Wypalone piksele w plazmie i LCD

pepino

New member
Ja będę pisał bezpośrednio do stacji TV (i może do KRRiTV w kopii).
Myślę, że powinniśmy działać wielotorowo i raczej namawiać ich do zmiany intensywność i położenia znaczków, a nie do ich rezygnacji w ogóle.
 

dvd-r

New member
pepino napisał:
Ja będę pisał bezpośrednio do stacji TV (i może do KRRiTV w kopii).
Myślę, że powinniśmy działać wielotorowo i raczej namawiać ich do zmiany intensywność i położenia znaczków, a nie do ich rezygnacji w ogóle.

Też tak myślę

Zamieszczam treść mojego listu:

Szanowni Państwo

Chciałbym się odnieść do rozporządzenia KRRiTV z dnia 23 czerwca 2005 r., które
to rozporządzenie wprowadza konieczność emitowania symboli graficznych oceniających
wiek odbiorców.
Zakupiłem 2 tygodnie temu 50" TV plazmowy, który to - jak każdy tego typu - posiada na pierwszej
stronie instrukcji obsługi ostrzeżenie o możliwości wypalenia się luminoforu przez długotrwałe wyświetlanie
statycznego obrazu.
Znaki graficzne, które są wyświetlane obecnie na wszystkich polskojęzycznych programach
są właśnie statyczne i bardzo intensywne. Zauważyłem, iż po kilku godzinach oglądania
stacji TVN w lewym górnym rogu ekranu pozostał wypalony trójkątny znaczek z cyfrą 12.
Skontaktowałem się ze sprzedawcą, który zwrócił uwagę, iż jest to sytuacja o której ostrzega
się w instrukcji i nie podlega naprawie gwarancyjnej. Co więcej dowiedziałem się, iż problem statycznych
znaków jest znany i wielu użytkowników telewizorów plazmowych jak i LCD oraz kineskopowych
sygnalizuje ten problem. Na forach dyskusyjnych w internecie można znaleźć setki listów użytkowników opisujących
dokładnie ten sam problem.
Pozostaje jedynie wszczęcie postępowania przeciwko KRRiTV o odszkodowanie
z tytułu poniesionej straty. W moim przypadku zakupiony TV kosztował 20 000 zł. (paragon fiskalny)
Kontaktowałem się w tej sprawie również ze stacjami telewizyjnymi, które znają problem. Dlatego też
np. logo stacji TVN, Polsat, Polsat2 są białe (szare) i półprzezroczyste aby nie wypalały ekranów widzów.
Również praktycznie wszystkie stacje zagraniczne wyświetlają swoje loga w postaci półprzezroczystej
i nie intensywnej.
Rozporządzenie z 23 czerwca i wprowadzone 15 sierpnia jest ewenementem w skali
na pewno europejskiej o ile nie światowej. Wymóg oznaczania programów nie jest przedmiotem mojego listu.
Przedmiotem jest przede wszystkim sposób wyświetlania. Trójktąty z oznaczeniem wieku są żółte - bardzo jaskrawe
oraz nieprzezroczyste. Proponuję aby Rada przypatrzyła się podobnym oznaczeniom w innych krajach.
Są to dużo mniejsze znaczki - szare, półprzezroczyste.

Proszę o odpowiedź czy KRRiTV zamierza zmienić sposób wyświetlania symboli dotyczących wieku?
Czy jest możliwość wprowadzenia regulacji aby logo stacji TVP1, TVP2, TVP3 były również półprzezroczyste tak jak
loga TVN, Polsat.

Przez zniszczenie mojego nowego TV nie mogę aktualnie w ogóle oglądać jakichkolwiek programów, na których występują
owe oznaczenia gdyż powodowałoby to dalsze wypalanie ekranu w tym samym miejscu.
W porozumieniu z moim prawnikiem będę na pewno dążył do uzyskania odszkodowania z tytułu zniszczenia sprzętu.

inż. Artur Dombrowski
 

RMarek

New member
To jest treść listu jaki wysłąłem do KRRiT

Sznowny Panie Dyrektorze
Sadzę, że jest Pan właściwym adresatem moich uwag, a właściwie skargi.
Chodzi mi mianowicie o wyświetlany przy niemal każdej audycji żółty trójkątny znaczek określający wiek odbiorców audycji. Jeśli się nie mylę został on wprowadzony decyzją KRRiT. Znaczek ten wyświetlany bardzo intensywnie i przez wiele godzin powoduje w telewizorah plazmowych i lcd tzw. wypalanie pikseli, czyli uszkodzenie odbiornika. Ja sam użytkuję telewizor plazmowy o wartości kilkunastu tysięcy złotych i już zauważam pierwsze objawy tego zjawiska. Myślę, że będzie dotyczyło to coraz większej liczby użytkowników tego typu odbiorników, gdyż stają się one bardzo popularne. Wydaje mi się, że niedopuszczalne jest emitowanie sygnału, który ewidentnie uszkadza odbiornik telewizyjny (w instrukcji tych telewizorów podkreślana jest szkodliwość wyświetlania przez dłuższy czas intensywnie świecących nieruchomych obrazów, a takim niewątpliwie jest wspomniany znaczek). Informuję jednocześnie, że w przypadku trwałego uszkodzenia mojego telewizora spodowanego w/w znaczkiem wystąpię na drogę sądową o odszkodowanie za poniesione straty.
Z poważaniem
 

