Telewizory Samsung + dźwięk 5.1 z wyjścia optycznego

screean

New member
Witam,
zakładam ten temat dlatego, że do niedawna sam poszukiwałem pewnej i sprawdzonej informacji rozwiewającej wszelkie wątpliwości.
Na różnych forach jest pełno sprzecznych i mało konkretnych informacji dlatego na podstawie własnych doświadczeń postanowiłem napisać jak to dokładnie jest z dźwiękiem 5.1 (AC3, DTS) wypuszczanym z telewizora kablem optycznym poprzez SPDIF

rozróżniamy 3 przypadki:

1. Dźwięk pochodzący z urządzeń zewnętrznych (zewnętrzny tuner, dvd, blue-ray, konsola, komputer) podłączonych do telewizora za pomocą kabla HDMI

schemat:
5.1 (AC3, DTS) z HDMI -> TV -> Kabel optyczny -> kino domowe, amplituner -> 2.0

dzięki 5.1 pochodzący z urządzeń zewnętrznych podłączonych do TV za pomoca HDMI, wypuszczony kablem optycznym przez złącze SPDIF do kina domowego lub amplitunera wyjdzie jedynie w formacie 2.0 - tak jak zresztą wynika z instrukcji obsługi tv

jeśli ktoś przy takim połączeniu zauważy 5.1 (AC3, DTS) na amplitunerze to są 2 możliwości.
a) amplituner przerabia 2.0 do efektu 5.1
b) urządzenie zewnętrzne z którego idzie sygnał do TV podłączone jest dodatkowo do amplitunera za pomoca kabla optycznego

2. Dźwięk pochodzący z tunera wbudowanego w telewizor (gdy antene mamy podłączoną do TV)

schemat:
5.1 (AC3, DTS) z tunera -> Kabel optyczny -> kino domowe, amplituner -> 5.1 (AC3, DTS) (po spełnieniu warunków)

dzięk 5.1 (AC3, DTS) nadawany w programach czy filmach pochodzący z wbudowanego w telewizor tunera wypuszczony kablem optycznym przez złącze SPDIF do kina domowego lub amplitunera wyjdzie również w 5.1 (AC3, DTS)

3. Dźwięk z portu USB i sieci LAN

schemat:
5.1 (AC3, DTS) z USB -> Kabel optyczny -> kino domowe, amplituner -> 5.1 (AC3, DTS) (po spełnieniu warunków)

Dźwięk 5.1 (AC3, DTS) pochodzący z materiału podłączoengo do TV poprzez USB (dysk twardy, pendrive) wypuszczony kablem optycznym przez złącze SPDIF do kina domowego lub amplitunera wyjdzie również w 5.1 (AC3, DTS)

wspomniane wcześniej warunki
1. Warunek oczywisty, materiał źródłowy (film, program) musi być w 5.1
2. w menu tv-> ustawienia dźwięku -> ustawienia dodatkowe -> wyjście SPDIF należy zmienić PCM na Dolby Digital lub DTS
3. Zmianę z warunku nr 2 należy zrobić w trakcie odtwarzania filmu - jeśli dźwięk 5.1 nie jest słyszany

JEŚLI MATERIAŁ NIE JEST W 5.1. OPCJA ZNIANY Z PCM NA DD LUB DTS NIE BĘDZIE AKTYWNA

Powyższy opis dotyczny telewizorów z serii C6500 D8000 - podejrzewam, że jednak ma zastosowanie w większości TV LCD LED Samsung.

Mam nadzieje że powyższy opis będzie przydatny :)
 
Ostatnia edycja:

Frytejro

New member
Czyli wychodzi na to ze w naszych samsungach nie da sie otrzymac 5+1 z BR który jest osobny niz amplituner z kompletem głosników? - bo rozumiem ze podpiecie takowego BR jest tylko i wylacznie mozliwe poprzez HDMI bo TV ma tylko wy optyczne i to szt 1..? jak zatem rozwiazac ten problem? podpiac BR optykiem do ampli i HDMI do TV? - tylko czy tak się będzie dało?
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Czyli wychodzi na to ze w naszych samsungach nie da sie otrzymac 5+1 z BR który jest osobny niz amplituner z kompletem głosników? - bo rozumiem ze podpiecie takowego BR jest tylko i wylacznie mozliwe poprzez HDMI bo TV ma tylko wy optyczne i to szt 1..? jak zatem rozwiazac ten problem? podpiac BR optykiem do ampli i HDMI do TV? - tylko czy tak się będzie dało?

Jeżeli posiada się amplituner to nie ma problemu, BR po hdmi do amplitunera i amplituner do tv również po hdmi.
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Jeżeli chcemy uzyskać dźwięk HD z zewnętrznego odtwarzacza BR (czyli np. DTS MA HD a nie zwykły DTS czy DD) to koniecznie musimy podłączyć po hdmi do ampli a ampli np. wyjściem hdmi do wejścia w tv. Każdy amplituner z dekoderami HD posiada już wejścia HDMI (optyk nie przepuszcza dźwięku HD). Wtedy telewizor nie ma żadnego znaczenia, ampli przetwarza i odtwarza dźwięk, tv wyświetla sam obraz.
 

mecholl

New member
diuczysko a jak w takiej sytuacji. BR podłączone do kina domowego poprzez HDMI i kino domowe z LCD < samsung > także poprzez HDMI i dodatkowo kino domowe z lcd poprzez optyka żeby móc np. słychać muzyki z tv poprzez kino domowe. W taki podłączeniu jak oglądam film poprzez kino lub BR to głos idzie po HDMI czy optyku ?
 

diuczysko

New member
Bez reklam
diuczysko a jak w takiej sytuacji. BR podłączone do kina domowego poprzez HDMI i kino domowe z LCD < samsung > także poprzez HDMI i dodatkowo kino domowe z lcd poprzez optyka żeby móc np. słychać muzyki z tv poprzez kino domowe. W taki podłączeniu jak oglądam film poprzez kino lub BR to głos idzie po HDMI czy optyku ?

