120" 4,7m problem z doborem projektora

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wybudował dom, to poradzi sobie z ekranem ; )
Szkoda pakować się w tak archaiczne rozwiązania.
Pozbyć się tego wynalazku, kupić normalny projektor i cieszyć się KD na ekranie 16:9.

Dochodzi jeszcze kwestia braku odcięć przy ekranie 4:3, nawet jeżeli wyświetliłby żródło 16:9. Dół góra będzie biała, co jest bardzo słabym rozwiązaniem. No chyba, że zrobi zooma, ale tego już nawet nie komentuje.
Pomijam już też fakt, że i tak nie ma praktycznie nigdzie już materiałów 4:3, więc i tak ten ekran nie będzie nigdy w pełni wykorzystany.
 

MarianPaz

Member
Pomijam już też fakt, że i tak nie ma praktycznie nigdzie już materiałów 4:3
E tam zaraz nie ma. Jest cała masa klasyki z Chaplinem na czele w 4:3 do tego masa filmów z lat 50-70, nawet czasem nowości trafia się w 4:3. :-D Oczywiście pasy będą świecić poza ekranem, ale moim zdaniem to słuszna koncepcja, a nie tylko nowości w 16:9 i 21:9. :razz:
 

lewy34ra

New member
Wybudował dom, to poradzi sobie z ekranem ; )
Szkoda pakować się w tak archaiczne rozwiązania.
Pozbyć się tego wynalazku, kupić normalny projektor i cieszyć się KD na ekranie 16:9.

Dochodzi jeszcze kwestia braku odcięć przy ekranie 4:3, nawet jeżeli wyświetliłby żródło 16:9. Dół góra będzie biała, co jest bardzo słabym rozwiązaniem. No chyba, że zrobi zooma, ale tego już nawet nie komentuje.
Pomijam już też fakt, że i tak nie ma praktycznie nigdzie już materiałów 4:3, więc i tak ten ekran nie będzie nigdy w pełni wykorzystany.

Dobra, odrzucam projektory 4:3 :)
Zastanawiam się jeszcze tylko nad jednym rozwiązaniem... Gdybym wysunął ekran tylko do wysokości 135cm... Dałoby mi to 240x135 więc już bliżej 16:9. Cali wyszło by 108.
Gdybym znalazł projektor, który wyświetli te rozmiary z odległości 4,7m , przez jakiś czas mógłbym cieszyć się ciut większą powierzchnią do oglądania, a po zakupie właściwego ekranu zrobiłbym mały remont.
Myślicie, że jestem w stanie wyswietlic w/w rozmiar z takiej odleglosci? Nawet na zoomie, aby pozniej wyswietlac na ekranie ~ 300x180
 

lewy34ra

New member
No tak, ale chodzi o to, czy kupując np. HD27e po zawieszeniu go, bede w stanie wyświetlić cos z odleglosci 4,7m na powierzchni, którą mam do dyspozycji (ile by się udało w formacie 16:9). Czyli nie szerzej niż 240cm i na taka wysokość ile się da. Nie wchodząc na czarne ramki. Oczywiście sprzetowo pomniejszając obraz. Aby później po zmianie ekranu osiągnąć docelowy obraz wyswietlany z tej odleglosci.
I główne pytanie czy w/w projektor będzie odpowiedni, gdy już zmienie ekran. Jeżeli tak, to muszę oddać ten który posiadam i zaopatrzyć się w to co polecacie.
 

lewy34ra

New member
No tak, ale chodzi o to, czy kupując np. HD27e po zawieszeniu go, bede w stanie wyświetlić cos z odleglosci 4,7m na powierzchni, którą mam do dyspozycji (ile by się udało w formacie 16:9). Czyli nie szerzej niż 240cm i na taka wysokość ile się da. Nie wchodząc na czarne ramki. Oczywiście sprzetowo pomniejszając obraz. Aby później po zmianie ekranu osiągnąć docelowy obraz wyswietlany z tej odleglosci.
I główne pytanie czy w/w projektor będzie odpowiedni, gdy już zmienie ekran. Jeżeli tak, to muszę oddać ten który posiadam i zaopatrzyć się w to co polecacie.

