Zestaw do TV - problem.

Wild Zenon

New member
Barrisol? :)

Wtedy lepiej głośniki zaopatrzyć we własne skrzynki. Kable minimum to 2x1,5mm2, mogą być 2x2,5mm2.

Czego się nie robi dla inwestycji. :)
Chcąc mieć coś z tyłu trzeba kable poprowadzić. Żadna opcja z kablami by nie przeszła w domu. Jednak nowy sufit -napinany to zapewne radość u Żonki a dla mnie szansa na przeciągnięcie górą kabli a nawet wstawienia głośników w suficie.

Pytanie od długość kabli - czy trzymać się optimum długości czy mogę dla własnego spokoju dać z 2 metry więcej.

Czy Atmos to 2 czy 4 głośniki (własne skrzynki - są już takie gotowe?)oraz czy głośniki Surround mają jakieś minimalne odległości od ściany czy od słuchacza?

Czy ta
 

Wild Zenon

New member
Atmos 2 lub 4 to wszystko zależy od kasy.
Skrzynki są i gotowe.
Od słuchacza minimum metr.

Czy ta różnica kasy przekłada się na jakość oraz na cenę Amplitunera który zamiast 5.1.2 musi obsługiwać 5.1.4?

Jeżeli Miejsce odsłuchu na kanapie jest na przeciwległej ścianie od TV,sprzętu i uzyskanie 1 metra minimum od głośnika tylnego do głowy jest tylko w sytuacji kiedy będzie jeden siedzący a dla 2 osobach po bokach może to już być np. 60 cm to czy to ma sens? A może są różne rodzaje tylnych głośników?

Możesz podać link do jakiegoś gotowego rozwiązania typu głośnik sufitowy plus skrzynka?

Z góry dziękuje.

dodane:
Czy taki zestaw docelowy(https://www.abcav.pl/klipsch-rp-260...utoryzowany-dealer-ul-palacza-115-poznan.html) robił by różnicę przy filmach? Wiem że brak tutaj zarówno głośników sufitowych i amplitunera. Nawet nie szukałem na rynku czy ta cena to najniższa na rynku. Bardziej mi chodzi czy ogólnie mam się kierować w tym kierunku?
 
Ostatnia edycja:

Wild Zenon

New member
Zestaw i zapytania.

A więc tak:
1. Front czy 2x RP 260F, na stronie Klipsch jest kilka podobnych natomiast ja się nie znam i zastanawiam czy te to optymalny wybór.
2 Centralny to 440C i wystarczy czy warto dołożyć do 450C?
3. Subwoofer to112 SW - nie jest za mocny?
4. Surroundy to 240S - ściana z tylu ma 230cm - gdzie je powinienem zaczepić? https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/QCuSVFdNkiNYAZQexWQIfZXy71Y~0P
5 sufitowe nie mam pojęcia jakie i w jakim miejscu. Sufit będzie naciągnięty folia Ok 40mm wiec zapewne i tak głośniki będę wystawały. Maja być w obudowie jak pisaliście ale jakie - prosze o propozycje.
6 Jaki do tego wybrać amplituner. Co będzie podłączone: muzyka Spotify, 2 dekodery plus ps4. Filmy głównie przez Netflix i HBO go;
 

Wild Zenon

New member
Z racji że czas na zakup sprzętu już bardzo blisko, czas skupić się na szczegółach. Poniżej zamieszczam zdjęcia salonu i proszę o radę o rozstawienie sprzętu i ewentualnie czy obecny sprzęt który mam na celowniku da radę. Pytanie czy warto Atmos i jakie głośniki wybrać.
Sufit będzie obniżony ok 4-5cm i będzie zaciągnięta folia w ramach projektu - sufit napinany. Ściana gdzie jest Tv oraz przeciwległa będzie pokryta jakimś kamieniem lub kamienio podobnym materiałem. Ściana prosta gdzie jest TV ma ok 380cm a ściana gdzie jest narożnik ok 230cm. Narożnik mogę max. odsunąć od ściany 20 do 25cm gdyby była taka konieczność.
A oto rozkład salonu i obecny wygląd:

Tutaj rzut pomieszczenia:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/6b45f36b3bc9e8c5
1. Sień 4,1 m2
2. Hall 7,61 m2
3. Kuchnia 6,45 m2
4. Jadalnia 11,56 m2
5. Pokój dzienny 26,77 m2

Tutaj obecne zdjęcia salonu:
https://www.fotosik.pl/u/WildZenon/album/2476080

Tutaj obecny cel (sklep bez znaczenia)
Klipsch RP-280F 5.1 system +0% kable - sklep Lubin (6994467339) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem zestaw do kina bardzo dobry tylko jest jedno małe ale twój salon otwarty na wszystkie strony gdzie się da i dodatkowo pusty na ścianach tzn. będziesz miał problem z akustyką w trakcie filmu. Z uwagi na brak jakichkolwiek ustrojów akustycznych tj.pochłaniaczy/rozpraszaczy itd będzie niesamowity pogłos. Ale to jest tylko moje gdybanie patrząc na fotki...
Co do sprzętu moje zdanie jest takie: z uwagi na to iż narożnik jest przy samej ścianie wskazane są kolumny np 240s a nie kierunkowe i tu jest ok. Następnie centralny brałbym obowiązkowo 450c z uwagi na dużą powierzchnie twojego salonu. Kolejną rzeczą jest sub nie jeden a min. 2x 112sw z uwagi na lepsze wypełnienie pomieszczenia basem.
Jeśli chcesz atmos to ja bym dał tylko dwie kolumny na suficie 30-50cm przed twoją głową tj. na wysokości kolan jak siedzisz i to wszystko. Co do kolumn tomasz do wyboru albo standardowe tj. takie co już są w obudowie i przymocowujesz je do sufitu albo głosniki do zabudowy, które wymagają wykonania skrzyneczek aby zagrały tak jak trzeba. Wybór zależy od tego w jaki sposób chcesz je umieścić na suficie bo masz mieć z materiału....
 

