    0

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Niestety, ale nie mogę się z tym zgodzić.

Jeżeli wyświetlacz jest zbędny, to idąc tą drogą, jakakolwiek dedykowana obudowa jest zbędna, wystarczy pierwsza lepsza "mini-medium" z allegro.
Idąc dalej, to wszystko zaraz może okazać się zbędne, wszak wystarczy podpiąć laptopa pod HDMI, albo wyciągnąć pierwszy lepszy PC z biura, zmienić chłodzenie i też może ktoś to nazwać "HTPC".

Interesuje się tematem HTPC od nastu lat, niemal od początku. Jeszcze od czasów Popcorna.
Kwintesencją HTPC była zawsze dedykowana obudowa nawiązująca do klocków audio, do tego pilot oczywiście z dedykowanym funkcjami audio/wideo i wyświetlacz. Naturalnie też osprzęt, który współpracuje z komponentami kina domowego i obsługuje najwyższe standardy.

Jak sama nazwa wskazuje - HOME THEATRE - PC (personal computer) = HTPC

Oczywiście, każdy niech robi jak chce i na czym chce.

Natomiast ja mam dotykowy wyświetlacz (zawsze miałem) i jest to dedykowany ekran, niezależny od głównego, podpinany pod zewnętrzne gniazdo w płycie głównej i na osobnym sofcie który ściśle współpracuje z całym systemem do odtwarzania filmów/muzyki. Dochodzą do tego informacje na wyświetlaczu o pojemnościach HDD, mailach, godzinie, pogodzie, skali głośności, poszczególnych tonów, wyświetlaniu informacji z itunes, przepustowości sieci, czy w końcu personalizacji wiadomości dnia codziennego lecących na dolnym pasku live.
To właśnie uważam za prawdziwe centrum multimedialne.

Do tego sama w sobie masywna gruba obudowa przypominająca najdroższe klocki audio rodem z AudioShow.
Można stawiać obok reszty klocków audio i od razu widać, że jest to zabawka pod HOME THEATRE, a nie zwyczajny PECET.

Dlatego, jak czytam, że ktoś chce HTPC i jeszcze podkreśla, że fajnie to wygląda (zgadzam się w 100%), to proponuje już dedykowane rozwiązania, bez kompromisów. No, ale każdy inaczej definiuje.

Prawda jest taka, że jak ktoś chce iść po bandzie, to miniPC lub laptop załatwi sprawe.
Audio odtworzy, filmy odtworzy, win10 do Internetu i zarządzani jest. No i ok.
Sam w sobie TV też już potrafi dużo, zdjęcia, net, strumieniowanie treści itp.

Dużo się zmieniło, a Shield w zasadzie załatwił sprawę.
 

A_C

Member
bl4ck napisał:
Od 2015 roku masz shield tv które do dnia dzisiejszego śmiga lata i furczy... na dodatek trzyma cenę jak złoto. Myślę ze 5 lat spokoju za 700zł to niska cena na tamten czasu...
Teraz możesz kupić shield tv 2019 pro lub zidoo z9x i nic ci więcej nie potrzeba.

A co z filmami, zdjęciami, audio gdzie to pomieszczę w nvidi? mam tego kilka TB ? Wiem można podpiąć dyski pod USB lub serwer ale stacja dokująca to kolejne urządzenie a budować tylko po to serwer? Dziękuję to wolę jeden HTPC.
HTPC to przeszłość tylko dla maniaków którzy oczkują najwyższej jakości i korzystają z madVR.
Nie twierdzę że shield tv to złe urządzenie, czytałem o nim sporo mogę nawet powiedzieć że jest nawet bardzo dobre ale ja mam swoje potrzeby i dla mnie lepszy jest HTPC.

DrWredman napisał:
kolego A_C
zrezygnuj z wyświetlacza, bo jest on zupełnie zbędny. Wtedy więcej caseów będziesz mógł wziąć pod uwagę.
Trochę poprzeglądałem internet w sprawie obudów z wyświetlaczami, to już przeszłość w sensie nie są dostępnie w Polskich sklepach. Ta obudowa którą podałem ma wyświetlacz lecz bez możliwość konfiguracji. Reasumując, można kupić używkę lub zbudować własną obudowę Gdzieś widziałam gościa który to robił, zamówił wycięte ścianki-boki i poskręcał to w całość. Nawet fajnie wyszło.
Inne wyjście to pozostać jeszcze na starym sprzęcie.

Pozdrawiam.
 