Edit: Sorry, nie wyświetliło mi całego posta...
OK, czyli tak zostawiam ekran jaki jest, ma szerokość 240cm. Jest rozwijany elektrycznie. Rozwijam go do 135cm i zatrzymuje.
240x135cm to ok 108" daje nam proporcje 16:9. Znalazłem projektor Optoma DH400, który rzuca obraz 240x135 w odleglosci od 336cm~537.6cm.
Więc wychodzi na to że nie muszę wymieniać ekranu, mimo że nie wykorzystam całej jego wysokości, bo z 4:3 zrobie 16:9. Tylko znaleźć odpowiedni projektor lub umiejscowić inny np HD27e bliżej ekranu. Wg, mnie wymiary 240x135 sa w pełni zadawalające.
Dziękuję Wam za pomoc i rady mimo, iż dużo kombinowałem. Bynajmniej mieliście się z czego pośmiać i naprowadziliście mnie na dobrą drogę.
Najpierw poszukam czegoś co ma chociaż możliwość regulacji wielkośći obrazu, a nie rozmiar zależny wyłącznie od odległości montażu od ekranu, a potem będę kombinował dalej ;)
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Droga ta optoma 4000!!!! Za 2500 tez kupisz FHD, trzeba by poszukac z wysokim zoomem aby sie wstrzelil z 4,7 m w ekran, ktory chcesz zostawic
 

miroski

Member
Napisz jeszcze na jakiej wysokości jest zamocowany ekran tzn. po pełnym rozwinięciu 240/180 ile jest od dolnej krawędzi do podłogi i górnej do sufitu. Wiesz już, że ekran docelowo powinien być 16/9 a projektor mieć duży zakres zoom. Jest jeszcze taki parametr projektora jak offset. Może się okazać, że po podwieszeniu projektora pod sufitem trzeba będzie go przechylić aby wcelować w ekran czego nie powinno się robić.
 

ralfik77

Member
Bez reklam
No właśnie teraz doczytałem w opisie projektora 16:9...

Naprawdę jestem trochę zielony w kwestii projekcji obrazu i myślałem, że projektory posiadają opcję aspect ratio... I się przejechałem...

Czyli jeżeli wynajdę projektor z formatem 4:3 to ta odległość nie powinna sprawiać problemów?
Prędzej znajdziesz ekran 16:9.
Przecież teraz już nikt nie nadaje i nie produkuje 4:3, stare kino tylko [emoji57]
 

ralfik77

Member
Bez reklam
No tak, ale chodzi o to, czy kupując np. HD27e po zawieszeniu go, bede w stanie wyświetlić cos z odleglosci 4,7m na powierzchni, którą mam do dyspozycji (ile by się udało w formacie 16:9). Czyli nie szerzej niż 240cm i na taka wysokość ile się da. Nie wchodząc na czarne ramki. Oczywiście sprzetowo pomniejszając obraz. Aby później po zmianie ekranu osiągnąć docelowy obraz wyswietlany z tej odleglosci.
I główne pytanie czy w/w projektor będzie odpowiedni, gdy już zmienie ekran. Jeżeli tak, to muszę oddać ten który posiadam i zaopatrzyć się w to co polecacie.
Ja bym polecił Epson tw7400.
Tam jest olbrzymi zakres zoom.
Z 4.7m to od 40" do 150" ( tak strzelam z pamięci).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
OK, czyli tak zostawiam ekran jaki jest, ma szerokość 240cm. Jest rozwijany elektrycznie. Rozwijam go do 135cm i zatrzymuje.

Pośrednie rozwiązanie. Będziesz miał wówczas dwie opcje - albo żródło wyświetlane do dolnej krawędzi, ale góra będzie biała, co będzie paskudnie wyglądać (odcięcia muszą być), albo do górnej krawędzi i wówczas będziesz oglądał z zadartym nosem pod sufitem. Nie wspomnę już o odbiciach.

Tutaj faktycznie, jakiś materiał można przykleić od góry w dół i samemu zrobić z 4:3 na 16:9.

Pamiętaj też, że taki ekran śmiało może rozebrać, wyciągnąć belkę z materiałem i podmienić na inny, już z fabrycznymi odcięciami do 16:9. Ważne, żebyś te 16:9 miał na odpowiedniej wysokości.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Dobrze Koledzy podpowiadają. Kup Epsona, który ma duże możliwości regulacji i zamontuj na tych 4,7m. Opuść ekran na rządaną wysokość i ustaw krańcówkę dolnego zatrzymania. Włącz projektor na obrazie kalibracyjnym i zgraj lewy, prawy i dolny czarny pas ekranu (dopasuj ekran). Następnie flamastrem zaznacz górną linię obrazu kalibracyjnego i od tego miejsca w górę przyklej welur. Ważne aby welur zakrył cały biały nieużywany ekran.
 
Do góry