Zestaw głosników stereo do 2800zł

bestisz

Member
Mija niespełna 2 lata od kiedy napisałem ostatniego posta. Prosiłem wtedy o pomoc w zakupie kina domowego i doradziliście mi Onkyo TX-SR606 + Jamo 606 (5.0). Wybór oczywiście był trafiony, jak na pierwszy sprzęt byłem delikatnie mówiąc oszołomiony.
Od tego czasu upłynęło trochę dni a ja w międzyczasie wziąłem się za DIY. Zbudowałem zestaw 2,5 drożny na rodzimych STX-ach z serii AWX (kopia gotowego projektu STX-a FX-300). Po zakończeniu budowy i uruchomieniu sprzętu człowiek zaczął "otwierać uszy" i dostrzegać co to znaczy stereo.
Nie chcę wytykać wad Jamo które mi poleciliście ale to inna liga. Owszem Jamo są bardzo efektywne w kinie i na razie nie będę ich zmieniał ale jeżeli chodzi o stereo to moja pierwsza konstrukcja na przetwornikach w sumie za około 1100zł która zapewne nie byłą idealna kopała im "tyłki" w przedbiegach. Obydwa zestawy zasilałem Yamahą AX-870.
Niedawno znalazł się kupiec na domowy projekt i poszło wszystko razem z moją Yamaszką. Pozostałem nadal przy Onkyo 606 i Jamo. Znalazło się trochę grosza (2800zł) na jakieś paczuszki pod stereo. Na razie będzie to grało pod Onkyo a za miesiąc dwa pomyślę nad czymś typowo stereofonicznym. Pomieszczenie to pokój 4,5 x 5m. Słucham raczej średnio głośno a muzyka to zazwyczaj gitarowe brzmienia czasami z mocniejszym uderzeniem bębna. Oczywiście żona niekiedy puszcza sobie jakieś pomyje w stylu "Ta sama chwila" - Bajmu (fuj!!).
Co ważne głośniczki mają być pod stereo ale nie wykluczam (zależne od finansów) że zestaw ten dozbroję o centrala i efektówki. Nie chciał bym docelowo trzymać w pokoju dwóch par kolumn frontowych.
Proszę o pomoc czym mam się w tej kwocie zainteresować.

Zapomniałem dopisać że sprzęt nie koniecznie musi być nowy. Mam np. do kupienia za 2600zł dwu miesięczne Monitor Audio BX6. Co wy na to? MR6 czy BX6?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
BX6 to wyższy model, więc wybór jest prosty
w tej cenie z markowych i znanych kolumn nic lepszego nie dostaniesz ze sporych podłogówek
ciekawe jak wypadnie porównanie do FX300, mam nadzieję że w przypadku gdy kupisz BX6 nie zapomnisz napisać o tym paru słów na forum :)
 

bestisz

Member
Widzisz nie chcę cytować nazwy forum na którym zrzeszają się fani budowania sprzętu audio ale zainteresowani na pewno wiedzą o jakie forum chodzi. Powiem tak - gdyby nie obecna sytuacja zawodowa i to że w życiu pojawił się potomek co w ogólnym rozrachunku daje 5h snu na dobę to na pewno robił bym zestaw na porządniejszych przetwornikach. Budując samemu zestaw 2,5-drożny i przeznaczając 2500zł na przetworniki przy rozsądnych obliczeniach i strojeniu zwrotnic jesteś w stanie osiągnąć jakość zestawów powyżej 10.000zł. Co więcej jeżeli sam budujesz masz szansę stroić kolumnę pod pomieszczenie w jakim będzie stała. W sklepowym produkcie na którego wydałeś jakąś tam kwotę raczej tego nie będziesz robił bo będziesz się bał że coś spartolisz. Ogólnie rzecz ujmując dla tych co mają trochę pojęcia o stolarce i nie boją się podstawowej matematyki POLECAM BUDOWAĆ SAMEMU.
Tak odnosząc się do głównego tematu dalej czekam na propozycje. No chyba że jednogłośnie wszyscy typują Monitor Audio.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
Budując samemu zestaw 2,5-drożny i przeznaczając 2500zł na przetworniki przy rozsądnych obliczeniach i strojeniu zwrotnic jesteś w stanie osiągnąć jakość zestawów powyżej 10.000zł.
domyślam się, dlatego chciałbym abyś napisał kilka słów nt porównania FX300 do tych które kupisz teraz :)
bo różne opinie są o FX300, ciekawe gdzie leży prawda :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Grzecznie mówiąc to się lekko pogubiłem.
Chcesz stereo kolumny podłączyć do Onkyo 606 ?
Kiedy będziesz wymieniał na wzmacniacz?