DrWredman

Active member
armanig, dla mnie obudowa to indywidualna sprawa właściciela. Najważniejsze, co siedzi w środku. Każdy powinien składać HTPC pod siebie. Każdy ma inne wymagania. Jeden schowa skrzynkę za firanką, a inny wystawi dizajnerską obudowę na wysokości wzroku z wyświetlaczem na całej szerokości. A jeśli chcesz włożyć dobrą grafikę to w mini nie wsadzasz. Co kto lubi.

Swój HTPC traktuję, też jako serwer. Win 10 daje wszystko co potrzebne, dyski przechowują dane, mam szybki dostęp do zdjęć i mogę je szybko przeglądać. Mogę zainstalować dowolny program, grę czy apkę. Odpalam Netflixa w Atmosie, albo HBO Go a wszystko mogę wyświetlać na projektorze, albo TV.
Filmów z BR nie zgrywam, szkoda mi na to czasu i miejsca na dyskach. Wolę obcowanie z płytą.

Pożegnałem się z serwerem NAS bo prędkości odczytu były słabe. Lepszy serwer z łączem HDMI to już koszt komputera, więc decyzja (przynajmniej dla mnie) była oczywista.

Wracając do wyświetlaczy, można oczywiście kupić coś w miejsce dwóch, a może i trzech napędów 5.25.
Mnie szkoda na to kasy. PC stoi nisko więc musiałbym się schylać, aby cokolwiek przeczytać, ale znowu, co kto lubi i potrzebuje.

Kolego A_C jeśli chcesz obudowę typową pod HTPC nie bój się zagranicznych sklepów i aukcji. Nawet ze USA albo z Chin czy Holandii przyjedzie to co zamówisz lub wylicytujesz. Nie ograniczaj się do PL bo nasz rynek w takich sprawach jest cieniutki.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Właśnie o tym pisze Kolego.
Dlatego ja, powstrzymałbym się z odradzeniem czegokolwiek, nie wiedząc do czego ktoś chce wykorzystać sprzęt. W ogóle od tego bym zaczął. Czyli chce/nie chce napędu, nagrywarki BR, wyświetlacza, odpowiedniego chłodzenia, dużej masywnej obudowy, wkomponowanie w resztę sprzętu itd...

Z definicji, HTPC to urządzenie multimedialne, stricte pod KD i do tego są dedykowane komponenty.
Natomiast z tego co widzę, dla niektórych to zwyczajny PC spięty kablem HDMI i ok. Nie neguje.
Mało tego, jeżeli ktoś wykorzystuje tylko do filmów/muzyki i to na defaultowym osprzęcie, to po co w ogóle mowa o jakimkolwiek HTPC który z założenia w mojej ocenie, ma coś więcej od blaszaka, przecież tu wystarczy kupić laptopa lub miniPC + kilka HDD.

Tak, czy inaczej - obudowy polecam na ebayu, ja tam kupiłem kilka i nigdy nie straciłem na odsprzedaży. Świetne obudowy są też na alliexpres, może nie do końca firmowe, ale fajny, monoblokowy dizajn.
Generalnie od groma tego.
Stricte pod HTPC firmowe, to OrigenAE, Luxa, Silverstone itp.

Co do Shielda, to jest wielkości dużej paczki fajek, na upartego można schować do tylnej kieszeni, do tego wpięty HDD3 TB , który w zamkniętej obudowie jest wielkości tali kart.
Całość, zajmuje tyle co nic, można wrzucić w szparę pomiędzy ścianę a komodę i nawet nie będziemy wiedzieli, że tam jest.
HTPC to już dzisiaj bardziej hobby, chyba, że są jakieś sprecyzowane oczekiwania.
 
Ostatnia edycja:

