Filmy 3D HD

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jestem nowym, ale od pewnego czasu z zainteresowaniem czytam wypowiedzi na HDTVForum zarówno dotyczące sprzętu jak i filmów HD. W swojej kolekcji mam ich ok.80. Mnie fascynuje dodatkowo obraz trójwymiarowy skrótowo oznaczany jako 3D. Wszyscy zapewne mieli okazję oglądać taki obraz w kinie IMAX. Ale czy można mieć kino domowe 3D? Można i to na dużym ekranie.
Aktualnie w sprzedaży są filmy w rozdzielczości SD np. www.razor3d.pl. W swojej kolekcji posiadam większość dostępnych na rynku. Ale każdy film HD dostępny w formacie 2D można samemu "uprzestrzennić" w czasie rzeczywistym i oglądać na ekranie monitora, TV lub ekranie projekcyjnym. Jeżeli obraz 2D HD wywiera zachwyt to obraz 3D HD go wielokrotnie potęguje. Oczywiście "programowe uprzestrzennianie obrazu" znacznie zbliża go do rzeczywistości, ale nie może konkurować z filmem wyprodukowanym jako 3D HD, a zapowiada się, że najbliższa przyszłość będzie obfitować w takie filmy. IMAX ma mnóstwo materiału z tego zakresu a i wszyskie inne wytwórnie swoje wielkie produkcje wykonują w tym formacie. Doniesienia o nadchdzącym Tsunami 3D HD można znaleźć np www.anachrome.com . Nie dajmy się więc zaskoczyć technologii, bo za chwilę okaże się, że sprzęt zakupiony za duże pieniądze nie da się wykorzystać do nowego formatu. A czy można wykonywać filmy 3D we własnym zakresie? Można i to zarówno w formacie SD jak i HD. Wszystko co potrzeba jest dostępne: kamery, akcesoria, programy a przede wszystkim wiedza internetowa (sam od dłuższego czasu zajmuje się fotografią i filmowaniem 3D). Niestety wiedza ta jest rozproszona i wymaga cierpliwości i wielu fanów, aby ją porządkować, pogłębiać i upowszechniać. Podstawowe informacje można znależć na stronie www.stereos.com.pl . Dotychczas miłośnicy 3D działją zorganizowani w swoje Fora - najczęściej są to strony producentów sprzętu, oprogramowania czy też filmów 3D.
Potężną grupą napędzającą rozwój tej technologii są fani gier komputerowych w formacie 3D HD . Taniość aparatów cyfrowych (przekraczających przecież w zakresie rozdzielczości HDTV czy HDV) sprzyja masowej i spontanicznej produkcji obrazów 3D wyskiej rozdzielczości-ileż tego już jest w internecie! W tej chwili jest moment, że integruje się technologicznie fotografia, film, gra komputerowa, dżwięk. Wszystko w jednym: obraz 3D HD i dżwięk 6-cio lub więcej kanałowy. Komputer pomału łączy się ze sprzętem audio-video i z odbiornikiem satelitarnym.
Fani HD zainteresujcie się techniką 3D, bo HD nie ucieknie od 3D i odrotnie. Zacząć można od prywatnej wymiany poglądów (i nie tylko).
adurych@mp.krakow.pl
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Czy chodzi o technologię wykorzystującą specjalne okulary, czy da się "amatorsko" osiągnąć efekt nie używając okularów?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Na rynku oczywiście jest dostępnych wiele różnych monitorów "autostereoskopowych", które pozwalają oglądać obrazy 3D (3D HD) bez okularów, ale jest to sprzęt drogi. Przy pewnej wprawie na zwykłym monitorze bez okularów można oglądać 3D na zasadzie "swoboglądu". Tutaj mając przed oczami parę stereoskopową można wykorzystać "krzyżogląd" (patrzenie krzyżowe) lub "prostogląd" (patrzenie równoległe). Metody te wykorzystuje się dość powszechnie w internecie do przeglądania fotografii stereoskopowej wyświetlanej na małym ekranie monitora. Można tak oglądać również filmy. Jednak do dużych formatów obrazów okulary są niezbędne. Mogą to być bardzo tanie okulary anaglifowe (w zależności od klasy dają zawsze mniejsze lub większe zafałszowanie kolorów) lub nieco droższe okulary polaryzacyjne (takie jak w kinie IMAX) bądź okulary LCD. Najpowszechniejsze w użyciu są okulary LCD (migawkowe). Okulary polaryzacyjne w warunkach domowych znajdują mniejsze zastosowanie, gdyż do wyświetlania obrazu wymagają dwóch projektorów. Ale nawet na początek kupując okulary anaglifowe za 2 zł i wyświetlając nasz ulubiony film HD w formacie "pseudo" 3D na małym lub dużym ekranie, można doznać zupełnie nowych wrażeń. Warto zobaczyć zwłaszca, że to prawie nic nie kosztuje. W Japonii już od pewnego czasu testowana jest transmisja 3D HDTV. Przyzwycziliśmy się do tego, że TV, video, foto w gazetach i nasze własne są "płaskie". Ale otaczający nas świat ma jeszcze "trzeci" wymiar. Dlatego już teraz powinniśmy zacząć wzbogacać nasze domowe media.
 