Kolumny do 3000 zł za die sztuki :
Monitor BR6
Infinity Calassia
Infinity Cascade
Dali Concept
Paradigm 11V6
 

bestisz

Member
Nie chcę podłączyć tylko na obecną chwilę muszę je pod coś podłączyć ponieważ wraz z domoróbkami sprzedałem moją Yamahę AX-870. Jedyne co mam to Onkyo-606. Bez paniki, za 3 tyg. wylatuję do USA na kilkanaście dni więc może będę mógł coś sobie przywieźć. Kiedyś miałem okazję posłuchać paczek KEF-a napędzanych piękną Japońską integrą firmy Sansui. To sprzęt obecnie w klasie Vintage ale w Polsce za cenione modele liczą sobie chore sumy. Mam jeszcze Marantza PM-50 który gości u mojego ojca a na okres aż czegoś nie kupię na pewno sobie poradzi.

@kiki
Co z tej grupy polecił być tak naj, naj?
Monitor BR6
Infinity Calassia
Infinity Cascade
Dali Concept
Paradigm 11V6
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ndo

New member
troche sie pogubilismy widze skoro do stereo doszly cascady :D infinity. Zbierzmy mysli na nowo i doradzmy dobrze.
 

bestisz

Member
Grzecznie mówiąc to się lekko pogubiłem.
Chcesz stereo kolumny podłączyć do Onkyo 606 ?
Kiedy będziesz wymieniał na wzmacniacz?

Kolumny do 3000 zł za die sztuki :
Monitor BR6
Infinity Calassia
Infinity Cascade
Dali Concept
Paradigm 11V6

Pozwolę sobie napisać kilka słów o tym czego doświadczyłem dnia wczorajszego. Otóż tak jak się spodziewałem żadne z powyższych paczek nie powaliły mnie na kolana. Nie chcę zasiewać fermentu że to co podpowiedzieliście to totalny chłam - po prostu tak jak się spodziewałem posiadając wcześniej Polskie STX-y FX-300 musiał bym przejść sporo próg 3.000zł (za parę) żeby wychwycić swoim słabym jeszcze uchem skok jakościowy.
Baa, powiem więcej. MA Br6 zagrały poprawnie ale to bardzo specyficzne głośniczki i powiem szczerze według mnie 90% potencjalnych odsłuchujących wybrało by nasze STX-y zamiast BR6. Środek i góra jest u nich bardzo fajna (co nie znaczy że FX-300 mają gorszą) ale dół pasma jest po prostu kiepski. Infinity Cascade - hmmm, ciężko mi opisać ten twór ale po kilku minutach "szczerych chęci" powiedziałem nie.
Paradigmy - hmmm, z moim amplitunerem zagrały za agresywnie i po prostu ostro. Nie wiem co uda mi się kupić za wzmacniacz pod stereo więc wydają mi się zbyt mało przewidywalnym wyborem. Poza tym troszkę się zmęczyłem przy nich.
Dali Concept - nie wiem jak to określić ale grają jak dla mnie zbyt "na twarz" - dźwięk jest wysunięty.

Na cóż mianowicie padł wybór? Otóż wybrałem nowy produkt firmy Dali - Zensor 7. Cena 2700zł (za parę). Powiem szczerze że bardzo się dziwię że nikt nie poleca tych paczek tutaj na forum. Sprzęt jest naprawdę przedni. Dynamika jest rewelacyjna, scena bardzo poprawna. Bas jest miękki ale nic nie wlecze. Średnica również jest bardzo przyjemna. Trochę zmartwiłem się agresywnością wysokich ale słuchałem paczek wyjętych z pudeł i sprzedawca powiedział że zejdą z tonu jak je wygrzeję. Potwierdził to parą tych które stały w sklepie. Włączyliśmy i faktycznie ta sama płyta grała innymi sopranami.
Kończąc całość naprawdę polecam posłuchać tych pudełek. Jest to zestaw który stoi w klasie cenowej Monitor Audio BX6 a nawet taniej. Dźwiękowo spokojnie dorównują Monitorom serii RX.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i pomoc. Pozdrawiam wszystkich.
 