Wild Zenon

New member
Moim zdaniem zestaw do kina bardzo dobry tylko jest jedno małe ale twój salon otwarty na wszystkie strony gdzie się da i dodatkowo pusty na ścianach tzn. będziesz miał problem z akustyką w trakcie filmu. Z uwagi na brak jakichkolwiek ustrojów akustycznych tj.pochłaniaczy/rozpraszaczy itd będzie niesamowity pogłos. Ale to jest tylko moje gdybanie patrząc na fotki...
Co do sprzętu moje zdanie jest takie: z uwagi na to iż narożnik jest przy samej ścianie wskazane są kolumny np 240s a nie kierunkowe i tu jest ok. Następnie centralny brałbym obowiązkowo 450c z uwagi na dużą powierzchnie twojego salonu. Kolejną rzeczą jest sub nie jeden a min. 2x 112sw z uwagi na lepsze wypełnienie pomieszczenia basem.
Jeśli chcesz atmos to ja bym dał tylko dwie kolumny na suficie 30-50cm przed twoją głową tj. na wysokości kolan jak siedzisz i to wszystko. Co do kolumn tomasz do wyboru albo standardowe tj. takie co już są w obudowie i przymocowujesz je do sufitu albo głosniki do zabudowy, które wymagają wykonania skrzyneczek aby zagrały tak jak trzeba. Wybór zależy od tego w jaki sposób chcesz je umieścić na suficie bo masz mieć z materiału....

1 - Dziękuje za szybką i konkretną odpowiedź. To bardzo miłe.
2 - Przez długi czas sam siebie oszukiwałem ze nowa technologia typu soundbar wszystko zastąpi a efekt będzie kosmiczny. Fizyki nie da się oszukać wiec i się douczam wiec słucham rad doświadczonych.
3 Atmos czy warto? Czy są gotowe rozwiqzania tj głośniki sufitowe dla białego sufitu (na 95% taka będzie folia)
4 Nie chce mieć najlepiej w okolicy ale chce w koncu poczuć ze oglądanie filmu jest takie jak powinno być. Co można zrobić by zniwelować ten ewentualny pogłos.
5. Nigdy nie myślałem o KD ze akustyka jest kluczowa. Jestem tutaj jak baran i nie chce wydać kasy na coś bo powinno być fajne a zagra fatalnie.
6 Ogólnie dzięki Wam praktykom można się więcej nauczyć niż uczy Profesor lub technologia!
7 amplituner - jaki żeby niej przesadzić
8, czym się różnią tylne 240a 250

Pisałem w locie i pare rzeczy wyszło źle ale już poprawiłem.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
1.Proszę uprzejmie
2. Niestety ale na twój metraż soundbar nie sprawdzi się najlepiej, to urządzenie zapewni doskonały odbiór w sytuacji kiedy nie możesz wstawić pełnowymiarowych kolumn i poprawnie ich rozstawić. W takim przypadku wskazana jedna płaska kolumna niż 11 rozstawionych beznadziejnie...;-)
3. Tak jak napisałem wcześniej, do atmosa masz różne rozwiązania w zależności jak chcesz umieścić je na suficie tj.:
- w przypadku sufitu podwieszanego najczęściej montuje się głośniki instalacyjne wraz z wykonaniem dla nich skrzyneczek wypełnionych matą akustyczną lub wełną. Warunek musisz mieć miejsce na ich montaż bo skrzyneczka z głośnikiem zajmuje niestety troszkę miejsca chodzi o jej głębokość.
- jeśli nie masz miejsca na skrzyneczkę, można zamontować typową kolumnę tyle że płaską, zobacz u mnie w galerii. Z uwagi iż ja nie mogłem dać u siebie podwieszanego sufitu zamontowałem kolumny takie co montuje się na ścianie za plecami.
Ponadto jeśli budujesz system od początku, to moim zdaniem warto już iść w przynajmniej dwie kolumny sufitowe do atmosa. Z uwagi na to że nowy format filmów UHD praktycznie w 90% jest już wydawany ze ścieżką Dolby Atmos.
4. Pogłos niwelujesz albo poprzez profesjonalne ustroje akustyczne, albo poprzez naturalny wystrój salonu np:
- zasłony i firany,
- półki z książkami i płytami
- gruby dywan typu shaggy
- duże kwiaty w donicach
Powyższe ustroje montujesz lub stawiasz w miejscach pierwszych odbić od kolumn wzgledem miejsca odsłuchu. Znajdujesz je metodą na lusterko tj.:
- po ustawieniu kolumn frontowych, jedna osoba bierze lusterko i przesuwa go po ścianie od kolumny w strone słuchacza. Ty siedząc na kanapie patrzysz w lusterko, w momencie kiedy zobaczysz odbiecie kolumny zatrzymujesz lusterko. W ten o to sposób znajdujesz miejsca pierwszych odbić. tak robisz względem min. kolumn frontowych i centralnej. Wzgledem centralnej lusterko przesuwasz po podłodze w twoją stronę.
5.Jeśli akustyka pomieszczenia leży to nawet sprzęt za 100tyś nie zagra tak jak trzeba i żadna kalibracja tego nie naprawi.
6. Dużo infromacjii już masz napisane na forum, wystarczy poszukać...;-)
7.Amplituner kupujesz min. z wyjściami pre aut, wszystko zależy jaki masz budżet. Ponieważ w sytuacji kiedy nie będzie w stanie dać odpowiedni zasób mocy dla wszystkich kolumn ratujesz się zewnętrznymi końcówkami mocy
8. 250 są wieksze..;-)
 