RaAaF

New member
:(

Przerażające to co napisałeś ................
HDTV to jeszcze nieznany skrót wsród naszych członków Krajowej Rady .....a Ty zasówasz z 3D ....
Dziś wyczytałem na tym forum że w ...............***munii rusza transmisja HD od września!!!!!!!
Gdzie my jesteśmy z tym wszystkim ??
 

apollo32

New member
Dziwne przegladaem w okularkach pare zdjec umieszczonych na podanej przez ciebie stronce i jakos nie zauwazylem efektu 3D...:( To chyba tak jak z audiofilami, trzeba im wierzyc na slowo ze np drogie kable lepiej graja..:)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dla tych co wątpią w niesamowite wrażenia z 3D proponuję jeszcze jedną polską stronę www.3dstereo.com.pl gdzie znajdziecie linki do wielu innych światowych serwisów 3D. Warto oglądnąć zwłaszcza ogromną galerię zdjęć 3D z Marsa.
Może teraz potraficie sobie już wyobrazić czym będzie na waszych wielkich ekranach 3D HD. Jeżeli będzie zainteresowanie tematyką opiszę szczegółowo jak oprogramować PC-ta do oglądania 3D, gdzie szukać dobrego odtwarzacza do filmów 3D HD, gdzie pobrać próbki video 3D HD, czy też jak we własnym zakresie „uprzestrzennić” ulubione HD lub wręcz wykonać prawdziwy film 3D HD.
 
Ostatnia edycja:

premik

New member
Temat 3d filmów w telewizji nie jest taki nowy. Pamiętam parę lat temu w TVP były nadawane filmy 3d. Chyba w niedzielę po teleranku. W papierowych okularkach dzieci czekały na kilkunastuminutową projekcję jakiegoś badziewia. A prawda była w tym taka, że jakiś spryciaż zrobił ogromny interes na papierowych okularkach. Potem próbował wepchnąć kit jeszcze w jakiejś gazecie 3d. Ja nabrałem się na kartę graficzną firmy Asus z okularami lcd 3d. Dodane nawet były jakieś gry 3d. Efekt był taki jak ustawiłem ekran komputera w tryb wyświetlania 3d to pojawiały się pasy po prawej i lewej strony monitora obcinając obraz nawet do prostokąta. Pomijam już wieszanie się bądż spowalnianie gier aż do fotografi. Nawet następne drivery nic nie pomogły.
Myślę, że jeżeli miałbym podejść do tematu 3d w hdtv to tylko i wyłącznie jeżeli można będzie odlądać obraz bez żadnych badziewii na oczach. A do takiej technologi jeszcze chyba dalekoOoOoOo.:-D
 