don111

Banned
Kończąc całość naprawdę polecam posłuchać tych pudełek. Jest to zestaw który stoi w klasie cenowej Monitor Audio BX6 a nawet taniej. Dźwiękowo spokojnie dorównują Monitorom serii RX.
ale moment, BR, BX i RX nie grają tak samo, więc skąd takie przypuszczenie skoro słuchałeś BR ?
co do porównania z FX300 to bardzo prawdopodobne to co napisałeś o ich wartości, niestety skopałeś zupełnie sprawę odsłuchując w salonie na amplitunerze, w dodatku przeciętnym, w ten sposób ograniczyłeś faktyczne możliwości chyba każdej z odsłuchiwanych par i to o niemały procent
tani amplituner nie zapewni dynamiki ani basu na poziomie dobrego, mocnego wzmacniacza, zwłaszcza jeśli kolumny nie grzeszą skutecznością
 

Ethar

New member
Trzeba sobie zadać pytanie do czego mają być te kolumny i jakie masz preferencje.
Dali na pewno mają bardzo dobrą górę, zajebistą średnicę i średni bas. Monitory bardziej zrównoważone, o Paradigmach się nie wypowiadam.
Na forum warto poprosić o sugestie co warto wysłuchać, a co sobie odpuścić.
Nikt nie zastąpi osobistego odsłuchu, co Wam osobiście polecam, a oszczędzicie sobie zawodu.
 
Ostatnia edycja:

Monkin

New member
Bez reklam
Co do Paradigmów, pamiętajcie , że głośniki Kanadyjczyków mają swoje specyficzne brzmienie i dają niezłego łupnia. Nie każdemu to spasuje. Takie specyficzne brzmienie trzeba lubić. Jedni są paradigmami zachwyceni , inni nie zostawią na nich suchej nitki. Tak, że tu akurat polecałbym ostrożność i odsłuch w salonie. Ja gram Denonem AVR2311 co prawda na Titan Monitor v.6 , a mój kumpel nie może ich u mnie słuchać.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
nowe podobno są bardziej wyrównane i lepsze
mimo wszystko wartałoby odsłuchać bo każde kolumny grają swoim charakterem
MA to dźwięk dość specyficzny, taki wyraźny ale jednocześnie "zawieszony" gdzieś w oddali, góra jest szczegółowa i delikatna zarazem, nasycona i melodyjna średnica, świetna przestrzenność brzmienia - dźwięk wielowymiarowy, bas jest dobrze rozciągnięty i mocny, ale nie kopie z wielką dynamiką, MA nie męczą przy dłuższym odsłuchu
Paradigmy te starsze (nie znam v7), wszystkie mają coś wspólnego ze sobą a jest to dźwięk bardzo dynamiczny, szybsze wygaszanie wybrzmień, ostra góra pasma - nie wybaczają gorzej nagranych utworów, na tych lepszych nie ma tego problemu, dźwięk bardziej agresywny, bezpośredni, bas zwykle jest bardzo dobry - zróżnicowany (może grać miękko jak i twardo), świetna kontrola, nisko schodzi (za wyjątkiem v5,v6 - tu był trochę utwardzony), kolumny nieco męczące przy dłuższym odsłuchu przez górę pasma, średnica dość ciepła, brzmienie rysowane grubszą kreską (nasycenie) za wyjątkiem v5/v6
Dali Zensor nie znam. Bazując na tym co słyszałem z Concept i Ikon - to brzmienie bardziej w stylu MA, jednak bardziej "suche" na średnicy, detaliczność chyba nawet lepsza ale i wrażenie ostrości analogicznie rośnie, bas dość wycofany, mi nie za bardzo przypadły do gustu, dźwięk za mało soczysty i rysowany cienką kreską
 
Ostatnia edycja:

bestisz

Member
Może ja tak ładnie jak kolega tego nie opiszę ale słuchałem Conceptów sporo czasu temu i na pewno nie jest to ta sama liga co Zensory. Posłuchajcie tych głośników i zakończmy dyskusję. Na pewno nie mam takiego ucha jak te osoby które mają na co dzień możliwość słuchania po kilka godzin różnych głośników ale w sobotę słuchałem (tylko dla porównania) Monitor Audio RX8 i Dali Zensor 7. Według mnie grają praktycznie na podobnym poziomie a klasa cenowa to zupełnie inna bajka.
@don111
Sugerowałeś wcześniej że błędem moim było słuchanie wszystkich głośników na amplitunerze. Otóż poza odsłuchem na TX-SR606 słuchałem wszystkiego również na:
-NAD C326
-HK 980
-Yamaha A-S500
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

GORB

New member
A możesz się proszę podzielić wrażeniami jak wypadly te wzmacniacze. Jakie różnice, jak brzmiały z RX8 i Zensor 7?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry