Panasonic TX-42AS740E - test użytkownika

Forest89

Active member
Bez reklam
Panasonic TX-42AS740E


Test a raczej opinia użytkownika ;)



Co dostajemy:


  • Telewizor Panasonic TX-42AS740E

  • Pilot standardowy

  • Pilot Touchpad z mikrofonem do poleceń głosowych

  • 2 szt. okularów pasywnych 3D TY-EP3D20

  • Baterie AA R6

  • Baterie AAA R3

  • Śrubki do montażu podstawki

  • Instrukcja obsługi w języku polskim

Trochę danych technicznych:

Podświetlenie matrycy: Direct Type

Matryca: LED IPS 1200Hz BLS

Tuner: DVB-T / DVB-T2 / DVB-S / DVB-S2 / DVB-C

Złącza: HDMI 3x , USB 2x , USB 3.0 1x , Czytnik kard pamięci SDHC 1x , Euro 1x , Ethernet 1x , Komponent 1x , Common Interface 1x , Wyjście optyczne 1x

Łącznoś: Wi-Fi, Bluetooth
deHzU7L.png

Wykonanie:
Ładny design połączony z solidnością. Sam telewizor idzie zgodnie z trendem jakim idą inni producenci, czyli możliwie najbardziej cienka ramka i tak jest w przypadku praktycznie całej nowej serii AS. Ramka telewizora w przypadku modeli od serii AS7xx wykonana z ładnego szczotkowanego aluminium. Spasowanie wszystkich elementów bardzo dobre jak na Panasonica przystało. Podstawka w całości zrobiona z metalu częściowo chromowanego, przód podstawki jest matowy. Całość sprawia wrażenie bardzo solidnego sprzętu, montaż podstawki dziecinnie prosty!


Matryca typu Glare z antyrefleksem

dclSvGG.jpg



"Centrum dowodzenia" po lewej stronie telewizora.

H004RZP.jpg



Produkcja Republika Czeska

3xDEcNh.jpg



Logo Panasonic, bez zbędnych bajerów typu podświetlanie itp ;)

0WzaF9K.jpg



Podstawka bardzo stabilna i w całości z metalu! Nóżki podstawki są gumowane zapobiegające poślizgowi.

g6pGBXZ.jpg



Ramka telewizora już nie z plastiku jak w przypadku niższych modeli serii AS a ze szlachetniejszego aluminium, lekko szczotkowanego. Sprawia fantastyczne wrażenie! Spasowanie obudowy i poszczególnych elementów bardzo dobre!

IIfp8jM.jpg



Punkt programu! Kamerka do Skype! Wysuwa się w trakcie połączenia. Można jej też użyć do rozpoznawania twarzy użytkownika telewizora.

Jku3aln.jpg



U dołu po lewej stronie subtelna dioda LED informująca o włączonym lub wyłączonym telewizorze (zielony, czerwony). Zaraz obok znajduje się czujnik otoczenia oraz odbiornik IR.

hSwbadP.jpg



Kilka dni po zakupie aktualizacja oprogramowania, plus dla producenta, że wspiera swoje urządzenia. Szkoda tylko, że brak opisu aktualizacji.



Obraz:
Z mojego punktu widzenia jest bardzo dobrze, a prawdopodobnie może być jeszcze lepiej bo telewizor nie był jeszcze kalibrowany. Kolory bardzo dobre, możliwie jak najbardziej prawdziwe. Tryb obrazu jaki używam to 'Normalny'. Reszta ustawień na zdjęciach poniżej.
Czerń zaskakująco dobra jak na matryce IPS LED. Jest opcja wygaszania całkowitego, gdy cały obraz pokrywa kolor czarny, nie jest przez wszystkich lubiana, ale jak dla mnie działa dosyć sprawnie i subtelnie w tym telewizorze.
Kąty widzenia bardzo dobre, to cecha telewizorów IPS LED.
Upłynniacz działa wyświenicie. Gdzieniegdzie zauważyłem lekkie dropy, ale to rzadko i podejrzewam, że to kwestia jeszcze poprawy oprogramowania.
3D - okulary są pasywne, niewiem czy w obrazie się czymś różni między 3D aktywnym, ale tutaj wygląda to bardzo dobrze. Byłem sceptycznie nastawiony do tej technologii, ale rozumiem jej istnienie po obejrzeniu Grawitacji i Avatara. Zdecydowanie warto, tym bardziej, że dziś 3D staje się standardem niemalże w każdych telewizorach!



Po kilku dniach od zakupu wychodzi pierwsza aktualizacja. To miłe gdy producent wspiera swoje urządzenia, ale mogliby dodawać opis ze zmianami.

Et51vNU.jpg



Sprawdźmy tą czerń. Jak dla mnie jest efekt "Halo!" :D Po opiniach o IPSie spodziewałem się masakry, a jest masakra, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu! ;)

gJf12us.jpg



X0S1PwX.jpg



006lvS7.jpg



xGZK0GK.jpg



HgFzWsI.jpg



HD wiadomo, olśniewające ;)

hUwC8mF.jpg



h6oJXvR.jpg


3ZAsE2c.jpg


loKXXx4.jpg


jwbLDiO.jpg


rq4XtdZ.jpg


QQFDj88.jpg


vztZ8iA.jpg


Q7e9XeC.jpg


sSaBGV8.jpg



Skalowanie SD bardzo dobre, ale jak to mówią bata się nie ukręci kiedy materiał jest agonalnej jakości ;)

HBWrp5F.jpg


KWPytpE.jpg



Całe menu telewizora z góry na dół...

4tjtpLC.jpg


7TpXDPn.jpg


5hGt5yO.jpg


glVE0N1.jpg


Ewvhykf.jpg


WqdMlcN.jpg



W ustawieniach można zmienić kolor menu, podobnie zresztą jak w przypadku tańszego modelu AS600, który testował Kiki. Mnie odpowiada najbardziej "Kruczoczarny" ;)

4KVKDI3.jpg


KvgHmQC.jpg


zQ3AkNW.jpg


TCni6q4.jpg




Funkcje multimedialne:
Jeśli chodzi o odtwarzanie plików multimedialnych przez telewizor to ten nie ma problemów z większością. Łatwiej wymienić jakie nie odczytuje i tu generalnie spotkałem się z jednym problemem w przypadku pliku MOV. Jest to plik wideo w chyba większości aparatów cyfrowych. Z AVI, MKV itd nie było problemu.
Bardzo fajnie działa YouTube. Do tej pory byłem skazany na namiastkę tej aplikacji na dekoderze NC+. Tutaj jest poprostu super. Są wszystkie kategorie, można się logować na swoje konto. Jakość również mnie zaskoczyła pozytywnie, jak na YT, który jak wiadomo kompresuje wideo do ok 2500-3000Kbps. Fotki z YT poniżej!


Ekran główny, czyli to co widzimy po wciśnięciu przycisku "Home" na pilocie lub poprostu po włączeniu telewizora. Ekran główny można zmieniać na inny z innymi aplikacjami na pulpicie. Można też oczywiście ekran usunąć i od razu oglądać cały obraz.

vnQBr4c.jpg


7ITSDMs.jpg



Menu aplikacji, jest chyba wszystko lub nawet zbyt wiele co mi jest potrzebne w telewizorze.

kpLjfew.jpg



Tak wygląda przeglądanie YouTuba.

12cvflv.jpg



A tak wygląda jego jakość. WOW!

wzUpsv7.jpg


eItRQtv.jpg




sCgYiUf.jpg



Dźwięk:
Jest ok, chociaż mój stary Panasonic TX-37LZD800 z 2008 roku gra dużo lepiej, ale to dzięki temu, że wtedy topowe modele miały 4 głośniki - 2 średniotonowe i 2 subwoofery. Szkoda, że w nowych modelach Panasonic nie postanowił zastosować chociaż jednego głośnika do niskich tonów. Mimo wszystko jak na 2 głośniki 10 watowe gra całkiem dobrze, jednak stary Panas pokazuje, że może być sporo lepiej ;)


Na koniec jeszcze piloty. Nie są podświetlane, ale piloty Panasonica są tak intuicyjne, że można je używać z zamkniętymi oczami ;)
Mały czarny pilot z touch padem można używać do przeglądania internetu. Dodatkowo posiada mikrofon do głosowych poleceń.

4wSNADC.jpg


FlXMqUo.jpg


t2Ur7Z6.jpg






Podsumowując - jestem bardzo zadowolony z zakupu. To już 3 telewizor tego producenta jaki posiadam, co ciekawe każdy gra do dzisiaj, nawet CRT, który nie stracił kolorów po dziś dzień, więc o trwałość się nie martwię ;)
Póki co ten Panasonic przebił moje oczekiwania. Na dzień dzisiejszy nic więcej nie potrzebuje!

Początkowo brałem pod uwagę tańszy model AS650, ale polecam rozważenie zakupu modelu AS740/AS750 bo dostajemy dodatkowo kamerę do Skype, tuner satelitarny DVB-S2 oraz co najważniejsze podświetlenie całej matrycy typu Direct Type a nie krawędziowe jak w przypadku tańszych modeli.


Zaznaczam, że to nie jest test a bardziej opis moich wrażeń, więc nie będzie cyferek, czyli ocen, bo poprostu nie mam punktu odniesienia, nie testuje na codzień innych telewizorów. Nie jestem profesjonalistą, nie będę rozkręcał obudowy i nie sprawdzę dogłębnie co jest w środku, ale temat może posłużyć do zadawania pytań. W miarę możliwości sprawdzę i odpiszę ;)


Tyle odemnie, Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

qbek78

New member
Bez reklam
Dzięki za ten opis, miło że Ci się chciało. Mam kilka pytań odnośnie napisów i ogólnie odtwarzania przez usb:
1. Czcionka napisów mała jak poprzednio? Jest możliwość zmiany wielkości i położenia?
2. Czy miałeś możliwość odtworzenia pliku, który zawiera więcej niż jedną ścieżkę audio (dużo już takich mkv dostępnych). Czy jest możliwość wyboru ścieżki audio?
3. Odtwarza dźwięk kodowany w DTS?
Dzięki z góry.
 

SLAV7

New member
Bez reklam
Forest89 - SZACUN !!! Własnie o to chodzi na tym forum, aby każdy użytkownik nowego TV napisał o swoich wrażeniach dotyczących nowego nabytku. Pomoże to innym w podjęciu decyzji o zakupie nowego TV, rozszerzy pole poszukiwań i wzbogaci nasza wiedzę o rynku. Ty zrobiłeś dużo więcej niż można oczekiwać i dlatego jeszcze raz wielkie dzięki.

Pozdrawiam
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Otóż to! Dzięki za docenienie ;) Wiadomo, nie każdemu się chce lub nie każdy znajdzie czas. Robienie fotek ok 30 minut, wstawianie tego wszystkiego i opisywanie prawie 2 godziny, ale warto. Też bym chciał, żeby takich opinii było więcej. To bardzo pomaga przy wyborze nowego sprzętu dla siebie.
Tak jak pisałem. W razie czego jeszcze odpiszę na wasze konkretniejsze pytania.

Pozdrawiam ;)
 

qbek78

New member
Bez reklam
Faktem jest, że większość użytkowników jest tutaj przejazdem z okazji kupna nowego sprzętu i wartości merytorycznej dużej nie wnoszą krótkimi pytaniami co lepsze to czy to. Może zainspiruje to kilka osób do napisania kilka słów po zakupie i używaniu nowego tv bo takie opinie najwięcej wnoszą i z reguły są obiektywne bo piszący nie mają interesu w zabarwianiu opisów(pomijając kupiłem nowego tv i jestem tak podjarany bo to najlepszy tv ever bo ja go mam). Tv zapowiada się fajnie, oby go było jeszcze więcej w sklepach.
 

Pastusiak

New member
Czy zdjęcia na ciemnym tle nie mają czasem wyraźnie jaśniejszego przebicia w lewym dolnym rogu? Czy to tylko takie ujęcie? bo na kilku zdjęciach pod rząd pomimo zmiany obrazu to widzę. Jeśli tak, to nie taki ten direct-led świetny jak go opisują ( takie prześwity ma zwykła krawędziówka ) :wink:
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Czy zdjęcia na ciemnym tle nie mają czasem wyraźnie jaśniejszego przebicia w lewym dolnym rogu? Czy to tylko takie ujęcie? bo na kilku zdjęciach pod rząd pomimo zmiany obrazu to widzę. Jeśli tak, to nie taki ten direct-led świetny jak go opisują ( takie prześwity ma zwykła krawędziówka ) :wink:
Nie ;) Obraz w dolnym rogu był poprostu taki rozjaśniony na materiale wideo. Zobacz np zdjęcie z logo Panasonica. Nie mówię, że czerń jest idealna bo wszyscy wiemy, że taka będzie tylko w OLED, ale jej równomierność w tym telewizorze jest idealna i tutaj nie mogę nic zarzucić a już w ogóle nie ma mowy o jakimś tam cloudingu itp ;)

PS. Jakby co to lekko może przekłamywać też aparat i jego przechwytywanie obrazu, chociaż zdjęcia robiłem lustrzanką w trybie manualnym, żeby możliwie najstaranniej pokazać obraz.
 

Pastusiak

New member
błyskawiczna odpowiedź :) dziękuję :) meczyk jakiś miałeś okazje oglądać? smuży? nie smuży? coś niepokojącego? planujesz podłączyć jakąś konsole?input lag spory, ciekaw jestem czy mocno przeszkadza :)
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Jakiś tam meczyk testowo obejrzałem. Smużenia nie ma a z włączonym upłynniaczem na maksa to już w ogóle jest dobrze. Gdzieniegdzie zauważyłem lekkie szarpnięcia w bardziej energicznych ruchach kamery, rzadko co prawda, ale mam nadzieje, że to jeszcze kwestia softu - dziś właśnie wyszedł nowy v3.024, nawet niewiem co pozmieniali ;)
 

Pastusiak

New member
powiem szczerze, że nigdy nie lubiłem tych upłynniaczy ;) przez ostatnie dwa modele tv zmuszony byłem ich używać tylko dlatego, że gdy były wyłączone meczu nie szło oglądać, nie mówiąc o graniu na ps3 - tak sie obraz rozdwajał, że masakra ;) a jak już włączony upłynniacz to rwania co kilka sekund ehhh :) kiedy oni w końcu dopracują ten system.. co ciekawe na starym 50hz panasonicu nie miałem tego zbędnego gadżetu a obejrzałem poprzednie mistrzostwa z mega bananem na twarzy bo tam się takie cuda po prostu nie działy (pomimo takiej matrycy). Ahh.. posmutniałem na koniec dnia.. jak wyłączysz wszystko to jak to wygląda? rozdwaja się obraz? rozmazuje? czy wszystko gra?
 

pociej

New member
Dzięki za wpis..

Sam zastanawiam się nad AS650 / AS750 jeśli zdecyduję się na Panasonica.
A kusi paroma aspektami...

Zdziwiło mnie jedynie że ramka jest plastikowa na stronie Panasonica przy AS750 (bliźniaczy model) jest napisane: "100% stali (srebrny, wykończenie typu hairline)".

Możesz sprawdzić jak z flashem w przeglądarce?
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Zdziwiło mnie jedynie że ramka jest plastikowa na stronie Panasonica przy AS750 (bliźniaczy model) jest napisane: "100% stali (srebrny, wykończenie typu hairline)".

Możesz sprawdzić jak z flashem w przeglądarce?

Poprawiam się!!! Ramka jest aluminiowa! Obmacałem teraz dokładnie i to jest zimniutkie ładnie zaszczotkowane aluminium! Myślałem, że to dobra imitacja plastiku bo aż wierzyć mi się nie chciało, ze dali by alu na całej ramce a jednak ;) Także ramka aluminiowa i podstawka też cała z metalu!

Co do przeglądarki to działa flash, w ogóle stronki ładnie wyglądają jak na kompie, jedyne to co sterowanie jest taki sobie, szczególnie pisanie, dlatego zastanawiam się nad podłączeniem klawiatury i myszki bo podobno działa pod Bluetooth, ale tego narazie nie sprawdzę.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
1. Czcionka napisów mała jak poprzednio? Jest możliwość zmiany wielkości i położenia?
2. Czy miałeś możliwość odtworzenia pliku, który zawiera więcej niż jedną ścieżkę audio (dużo już takich mkv dostępnych). Czy jest możliwość wyboru ścieżki audio?
3. Odtwarza dźwięk kodowany w DTS?
1. Niewiem jak mała była w poprzednich tv, ale tutaj wydaje mi się, że jest normalnej wielkości. Jest taka jak oryginalnie napisy w filmach Bluray, mnie akurat ta wielkość czcionki odpowiada i nie widzę sensu jej powiększania, ale odpowiadając na pytanie - nie można zmieniać jej wielkości i położenia.
2. Tak można przełączać między poszczególnymi zapisanymi ścieżkami w kontenerze MKV.
3. Tak, ale jeśli jest 5.1 to i tak przerabia go na 2.0 i po kablu optycznym tylko 2.0 wyjdzie.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Menu konfiguracji wideo podczas odtwarzania filmu MKV:


SgO3n6O.jpg



Do wyboru ścieżka audio
ogsZSla.jpg



Pytaliście również o wielkość napisów. Tak wyglądają, według mnie nie są małe, ale nie można zmienić ich wielkości ani położenia.

Xg4fVGT.jpg


qG5bPFf.jpg


gGtilL1.jpg


mhZ20th.jpg
 

qbek78

New member
Bez reklam
Wielkie dzięki za odpowiedź na moje pytania. A co do czcionki to wnosząc po zdjęciach jest dla mnie ok.
 

Pastusiak

New member
bardzo ładnie wygląda to menu dla filmów z usb szczerze muszę rzec :) napisy mają czarną obramówkę? czy są całe białe? bo nie widzę tego na swoim ekranie :) i jak to w końcu jest z tym skalowaniem SD? bo czytałem już kilka wątków, w których ludzie "widzieli" i była beznadzieja? panasonic zawsze dobrze sobie radził ze skalowaniem...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Absolutnie nie prawda.
Panasonic , jak zauważyłeś zawsze radził sobie dobrze ze skalowaniem.
Teraz też tak jest.
Zdjęcia się wgrywają to sam zobaczysz.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
napisy mają czarną obramówkę? czy są całe białe? bo nie widzę tego na swoim ekranie :) i jak to w końcu jest z tym skalowaniem SD? bo czytałem już kilka wątków, w których ludzie "widzieli" i była beznadzieja? panasonic zawsze dobrze sobie radził ze skalowaniem...
Napisy mają cienką czarną obwódkę. Skalowanie SD jest dobre, ale też źródło musi być ok i odpowiednia odległość bo wiadomo, że dla HD-maniaka każde SD to kaszana :D
 
Do góry