A_C

Member
DrWredman napisał:
Swój HTPC traktuję, też jako serwer. Win 10 daje wszystko co potrzebne, dyski przechowują dane, mam szybki dostęp do zdjęć i mogę je szybko przeglądać. Mogę zainstalować dowolny program, grę czy apkę. Odpalam Netflixa w Atmosie, albo HBO Go a wszystko mogę wyświetlać na projektorze, albo TV.
Dokładnie, to co napisałeś to są moje potrzeby, obecny HTPC do tego służy. Ma już kilka lat, na dwóch dyskach robi się ciasno chciałbym dołożyć jeszcze jeden ale nie mam miejsca w obudowie, dodatkowo procesor przestarzały, płyta ma stare HDMI, biorąc to pod uwagę myślę nad wymianą
Wracając do wyświetlaczy, można oczywiście kupić coś w miejsce dwóch, a może i trzech napędów 5.25.
Mnie szkoda na to kasy. PC stoi nisko więc musiałbym się schylać, aby cokolwiek przeczytać, ale znowu, co kto lubi i potrzebuje
Wyświetlacz nie jest priorytetem ostatecznie mogę się obyć bez niego, ważne to miejsce na HDD 2x3,5’ + 1x2,5’ może być 1x5,25 lub slim ostatecznie napędy mogę odpuścić mam odtwarzacz.
Ta obudowa którą proponowałeś jest za duża chodzi oto by nie przekraczała wielkości W 20 cm x S 45 cm x G 35 cm to tak mniej więcej rozmiary amplitunera do KD a ma taki plan by komputer postawić w szafce na półce obok amplituner.
Kolego A_C jeśli chcesz obudowę typową pod HTPC nie bój się zagranicznych sklepów i aukcji. Nawet ze USA albo z Chin czy Holandii przyjedzie to co zamówisz lub wylicytujesz. Nie ograniczaj się do PL bo nasz rynek w takich sprawach jest cieniutki.
Racja, na zagranicznych jest duży wybór. Powiem szczerze nie korzystałem jeszcze z ebay i nie wiem na razie jak sprawa wygląda z płatnościami przez pay pal. Tak pobieżnie poczytałem i wygląda że jest/był problem z kartami PKO BP, tam właśnie mam konto, muszę się zorientować jak to wygląda obecnie.

armanig napisał:
Tak, czy inaczej - obudowy polecam na ebayu, ja tam kupiłem kilka i nigdy nie straciłem na odsprzedaży. Świetne obudowy są też na alliexpres, może nie do końca firmowe, ale fajny, monoblokowy dizajn.
Generalnie od groma tego.
Stricte pod HTPC firmowe, to OrigenAE, Luxa, Silverstone itp.
Dzięki armanig za podpowiedzi co do obudowy. Pisałeś że posiadasz obudowę Luxsa, proszę napisz jak jest podłączony wyświetlacz FVD w tej obudowie, wpięty w płytę? Czy system operacyjny jest ważny? na razie nie ogarniam tego tematu.

Pozdrawiam.
 

MusiC

Member
Forumowicze Drodzy proszę o pomoc, mój obecny zestaw to:
Zidoo X20 Pro
Onkyo TXNR 696
Teufel Ultima + sub klipsch całość w zestawie 5.2.1.
Wykorzystuję to w 50% muza (spotify,flac,dsd) i 50% filmy (4K+atmos)
Niestety brak wsparcia w sprzęt zidoo skłania mnie do zamiany tego na HTPC z windows. Czy znajdę "gotowca" z DAC, obsługującego Atmos i 4K?Nie znam się na podzespołach i nie jestem w stanie samemu poskładać HTPC.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem, z czym Ci podpadł twój Zidoo, ale ja właśnie zrezygnowałem z mocnego PC na rzecz Zidoo Z9X. I jestem bardzo zadowolony. Podłączam dyski i niczego nie muszę ustawiać. Co prawda do szczęścia brakuje jedynie możliwości odtwarzania ścieżek multichannel z SACD, ale to przeżyję. Pamiętaj, że w przypadku PC (HTPC jak kto woli), będziesz musiał instalować odpowiednie oprogramowanie do odtwarzania muzyki, czy filmów, co często przyprawia o irytację-konfigurowanie. Do filmów wskazany jest Cyberlink Power DVD. Chociaż ja używam również DVDFab Player. Też świetna sprawa. Co do muzy, to ja używałem darmowych; AIMP 4 i nieocenionego Foobara2000 o bardzo dużych możliwościach-wtyczki. Tak więc, zastanów się nad tym, bo trzeba się przy tym trochę "pogimnastykować".
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Koledze MusiC chodzi chyba o to, że Zidoo z czasem skupia się na wsparciu dla nowych modeli...
Jednak to świetne maszyny multimedialne.

Najnowsza, bardzo udana seria UHD3000, Z1000 Pro, Z10 Pro, Z9X sprawuje się bardzo dobrze. Mam Z10 Pro. System na bieżąco uaktualniany (polecam forum Zidoo http://forum.zidoo.tv/index.php ). Jeżeli chodzi o Video odtwarza praktycznie wszystko, łącznie z plikami z Dolby Vision. Na w/w forum forum są najnowsze wersje firmware do pobrania. Świetnie sprawuje się aplikacja Home Theatre. Kataloguje posiadaną kolekcję filmów.
Audio w filmach też jest jak najbardziej OK. Dolby Atmos, DTS-X itp.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Ciekawą alternatywą jest jeszcze Dune HD Real Vision 4K, w opinii osób posiadający również nowe zidoo z9x lepszy.

