Wybór subwoofera

elektryk77

New member
Słuchajcie, Nie chcę zakładać nowego - już dziesiątego tematu o tym samym, zatem może uda i się podpiąć tutaj z pytaniem... Mam Ampli Onkyo tx-nr525, do tego Jamo 606. Salon ok 28m otwarty. Szukam coś do zaakcentowania basu w tym zestawie, na początku chciałem wydać nie więcej niż 1000pln ale jak warto to znajdę środki i dorzucę. Zestaw chodzi głównie jako KD, muzyka gdzieś w 20%. Nie słucham nic głośno, raczej tak w codziennym użytkowaniu chce troszkę głębiej uszy 'przeczyscic'. Na początku czytając opinię tu i ogólnie w necie skłaniałem się do Magnata302a, ale pojawiła się opcja Klipsch r100sw, tylko poza jednym znajomym co poleca, mało opinii o tym subie w necie jest. Ma to ktoś? A może coś lepszego w tym budżecie (max 1400-1500) znajdę?
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Słuchajcie, Nie chcę zakładać nowego - już dziesiątego tematu o tym samym, zatem może uda i się podpiąć tutaj z pytaniem... Mam Ampli Onkyo tx-nr525, do tego Jamo 606. Salon ok 28m otwarty. Szukam coś do zaakcentowania basu w tym zestawie, na początku chciałem wydać nie więcej niż 1000pln ale jak warto to znajdę środki i dorzucę. Zestaw chodzi głównie jako KD, muzyka gdzieś w 20%. Nie słucham nic głośno, raczej tak w codziennym użytkowaniu chce troszkę głębiej uszy 'przeczyscic'. Na początku czytając opinię tu i ogólnie w necie skłaniałem się do Magnata302a, ale pojawiła się opcja Klipsch r100sw, tylko poza jednym znajomym co poleca, mało opinii o tym subie w necie jest. Ma to ktoś? A może coś lepszego w tym budżecie (max 1400-1500) znajdę?
Ja mam około 18m2. Chciałem klipsch r-110sw a wybrałem jednak 112sw. Mocy nigdy za wiele. Szukałem używek ale dostałem super cenę za nówkę sztukę 1800zł. Więc zamówiłem. Jeszcze nie dotarł więc jeszcze nie sprawdziłem.
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
A jeszcze. U znajomego na dokładnie 16m2 klipsch r-110sw się sprawdza. Ja chciałem mieć większy. Mam nadzieję że będzie ok. Jak napisał kolega wyżej wszystko zależy od akustyki.
 

elektryk77

New member
A jeszcze. U znajomego na dokładnie 16m2 klipsch r-110sw się sprawdza. Ja chciałem mieć większy. Mam nadzieję że będzie ok. Jak napisał kolega wyżej wszystko zależy od akustyki.
Ale to już wyżej cenowo wychodzi... Tak w nieskończoność można po stówie dorzucać i stopień wyżej przechodzić. Ja muszę się zatrzymać na 1400/1500 i tylko w tym zakresie cenowym szukam suba
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Ale to już wyżej cenowo wychodzi... Tak w nieskończoność można po stówie dorzucać i stopień wyżej przechodzić. Ja muszę się zatrzymać na 1400/1500 i tylko w tym zakresie cenowym szukam suba
Masz rację. Niestety tak to wygląda. Sam to przechodzę z całym sprzętem. Jeśli Ci wizualnie pasuje ten r-110 to bierz. Jest przez wielu chwalony w kinie. Ma bas reflex do przodu. To też plus dla niektórych.
 

HHL

Member
Podepnę się.

Szukam suba do zestawu, ma stanąć w lewym rogu pokoju przed kolumną frontową.

Obecnie mam Dali Zensor 7 5.0, chce go poszerzyć o suba (sub wyłącznie do kina) w stereo Z7 dają radę z NADem.
Kolor albo piano white albo piano black.

Budżet: do 3k, chętnie mniej.

Poniżej rzut pokoju:

ScreenShot101_zps0c84bac2.png


CsnGQ2wUc_LjZtSdlGB-LXDR-FU0RLoR4W1yIAiNh3YS2xJRkTvV50K2t_VGTFP8ACt6nmyKVEKa1Wgja8w-h6jL1ha0sy_3gMx1nCnepOSuuTJY3PbUd0qnW0ae_elq_HyAvU9F=w1211-h909-no
 

HHL

Member
One mają bassreflex z przodu więc odsunięcie ich od ściany relatywnie niewiele zmienia. Zresztą sam bas mają ładny zwłaszcza że ampli robi dla frontów tylko jako przedwzmacniacz a opędza je NAD. Po prostu chciałbym trochę bardziej efekciarsko poczuć w filmach szarpanie nogawkami :)

Dali e 12f to był naturalny wybór ale celowo go pominałem z kilku powodów.

Po pierwsze wolałbym żeby sub bardziej przypominał mebel niż głośnik, czyli przychylałbym się bardziej do subów z głośnikiem od spodu.

Po drugie może jest jakaś tańsza a dobrze grająca alternatywa dla 12f?

Pamiętam że gdy parę lat temu kupowałem ten zestaw to polecany na forum był sub rel bodajże t5, ninja go miał wtedy za ok. 1500 pln.

Obecnie nie wiem co jest na rynku.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
One mają bassreflex z przodu więc odsunięcie ich od ściany relatywnie niewiele zmienia.

I tu jesteś kolego w błędzie - pomimo że jest BR z przodu kolumna potrzebuje powietrza z każdej strony - dosuwanie ich do ściany jest błędem i ograniczaniem możliwość danych klocków.
Jeśli pasuje Ci dźwięk z tych 7ek to OK - ja skreslilem je po pierwszym odsłuchu - przynajmniej do stereo - w KD nie wiem jak gra cały set.
Dla pewności sprawdź z innym ustawieniem - jak nie zauważysz różnicy to dosuń do ściany i koniec.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
kolego HHL, Ataszek juz wyjaśnił;
Przedni BR nie ma wiele wspólnego z odległością kolumn od ściany. Jest to raczej stereotyp powtarzany przez lata na forach, powielany przez sprzedawców. Kolumny z przedmin BR sa teoretycznie łatwiejsze do ustawienia, ale każda kolumnna niezależnie gdzie jest otwór BR niepowinna przylegać do ścinay. Wzmaga to zazwyczaj bas, który nie staje sie przez to lepszy - wręcz przeciwnie. Wyjątkiem są kolumny specajlnie projektowane do takich celów i wykorzystujące ścianę, np. kolumny naścienne.
Dodatakowo kolumny odsunięte od ściany tylnej wzmagają efekt trójwymiarowości sceny. Scena staje sie głębsza, a efekt wokali z przodu czy perkusji z tylu staje się bardziej namacalny.
Ale jak tak masz to trudno.
Co do suba to obecnie chyba nadal Rel będzie bardziej meblem. Rozumiem, że chodzi Ci o głośnik skierowany do dołu (?). W tej chwili "starego" Rela T5 nówki juz nie dostaniesz. Na rynku wtórym okazją będzie 1500 zł, lecz ceny używek wahają sie w okolicach 1700 zł.
Now Rel T5i ma bezprzewodowy moduł i jest na starcie droższy o kilkaset zł. Sprzedawcy wspominają o lepszych podzespołach i brzmieniu, lecz nie dajmy się zwariować. Nowy do wyrwania poniżej 2000 zł, więc zakup starej używki w tym przypadku chyba nie ma sensu...
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przedni BR nie ma wiele wspólnego z odległością kolumn od ściany. Jest to raczej stereotyp powtarzany przez lata na forach, powielany przez sprzedawców. Kolumny z przedmin BR sa teoretycznie łatwiejsze do ustawienia, ale każda kolumnna niezależnie gdzie jest otwór BR niepowinna przylegać do ścinay. Wzmaga to zazwyczaj bas, który nie staje sie przez to lepszy - wręcz przeciwnie. Wyjątkiem są kolumny specajlnie projektowane do takich celów i wykorzystujące ścianę, np. kolumny naścienne.
Dodatakowo kolumny odsunięte od ściany tylnej wzmagają efekt trójwymiarowości sceny. Scena staje sie głębsza, a efekt wokali z przodu czy perkusji z tylu staje się bardziej namacalny.
Ale jak tak masz to trudno.