Wild Zenon

New member
Dziękuje ponownie za poświęcony czas i za cenne rady.

Reasumując ogólnie temat najpierw muszę kupić sprzęt, ustawić a następnie pobawić się przedmiotami (z lusterkiem) i albo kilka rzeczy dokupić albo kilka rzeczy przesunąć. Tylko tak będzie można dojść do piorunującego zakończenia a w najgorszym wypadku do jakiegoś konsensusu względem odpowiedniej akustyki. Bez sprzętu nic nie ustalę a co najwyżej w teorii?

Zastanawia mnie ustawienie zarówno głośników tylnych i sufitowych. W przypadku tych tylnych a mając na uwadzę moją ścianę i narożnik na jakiej wysokości powinny być one zamieszczone i w jakiej odległości od rogów na ścianie. Muszę pociągnąć kable po suficie i ścianie przed zakładanymi pracami zmiany otoczenia:) A sufitowe powinny być na linii z frontowymi czy lepiej ustawić je symetrycznie względem narożnika czyli miejsca odsłuchu (ewentualnie w jakiej odległości od bocznych ścian)
Te sufitowe to myślę że takie jak Ty masz Bipo albo może coś takiego:Monitor Audio SoundFrame SF3
Głośniki tylne 240 są mniejsze i lepsze dla mnie czy jak jest kasa to lepiej 250?

Amplituner – tutaj mam 2 typy a ogólnie nie chciałbym przeinwestować w sprzęt z którego możliwości nie skorzystam. Typy przykładowe:
Yamaha RX-V683, Onkyo NR656.
A może i niestety trzeba podwoić budżet i inwestować np. w Onkyo RZ810 albo i nawet lepiej w RZ820? Trzeba pamiętać że raczej nie będę nic później zmieniał jak już raz zrobię :)

Pojadę jeszcze na Audio Video Show 2017 a po nim wszystko już chcę zamówić. Podobno warto obejrzeć sprzęt przed zakupem aby się nie okazało że na żywo ten Klipsch wygląda tragicznie i Żona mnie z sypialni wyrzuci :) Może jest jeszcze jakiś zestaw alternatywny który warto rozpatrzyć?

Na chwilę obecną wygląda to tak:

Amplituner: ?
Front: Klipsch RP-280F
Centralny: Klipsch RP-450C
Tył: Klipsch RP-250S lub 240?
Subwoofer: Klipsch R-115SW lub 2 x 112?
Atmos-sufit: wciąż poszukiwane 2 sztuki.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli chodzi o kolumny za plecami to ja bym brał większe tj 250s z uwagi na lepszą pracę z niższymi składowymi dźwięku tj.basem. Mniejsze kolumny pomimo że je odetniesz w trakcie kalibracji np.80hz to i tak ww. zakres lepiej oddadza wieksze kolumny. Mam u siebie dwa rodzaje tylnych kolumn i znam to z doswiadczenia. Jeśli chodzi o wysokość montażu to przyjmuje się ok 30 -60cm nad wysokością twojego ucha. Jeśli chodzi o odległość od ściany bocznej to im dalej tym lepiej od ściany bo będziesz miał niepotrzebne odbicia co negatywnie wpływa na pracę kolumny. Przyjmij sobie te 0,5-1,0m od ścian bocznych.
Co do rozmieszczenia kolumn od atmosa to wg.specyfikacji umieszcza się je w linii kolumn frontowych. Ale ja u siebie po obejrzeniu już kilkudziesięciu filmów mogę stwierdzić iż minimalnie zbliżył bym je do środka (ale to już są moje prywatne preferencje)
Jeśli chodzi o kolumny sufitowe to sam musisz podjąć decyzję który model z uwagi na montaż i wkomponowanie się w wystrój twojego salonu. Te monitor audio wyglądają bardzo elegancko... :)
Co do suba to Ci już pisałem 2x 112sw sprawi że salon wypełni się równomiernie tozlozonym basem. Unikniesz w trakcie oglądania filmu sytuacji zlokalizowania działania suba. Niskie tony mają być nie do zlokalizowania skąd dochodzą. W przypadku kiedy jest jeden sub i stoi tam gdzie nie powinien często jest tak że jest problem nie dość że z basem to dokladna jego lokalizacja.
Co do amplitunera to tutaj nie oszczędzaj , tak jak sam napisałeś kupujesz sprzęt na lata. Wiec jeśli już to 820 będzie idealnym ampli do tego setu.*** Posiada wszystkie nowinki i wyjścia które się może przydadzą lub nie. Ale ampli jest naprawdę godny uwagi.
 