andy95

New member
Kupilem na urlopie plytke DVD 3D i jestem pod wrazeniem (w 2D tez sie da ogladac). Chyba jeszce kiedys pojade do Turcji trzeci raz, tylko ze dwie kamery i statyw do tego, hmmm. Zrezygnowac z aparatu i obiektywow ?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Logohighdef.jpg Na wstępie chcę napisać, że transmisje nadawane w TVP przed laty nie miały nic wspólnego z filmami 3D a stosowane wówczas okulary to nie były okulary anaglifowe. Poniższy tekst nie jest przeznaczony dla osób, które już ”wiedzą” , że filmy 3D są nie dla nich, bo nigdy nie ubiorą okularów. Ci niech czekają aż TVP będzie emitowała 3D HD a w sklepach będą tanie ekrany autostereoskopowe. Wierzę jednak, że są tacy, którzy nie chcą ograniczać się tylko do tego co już jest powszechne i są gotowi poświęcić trochę czasu aby krok po kroku już teraz wejść w świat Trzeciego Wymiaru i doświadczać czegoś zupełnie nowego.
W Polsce zarówno w sklepach specjalistycznych jak i marketach ukazuje się coraz więcej filmów w formacie 3D przeznaczonch do bezpośredniego oglądania przez okulary anaglifowe (np. w MM film Mali Agenci 3D Trójwymiarowy Odjazd kosztuje 19.99 zł i obok płyty 3D DVD otrzymujemy dodatkowo 4 pary okularów anaglifowych i płytę 2D DVD). Filmy takie można odtwarzać w dowolnym DVD lub PC i oglądać na dowolnym ekranie. Przy czym zdecydowanie lepsze rezultaty osiąga się odtwarzając taki film w PC np. z wykorzyataniem Power DVD przy ustawieniu rozdzielczości ekranu na 1280x720. Technika anaglifowa to najprostszy i najtańszy sposób aby w warunkach domowych oglądać 3D. Można ją traktować jako krok wstępny do techniki 3D HD. Pamiętajmy też, że klasyczne okulary anaglifowe ciągle są udoskonalane. Jak wiemy są już dostępne 3D Colorcode, Anachrome itp.
Chcąc uzyskać wyższą jakość obrazu 3D trzeba sięgnąć do materiałów filmowych zapisywanych w specjalnych formatach. Najpopularniejszym jest format Interlaced zwany też Field Sequential. Format ten wykorzystuje znany i stosowany powszechnie sposób zapisu materiału video "z przeplotem" (w jednym półobrazie znajduje się obraz przeznaczony dla lewego oka a w drugim półobrazie dla prawego). Do odtwarzania takiego formatu najlepiej wykorzystać komputer i odpowiednio go oprogramować. Uruchomcie więc swoje potężne silniki 3D, które drzemią w waszych kartach graficznych z procesorami nVidia. Podstawowe oprogramowanie można pobrać ze strony www.nvidia.com. Potrzebny jest zestaw driverów o nazwie Force Ware oraz NVIDIA 3D Stereo (ja mam zainstalowane 78.01_winxp2k_international_whql3 i 78.01_3Dstereo1).Cała wiedza o tym oprogramowaniu jest zawarta w opracowaniu NVIDIA 3D Stereo User's Guide, które też można pobrać ze wspomnianej strony. Poprawnie zainstalowane oprogramowanie zmieni menu karty graficznej udostępniając nam nowe opcje związane ze stereoskopią. Już na tym etapie możemy się cieszyć z niezwykłych efektów w materiale 3D HD, których nam udostępniają gry komputerowe (np. łatwo wcielić się w kierowcę rajdowego doznając przy tym bardzo realistycznych trójwymiarowych wrażeń bez jakiegokolwiek ryzyka). Można też podziwiać świat trzeciego wymiaru 3D HD w aplikacjach nVidii (które się pojawią w menu karty graficznej) i licznych a zarazem łatwo dostępnych Demach. Przy czym do oglądania można używać zarówno okularów anaglifowych jak i LCD. Te ostatnie dają wyraźnie lepszy obraz, ale wymagają zastosowania specjalnego synchronizatora do ich podłączenia. Mniej cierpliwi zapewne zniechęcą się pierwszymi niepowodzeniami, które przecież zawsze muszą powstawać gdy robimy coś nowego i popełniamy liczne błędy. Ale jeżeli będzie kilku, którzy odkryją na tym etapie uroki Trzeciego Wymiaru, to pociągniemy temat 3D HD dalej a sceptycy wcześniej czy później dołączą do nas.
Gdy Wasze komputery będą już przygotowane do przetwarzania materiału stereoskopowego napiszcie o tym. Zajmiemy się wówczas formatami zapisu video 3D HD oraz zainstalowaniem odpowiedniego (dodatkowego) oprogramowania, które pozwoli nam go oglądać.
 
