Porady - zakup tunera satelitarnego HDTV

costus

New member
Witam serdecznie wszystkich grupowiczów
Od jakiegoś czasu śledzę to co dzieje się na forum portalu hdtv i ... zaczynam coraz bardziej dojrzewać do zakupu tunera do hdtv (telewizor plazmowy już mam). :)
Po przeanalizowaniu wielu watków mam ...coraz więcej watpliwości. Tytułem swego rodzaju posumowania (moich rozterek) trochę moich przemyśleń.
O ile na początku byłem już prawie zdecydowany na zakup tunera Quali-tv o tyle teraz zastanawiam się czy nie poczekać z tą decyzją. Przede wszystkim dowiedziałem się "po drodze" że są 2 tunery Quali-tv - jeden QS1080IR a drugi QS1080IRCI. Niewątpliwie lepszym jest tuner z CI.
1.daje możliwość oglądania na jednym tunerze HDTV i telewizji kodowanej Canal+
2.daje lepszą jakość obrazu zarówno hdtv jak i telewizji kodowanej Canal+ z uwagi na możliwość podłączenia tunera do telewizora kablem dvi
Niestety jest to coś za coś - za tą przyjemność oglądania na jednym tunerze wszystkiego należy zapłacić znacznie więcej.

Analizując tylko tunery Quali-tv są możliwe niewątpliiwe 2 rozwiązania - tańsze i droższe. Tańsze to zakup 2 tunerów (Quali i Cyfry+). Najtańszy tuner jaki znalazłem QS1080IR kosztuje 599 zł - do tego trzeba byłoby dokupić kartę na hdtv za około 850 zł no i chcąć oglądać np. Cyfrę+ trzeba byłoby dokupić drugi tuner cyfrowy (myślę że jest to wydatek rzędu co najmniej 300 zł). Mamy inwestycję za około 1750 zł. Konsekwencją takiego rozwiązania jest dodatkowo konieczność dokupienia tzw. przelotki która przełączałaby sygnał na jeden lub drugi tuner.
Drugie rozwiązanie - moim zdaniem znacznie ciekawsze - to zakup tunera QS1080IRCI.Najtańszy znalazłem w cenie 2400 pln (razem z kartą na kilka programów hdtv). Do tego jeszcze trzeba byłoby dokupić moduł CI i kartę na canal+ (w sumie myślę że minimum to 300-350 zł). Czyli w sumie mamy około 2700 zł. Różnica w stosunku do pierwszej opcji trochę ponad 1000 zł ale im więcej czytam (co nadmieniłem na początku) tym więcej mam wątpliwości:
1. już albo za chwilę pojawią się nowe tunery które będą miały już MPEG2 i MPEG4
2. z tego co widze nowe tunery zapowiadają się bardzo atrakcyjnie cenowo np. Humax PR-HD 1000 ma kosztować około 330 EUR, nowy PACE też w tych okolicach cenowych i wszystkie te urządzenia mają już mpeg2 i mpeg4 co daje możliwośc odbierania w przyszłości sygnałów hdtv w przypadku zmiany kodowania.
Niewątpliwie wadą tych nowych tunerów jest ich .... aktualna niedostępność :( . Myślę że najwcześniej będą dostępne za kilka miesięcy. Niby na kilku stronach niemieckich pojawia się przy Humaxie data po 31.01.2006 jako możliwego zakupu ale myślę ze na początku popyt będzie tak duży że realnie możliwość zakupu pojawi się po kilku miesiącach.

Piszę to jako osoba która coś tam przeczytała ale nie jestem znawcą w tym temacie. Bardzo proszę o jakieś sugestie. Może już ktoś wczesniej przeżywał takie dylematy? Też żeby było już wszsytko jasne - nie chodzi mi o sprawy pieniężne ale chciałbym kupić coś co przetrwa kilka lat.
Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

