Kalibracja - dyskusja o kalibracji.

doctorchaos

New member
Mogę polecić

Witajcie

Mogę z czystym sumieniem polecić : kalibracjatv - ludzie z Warszawy ale napisane mają, że działają chyba w całej Polsce

Jestem już dłuuugi czas po kalibracji przez nich telewizora LCD i obraz jest dużo lepszy.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt wszystkim użytkownikom życzę
 

doctorchaos

New member
Zastanawiałem się nad zakupem Sharpa Quatron-a, czytałem gdzieś niestety że są to jedne z najgorzej skalibrowanych fabrycznie telewizorów (ogólnie odnośnie Sharpów, nie tego konkretnego modelu), miał ktoś do czynienia z Quatronem ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Mam problem z kalibracją. Kilka lat temu kiedy kalibrowałem niżej wymienione sprzęty zgodnie z instrukcjami bez problemu wykalibrowałem telewizor. Teraz chciałem wykalibrować projektor ale w ogóle nie widać tych najbardziej czarnych pasów. Pomyślałem, ze projektor nie obsługuje takiej przestrzeni, za mało bitów, itp.?, ale na telewizorze jest teraz to samo. Kiedyś manewrując jasnością i kontrastem mogłem poprawnie ustawić obraz na TV. Wiem, ze te pasy mają być ledwo widoczne, ale teraz ich w ogóle nie ma, mogę podjechać jasnością na maxa lub kręcić kontrastem i nic. Znalazłem taki obrazek (trzeci), na którym tez widać chyba to o co mi chodzi. Tak jakby TV oraz Projektor (w może PS3 z jakąś aktualizacją coś poprzestawiało?) pokazywał ograniczoną przestrzeń 16-235 zamiast 0-255.
W PS3 próbowałem już zmieniać bez skutku Ustawienia wyświetlania/ Zakres Sygnału RGB (HDMI) – Pełny lub Ograniczony oraz ustawienie Wyjście Funkcji Deep Colour – Auto lub Wył.
Dlatego chciałem podkreślić , ze kiedyś na TV widziałem pełną przestrzeń. Teraz chciałem zrobić to samo na projektorze i kiszka – nie widać ich, zlewają się z ciemnoszarym tłem. Ustawienia jasności , kontrastu, gammy nic nie dają nawet w telewizorze. W ogóle brak jest czerni, tylko jakaś szara. Pomyślałem, ze może starsze kable nie obsługują takiego zakresu, ale na najnowszych to samo. Kiedyś było dobrze. Oczywiście kalibruje na ustawieniach standartowych i powyłączanych wszelakich wspomagaczy. Grzebałem też w ustawieniach PS3, ale również bez skutku.
Kiedyś przy oglądaniu filmów na PS3 miałem w ciemnych scenach czarne plamy. Wystarczyło Przestrzeń RGB w PS3 ustawić na ograniczoną zamiast na pełną i było OK., szczegóły w czerniach wracały, mimo zmniejszenia zakresu RGB. Teraz już to nic nie daje. Nadal mam czarne plamy. Bez szczegółów, a właściwie ciemnoszare.
Odtwarzacz Blue Ray: PlayStation 3
Kable HDMI Profigold (v1.3, 1,4a – różne próby podjęte
Obraz: Leciwy już Sony D3000 oraz projektor Epson EH-TW3200
Płyta kalibracyjna: DVE HD Basics oraz inne podobne obrazy testowe

Wiecie może gdzie leży problem?
Pozdrawiam
 

Attachments

  • Kalibracja (Small).jpg
    Kalibracja (Small).jpg
    10,2 KB · Wyś: 1592
  • Kalibracja2 (Small).jpg
    Kalibracja2 (Small).jpg
    8,9 KB · Wyś: 1544
  • paski (Small).jpg
    paski (Small).jpg
    25,9 KB · Wyś: 3035

pro_car

New member
TX-50VT30E kalibracja

Czy ktoś miał do czynienia z zestawem CalMAN Software w/ i1Display2 widzę, że jest tanio do kupienia (250$)?. Może jakieś doświadczenia praktyczne z innym oprogramowaniem do kalibracji.
Chciałbym to zagadnienie poznać na tyle, żeby samemu kalibrować swój telewizor. Przecież nie musi to być temat tabu. Na forach zagranicznych jest swobodna wymiana informacji i dzielenie się doświadczeniami na ten temat (tam naprawdę ludzie potrafią ze sobą rozmawiać ) .
Obiecuje, że będę ten temat drążył nawet sam i do czego dojdę to opisze, tak aby inni mogli skorzystać.
Zastanawiałem się nad zakupem Spyder 3TV ale po przeczytaniu testu na FlatpanelsHD doszedłem do wniosku, że lepiej puścić się od razu na głęboką wodę z Calman'em.
Tym bardziej, że Panasonic rekomenduje zestaw Calman do kalibracji swoich telewizorów.
Ja jestem ze Szczecina i chętnie połączę z kimś miejscowym siły i koszty.
 

