Zakup 75"QLED Q85R / Q90 czy Q800T z 2020r.

legia10

New member
Witam.
Noszę się z zamiarem zakupy Samsunga do salonu, najlepiej 75" do 85". No i tu zaczyna się odwieczny dylemat, czy kupić 75"QLED Q85R bądź Q90 z 2019r czy poczekać na tegoroczne modele - tu zastanawiam się nad Q800T (8K) lub coś z Q80T ???
Czy jest sens "pchać się" w 8K??? Tutaj cena będzie dla 85" mocarna.
Dodatkowo podoba mi się rozwiązanie one connect box w Q85 i Q90, a w nowych z tego co patrzyłem Q950TS będzie miał - czyli flagowiec...:x

Co robić? Jak żyć? Czy warto czekać na nowości? A może poczekać na mini-led...?

Wiadomo, nowe modele na razie cena odstrasza, a ze starymi trzeba się już by decydować...
Choć ciśnienia nie ma, mogę zakupić po wakacjach albo i później, wtedy coś więcej będzie wiadomo o nowościach 2020r.(a może i Q85/90 będzie tańszy)

Przeznaczenie TV głównie do kablówki - filmy, sport, netflix, w przyszłym roku może PS5 lub Xbox X...
Tv użytkowany przeważnie wieczorem/nocą, sporadycznie za dnia...
Budżet - wiadomo jak najmniej - ok 15koła



 

mpDante

Member
Bez reklam
Jak możesz sobie pozwolić finansowo na Q90 to się nie zastanawiaj... miałem 55" 2 tygodnie, teraz testuję Q85 i ten drugi to porażka, za mało stref, więc wychodzi jego marny kontrast... Q90 zbliża się do OLEDowej jakości, a jeżeli chodzi o jasność HDR to jest najlepszy sprzęt na rynku, poza tym, powyżej 55" jest 480 stref wygaszania.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
W podobnym budżecie q950r byś może znalazł. Q800t widziałem gdzieś test i świeci dół przy napisach...
 

SNiP3R

Member
Dobry temat. Ja również jestem na etapie zakupu nowego tv do salonu, tyle że 85/86 cali.

Również zastanawiałem się nad Samsungiem jakimś, aktualnie posiadam 20k. Może do czasu recenzji tv na rok 2020 nazbieram jeszcze ciut więcej.

W Samsungach trochę mnie martwi brak Dolby Vision, bo to jednak jest dość duży minus...
 
Jak możesz sobie pozwolić finansowo na Q90 to się nie zastanawiaj... miałem 55" 2 tygodnie, teraz testuję Q85 i ten drugi to porażka, za mało stref, więc wychodzi jego marny kontrast... Q90 zbliża się do OLEDowej jakości, a jeżeli chodzi o jasność HDR to jest najlepszy sprzęt na rynku, poza tym, powyżej 55" jest 480 stref wygaszania.


Hm trochę dziwna przesiadka - w dół :)...nigdy, przenigdy tak nie robić...Ja z 55" Q80 - 50 stref - kupiony za 4007 zł i odesłany, na Q85 - 100 stref - kupiony za 4150 zł. Myślę, że na plus mi wyjdzie - 3 zł za strefę mi wyszło z dodatkowych 50 hehe ;). Już Q80 dawał radę, ale drażniły mnie duże partie jaśniejsze wokół loga stacji i kategorii wiekowej w ciemnych scenach oglądając kablówkę w nocy. Myślę, że dodatkowe 50 stref może nieco złagodzić ten defekt - mniejszą część ekranu rozświetlać, choćby właśnie o połowę i będę bardzo zadowolony. Poza tym Q80 miodzio telewizor, a również kilka ich miałem.
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Raczej nie złagodzi... ja jestem zawiedziony. Wszystko psuje ta powłoka poprawiająca kąty, przez co widać świecenie czerni. To wygaszanie w Q85 jest dość kulawe.

Ja oddałem Q90 ze względu na wady matrycy i kupiłem większego Q85... ale będę zwracał... mam ochotę spróbować Q70, ktory ma dużo wyższy kontrast, bo nie ma tej powłoki dodatkowej.
 
Raczej nie złagodzi... ja jestem zawiedziony. Wszystko psuje ta powłoka poprawiająca kąty, przez co widać świecenie czerni. To wygaszanie w Q85 jest dość kulawe.

Ja oddałem Q90 ze względu na wady matrycy i kupiłem większego Q85... ale będę zwracał... mam ochotę spróbować Q70, ktory ma dużo wyższy kontrast, bo nie ma tej powłoki dodatkowej.
Trochę pokrętne myślenie i schodzenie z Q90 do Q70 - o 2 półki niżej i szukanie tam lepszego obrazu - raczej się go tam nie znajdzie, skoro do porównania stawiasz najlepszy telewizor 4K tego producenta z 2019 r. równać powinieneś go góry, nie w dół...widziałeś ten obraz z Q90 i tego nie odwrócisz. Każdy niżej będzie po prostu dla ciebie gorszy. Q950R w tą stronę powinieneś iść, bo po Q70 skończysz na Samsungu UE65RU8002U ;)....
 