MRJ

New member
Mam te same dylematy. Postanowiłem czekać, chociaż celuję w nieco inny sprzęt, mianowicie coś z kategorii ReelBox (kilka w jednym).
Zanim to nastapi, mam jedno pytanie do znawców tematu: Czy możecie mi wyjaśnić zależność między MPEG-4 a DVB S2. Jakoś tego nie łapię. Potencjalny dostawca sprzętu powiada, że jeżeli tuner "bierze" MPEG4 to jest to to samo co DVBS2. Ma rację, czy łże?
To jedyna wątpliwość, która spowodowała, że nie kupiłem jeszcze ReelBoxa PVR 1100.
 

tuptus55

New member
DVB-S2 to jest system MODULACJI cygnału audiowideo, który może być "ucyfrowiony" za pomoca MPEG2 lub MPEG4. DVB-S2 umożliwia "upchnięcie" nadawcy większej ilości kanałów TV na jeden transponder. Ponieważ nadawcy telewizyjni płacą za szerokość pasma na transponderze są zainteresowani za tą samą opłatę wysłać via satelita większą ilośc programów lub płacić mniejsza opłate za mniejsze pasmo potrzebne do wysłania tej samej ilości kanałów. Różnica pomiędzy MPEG2, a MPEG4 to też większa możliwość upchania danych w strumieniu danych. Z punktu użytkownika nie ma żadnego znaczenia jako kodowany i jak modulowany jest sygnał bo i tak dostaje go w rozdzielczości w jakiej wysłał nadawca TV ale dla nadawcy jest duża różnica w kosztach. Dla MPEG4 to dwa razy więcej danych w tym samym strumieniu, DVB-S, a DVB-S2 to 30% więcej w DVB-S2. A wogóle to przeczyteaj ten wątek KLIK. Jest tam link podany dokładnie opisujący DVB-S.
ReelBox nie demoduluje DVB-S2, ma to dopiero robić (bo głowice satelitarne są tam jako moduły. Na dzień dzisiejszy TYLKO 3 tunery to robią: Humax PR-HD 1000, PACE DS810KP i Philips DSR 9005.
Wszystkie 3 b.trudno dostepne.
 

costus

New member
Obejrzałem wszystkie 3 tunery na kilku zachodnich stronach -wyglądaja neźle ale są .... niestety pratycznie niedostępne :cry:

Mam jeszcze pytanie do znawców tematu - mam telewizor plazmowy LG 42PX4R. Z tego co widzę to chyba nie ma HDCP. Na ile jest to teraz potrzebne (przy tym wyborze stacji)? Czy tez moze jest to rozwiązanie przyszłości
 

mkmkmk

New member
To wiem ,ale zawsze ktoś moze mieć lepsze dojscia niż ogólnie dostepne.Ponawiam orosbe jak najszybciej i gdzie zamowić tunery hd.Pozdrawiam
 

systemofadowner

New member
witam
a co proponujecie na dziś dzień
tzn. zakup tunera HD jest dość drogi i można by to odłożyć
ale jaki tuner z dostępnych tanich produktów kupić aby mieć lepszy obraz niż ten z tunerów Cyfry+
sam mam taki, siakies stary Pionnier od cyfry
ale jakość obrazu nie najlepsza
czy można coś z tym zrobić ??
wiadomo że te tunery mają złoncza Euro


pozdrawiam
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
sprawdź tuner Quality TV - ten pracuje zakomicie
Ma extra wyposażenie. Nawet obraz Pal mozesz przesłać złączem cyfrowym
Posiada podwójny PIP , wszystkie rodzaje złącz , dobrą selektywność tunera, dobrą obsługe audio i najważniejsze - jakość.
Cena - obecnie najniższa w Polsce.
pozdrawiam
 

subzer0

New member
Czy wiadomo coś o planach Dreamboxa odnośnie tunera HD. Na stronie producenta nie podają żadnych newsów, a nie sądzę aby nad tym nie pracowali?
 

irzi

Member
No właśnie, może ten Koan bedzie dużo tańszy niż Humax ? A pod względem technicznym bedą się chyba niewiele różnić !
 

costus

New member
mkmkmk napisał:
Czy ktoś z zacnych milosników HD zamowil humaxa 1000.Czy jest on lepszy od Quali-TV HD.Prosze o porade

Lepszy to jest - wystarczy przeanalizować secyfikację. Niestety z tego co widzę najszybciej będzie dostępny po 31.01.2006
 
Do góry