Zakup 75"QLED Q85R / Q90 czy Q800T z 2020r.

Wracając do tematu, trzeba uważnie śledzić temat Q90/Q95T (jeden z nich ma OneConnect). Wygląda na to, że to będzie następca Q85, czyli można się spodziewać ilości stref w okolicach 100.

Więc następcą Q90R ma być model 8k, czyli warto rozważyć zakup Q90R!
https://www.whathifi.com/reviews/samsung-qe65q95t

Myślałem, że tylko OLED zatraca szczegóły w ciemnych scenach i zlewa obraz w czarną plamę...Q85 jest w tym bardzo podobny... loga kanałów tv już nie świecą na całych fragmentach ekranu jak w Q80, więcej stref tutaj pracuje, ale szczegółów w czerni brak...Q90 też tak zatraca szczegóły?
 

mpDante

Member
Bez reklam
Q85 nic nie zatraca, wręcz zachowuje się tak jakby miał połowę mniej stref... np. film z lampą w górnej środkowej części ekranu i już świeci cała góra od lewej do prawej... dramat, Q80 będzie jeszcze słabszy. Teraz zamówiłem Q70, z dużo wyższym kontrastem i zobaczę co z tego wyjdzie. Na razie przed 65Q90 powstrzymuje mnie cena :/

Q90 miałem 55", więc połowa mniej stref jak większe, ale nie zauważyłem utraty szczegółów, jeżeli nawet to będzie to marginalne. Porównując oleda do Q90, to jest zdecydowanie lepiej w ciemnych scenach.

Jedyną wadę jaką zauważyłem w Q90, to potrafi podnieść jasność przy wyświetlaniu napisów, głównie w HDR, ale jednak. Nawet kombinowanie z odcieniami niewiele daje. Poza tym, jeżeli chodzi o czerń i jasność w HDR to jest petarda.
 
Ostatnia edycja:
Mam 45 dni na testy i oddanie w MM. Mam nadzieję, że otworzą do tego czasu sklepy, bo odesłanie 57 zł Fedexem - odsyłałem Q80 do Neonetu....Odnośnie Q80 to świeci bardziej niż ten Q85 jeżeli chodzi o jasne elementy i świecącą czerń wokół nich. Mnie przeraża brak szczegółów w czerni w tym Q85. Oglądam teraz Mrocznego Rycerza, garnitury to jedna czarna plama, Batman i jego peleryna to samo....Miałem C9 przez 3 miesiące i to jest powrót do braku szczegółowości w ciemnych scenach, a to nie OLED...jednak Sony XE9305 to był mój najlepszy telewizor - pod względem obrazu, nie pod względem prędkości działania Androida i strzelającej obudowy z tyłu pod wpływem temperatury. Jakbyś widział Q90 55" w dobrej cenie daj znać.
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Nie szukam już 55", jeżeli miałbym w to iść, to szarpnąłbym się i kupił 65". Właśnie braku świecenia czerni oczekuję po Q70, bo nie ma tej powłoki poprawiającej kąty, która w Q90 o dziwo dużo daje.

Do mnie Q85 przyszła powystawowa z otarciami matrycy, więc na razie z braku laku sobie oglądam i jak przyjdzie Q70 to niech sobie sklep wysyła kuriera. Za odesłanie 55" Q90 płaciłem przez furgonetkę (FedEx) chyba 59zł, bo to 35kg.

ps. Aktualizowałeś oprogramowanie w Q85?
 
Ostatnia edycja:
Od razu w dzień zaktualizowałem. Teraz testuję w nocy i czernie serio są super w Q85. Nie rozumiem kto tam w Samsungu siedzi i programuje te softy. Przecież to kwestia poprawienia softu / problem z tym wygaszaniem zbyt agresywnym. Jaki masz numer oprogramowania ? Ja mam 1356. Znalazłem na stronie samsunga takie cudo - wer 1356.2 tylko na pena. Masz to zainstalowane ?
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Ty mówisz, że agresywnie wygasza a ja uważam, że za dużo podświetlana... czerń jest słaba, w Q90 była wręcz soczysta ;)

Mam 1356, ale jak się zaktualizował to pisało, że pobiera 1356.2, więc pewnie też go masz.

ps. Prawdopoginnie 55" ma trochę więcej stref jak 65"... albo na mniejszym mniej widać świecenie.
 
Ostatnia edycja:
Ty mówisz, że agresywnie wygasza a ja uważam, że za dużo podświetlana... czerń jest słaba, w Q90 była wręcz soczysta ;)

Mam 1356, ale jak się zaktualizował to pisało, że pobiera 1356.2, więc pewnie też go masz.

ps. Prawdopoginnie 55" ma trochę więcej stref jak 65"... albo na mniejszym mniej widać świecenie.