Ostatnia edycja:

feromann

Member
Trochę pokrętne myślenie i schodzenie z Q90 do Q70 - o 2 półki niżej i szukanie tam lepszego obrazu - raczej się go tam nie znajdzie, skoro do porównania stawiasz najlepszy telewizor 4K tego producenta z 2019 r. równać powinieneś go góry, nie w dół...widziałeś ten obraz z Q90 i tego nie odwrócisz. Każdy niżej będzie po prostu dla ciebie gorszy. Q950R w tą stronę powinieneś iść, bo po Q70 skończysz na Samsungu UE65RU8002U ;)....
skoro proponujesz Q950R,to chyba masz sokole oko:D:grin:jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto, za coś czego nie widać.Zawsze tv wyświetla najlepiej obraz w natywnej rozdzielczości,zważywszy na to,materiał 4k lepiej odtworzy Q90.8k jeszcze w powijakach i nie ma co wysuwać się przed szereg:D
 

mpDante

Member
Bez reklam
Nie zejdę niżej Q70, bo to nie ma sensu. Mogę wrócić do Q90 albo wrócę do oleda na przeczekanie. Q90 jest drogi i to jego wada... natomiast Q70 na papierze zapewnia lepszy obraz od Q80 i możliwe, że od Q85... więc zastanawiam się czy tego nie sprawdzić.


Q70 jest ok. połowę tańszy od Q90...
 
Nie zejdę niżej Q70, bo to nie ma sensu. Mogę wrócić do Q90 albo wrócę do oleda na przeczekanie. Q90 jest drogi i to jego wada... natomiast Q70 na papierze zapewnia lepszy obraz od Q80 i możliwe, że od Q85... więc zastanawiam się czy tego nie sprawdzić.


Q70 jest ok. połowę tańszy od Q90...


Tak na marginesie, czy można one connect box od Q90 podłączyć do Q85 i odwrotnie ? Idąc dalej, czy one connect box od nowego Q95T podejdzie do Q90 i Q85 z 2019 r. ? Nawet gdyby kosztował z 500 zł, a nowy Q95T ma mieć HDMI 2.1 i byłby plug & play to byłoby warto się zastanowić ;)...Kiki masz możliwość podłączenia one connect z Q90 do Q85 ?
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Na 99% to ten sam box 90/85. Jednak od nowszego modelu raczej nie zadziała, box wspolpracuje z softem TV. Co do ceny to liczyłbym raczej 1500zł.
 
Ostatnia edycja:

Stratoss

Member
Bez reklam
Jak możesz sobie pozwolić finansowo na Q90 to się nie zastanawiaj... miałem 55" 2 tygodnie, teraz testuję Q85 i ten drugi to porażka, za mało stref, więc wychodzi jego marny kontrast... Q90 zbliża się do OLEDowej jakości, a jeżeli chodzi o jasność HDR to jest najlepszy sprzęt na rynku, poza tym, powyżej 55" jest 480 stref wygaszania.

Najlepszą jasność to ma Sony ZG9 - 4000 nitów! I żaden Samsung nawet się nie zbliży do tej wartości!
 
Ostatnia edycja:
Jak wygląda kwestia HDMI 4 w Q85 odnośnie 4K 120 Hz ? Podobno w Q90 można zapodać taki sygnał na porcie HDMI nr 4 w ograniczonej palecie kolorów - bez HDR, o Q85 nikt tego na 100 % nie potwierdza i chyba nie sprawdzał.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Tego nie wiem i nie mam jak sprawdzić, ale wg mnie technicznie to ten sam TV, dlatego tak kiepsko działa algorytm wygaszania w Q85.
 

feromann

Member
nie ma co sie podniecać na hdmi2,1
Q90 ma hdmi 2,0b,który przyjmuje sygnał w 4K z częstotliwością do 120 Hz i HDR10+, z możliwym mechanizmem VRR (Variable Refresh Rate – czyli synchronizacja klatek z obsługującymi to układami graficznymi) i ALLM (Auto Low Latency Mode, czyli automatyczne przełączanie telewizora w Tryb Gry gwarantującym niski tzw. input lag, gdy ta zostanie uruchomiona).
 
Z tego co czytałem w przypadku Q85 55" ma 100 stref, a większy 65" ma 96 stref. Porąbane, ale podobno tak jest. https://www.youtube.com/watch?v=pi5E6xW6y0M

4 komentarz - odpowiedź AVFORUMS. Faktycznie przy większym ekranie 65" taka ilość stref może być problematyczna. Myślałem, że te strefy zwiększają się wraz z wielkością ekranu jak np. w Q90. W przypadku Q85 mniejszy ekran i minimalnie więcej stref względem 65" może robić diametralną różnicę w stosunku do 65".
"
Chris Bullers 5 miesięcy temu
You list 100 dimming zones, but that value is usually variable across different screen sizes, do we have the values for the different sizes?


AVForums

5 miesięcy temu (edytowany)

100 zones on the 55-inch, 96 Zones on the 65-inch".
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Te 96 stref powinno dawać radę, ale nie wiem dlaczego często zaświeca też sąsiadujące strefy i efekt jest taki, że szeroki napis na środku ekranu i już świeci połowa tv... myślę, że z kontrastem Q70 byłoby dużo lepiej.
 
Do góry