zmiana amplitunera, który rozwiąże problem braku 5.1 z tv samsunga

valdman

New member
Witajcie, potrzebuję pomocy w rozwiązaniu problemu z tv+konsola+konsola+raspberry(kodi)+kino domowe i dźwiękiem 5.1
aktualnie mam
kino domowe HT-Z215 samsung (raczej 100% brak ARC)
tv Ps51d6900 samsung (brawdopodobnie brak ARC)
ps4
xbox360
raspberry z kodi/xbmc

Przy tej konfiguracji nie ma możliwości by sprzęt działał 5.1 dts itp
podłączenie konsol i raspberry przez hdmi do tv, a tv optykiem do kinadomowego daje dźwięk 2.0 (tv samsung mimo, że dostaje sygnał 5.1 przez hdmi, przez optyka wypuszcza już tylko 2.0)
Teraz pytanie jak to rozwiązać, bym mógł wykorzystać 5.1
chyba najtaniej i najlepiej to wymiana samego amplitunera, na taki który ma kilka wejść hdmi (tu podł. konsole i xmbc) i jedno wyjście hdmi, które podł. do TV.

Czy ktoś może polecić jakiś ampli, który wykorzysta stare kolumny i rozwiąże mój problem.
audiofilem nie jestem, zależy mi by było taniej (żona i tak będzie miała focha)
głośnik z tego co widzę w instr. 3 Ω, Rated input 133W, sub podł. zwykłym kablem głośnikowym bez zasilania.

Może zaproponujecie inny pomysł, rozwiązanie
(pok. około 30m2, kwota maks 1000-1200)

z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 

Disto

New member
Bez reklam
Najtaniej to znaleźć odpowiednie opcje w tv. Jakoś trudno mi uwierzyć ,że samsungi nie przekazują dzwięku wielokanałowego na wyjście optyczne.
 

valdman

New member
nawet tutaj na forum, było o tym problemie, że z tv przez optyk idzie tylko 2.0, jeśli sygnał pochodzi z hdmi.
http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/79452-telewizory-samsung-dzwiek-5-1-z-wyjscia-optycznego.html

tutaj kiedyś pisałem, że mam z tym problem
http://www.hdtv.com.pl/forum/1019218-post22.html

cyt. z supportu
"Uprzejmie informuję, że w konfiguracji jaką Pan opisał dostępny będzie jedynie dźwięk stereo w formacie PCM. W celu uzyskania dźwięku przestrzennego sugeruję Panu, aby wyprowadził Pan dźwięk z konsoli bezpośrednio na kino domowe kablem optycznym.
Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
"
 

sebol81

New member
Generalnie to lepiej daj sobie spokój z wymianą sprzętu.
Bez kosztowo możesz wpinać sobie optyka z urządzenia jakie aktualnie chcesz używać do amplitunera (nie poprzez telewizor).
Jeśli chciałbyś wymienić amplituner to zwróć uwagę, że masz pasywny subwoofer. Nie kojarzę "normalnych" amplitunerów, które miałby dedykowany wzmacniacz pod suba. Mają tylko gniazda pre-out. No chyba, że na allegro znajdziesz jakiś nietypowy archaiczny plastik ze wzmacniaczem na suba. Ale wtedy o HDMI możesz raczej zapomnieć.
 

valdman

New member
Generalnie to lepiej daj sobie spokój z wymianą sprzętu.
Bez kosztowo możesz wpinać sobie optyka z urządzenia jakie aktualnie chcesz używać do amplitunera (nie poprzez telewizor).
Jeśli chciałbyś wymienić amplituner to zwróć uwagę, że masz pasywny subwoofer. Nie kojarzę "normalnych" amplitunerów, które miałby dedykowany wzmacniacz pod suba. Mają tylko gniazda pre-out. No chyba, że na allegro znajdziesz jakiś nietypowy archaiczny plastik ze wzmacniaczem na suba. Ale wtedy o HDMI możesz raczej zapomnieć.
Bardzo mnie zasmuciłeś. Czyli wszystkie nowe amplitunery wymagają subwoofera z własnym zasilaniem, czyli aktywnego, tak ?

Kurde myślałem, że rozwiąże przy okazji jeszcze jeden problem, raspberry nie ma wyjścia optycznego, więc tylko wielokanałowy dźwięk idzie przez hdmi, a mój wcześniejszy pomysł rozwiązałby i ten problem.