DrWredman

Active member
Wild Zenonie,
Masz piękny salon, który w pierwszej kolejności prosi się o większy telewizor :D albo projektor ??? :D
Ja z 6 metrów oglądam 65 cali i co jakiś czas sprawdzam, czy Sony nie wypuściło czegoś większego w „normalnej” cenie. Ostatnio pojawiło się coraz więcej rozwiązań w technologii projektorów krótkoogniskowych, ale muszę zobaczyć to naocznie, zanim podejmę decyzję o kupnie.

Wróćmy jednak do Twoich zapytań.
Piszesz, że nie planujesz odtwarzać filmów z BR, tylko Netflix, HBO itp. serwisy strumieniowe lub mecze, albo telewizja? Po co Ci zatem Dolby Atmos?
Obecnie tylko filmy na Płytach BR mają ścieżkę dźwiękową Dolby Atmos. W serwisach streamingowych jest tego jak na lekarstwo, co nie znaczy, że kolejne pozycję nie będą się pojawiać. A jeśli jakimś cudem transmisja MŚ 2018 z Rosji zagra u nas w Dolby Atmos, będę w szoku ;).
Zobacz co dziś oferuje Netflix pod warunkiem że masz konsolę Microsoftu lub telewizor LG: https://help.netflix.com/pl/node/64066

Załóżmy jednak, że Dolby Atmos będzie się rozwijał szybciej niż nam się wydaje, albo, że mając kino domowe pokusisz się o zakup odtwarzacza BR i kilku płyt.

Jeśli i tak planujesz remont salonu, to watro pociągnąć kable dla 4 głośników sufitowych. Obecne amplitunery umożliwiają miksowanie dźwięku dla wszystkich głośników nawet jeśli ścieżka dźwiękowa danego materiału nie jest do tego przygotowana. Różnie to się sprawdza, raz lepiej raz gorzej, bo zdania użytkowników są podzielone, ale możliwość jak widać jest.
Jeśli wybierzesz głośniki sufitowe Klipscha, będziesz musiał zrobić dla nich obudowy, a z tego co pamiętam głębokość montażu to jakieś 11-14 cm. Tak więc będą wystawały z napinanego sufitu.
Nie bardzo wiem jak ten sufit jest montowany więc trudno mi się wypowiadać na temat instalacji głośników na takim suficie.
Ja mam w suficie Cantony (głębokość montażu 8 cm) i nie ma dramatu. Podczas seansu nie słychać zbytnich różnic w brzmieniu w stosunku do Klipschy.

Kolega bipo zaproponował swoje (moim zdaniem świetne) rozwiązanie dla głośników sufitowych. Jeśli żona nie zbanuje tego pomysłu to idź tą drogą. ;)
Ale w tej sytuacji należałoby zakupić wszystkie głośniki ze stajni Heco.

Kanapę masz ustawioną przy ścianie więc moja propozycja to iść w głośniki typu dipole. Polecam to rozwiązanie każdemu kto ma kanapę na ścianie.
Masz podobny układ salonu jak u mnie. Mój prawy tylny głośnik surround jest 40 cm od bocznej ściany. (40 cm od ściany do krawędzi bocznej głośnika). Lewy tylny nie ma ściany bocznej ale jest zamontowany symetrycznie względem prawego. Czyli tak jakby ta ściana tam była. Podobnie byłoby u Ciebie, z tym że lewy surround najprawdopodobniej wyląduje dokładnie na końcu kanapy przed narożnikiem ściany.
Siedząc u siebie w centralnym miejscu odsłuchowym nie słyszę odbić od bocznej ściany. Najwyraźniej amplituner robiąc kalibrację poradził sobie robiąc odpowiednią korektę.
Kolega bipo proponuje aby tylne głośniki były zamontowane 30-40 cm nad linią uszu. I tu się nie zgodzę, ponieważ będą częściowo zlewały się z dźwiękiem głośników sufitowych. Takie rozwiązanie byłoby właściwe w przypadku braku głośników sufitowych. Jeśli chcesz aby dźwięk tylnych głośników był bardziej odseparowany zamontuj je na wysokości uszu lub najniżej jak możesz biorąc pod uwagę wysokość kanapy. Zobacz co zaleca Dolby: https://www.dolby.com/us/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide.pdf

Na początku miałem niższą kanapę i głośniki na wysokości uszu - i było pięknie. Gdy zakupiliśmy wygodniejszy, ale wyższy mebel, musiałem też podnieść głośniki i przyznam, że teraz jest już nieco słabiej.

Ale jeśli wybierzesz płaskie głośniki Heco, wtedy na tylnej ścianie możesz zainstalować tylko takie same głośniki jak na suficie i odsunąć kanapę przynajmniej o 50 cm od ściany. Heco nie ma w ofercie głośników dipolowych. A jeśli chciałbyś zainstalować normalne monitory to kanapa powinna odjechać od ściany przynajmniej na 1 m.

Twoje pomieszczenie jest trochę większe od mojego więc zestaw Klipscha RP 280 + 450C +250S +Sub115 jest jak najbardziej wskazany i powinien fajnie zagrać.