To może być, że 55" Q85 byłby lepszy dla Twojego oka niż 65" ;)...ściągnąłem na pena oprogramowanie i telewizor powiedział, że już je mam.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Wątpię, bo uważam, że Q85 to porażka w tej cenie. Jak Q70 nie będzie lepszy, to zaboli portfel... ewentualnie kupię oleda na przeczekanie, w sumie to jak forma wypożyczenia, z przerwą na jedną reklamację matrycy ;)
 
Wątpię, bo uważam, że Q85 to porażka w tej cenie. Jak Q70 nie będzie lepszy, to zaboli portfel... ewentualnie kupię oleda na przeczekanie, w sumie to jak forma wypożyczenia, z przerwą na jedną reklamację matrycy ;)


Ja też tak podchodzę. Wypożyczam i następny ;)...W czerwcu może trzeba będzie wziąć na 1,5 miesiąca w MM nowego XH90 Sonego.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To bierz już LG 77CX - masz w specjalnym programie gdzie sam wybierasz ceny.
Podaj proszę maila to Ci wyślę cały program.
 

legia10

New member
Po Waszych wpisach wnioskuję, że jeżeli decydować się na TV anno domini 2019r to:
1) QE75Q90RA model 4K za ok 14 000zł za ceneo.pl można znaleźć jeszcze taniej:
2) QE82Q90 model 4K niestety w Polsce chyba nie do dostania taki calaż
No i zostają jeszcze dwa modele 8K z 2019r to:
3) QE82Q950R za ok 34 000zł
4) QE75Q950R za ok 18 000zł
Powiem szczerze że nie wiem czy nie poczekać jeszcze na obniżkę…
Dla porównania TV z 2020r to:
Samsung Q95T
• wersja 75'' - 4500 euro
• wersja 85'' - 5800 euro
Samsung Q90T
• wersja 75'' - 4000 euro
• wersja 85'' – nieznana
Samsung Q800T
• wersja 75'' - 5300 euro
• wersja 85'' - 6800 euro
Samsung Q950TS – super wygląda
• wersja 75'' - 8000 euro
• wersja 85'' - 12000 euro
Ceny podaję ze strony: dobreprogramy
I teraz pytanie do Was, drodzy koledzy eksperci, czy jest „złoty środek” w wyborze?
Pytam jako laik, nie wiem czy brak obsługi DTS-ów, czy poziom HDR, czy jest HDMI 2.1 (to akurat przydałoby się na przyszłość), czy inne kontrasty i FALD dodatkowo brak Dolby Vision itd. jestem/będę w stanie zauważyć/odczuć?
Co mnie się podoba, to wzornictwo Q950TS (prawie bez-ramkowy 2020), one connect box i ten kabelek światłowodowy (choć nie wiem czy nie jest problematyczny) i całkiem przyszłościowo „tryb gracza”.
Dodatkowo gdzieś się doczytałem, że następcą modelu Q90 z tamtego roku trzeba szukać w 8k z 2020r.
I jeszcze pytanie jak oceniacie TCL X8 i X10? Warto się nad nimi pochylić i rozważyć zakup? Dla mnie mankament, to fakt, że tylko 75”(X8 a X10 na jesieni dopiero będzie debiutował), a na plus kusi konkurencyjna cena…
Pewnie widzieliście recenzję i porównanie z konkurencją - Vincenta
Czy odpuścić i poczekać „trochę” na technologię jutra, czyli micro – led lub crystal – led od potentatów sprzedaży?
Albo to co pisze KIKI „To bierz już LG 77CX – masz…”
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Zależy czego oczekujesz od TV, bo czekać to możesz w nieskończoność. Jedni chcą oglądać filmy, drudzy wiecznie czekać na okazje. Pamiętaj, że teoretycznie polską gwarancję Samsunga ma TV z końcówką "XXH".

MiniLEDów nie widziałem, ale skoro mają prawie 2x więcej stref wygaszania jak Q90, to powinno dawać świetny efekt. Jednak tutaj duże znaczenie ma sama matryca i jej sterowanie programowe, a tutaj już TCL to niewiadoma... sporo osób narzeka na soft w TCL.

OLED da ci lepszy obraz ogólnie, jednak jasność najlepszych paneli to jedynie średnia klasa LCD, więc jedynie namiastka HDR. Poza tym, ryzykujesz wypalenie matrycy (u mnie średnio potrzeba było 4 miesięcy, są tacy, którzy grając np. w fifę wypalili w kilka dni).

Dolby Vision to konkurent HDR10+, więc zależy jak jest film przygotowany, raz tu lepiej, raz tam. Przy tych technologiach duże znaczenie ma jasność matrycy. Gorzej z DTS, bo jeżeli ciągniesz filmy z neta, to paczki przeważnie mają DTS-HD. Do tego Samsung nie przesyła DTS do ewentualnego wzmacniacza, chociaż ponoć można to ominąć przez apkę PLEX... Ewentualnie zakup boxa na androidzie, może być rozwiązaniem. Samsung obsługuje DD5.1/DD5.1+.

Wszystko wskazuje na to, że Q90R będzie zastąpiony przez model 8K.
 
Do góry