Ostatnia edycja:

andwal

New member
Jestem na tym forum pierwszy raz. Zainteresował mnie wątek HD3d.
Czy są już w sprzedaży filmy trójwymiarowe w formacie HD?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Logohighdef.jpg Jeżeli chodzi o zakup filmów 3D to dostępne są liczne płyty 3D DVD (field seqwential). Natomiast filmów 3D HD należy się spodziewać jeszcze pod koniec tego roku w miarę wprowadzania na rynek HD DVD i Blu-Ray. U producentów jest masa filmów 3D, które się przecież produkuje od 1986 r. I z roku na rok producentów przybywa. Wyliczono już koło 20-tu producentów. Szczególnie aktywny jest James Cameron. Ale nawet za naszą zachodnią granicą realizuje się produkcję 3D HD. Wiele też klasyki filmowej jest komputerowo przetwarzana do 3D. Możliwości tutaj są ogromne o czym przekonał George Lukas prezentując publicznie obszerny fragment Gwiezdnych Wojen w 3D. Na tej samej zasadzie zrobiono Superman Returns 3D. Zaplecze 3D HD jest imponujące ale tworzenie rynku będzie zależało od klientów czy będą umieli skorzystać z oferty. Czy ktoś u nas kupiłby film 3D HD? Kilka osób znam. Ale aby to stało się masowe najpierw musiałby powstać jakieś tanie „Boxy” do odtwarzania a to nie prędko nastąpi. Są jednak HD-maniacy, którzy mają entuzjazm, komputery i duże ekrany a to prawie wszystko co potrzeba aby ruszył rynek 3D HD. No i jesteś Ty andwal, który poraz pierwszy odwiedziłeś nasze Forum i mam nadzieję, że jeszcze wiele razy wesprzesz temat 3D HD. Oglądałem dzisiaj Twoje filmy 3D, które jak wynika ze wstępu dopiero wczoraj zostały udostępnione Polsce i światu http://3dstereo.com.pl/video/over_under/. Jestem pod wrażeniem. To jeszcze nie 3D HD, ale jestem przekonany, że będziesz naszym polskim Cameronem i już wkrótce zaprezentujesz prawdziwe 3D HD. Twój film Lato 2005 3D o formacie 1440x576 już jest bardzo bliski 3D HD. Zresztą wszystkie Twoje filmy upskalowane do 720p i oglądane na dużym ekranie przez okulary LCD prezentują się jak prawdziwe 3D HD. Nie dziwie się, że film W Poszukiwaniu Trzeciego Wymiaru został już zauważony na świecie (trzy wersje językowe w napisach). No a Bitwa Pod Grunwaldem 2003D i Dni Olsztynka 2003D pokażą światu, że mamy piękną historię, ładne dziewczęta i bogatą tradycje.
Wspomniane tytuły są też dostępne w wersji anaglifowej, więc już teraz każdy może się z nimi zapoznać. Jednak dostępne wersje Side-By-Side i Above/Below (over/under) tych filmów powinny dodatkowo zachęcić HD-maniaków do wykorzystania możliwości swoich komputerów podczas przygotowywania się na powitanie zbliżającego Tsunami 3D HD.
Czy ktoś ma już uruchomiony swój graficzny silnik 3D? Bo trzeba ruszać w dalszą drogę W Poszukiwaniu Trzeciego Wymiaru.
 

apollo32

New member
To podaj pare tytułow filmów 3d ktore mozna odtwarzac na zwyklym dvd w okularkach..Z checia bym cos poogladał tym bardziej ze mam porzadny projektor....Moze wiesz skad posciagac takie jak mowiles fragmenty Gwiezdnych Wojen w 3d??? Slyszalem tez o Terminatorze 10 minutowy fragment 3d widziales moze?? napisz co i jak a bede wdzieczny.....
 

andwal

New member
Filmy w formacie over under i slide by slide są udostępnione już od dawna. Od kilku dni udostępniłem te filmy i inne w formacie anaglifowym (http://3dstereo.com.pl/video.htm) dlatego że jest bardziej dostępny i można je odpalić w każdym playerze.

Jeżli chodzi o terminatora to można fragment tego filmy zobaczyć w filmie 3d
encounter3rd.jpg
ENCOUNTER IN THE THIRD DIMENSION.