Jeśli chodzi o amplituner. (Pewnie już czytałeś mój wątek). Ciszyłem się z Marantza 7010 tylko przez 2 tygodnie bo jednak Onkyo RZ810 lepiej zagrało jako amplituner kina domowego, dając z siebie znacznie więcej dynamiki. Onkyo RZ1100 jest przygotowane do Dolby Atmos w systemie 7.2.4 ale przy podpięciu dodatkowej końcówki mocy dla dwóch kanałów, gdyż ten aplituner ma tylko 9 końcówek mocy. Tobie chyba wystarczy system 5.2.4 więc luzik. Jeśli chodzi o kino domowe, zastosowane w nim wzmacniacze (inne niż w 810) oferują słabszą dynamikę, co nie znaczy, że dużo gorszą. Kalibracja kina domowego w 1100 jest na lepszym poziomie niż w 810. Np. redukuje fale stojące co jest częstym problemem subwooferów. W stereo Onkyo 810 jest jeszcze lepsze od Onkyo 1100, ale już Marantz był na tym polu znacznie lepszy od obydwu Onkyaków ;). I bądź tu człowieku mądry co kupić. :D
Onkyo RZ820 wydaje się być najlepszym wyborem na początek. Jeśli znajdziesz 810 w dużo niższej cenie to kupuj, bo zbyt wiele nie dodali do nowego amplika.
Denona, Pioneera i droższych marek nie słuchałem.

Musisz sobie jasno powiedzieć jaki system chciałbyś u siebie zainstalować.
Jeśli myślisz, że wciągniesz się w rozwój swojego kina domowego to bezwzględnie instaluj kable pod 5.2.4 (7.2.4 chyba nie ma sensu ze względu na kominek). Nawet jeśli teraz nie kupisz amplitunera, który obsłuży wszystkie kanały, koszt kabla do surround jest znikomy względem całego systemu. Jego zalecana grubość to 1,5-2,5 mm2. Ja mam 1,5 i moim zdaniem wystarcza. Jeśli pociągniesz przez sufit, też zaoszczędzisz ładnych klika metrów.
Może być mały problem przy wyborze miejsca zainstalowania głośników sufitowych. Bo jeśli tymczasem chciałbyś zainstalować tylko dwa głośniki to powinny być one umieszczone w linii kolan słuchaczy lub nawet 20-30 cm przed nimi. Ale jeśli planowałbyś w przyszłości zainstalować 4 głośniki w suficie, to jedna para powinna być przed słuchaczami a druga za nimi.
Zobacz tutaj jak zaleca Dolby.com: https://www.dolby.com/us/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/index.html
Sufitowy patent od bipo daje możliwość łatwej zmiany położenia głośników, bo tylko zalepiasz dziury i wiercisz nowe. Pozostaje kwestia kabla, ale myślę, że nawet ewentualne dosztukowanie byłoby w tym przypadku dopuszczalne. można też ukryć nadmiar kabla za głośnikiem albo w jego wnętrzu o ile nie bedzie to kilka metrów :).
Wiadomo, że nie da się wszystkich głośników ustawić we własnym salonie zgodnie ze sztuką, ale jeśli będzie to zbliżone do ideału wtedy też będzie największy banan na twarzy.

bipo proponuje dwa suby i pewnie ma rację, ale musisz też znaleźć dla nich miejsce. Ja biegałem z moim po całym salonie i jednak w lini z frontami gra najlepiej. Zapomnij o bezprzewodowym zestawie do połączenia subwoofera. Też to testowałem i takie połączenie jest jedną wielką porażką ze względu na opóźnienie.
Klipsche RP280 też mają swoje gabaryty i musisz się liczyć z tym, że Twoja szafka RTV będzie musiała się pozbyć przynajmniej jednego modułu jeśli zechcesz tam dostawić dwa suby.

W ogóle jeśli chodzi o subwoofery, na Twoim miejscu poczekałbym z ich zakupem i pograł na początek tylko głośnikami. Jeśli będą to Klipsche, basu im nie brakuje. Co prawda nie zejdą aż tak nisko jak suby, ale zapas niskich tonów mają naprawdę zacny.
Sub nie musi też być z tej samej serii co głośniki. Jeśli budżet pozwoli to bierz Velodyne.

Miałem okazję słuchać głośników Monitor Audio z serii Silver i przyznam, że grały lepiej od Klipschy, ale są sporo droższe. Heco niestety nie słyszałem, ale jest wielu zadowolonych posiadaczy na naszym forum z kolegą bipo na czele. ;) A białe w połysku zaakceptuje każda żona. 