ps ma obsługę SACD.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Zgadza się, Panowie. Obie marki są bardzo dobre.
A to, że z czasem urządzenia zostają pozbawione wsparcia, mnie to nie dziwi. I dotyczy to całej elektroniki. Nic nie trwa wiecznie.
Zawsze uważałem, że komp załatwi wszystko. Jednak nie. Oczywiście to nie tak, że definitywnie zrezygnowałem z PC. Dla mnie to wciąż podstawowe narzędzie do obróbki filmów: przegrywanie, remuxy, dodawanie napisów itd. Jednak do odtwarzania filmów, Zidoo załatwia wszystko. Co ciekawe. Filmy mające problemy na PC, na Zidoo szły bez zająknięcia. A i kodek audio nie ma znaczenia. Lecz co do Dune, to kiedyś ktoś mi powiedział, że od jakiegoś już czasu ich urządzenia wspierają Cinavię. Prawda to?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
firestorm7, pełna zgoda! PC oczywiście potrzebny do obróbki video itp., ale do odtwarzania filmów Zidoo sprawdza się znakomicie.
Co do pytania o Cinavia, tego nie wiem.
 

A_C

Member
marciniozo, jesteś posiadaczem Zidoo to zapytam o Home Theatre:
1)czy opisy filmów są w pl.?
2)czy można wyszukiwać tak jak np. w Kodi po aktorach, roku itp.?
3)jeśli podłączę dysk z archiwum filmów z opisami to wczyta opisy czy też pobierze własne opisy?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
marciniozo, jesteś posiadaczem Zidoo to zapytam o Home Theatre:
1)czy opisy filmów są w pl.?
2)czy można wyszukiwać tak jak np. w Kodi po aktorach, roku itp.?
3)jeśli podłączę dysk z archiwum filmów z opisami to wczyta opisy czy też pobierze własne opisy?


1. Opisy filmów były w pl, niestety po kolejnej aktualizacji opisy po polsku zniknęły. Jest kilka języków do wyboru polskiego akurat brak. Zgłaszałem to na forum, czy uwzględnią nie wiem...
Całe menu HT jest po polsku, ale nie opisy. Mam ustawione po angielsku i jest OK, jednak fakt język polski mógłby być.

2. Tu mnie zaskoczyłeś, można wyszukiwać po tytule. Po aktorach i roku chyba nie, ale nie jestem do końca pewien. Jak będę w domu to sprawdzę.
3. Możesz wskazać swoją kopię okładek i opisów. Jak dasz skan dysku to pobierze własne opisy. Ja mam kopię zrobioną i cały co jakiś czas ją uaktualniam. W razie czego jej przywrócenie trwa kilka sekund. Jest to bardzo pomocne jak masz dużą bibliotekę.



Generalnie nie jest to urządzenie idealne...pewnie takich nie ma. Jednak ja jestem z niego bardzo zadowolony. Mega odtwarzacz z bardzo dobrą jakością video/audio. Rozbudowane menu z możliwością personalizacji.

Na forum Zidoo jeden z użytkowników podał ostatnio jak dodać plakaty i zwiastuny do swoich filmów w HT. Mam dużo swoich prywatnych nagrań video w 4K i to bardzo fajna sprawa.
w HT można sobie dodać foldery, np. 4K, FHD, Kolekcje, swoje nagrania itp. Teraz do swoich nagrań można sobie dodać okładki i zwiastuny. Muszę to ogarnąć.


Piramida
Miałem kilka tzw. tanich skrzynek. Nie do końca się we wszystkim sprawdzają. Bardzo często kuleje jakość video, zwłaszcza plików z dużym bitrate. Nie wspominając o HDR i Dolby Vision.
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Piramida
Miałem kilka tzw. tanich skrzynek. Nie do końca się we wszystkim sprawdzają. Bardzo często kuleje jakość video, zwłaszcza plików z dużym bitrate. Nie wspominając o HDR i Dolby Vision.

Ale po aktualizacji śmigają bez zająknięcia ;-)
Chodziło mi bardziej o to,że PC to nie wyrocznia mega jakości...
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
A tak, tu masz rację. PC mam, jest mi potrzebny. Jest to mocna maszyna. Jednak jeżeli chodzi o odtwarzacz video to tzw. dedykowane skrzynki są na dzisiaj bardzo uniwersalne i można je kupić za stosunkowo nieduże pieniądze.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Panowie, zależy co kto che oglądać i w jakiej jakości. Jeżeli zależy nam na naprawdę dobrej jakości audio/video (pliki filmowe) z dużym bitrate, to dobry odtwarzacz to ogranie. Jednak kosztuje trochę więcej niż dwie stówki...
 
Do góry