120" 4,7m problem z doborem projektora

lewy34ra

New member
Witam, Panowie mam duży problem. Zamontowałem podczas budowy domu ekran o wymiarach 240x180 i Zamontowałem uchwyt w odległości 4,7 m. Dziś podłączyłem nowy projektor i ekran wychodzi sporo poza szerokość. Czy znacie jakieś projektory, które mimo dużej odległości potrafią wyświetlić obraz o mniejszych rozmiarach? Jakieś skalowanie? Zrywanie sufitu i przenoszenie uchwytu w inne miejsce trochę mnie przeraża.
 

Robert_G7

New member
Witam, Panowie mam duży problem. Zamontowałem podczas budowy domu ekran o wymiarach 240x180 i Zamontowałem uchwyt w odległości 4,7 m. Dziś podłączyłem nowy projektor i ekran wychodzi sporo poza szerokość. Czy znacie jakieś projektory, które mimo dużej odległości potrafią wyświetlić obraz o mniejszych rozmiarach? Jakieś skalowanie? Zrywanie sufitu i przenoszenie uchwytu w inne miejsce trochę mnie przeraża.

Dobrze by było, gdybyś określił co obecnie świeci
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Z takiej jak 4,7m odległości dla 120" większość projektorów aż się prosi aby je zamontować. Co to za maszyna, że sobie z tym nie radzi. Zmniejsz max zoom i powinno być około 75-90", natomiast max to nawet 150". Chyba że w projektorze opcja zoom uszkodzona.
 
Ostatnia edycja:

miroski

Member
Co to za ekran? Podane wymiary do niczego nie pasują. Popularna Optoma HD27e przy tej odległości potrzebuje ekranu min. 130" i takich projektorów jest na pewno dużo. To naprawdę zaskakujące montować ekran i uchwyt nie zważając na parametry projekcji przyszłego projektora.
 

lewy34ra

New member
Z takiej jak 4,7m odległości dla 120" większość projektorów aż się prosi aby je zamontować. Co to za maszyna, że sobie z tym nie radzi. Zmniejsz max zoom i powinno być około 75-90", natomiast max to nawet 150". Chyba że w projektorze opcja zoom uszkodzona.

Panowie, przyznam,że nie pomyślałem o kwestii odległości montażu od ekranu, bo miałem ważniejsze sprawy budując dom, ale teraz to się odbija. Projektor to zapewne produkcja chińska, ponieważ zależało mi na tym, aby posiadal androida... Dream S1- to jego nazwa. Kwestia zoomu, nie ma nic w ustawieniach. Jedynie moliwosc wyostrzania przy kreceniu obiektywem lampy. Zmniejsza obraz, ale traci ostrość. Przyznam, że naprawdę ładnie wyświetla i ma funkcje, na których mi zależało, ale wielkość obrazu go przekreśla.
Dodałbym link do sklepu, ale jestem świeża k i jeszcze nie mogę.
Pierwsza pozycja z Google wyświetla ten projektor. Z czarnym okręgiem na obudowie.

Mógłbyś podać jakieś modele, które na 100% wyświetla 120" z tej odległości?
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
pyatanie jeszcze od jakiego miejsca projektora mierzyles te 4,7 m. do ekranu oraz czy zmierzyles odpowiednio wysokosc projektora od sufitu?
 

lewy34ra

New member
pyatanie jeszcze od jakiego miejsca projektora mierzyles te 4,7 m. do ekranu oraz czy zmierzyles odpowiednio wysokosc projektora od sufitu?

4,7 m to odległość od ekranu do obiektywu lampy. Uchwyt wystaje z sufitu na 20cm. Aby uzykać oczekiwany obraz musiałem zbliżyć się z projektorem o jakieś 2 metry. Więc trochę słabo. Nie wiem, czy dobrze podałem przekątną ekranu, ponieważ wpisuję teraz w innym kalkulatorze szerokość 240cm oraz wysokość 180cm i wynik jest inny. Więc bierzcie poprawkę.
Projektor zamówiłem wczoraj, więc mam możliwość zwrotu oraz zakupu innego nawet bez androida i dokupienia jakiegoś boxa. Tylko nie wiem, jak znaleźć odpowiedni.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Ten ekran raczej nie jest w formacie 16/9, obstawiam, ze 1/1, to blad.
Do jakiej max. kwoty chcesz kupic projektor?
 
Ostatnia edycja:

lewy34ra

New member
a projektor w jakim formacie wyswietla obraz, chyba cos mi sie zdaje, ze nie 4/3
...

No właśnie teraz doczytałem w opisie projektora 16:9...
Naprawdę jestem trochę zielony w kwestii projekcji obrazu i myślałem, że projektory posiadają opcję aspect ratio... I się przejechałem...
Czyli jeżeli wynajdę projektor z formatem 4:3 to ta odległość nie powinna sprawiać problemów?
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
zmien ekran na format 16/9, bo zakladam, ze bedziesz glownie filmy ogladal lub gral...
Projektor niestety tez powinienes zmienic, na optome, epsone, czy jakiegos acera np.
 
Ostatnia edycja:

lewy34ra

New member
zmien ekran na format 16/9, bo zakladam, ze bedziesz glownie filmy ogladal lub gral...
Projektor niestety tez powinienes zmienic, na optome, epsone, czy jakiegos acera np.

Problem w tym, że ekran mam już obsadzony pod zabudową... Naprawdę dużo miałbym zabawy przy tym, aby go teraz wymienić... Z 4:3 jest, aż tak źle?
 

lewy34ra

New member
Tak, jest problem, bo filmy sa w formacie 16/9 oraz 16/10. Przy projektorze 16/9 i ekranie 4/3 nigdy nie wypelnisz idealnie pelnego obrazu projekcji ekranu

Rozumiem... Jest jeszcze możliwość wymiany projektora na 4:3. Tylko co o tym sądzisz?

Mam zamontowany ekran 4:3 pod podwieszanym sufitem i idealnie dopasowany do ściany na której się znajduje. Aby go wymienic, muszę sciagnąć cały pas płyt gk.
Wiem, że format 16:9 jest o niebo lepszy w dzisiejszych czasach, ale martwi mnie robota, którą musiałbym od nowa wykonywać...
Skopałem ten temat, ale chciałbym wyjść z tego bez tygodniowej pracy przy podwieszaniu sufitu.
Masz większe doświadczenie więc zapytam, czy warto zakupić projektor 4:3 i się przyzwyczaić, czy odpuścić póki co i przy "okazji" wziąć się za wymianę ekranu?
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
zapewne kupisz projektor 4/3, ale nie bedzie on z przeznaczeniem do filmow, raczej biznesowych.

Zapytaj przy wymianie projektora, czy maja taki z formatem 4/3 i regulacja zoom. Ile kosztowal projektor, a ile ekran? Obstawiam, ze projektor raptem pareset zl
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Rozumiem... Jest jeszcze możliwość wymiany projektora na 4:3. Tylko co o tym sądzisz?

Poroniony pomysł. Ekran powinien być w formacie 16:9 i tego się trzymaj.
Nie stosuje się od wielu lat ekranów 4:3. Chyba, że robisz prezentacje.
Do domowych zastosowań, tylko i wyłącznie ekran 16:9 i takie też żródło będzie wyświetlać każdy jeden projektor. Filmy w większości i tak będziesz miał w formacie 21:9 (czarne pasy dół/góra), ale cała reszta 16:9.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Tak, Armanig, tez probuje wytlumaczyc, ze musi byc ekran 16/9, ale skoro autor watku mialby za duzo roboty aby wymienic ekran i sie uparl na 4/3, to co zrobic...
 
Do góry