pro_car

New member
Nie ma chętnych do dyskusji, może później ktoś dołączy.
Okazało się, że ten zestaw nie wchodzi w rachubę tylko zestaw za 400$+płyta za 25$+wysyłka 35$, pewnie jeszcze cło+VAT to się zrobi z 600$. To lekka przesada jak dla siebie. Chociaż kalibrację powinno się powtarzać co jakiś czas a pierwszą zrobić po 100 a nawet więcej godzinach pracy(tak wyczytałem na innych forach).
Mam inny pomysł na skompletowanie sprzętu i myślę, że za m-c będę gotowy. Na razie studiuje literaturę i przeprowadzam symulacje na darmowym programie SpectraCal
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

i1Display2 można kupić za ok.700 zł i faktycznie do poważnej kalibracji nie ma chyba lepszego wyboru. Byłem trochę zaskoczony, jak niepewne wyniki może dawać popularny Spyder 3, jest o tym sporo na różnych forach. Sam przymierzałem się do Spydera 3TV, kosztuje poniżej 400 zł.

Znalazłem na Alledrogo i1Display2 z logo NEC (z kompletu z monitorem) za 499 zł - może warto się zastanowić?

Bardzo dobry, wysoko oceniany program do analizy kolorymetrycznej HCFR można pobrać ze strony homecinema-fr.com, używają go nawet profesjonaliści, świetnie działa z i1. Efekty można zobaczyć w wielu testach telewizorów i projektorów w prasie i necie.

Moim zdaniem warto wydać nawet 700 zł, szczególnie gdy ktoś ma np. 2 telewizory i dodatkowo projektor. Niestety sił raczej nie połączymy, mieszkam w Białymstoku.

Pozdrawiam.
 

pro_car

New member
Witam
Ja też zrezygnowałem ze spyder'a chociaż SpectraCal i Chroma Pure uwzględnia ten kalibrator.
HCFR nie brałem jeszcze pod uwagę, wydawało mi się , że CalMAN będzie najwygodniejszy na początek bo ma specjalny wątek do kalibracji Panasonic'a co mnie interesuje.
Jeżeli chodzi o kalibrator z Allegro to on trochę inaczej wygląda niż ten z zestawu (CalMAN Software w/ i1Display2) najtańszego do plazmy polecanego przez SpectraCal. Taki kosztuje 900.
W tym miejscu mam dylemat, nie wiem jaki kalibrator powinienem kupić bo różne współpracują z programami, które wymieniłem ale w opisach swoich z reguły nie wymienia się plazmy.
Popatrzę na HCRF. Czy są gdzieś przystępne opisy tego programu?
Czy potrzebne są płyty do kalibracji.
Nie ukrywam, że temat dopiero rozgryzam ale mam dużo czasu i uporu więc spokojnie będę tą wiedzę konsumował.
Dzięki za informacje, ja również jestem do dyspozycji. Szkoda, że Białystok jest daleko bo można by było kupić na spółkę coś porządnego.
Pozdrawiam
 

pierwszy

Banned
Jeszcze tańszym i dobrym rozwiązaniem jest zakup i1display lt (allegro 450 zł+przesyłka). AFAIK Jest to to samo co i1display2 ale z uboższym oprogramowaniem. Oczywiście jest wszystko co potrzebne do kalibracji monitora, sterowniki itp. Wersja lt współpracuje z HCFR więc wszystko co nam potrzeba :eek:k:

parę linków:
http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...9-polprofesjonalna-kalibracja-projektora.html - mały tutorial plus linki na dole do zapoznania się

AVS HD 709 - Blu-ray & MP4 Calibration - AVS Forum obraz ściągnąć w wersji AVCHD - do kalibracji na BluRay'u idealny materiał wzorcowy :eek:k:

powodzenia
 

pro_car

New member
Jeszcze tańszym i dobrym rozwiązaniem jest zakup i1display lt (allegro 450 zł+przesyłka). AFAIK Jest to to samo co i1display2 ale z uboższym oprogramowaniem. Oczywiście jest wszystko co potrzebne do kalibracji monitora, sterowniki itp. Wersja lt współpracuje z HCFR więc wszystko co nam potrzeba :eek:k:

parę linków:
http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...9-polprofesjonalna-kalibracja-projektora.html - mały tutorial plus linki na dole do zapoznania się