Powodzenia w podejmowaniu decyzji. ;)
 

Wild Zenon

New member
Na początek mega podziękowania dla Was czyli: Bipo i DrWredman za poświęcony czas i wysiłek a przede wszystkim za podzieleniem się własnymi doświadczeniami, umiejętnościami oraz wiedzą która dla mnie jest bezcenna. Na pewno jeżeli nadarzy się okazja to chciał nie chciał minimum jedną kolejkę muszę postawić :):) … jak mówię minimum :)

Telewizor – inwestycja obejmuje wymianę audio i video. Tutaj po rozmowach na forum jestem prawie zdecydowany na model 75 TCL – myślę będzie dobrze a przesiadka z 50 cali będzie kosmiczna. Wiem że powinno się uderzać w OLEDy ale stać by mnie było na 65cali które przez zbyt dużą odległość nie spowodowałyby mega zachwytu nad jakością Oleda. Projektor to temat który nie bardzo chcę poruszać. Salon ma też zostać salonem i mimo wszystkich zalet to wygląd oraz instalacja ekranu i samego projektora spowodowałby że nie byłby to salon :)

Dolby Atmos:
Pisałem że nie chcę BR z racji że jak się kiedyś za tym tematem rozglądałem to płyty kosztowały ponad 100 pln i w zasadzie i nie widziałem sensu. Tak jak wspomniałem: na dzisiaj moim źródłem jest NC+, Hbo Go, Netflix (chyba najwięcej). Rzeczywiście myślałem że Atmos będzie leciał z Netflixa nie zależnie od sprzętu a tutaj rzeczywiście trzeba mieć albo LG2017 lub Xbox nowy. Jednak jest informacja że sprzętów będzie coraz więcej więc i szansa coraz większa. W najgorszym wypadku będę musiał dokupić konsolę chociaż tym razem chciałem celować w PS4 pro. Nawet nie patrzyłem że takie konsole odtworzą filmy z BR z Atmosem.
Na pewno jakbym już zamontował Dolby Atmos to będę szukał materiałów a wtedy jak wspomniałeś BR – może wyląduje i u mnie :)

Rzecz najważniejsza dotyczy samego małego remontu. Nie znam szczegółów technicznych napinanych sufitów a z pierwszych rozmów dotyczących samego oświetlania wiem że trzeba od razu mocować i robić co się chcę przed samym „napięciem sufitu” a więc przez najbliższych 8-10 lat już nic nie będę mógł na nim zrobić. Wiem że są np. folie akustyczne a mając na uwadze moją słabą akustykę to ważny element. Nie mam zbytnio wysoko w salonie więc sufit napinany będę robił jak najbliżej sufitu aby jak najmniej go obniżyć. Wygląda na to że będzie to ok 40-50 mm.
Także przed zrobieniem go muszę przeprowadzić po suficie wszystkie kable jakie są potrzebny na tył plus zamontować już na stałe głośniki na suficie. Jeżeli zrobię tylko 2 to potem już ich nie mogę anie przemieścić ani dodać kolejnych 2. Także już teraz muszę ustalić czy robię 2 czy 4 i dokładnie w jakim miejscu je ustawić. Tak jak pisaliśmy głośniki będą wystawać poniżej nowego sufitu i cel jest taki aby wystawały jak najmniej i wyglądały przynajmniej bardzo dobrze.
Także pytanie finalne – jeżeli robić Atmos to mieć 2 czy 4 na suficie? Z przeglądu sytuacji nie mogę zrobić tak jak ma Bipo gdyż nie odjadę narożnikiem dalej niż 20-25cm od ściany aby wstawić kierunkowe tyły więc mogę tylko porób kupić Monitor Audio SoundFrame SF3 gdyż nieźle wyglądają i powinny ładnie zagrać.
Montaż sufitowych – mam kierować się jak stoją fronty plus troszkę do wewnątrz. W jakiej odległości minimalnej mogą być od ścian? Wydaję mi się też że warto zachować symetrię względem głośników tylnych ale to może być trudno.
Może rzeczywiście by tak dać sobie spokój z tym Atmosem? :(

Surround tutaj w takim razie zainwestuję w model 250s i skoro już to Wytestowałeś żeby zrobić na linii uszu to może też tak zrobię. Tylko teraz taka sytuacja skoro Atmosa na razie będzie mało grane to głośniki sufitowe będą cały czas OFF? Druga sprawa tylna ściana za narożnikiem ma 230cm a więc jeżeli ustawię je ok 40 cm od rogów a same głośniki mają pewnie ok 30 cm to względem siebie będą zbliżone o ok 90 cm i to będzie oki?

Amplituner czyli temat całkowicie wyczerpany i mam kupić Onkyo RZ820 lub 810 i myślę że nie będę kombinował bo mi bardziej zależy na dźwięku filmowych aniżeli muzyka.Wyjątkiem będzie jak trafi się jakaś mega okazja cenowo-jakościowa. Myślałem że tańszym kosztem można to zrobić ale w sumie jak ma być to serce KD to chyba nie warto oszczędzać. Ogólnie tak jak do tej pory ja wszystko przepuszczam zarówno dźwięk jak i obraz przez zestaw Pioneera więc teraz też wszystko pójdzie przez Amplituner a potem jednym kablem HDMI do TV (dobrze myślę?).

Przyszłość i kable: Tutaj jak już wspomniałem to co zrobię na suficie i na tylnej ścianie będzie już nie do ruszenia przez lata. Także muszę montować głośniki i ciągnąć wszelkie kable w te miejsca gdzie będą sprzęty. System 7.x.x tak jak pisał Doktor u mnie nie wypali więc od razu go eliminuję.
Jedyny układ to 5.x.x i tutaj muszę przez kilka dni zastanowić się czy rzeczywiście Atmos będzie świetny dla mnie czy to tylko chwilowa ciekawość. Chyba nigdy nie słyszałem tego układu i mam nadzieję że na AVS 2017 będzie taka możliwość. Chciałbym na Święta cieszyć się Świętami i wspaniałym dźwiękiem wspólnie z rodziną :)
Kable górą puszczę mocując do samego sufitu gdyż wszystko będzie zakryte. Natomiast kable na ścianie z TV i ścianie docelowej czyli odsłuchowej to wystarczy jak „zryję” trochę tynku (na to później i tak pójdą kamienie albo jakiś panel kamienny) i zakleję czy trzeba łupać więcej i wstawić jakiś specjalny „peszel” czy inną osłonkę?