pepino

New member
Cześć,
Wysłałem dzisiaj w tej sprawie list do kilku telewizji i KRRiT.
Nie publikuję treści, bo jest dość długi.
Opublikuję za to odpowiedzi.
pepino
 

dvd-r

New member
pepino napisał:
Cześć,
Wysłałem dzisiaj w tej sprawie list do kilku telewizji i KRRiT.
Nie publikuję treści, bo jest dość długi.
Opublikuję za to odpowiedzi.
pepino

No i co?
I olali nas?
Ja też wysłałem i zero odzewu. Trzeba będzie wysłać pocztą tradycyjną - za potwierdzeniem odbioru.
W następnym kroku proponuje zebrać podpisy. Na początek mogą być np. podpisy sklepów sprzedających sprzęt RTV + użytkowników. Proponuje też wyciągnąć od producentów (przedstawicielstw polskich) pisemne potwierdzenie, że to uszkadza odbiornik. Wystarczy żeby napisali to samo co jest w instrukcji tylko zaadresowane na KRRiTV i z zamianą słowa "statyczny obraz" na znaczek z oznaczeniem wieku.

Artur
 

Lupus

New member
Stawiam dolary przeciw orzechom że nikt nie odpowie na tego maila. Przecież urzędasy nie mają ZIELONEGO pojęcia o działaniu plazm i lcd a taki mail wezmą za głupi żart. ( niestety )
Jedynym wyjściem jest wysłanie tradycyjnego listu ( jescze lepiej z podpisami innych niezadowolonych ) Na każde pismo które wpłynie do urzędu ten musi zgodnie z KPA odpowiedzieć w określonym terminie.
 

pepino

New member
Opinie - Pioneer 436 XDE

Pierwsza odpowiedź z c+ (wymijająca lekko mówiąc):

Szanowny Panie,

dziekuje za nadeslana korespondencje oraz wyrazenie opinii. Pragne poinformowac, ze na dzien dzisiejszy nie posiadam oficjalnych informacji na temat zmiany polozenia symboli grup wiekowych na ekranie telewizorow, jak rowniez ich kolorow.
Zapewniam, ze wszystkie sugestie naszych Abonentow sa wnikliwie analizowane i wykorzystywane zarowno przy planowaniu oferty programowej, jak rowniez we wszystkich dzialaniach zwiazanych z obsługa Abonentow.

Jednoczesnie informuje, iz opinie na temat modyfikacji naszej oferty mozna rowniez wyrazic wypelniajac ankiete umieszczona na naszej stronie internetowej www.cyfraplus.pl, dzial "Twoja Wymarzona CYFRA+" (http://www.cplus.com.pl/index.up?zm=8&do=300).


W przypadku jakichkolwiek pytan lub watpliwosci pozostajemy do dyspozycji.

Z powazaniem,

Internetowe Centrum Abonentow CYFRY+


Zobaczymy co będzie dalej.
 

tuptus55

New member
Kto ma znajomego redaktora w telewizji?
Może da się zrobić o tym program? "Sprawa dla reportera", "Uwaga". Może napisać do przyszłego prezydenta (obydwu kandydatów) co sądzą na ten temat?
 

RMarek

New member
Właśnie logo TVN Turbo wypaliło mi już ślad na Pioneerze 436 XDE, po dwóch tygodniach używania, a przecież nie oglądam tylko TVN Turbo. Ma jakieś wyjątkowo zjadliwe to logo. A swoją drogą co z zapewnieniami, że sprawa wypalania pikseli to już historia w najnowszych plazmach. Ściema i marketing.
Pozdrawiam
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Hmmm ja słyszałem, a nawet byłem zapewniany od przedstawicieli firm o niewypalaniu się znaczków, ale jednak ... chyba ściema :(
 

bankroot

New member
tuptus55 napisał:
No to mamy tą samą instrukcję. Czy chodzi ci o sformułowanie powidok? Ja tego nie interpretuję jako wypalanie pikseli.

trudno wymagać, by interpretować jednoznacznie tak durne słowo jak POWIDOK

chodzi o utrwalenie treści obrazu i ma to miejsce zarównow plazmach jak i LCD: koniec kropka.
Mit o LCD jako urządzeniu, gdzie lampa podświetlająca jest jedynym elementem ekranu (co wcześniej w tym wątku próbowano wmówić biednym czytającym), który może się zużyć, jest po prostu tylko mitem.
 

tuptus55

New member
W plazmach się nie wypowiem czy się wypala czy nie bo nie ma DOWODÓW na wypalanie lub niewypalanie (przydałyby się jakieś badania w tym zakresie, a nie wątpliwości użytkowników), a w LCD odpowiem ja otrzymam oficjalne stanowiska importerów notebooków i paneli LCD do komputerów.
 
Do góry