Wiem, że nie ten dział lecz może w takim razie kupić nowy zestaw kina domowego w podobnej kwocie. Mieszanie za meblami wtyczkami optycznego mało zabawne i nie rozwiązuje problemu raspbbery z kodi/xbmc
 

Disto

New member
Bez reklam
Bardzo mnie zasmuciłeś. Czyli wszystkie nowe amplitunery wymagają subwoofera z własnym zasilaniem, czyli aktywnego, tak ?
QUOTE]
Jest chyba jakiś slim Pioneera* którego jeden z kanałow mozna wykorzystać do "zasilania" suba.
Drugie rozwiązanie to korzystanie z obecnie posiadanego amplitunera jako wzmacniacza z subem.
Sygnał z klocka [którego ewentualnie kupisz]sub pre out dajesz na wejście chinch AUX w swoim "plastiku" Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest zachowanie możliwości odtwarzania plików/płyt wideo.


*Poszperałem i znalazłem.
To Pioneer VSX-S510-K. Suba pasywnego wpina się w wyjście dla głośnika surround back.
http://docs.pioneer.eu/Manuals/VSX_S510_K_ARB7572_manual/
 
Ostatnia edycja:

Kadajo

New member
Bez reklam
Niskie modele yamahy tez pozwalają podłączyć pasywny sub.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

sebol81

New member
Faktycznie, raspberry nie ma wyjścia cyfrowego.
Tak, obecnie najpopularniejsze są subwoofery aktywne, czyli posiadają własne wzmacniacze.
Nie myślałeś czasem o sprzedaży X360. Obecnie staje się to powoli przeżytkiem - także cenę jeszcze dostaniesz niezłą za ten sprzęt.
Za 1500 zł dostaniesz już przyzwoity "normalny" używany amplituner z dekoderami HD, portami HDMI i odpowiednią liczb gniazd we/wy.
Wszystkie urządzenia podłączyłbyś pod HDMI w amplitunerze i z amplitunera po HDMI do TV.
Pozostałaby jeszcze kwestia suba - tutaj musiałbyś po prostu też kupić jakiś aktywny subwoofer.
 

3echo

Member
Bez reklam
Faktycznie pierwsza sprawa to wymiana HT-Z215 na amplituner
Co do Raspberry/kodi to ja też mam z tym problem aby programy z weebtv szły w 5.1.Czyta tylko pliki z pendriva w DD.
Teraz nie wiem,czy to jest normalne czy u mnie też coś nie tak?
 

Saszku

New member
Chyba to rozwiąże problem :

8863481700_1327263334.jpg


4X1 HDMI Switcher w/ Toslink & Digital Coaxial Port
 

valdman

New member
Dziękuję za naprowadzenie, jeszcze dodatkowe pytanie.
czy kwestia, iż moje kolumny od zestawu kina domowego mają
3 Ω, Rated input 133W, coś zmienia.

Dodatkowe pytanie, gotowe zestawy kina domowego, raczej nie mają tak jak w amplitunerach większą ilość wejść HDMI, tak?

Chyba najlepiej będzie mi to rozłożyć w czasie i kupić amplituner i podł. do starego wzmacniacza by ten zasilał suba. Po paru miesiącach dozbierać do jakiegoś aktywnego suba.

Choć dalej będę szukał i analizował zakup amplitunera z pasywnym subem
 

3echo

Member
Bez reklam
Rozłóż zakup w czasie jak napisałeś a gotowymi zestawami nie zawracaj sobie głowy.

Wysłane z mojego GT-I8200 przy użyciu Tapatalka
 

Disto

New member
Bez reklam
czy kwestia, iż moje kolumny od zestawu kina domowego mają
3 Ω, Rated input 133W, coś zmienia.

Dodatkowe pytanie, gotowe zestawy kina domowego, raczej nie mają tak jak w amplitunerach większą ilość wejść HDMI, tak?
1. Tak i nie, bo niby klocki w większości wymagają minimum kolumn 6Ω, ale moim zdaniem przy tak niewielkim obciążeniu małymi satelitkami bez basu to nie ma istotnego znaczenia.
2. Mają, np.po 2xHDMI in [modele LG] Poszukaj a znajdziesz.
 
Do góry