Dla maniaków kina stereoskopowego polecam jesze jedną stronę http://really***/dload.php?action=category&cat_id=5
nie są to filmy w formacie HD, ale warto tam zaglądać bo niedługo będą się tam pojawic filmy w formacie HD.
Do ooglądania polecam stereoscopic playerea http://www.3dtv.at/Index_en.aspx


Andrzej Waluk



 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Logohighdef.jpg Dzięki andwal za te dodatkowe informacje. Do tematyki 3D DVD w miarę potrzeby możemy powrócić, ale taraz chcę dokończyć (przynajmniej w zarysie) wątek 3D HD.
Jeżeli już nasz PC-et ma uruchomiony silnik 3D proponuje pobrać ze stron nVidii dema o nazwie „Creature”, „Cristal Ball” czy „Toy Soldiers” i po zainstalowaniu ich mamy wspaniały pokaz 3D HD. Interaktywne menu, wysoka rozdzielczość i przestrzenna muzyka muszą zrobić wrażenie - zwłaszcza na dużym ekranie. Warto też zainstalować 3Dmark03. Program ten w zasadzie (jak inne z tej serii) służy do testowania kart graficznych ale dla nas ważne jest zamieszczone tu Demo Wings of Fury, przedstawiające film oparty na grafice 3D renderowanej w czasie rzeczywistym. Nie przejmujmy się początkiem filmu i dotrwajmy do momentu jak pojawią się samoloty. Rozgrywana Bitwa o Anglię ze wspaniałym dzwiękiem przestrzennym jest niesamowita.
Aby oglądać materiał video 3D trzeba korzystać z odpowiedniego odtwarzacza. Wiemy już, że najpopularniejszy to Stereoscopic Player. Program ten umożliwia nam min. korzystanie przy oglądaniu 3D z metody Page Flip przez opcje nVidia Stereo Driver. Stereoscopic Player można też z powodzeniem wykorzystać do „uprzetrzenniania” filmów 2D HD w czasie rzeczywistym. W tym celu ustawiamy odpowiednio opcję Parallax.
A teraz czas aby coś napisać na temat formatu 3D HD. Miłośnicy HD dobrze znają format Windows Media Video. Ten sam format idealnie się nadaje do zapisu video 3D HD. Wykorzystuje się tu Dual Stream Format - najczęściej 720p i 1080p. Są to jakby dwa filmy HD "połączone bokami" dlatego foramat zwany jest Side-By-Side. Pojedyncza klatka filmu 3D HD 1080p będzie więc miała rozdzielczość 3840x1080. Można też zapisywać klatki progresywne "jedna nad drugą" (Above/Below) przemiennie: obraz dla lewego i prawego oka. W takim przypadku 3D HD 1080p będzie miał rozdzielczość jak klasyczny HD 1080p, ale liczba klatek podwoi się i wyniesie 50 lub 60 na skundę (fps).
Jest jeszcze jedna (chyba najciekawsza) metoda zapisu 3D HD tj używająca formatu Dual Files. W tym przypadku dwa niezależne zbiory zawierają video odpowiednio dla lewego i prawego oka a oprogramowanie stosowane przy odtwarzaniu pozwala synchronicznie i przemiennie wyświetlać klatki dla lewego i prawego oka.
Już w tej chwili każdy z nas może takie filmy 3D HD robić we własnym zakresie. To naprawdę nic trudnego. Wszystko co trzeba jest dostępne na stronie Microsoftu
www.microsoft.com i nazywa się Windows Media Encoder. Przewodnik do korzystania z tego programu napisał Peter Wimmer (Stereoscopic Guide for Windows Media) i jest on do pobrania przez opcję know-how ze wspomnianej strony 3dtv. Aczkolwiek każdy z nas może takie filmy robić, to zapewne nie każdego stać na zakup dwóch kamer HD dla pozyskania materiału źródłowego (chociaż warto wspomnieć, że obecnie kamery HD w zasadzie cenowo i wymiarami mało różnią się już od kamer SD).
Jednak dosłownie: każdy może oglądnąć próbki filmów 3D HD na swoim komputerze. Są one zapisane w różnych formatach 3D HDV (720p, 1080p Dual Stream Format i Dual Files) - można je pobrać min. ze wspomnianej strony (http://www.3dtv.at/Movies/Index_en.aspx.). Przy czym pamiętać należy, że okulary anaglifowe nadają się do oglądania 3D HD na dowolnym ekranie (CRT, LCD, Plazma, Projekcja-przednia i tylna), natomiast okulary LCD bezpośrednio można wykorzystywać przy oglądaniu na monitorze CRT. Zastosowanie okularów LCD do oglądania obrazów 3D na innych "wyświetlaczach" jest możliwe, ale często wymagane jest dodatkowe wyposażenie. Mój projektor Benq nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń do wyświetlania 3D HD – nie wiem na ile jest on wyjątkowy ale projektory Dell nie radziły sobie. Ogólnie uważa się, że do 3D muszą być dwa projektory lub projektor dedykowany np. Sensio, Barco itp. (http://www.stereo3d.com/projection.htm#projector).
 

demis

Member
Okulary

@syndon777

Tak czytam ten wątek i mam pytanie. Jeśli sciągne sobie z netu jakiś film imax 3d to czy na ekranie monitora crt lub zwyklego telewizora można go obejżeć (tak aby widzieć wrażenie 3d)? Jeśli tak to za pomocą jakich okularów ten efekt uzyskać?:?:
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
premik napisał:
Temat 3d filmów w telewizji nie jest taki nowy. Pamiętam parę lat temu w TVP były nadawane filmy 3d. Chyba w niedzielę po teleranku. W papierowych okularkach dzieci czekały na kilkunastuminutową projekcję jakiegoś badziewia. A prawda była w tym taka, że jakiś spryciaż zrobił ogromny interes na papierowych okularkach. Potem próbował wepchnąć kit jeszcze w jakiejś gazecie 3d. Ja nabrałem się na kartę graficzną firmy Asus z okularami lcd 3d. Dodane nawet były jakieś gry 3d. Efekt był taki jak ustawiłem ekran komputera w tryb wyświetlania 3d to pojawiały się pasy po prawej i lewej strony monitora obcinając obraz nawet do prostokąta. Pomijam już wieszanie się bądż spowalnianie gier aż do fotografi. Nawet następne drivery nic nie pomogły.
Myślę, że jeżeli miałbym podejść do tematu 3d w hdtv to tylko i wyłącznie jeżeli można będzie odlądać obraz bez żadnych badziewii na oczach. A do takiej technologi jeszcze chyba dalekoOoOoOo.:-D

Ja miałem też tą kartę i generalnie to musiałeś coś mieć źle ustawione, albo twój monitor nie wyświetlał obrazu w 120 Hz. Ja miałem pełne 3 D, bwez mrugania obrazu. NIesamowite było szczególnie "wyjeżdżanie" liter przed ekran i ich kręcenie się w jakimś demie - normalnie kręciły się nad biurkiem. Dodam też, że byłem wtedy w pełni trzeźwy. NO i gry - quake II w 3d zyskał zupełnie nowy blask. PZDR
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
demis napisał:
@syndon777

Tak czytam ten wątek i mam pytanie. Jeśli sciągne sobie z netu jakiś film imax 3d to czy na ekranie monitora crt lub zwyklego telewizora można go obejżeć (tak aby widzieć wrażenie 3d)? Jeśli tak to za pomocą jakich okularów ten efekt uzyskać?:?:
Tak jak pisałem - na każdym wyświetlaczu można uzyskać efekt 3D bez jakichkolwiek dodatkowych urządzeń jeżeli się używa okularów anaglifowych. Znacznie ładniejszy obraz 3D uzyska się stosując okulary LCD i najkorzystniejsze (i najprostsze zarazem) do tego celu jest zastosowanie monitora crt współpracującego poprzez odpowiedni synchronizator z PC-tem. Wszelkie możliwe rozwiązania w tym zakresie można zrealizować w oparciu o sprzęt opisany na stronie www.razor3d.de Firma ma swoje przedstawicielstwo także w Polsce www.razor3d.pl
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Aktualnie w USA odbywa się II Światowy Festiwal Filmów 3D. Chodzi tu o wszystkie filmy wyprodukowane przed epoką IMAX. Jest tego naprawdę dużo. Ponieważ I Festiwal w 2003r. odniósł ogromny sukces zaangażowano nowoczesne środki techniczne aby przygotować obecny festiwal. Filmy są prezentowane z taśmy 35 mm w systemie anaglifowym oraz metodą polaryzacyjną. Wynika stąd, że większość filmów już jest zeskanowana do postaci 3D HD i będzie czekać na nas aż nauczymy się je oglądać w naszych kinach domowych. Warto odwiedzić stronę internetową http://www.3dfilmfest.com/films.html i zapoznać się ze wszystkimi tytułami filmowymi i całą otoczką festiwalu.
 
Do góry