Subwoofer i meble z przodu: Na początek na pewno wyleci ta szafka ala mini bar i być może masz w 100% rację aby poczekać z tym subem. Zapewne docelowo układ Bipo będzie najlepszy. Warte podkreślenia jest fakt że dużo rzeczy wymieniam naraz plus remoncik i tak się rozpędziłem że jak zliczam całość inwestycji to robi się mokro na czole. Myślę że jeżeli zdecyduje się na Atmos to kupię bez Subwoofera, wstrzymam się z 2 miesiące na spokojne odsłuchy i wtedy bym zaatakował coś godnego uwagi wraz z Waszymi cennymi uwagami. Jakby nie było głośniki sufitowe plus ten Amplituner kosztują znacznie więcej niż zakładałem. Zresztą jak całość.

Podsumowując: Jak zawsze nic nie jest łatwo i budżet czy xxx, xxxx, xxxxx wcale niczego nie ułatwia. Nie sztuką jest kupić, wydać i postawić. Sztuka to wydać i zrobić mądrze. A tak można tylko zrobić słuchając rad i opinii Specjalistów których wiedza oparta jest nie tylko na książce ale również na własnych doświadczeniach.

Raz jeszcze serdecznie dziękuje – i czekam na ewentualne poprawki, wskazówki i opinie.

Pozdrawiam
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli wiesz że nie będziesz odjeżdżał z narożnikiem od sciany na min.1m to zapomnij o 4 kolumnach na suficie bo zleja się tylne sufitowe z kolumnami za plecami. Musi być zachowana minimalna odległość aby to grało. Dlatego ja bym szedł w układ 2 kolumny na suficie i dwie za plecami. Sufitowe na wysokości twoich kolan w linii przednich kolumn. Tylne ja bym dał te min.10-20cm nad głową. Z uwagi jak będziesz miał tylko 2 na suficie i tak jest zapewniona odległość względem tych za plecami.
Kolumny za plecami miałem przez 5 lat na wysokości uszu i grało to dla mnie średnio ale inaczej nie mogłem. Teraz mam nad głową i jest dużo lepsza przestrzeń w odbiorze, nie ma tego kierunkowe go uderzenia dźwięku.
Za blisko nie mogą być, daj je bliżej ściany aby pomiędzy nimi była większa odległość.
Co do suba jeśli nie wyrobisz się z kasa to się wstrzymaj i zainwestuj w 5 kolumn dolnych i 2 sufitowe. A następnie dokupisz suby. Z uwagi że masz możliwość montażu sufitowych nie rezygnuj z tego, lepiej mieć niż potem żałować. Obejrzysz sobie jeden film w atmosie i będziesz miał uśmiech na twarzy. A filmy na blu ray to już kupujesz za 20-30 zł w promocjach wiec i odtwarzacz blu ray też sobie kupisz nawet nsjprostrzy za 300 zł co przy tak dużym budzecie nawet nie odczujesz.
 
Ostatnia edycja:

Wild Zenon

New member
Dziękuje ponownie za opinię i podpowiedź.

Poczytałem dzisiaj troszkę o tym Atmosie i rzeczywiście wychodzi na to że u mnie opcja z 2 na suficie będzie najlepszą. Są też opcję aby odbijać dźwięk od sufitu od samego przodu ale z racji że będę miał sufit folią akustyczną naciągnięty to nie sądzę żeby to zdało egzamin. Także zmierzam ku układowi 5.0.2 -> ...5.1.2... ->5.2.2
Tylne mogę zrobić na 20 cm od rogów co przy szerokości głośników ok 30cm daję przerwę między nimi ok 130 cm. Tylny lewy i tak ma wolną przestrzeń więc sobie napewno poradzi a co z prawym tylnym w narożniku? Te 20 cm nie będzie zbyt blisko i czy może jeszcze bliżej dać?
Filmy w promocji na BR z Dolby Atmos to chodzi tutaj o zwykłe BR? Myślałem że to trzeba celować w UH BR?
Jeżeli tak to bez problemu kupię jakiś odtwarzacz za rozsądne pieniądze i aby pasował do Onkyo RZ820 :)
Czuję że święta będą piękne i z domu nie wyjdę.

PYTANIE ZA 100 pkt.
Czy warto przeprowadzić z przodu - przez sufit - i ścianę z tyłu do samego dołu jakieś kable na zaś?
Na przykład jakiś 10 metrowy HDMI albo jakieś kable głośnikowe?