Jest dokładnie tak jak piszesz. Generalnie umiejscowienie BR z tyłu czy przodu ma małe wręcz marginalne znaczenie jeśli chodzi o wpływ pomieszczenia. Mówimy tu o poprawnie zaprojektowanych kolumnach. Rozmawiałem z kilkoma osobami , które projektują kolumny i większość to potwierdziło. Chyba , że mówimy o tym , że mamy kolumny z tylnym bassreflexem i doklejamy kolumny do samej ściany. Jeśli mamy kolumny postawione z zachowałem optymalnych i rozsądnych odległości od ścian to nie ma to znaczenia gdzie jest BR. Ważne jest jak ten bassreflex jest strojony i jak są zaprojektowane same kolumny. Może się tak zdarzyć , że kolumny z przednim BR będą bardziej dudniły , a przy złym projekcie może być nawet słyszalny świst. Umiejscowienie BR też ma czasem znaczenie estetyczne (wiadomo z przodu wygląda gorzej) , przy monitorach często nie ma miejsca na przedniej ściance oraz wiele aspektów technicznych ważnych przy tworzeniu kolumn. Są też kolumny projektowane z myślą o postawieniu przy ścianie, ale to temat rzeka.

Zobaczcie , że mamy też kolumny z BR w podłogę. Idąc tym tokiem myślenia takie kolumny nie miałyby racji bytu bo otwór jest blisko podłogi. BR w podłogę ma swoje zalety bo można użyć dużej średnicy i długości tunelu. Ale mówienie , że taki BR jest receptą na dobre brzmienie i ustawienie w pomieszczeniu to też marketing.
 
Ostatnia edycja:

HHL

Member
Dziękuje za porady, spróbuje poodsuwać fronty od ścian, ponownie skalibrować i posłuchać.

Co do suba to poczytałem o tych bezprzewodowych Rel'ach i otworzyła mi się chyba nowa możliwość usadowienia tej skrzynki tak by nie irytowała drugiej połówki a mianowicie w kącie za kanapą (jakieś 120 cm od kanapy). Mam tam zasilanie a problem kabli rozwiąże moduł bezprzewodowy.

Ma to sens, czy sub stawiamy wyłącznie od frontu?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Praktycznie jest taka możliwość aby subwoofer ustawić "byle gdzie "np .w kącie .Tony niskie rozchodzą się bezkierunkowo - to można wyczytać w każdej literaturze fachowej ,ale problem polega na tym że jeżeli subwoofer znajduje się po za zasięgiem wzroku do słuchacza dociera fala odbita .Analogiczna sytuacja występuje w kolumnach gdzie głośnik niskotonowy znajduje się na bocznej ściance
Moim skromnym zdaniem nie ma całkowitej dowolności w ustawieniu suba ,duża zależy od pomieszczenia i konstrukcji suba .Z tego ca ja pamiętam w moim przypadku najlepsze efekty dało umieszczenie suba obok głośników frontowych
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Teoria co innego, praktyka jak zwykle - nieco inaczej. Tak jak piszesz; teoretycznie można dowolnie, umiejscowić sub, teoretycznie tak niskie częstotliwośći rozchodzą się bezkierunkowo.
Natomiast faktycznie może być różnie. Na domiar tego producenci niektórych subów zalecają takie, a nie inne umiejscowienie suba.
Mimo to jest dość prosty i zwykle skuteczny sposób jak znaleźć właściwe położenie suba metoda na czołgistę :)
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html
punkt nr 2 :)
 
Do góry