Jeżeli telewizor ma hdmi 1.4 z ARC i amplituner to wspiera to dźwięk z tv będzie przekazywany do kina domowego tym samym kablem hdmi (zwrotny kanał hdmi). W przeciwnym przypadku będzie wymagane dodatkowe podłączenie po optyku. Tyle odnośnie słuchania muzyki za pośrednictwem tv. W przypadku BR wszystko idzie po hdmi.
 

mecholl

New member
diuczysko dzięki za info. Raczej bez optycznego u mnie nie za działa. Tv zapewne ma hdmi 1.4, BR ma hdmi 1.3 a kino to już jakiś dwulatek to na pewno nie ma hdmi 1.4. Pozdrawiam
 

grzybek24

New member
Od niedawna posiadam Tv Samsung model UE46F6400AW,mam podpiętą konsolę xbox360 kablem hdmi,tv jest podpięty kablem optycznym do amplitunera Yamaha.Nie mam dźwięku 5.1 z konsoli.Według opisu kolegi z 1 postu zanzczy,że nie będę miał?

Ten sam probelm mam z pendrivem podpiętym do Tv,film 720p dźwięk AC3 format mkv na amplitunerze nie ma 5.1 w dodatku głos( tylko lektora) na amplitunerze jak i na Tv jest bardzo cicho...
 

Fiatscs

New member
Jakieś rozwiązanie problemu? Mam to samo.

Mam zestaw TV Samsung (kupiony pod koniec zeszłego roku) oraz kino domowe HT-D5100 blueray 3D.

Odtwarzając film z telewizora na głośnikach telewizora dźwięk jest ok
Odtwarzając film z telewizora na głośnikach kina domowego dźwięk jest z pogłosem (jakby w tunelu, łazience)
Odtwarzając film z kina domowego na głośnikach kina domowego dźwięk jest ok

W czym może być problem. Kino domowe z tv połączone jest hdmi obraz oraz optycznym - dźwięk.

Sprawdzałem na trzech telewizorach Samsung i dwóch kablach optycznych.
 

tdx

New member
Bez reklam
Menu ekranowe > Dźwięk > Dodatkowe ustawienia > Wyjście cyfr. audio >> Opóźnienie dźwięku >. do 250ms max
 

Comret

New member
Trochę się zmartwiłem, bo jestem w trakcie wybierania zestawu kina domowego (inny wątek na forum).

Aktualnie mam amplituner kina domowego + system 2.0. Docelowo będzie 3.1.

I teraz zastanawiam się nad zakupem głośników, ale nie sprawdziłem co i jak z dostępnym sygnałem.
Poprzedni zestaw technicsa 3.0 bez problemu przerabiał sygnał stereo na 3.0, czy denon x-1000 tak zrobi nie mam pojęcia.

Obecne podłączenie: dekoder UPC Pace 7111/06>>>hdmi>>>Tv ue46f6400>>>optyczny>>>denon avr x-1000>>>hdmi (arc)>>>TV ue46f6400

Czy jest możliwe aby podłączyć powyższy zestaw tak aby działał głośnik centralny podczas oglądania TV?

W pierwszym poście jest napisane, że TV wysyła pełny dźwięk 5.1 przez optyka ze źródeł usb i net.
Następnie ktoś to neguje, czy możecie potwierdzić jaki sygnał wychodzi optykiem z TV, kiedy źródłem jest usb :?:

Moje główne źródła to usb,tv kablowa i net, bez sensu jest budować zestaw kina kiedy ścieżka będzie tylko 2.0
 

tdx

New member
Bez reklam
Ale czym się martwisz?
Jeśli coś nadaje w 2.0 to włącz sobie DD w ampli i będą grały 5.1
Jak masz film z usb po optyku możesz wybrać czy ma być DD/DTS/PCM
A najlepiej to podpiąć TV z ampli hdmi (arc) i spokój
 

Comret

New member
Ale czym się martwisz?
Jeśli coś nadaje w 2.0 to włącz sobie DD w ampli i będą grały 5.1

Generalnie mam tylko 2.0 i nie mogę potestować innych ustawień niż stereo. Nie znam dobrze tego sprzętu, gdyż mam go od niedawna. Obawiałem się, że kupię centralny a tu nie będę miał przez niego dźwięku. Zależy mi na tym centralnym w TV bo jak pisałem wcześniej miałem system 3.0
i uważam, że co jak co to oglądanie TV w systemie stereo bez centralnego to nieporozumienie (mam tak teraz i czekam już z niecierpliwością na suba i centrala).

A najlepiej to podpiąć TV z ampli hdmi (arc) i spokój

Teraz mam z ampli 2 kable podłączone do TV, optyka i hdmi arc, tyle, że hdmi arc używam tylko do wyświetlania obrazu z menu amplitunera (sam nawet nie wiem, którym kablem płynie dźwięk :D).
 
Do góry