Pozdrawiam
raz jeszcze dziękuje
Wild Zenon :)

Obecny plan:
Amplituner: Onkyo RZ820
Front: Klipsch RP-280F
Centralny: Klipsch RP-450C
Tył: Klipsch RP-250S
Subwoofer: xxx
Atmos-sufit: 2 x Monitor Audio SoundFrame SF3

Jeśli wiesz że nie będziesz odjeżdżał z narożnikiem od sciany na min.1m to zapomnij o 4 kolumnach na suficie bo zleja się tylne sufitowe z kolumnami za plecami. Musi być zachowana minimalna odległość aby to grało. Dlatego ja bym szedł w układ 2 kolumny na suficie i dwie za plecami. Sufitowe na wysokości twoich kolan w linii przednich kolumn. Tylne ja bym dał te min.10-20cm nad głową. Z uwagi jak będziesz miał tylko 2 na suficie i tak jest zapewniona odległość względem tych za plecami.
Kolumny za plecami miałem przez 5 lat na wysokości uszu i grało to dla mnie średnio ale inaczej nie mogłem. Teraz mam nad głową i jest dużo lepsza przestrzeń w odbiorze, nie ma tego kierunkowe go uderzenia dźwięku.
Za blisko nie mogą być, daj je bliżej ściany aby pomiędzy nimi była większa odległość.
Co do suba jeśli nie wyrobisz się z kasa to się wstrzymaj i zainwestuj w 5 kolumn dolnych i 2 sufitowe. A następnie dokupisz suby. Z uwagi że masz możliwość montażu sufitowych nie rezygnuj z tego, lepiej mieć niż potem żałować. Obejrzysz sobie jeden film w atmosie i będziesz miał uśmiech na twarzy. A filmy na blu ray to już kupujesz za 20-30 zł w promocjach wiec i odtwarzacz blu ray też sobie kupisz nawet nsjprostrzy za 300 zł co przy tak dużym budzecie nawet nie odczujesz.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Pisałem o filmach blu ray bo UHD są powyżej 100zł i sam odtwarzacz UHD powyżej 1000 zł. Co do kabla hdmi to nie wiem czy dasz rade ale puścić peszel od przodu gdzie będzie sprzęt poprzez cały sufit tak że jak będzie trzeba to przepychania się odpowiedni kabel do projektora.... Bo jeśli nie to można puścić kabel hdmi o najnowszym standardzie 2.0 itd tak na zaś...
Co do odległości to lepiej dać go bliżej ściany niż mieć go przy samej glowie jak będziesz oglądał w dwie osoby. Niestety musimy czasem iść na kompromisy jak warunki nie pozwalają i te 20cm powinno być ok.
 

DrWredman

Active member
Popytaj najpierw o możliwości tego napinanego sufitu. Z tego co widziałem w sieci, robią go z jednego kawałka folii i nie widziałem, aby gdziekolwiek w środku były wstawiane jakieś inne elementy. W Twoim przypadku byłyby to głośniki. Czy da się robić otwory w tej folii bez utraty efektu całości??? Nie mam pojęcia.
Załóżmy jednak, że się da, ale głośniki, które wybrałeś mają głębokość 10 cm. Piszesz, ze folia max 5 cm od sufitu. Co wtedy? Ramka głośnika będzie wystawać o 5 cm? Moim zdaniem lipnie to będzie wyglądało, chyba, że obudujesz głośniki płytą G/K i wtedy będą wystawały 5 centymetrowe kwadratowe głośniki.

Jest jeszcze inne moim zdaniem lepsze rozwiązanie.
Masz przecież podwieszany sufit w kuchni i przy oknie. Czy nie lepiej pociągnąć to podwieszenie po całości i wstawić głośniki tam gdzie trzeba?
A jeśli nie po całości to chociaż nad kanapą, do krawędzi kominka. Wtedy wstawiasz dwa głośniki od atmosa a na przedniej części salonu zrobisz napinany sufit. Wilk syty i owca cała. ;)

Jeśli na 100% nie planujesz droższego amplitunera to i cztery głośniki w suficie nie będą miały racji bytu.
Zakładam, że masz gdzieś dokumentację budowlaną. Wrzuć fotkę planu salonu z wymiarami to łatwiej nam będzie dobrać miejsca dla wszystkich głośników.

I na koniec moja propozycja zanim cokolwiek zainstalujesz na stałe:

Kup amplituner przewody i głośniki, bez sufitowych. Jako sufitowe znajdź coś taniego na aukcji. Np. takie: https://www.olx.pl/oferta/kolumny-monitory-canton-le-101-CID99-IDpATMJ.html#bbc8a3b2b6
Koszt żaden, a przynajmniej przetestujesz, czy chcesz mieć ten atmos. Głośniki możesz powiesić wg patentu bipo lub zrobić do nich konstrukcję z wysokich ikeowskich szafek na płyty CD (to też patent bipo). Przy szafkach CD jest ten plus, że nie musisz wiercić w suficie, a możesz dowolnie przesuwać konstrukcję, aby sprawdzić gdzie jest najlepszy efekt.
Głośniki tylne surround możesz postawić na pudełkach lub zbić konstrukcję z płyty OSB testując też wysokość ich instalacji, zanim wywiercisz dla nich dziury w ścianie.
Amplitunera nawet nie musisz kupować od razu. Niemal każdy salon wypożyczy za kaucją. Z głośnikami już nie jest tak łatwo, ale słyszałem, że też można.
Jest z tym trochę zabawy i potrzeba sporo czasu, ale tylko tak się przekonasz w co warto zainwestować.
 
Do góry