AVS HD 709 - Blu-ray & MP4 Calibration - AVS Forum obraz ściągnąć w wersji AVCHD - do kalibracji na BluRay'u idealny materiał wzorcowy :eek:k:

powodzenia



Dzięki za pomoc
Na razie czekam na kalibrator i nie marnując czasu staram się zrozumieć filozofię programów do kalibracji. Tłumacz Google nie zawsze pomaga w zrozumieniu treści zapisanych po angielsku lub francusku.
Na forum AVS ktoś opublikował plik z wynikami kalibracji 50VT30 do programu HCFR, oraz ostateczne nastawy wynikające z tej kalibracji. Próbuje znaleźć w programie jak(gdzie) się odczytuje te nastawy.
Pracujesz z tym programem to napisz gdzie tego szukać.

Jeszcze tańszym i dobrym rozwiązaniem jest zakup i1display lt (allegro 450 zł+przesyłka). AFAIK Jest to to samo co i1display2 ale z uboższym oprogramowaniem. Oczywiście jest wszystko co potrzebne do kalibracji monitora, sterowniki itp. Wersja lt współpracuje z HCFR więc wszystko co nam potrzeba :eek:k:

Z tabeli porównawczej kalibratorów wynika, że wersja LT ma staly parametr gamma, czy to nie jest dużym ograniczeniem w dalszej pracy?

Ps. Wycofuje się z niedorzecznego zapytania z poprzedniego postu o nastawy.
 

pro_car

New member
Kupiłem 1Display2 z logo NEC ale okazuje się , że nie jest to najlepszy wybór jeżeli chodzi o kalibrację TV plazmowych.
Uruchomiłem kalibrację automatyczną w Panasonic'u VT30e, chociaż jeszcze nie do końca jestem zadowolony z tej opcji.
Powoli "rozgrzebuje" oprogramowanie firmy SpectraCal. Trochę to wolno idzie ale to już siła wyższa.
 

wlserwis

New member
Wszelkie kalibratory monitorów służą głownie do kalibracji zestawów monitor-komputer, a dokładniej monitor-karta grafiki. Niektóre tworzą samodzielny zestaw z monitorem, ale to z "dedykowanym" monitorem (pół)profesjonalnym.
Telewizor kalibrujemy do oglądania obrazu z odtwarzacza lub po prostu do telewizji. Na nic nam tu kalibracja programowa, która skalibruje nam JEDYNIE zestaw monitor-komputer!
Przy użyciu prostego kalibratora i podstawowych nastawów telewizora może co najwyżej skalibrować temperaturę barwową i balans bieli (to zwykle i tak bardzo dobrze kalibruje producent), nie ma mowy o rzeczy najważniejszej - poprawie reprodukcji niektórych kolorów z oferowanej przestrzeni barwnej. Do tego konieczna jest modyfikacja tablicy LUT, co jest zwykle w ogóle niemożliwe w przypadku zwykłego telewizora, albo rozbudowany system zarządzania kolorem CMS, jak mają wbudowany np. wysokie modele Sharpa.
W zestawach komputer-monitor takie modyfikacje może zawsze zrobić oprogramowanie, używają do tego karty graficznej, dlatego sprawa jest prosta. Jeśli więc użyjemy telewizora w charakterze monitora do komputera, to nie ma sprawy. Tylko wtedy wypadałoby wszystko oglądać przez komputer, co nie jest zbyt wygodne albo wręcz niemożliwe, bo np. nie mamy tam wbudowanego tunera SAT.
Wracając do systemów CMS. Nawet jeśli są one dostępne w telewizorze, kalibracja odcieni przy ich pomocy jest żmudna! Wymaga wiele wprawy, znajomości zagadnienia i cierpliwości. Nawet zawodowcom potrafi zająć godziny!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zgadzam się. Sam kolorymetr to dopiero mały kroczek.
Korekcja przestrzeni barwowe np w Projektorze JVC zajęła ...
Do tego potrzebny jest specjalny program korekt, wiedza i doświadczenie.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Nie ma czegoś takiego jak kalibrator. Jeśli mowa o urządzeniu które robi pomiary nazywa się je kolorymetr
 

supmario

Klub HDTV.com.pl
VIP
Chyba, że Kalibratorem nazwać człowieka posiadającego kolorymetr, oprogramowanie, wiedzę i doświadczenie jak się tym posługiwać :)
 
Do góry