Wybór głośników

mariocieszyn

New member
Witam serdecznie.
Proszę o pomoc w dobraniu zestawu głośników 5.1 do już posiadanego amplitunera Denon AVR 2312.
Pomieszczenie około 20m/2. 4.5m x 4.5m wysokość 2.4m.
Słucham: filmy 50%, muzyka 20%, radio 20% Gry (ps3 i PC) 10%
Jaki zestaw wybrać?
Nie znam się na tym ile omów głośniki powinny mieć (w instrukcji 8 lub 6 nie wiem co lepsze) jaki subwoofer (chyba aktywny).
Widziałem również ze mam w tym amplitunerze możliwość podpięcia BI-amp (osobno wysokie i niskie tony)
W obecnych głośnikach zaczyna szarpać się membrana (TONSIL SOUNDFINDER 250 z poprzedniego kina, może zestaw naprawczy dla nich?).
A więc tak: zestaw 5.1 (przednie bi-amp jak da radę) aktywny subwoofer (chyba) najlepiej stojące na podłodze (przednie), okładzina nie czarne.
Cena nie mam pojęcia ile to może kosztować.
2000zł ale jeżeli będzie warto dołożyć to dołożę.
Nie jestem melomanem ale chcę dobrze wykorzystać obecny amplituner.
Proszę o rady
Jeżeli pominąłem jakieś ważne info to uzupełnię.
Pozdrawiam
 

mariocieszyn

New member
Kup sobie dobre kolumny 5,0 np Audio Pro Avanto.

Wyglądają całkiem ciekawie szkoda, że nie mam gdzie odsłuchać. 4 pytanka
1. czy to że ich impedancja to 4 Ohmy nie ma wpływu (amplituner 6 lub 8)
2. czy mają bi - amp czy ta opcja jest warta zachodu (poprawia dźwięk czy tylko marketing)
3. czy nie będzie brakowało suba w takiej opcji i jaki do tego zestawu najlepiej w przyszłości dokupić
4. kolumna przednia stoi u mnie blisko ściany jakieś 50 cm (po postawieniu głośnika będzie mniej)
czy to nie będzie tłumić głośnika niskotonowego zamontowanego z boku kolumny

blackninja - doczytałem, że zajmujesz się sprzedażą kolumn dobież mi jakie jeszcze inne zestawy (5.1) i jak możesz to z cenami i kontaktem jeżeli to nie problem
pozdrawiam
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
1. Ma wplyw. Oczywiście podpinając nawet 4 Ohmowe kolumny do 6 Ohmowego wzmacniacza nic nie powinno się stać przy rozsądnym operowaniu głośnością. Przy chęci bardzo głośnego sluchania ja juz bym nie ryzykował. Nie wiadomo też czy faktyczne kolumny są 4 Ohmowe jak podaje producent, czy może i niżej schodzą? Zaleca się stosowanie kolumn o wyższej lub takiej samej impedancji co wzmacniacz.
2. Jak dla mnie bi-amp delikatnie poprawia brzmienie i osobiście uważam że jest to warte zachodu. Amplituner też musi być przystosowany do bi-amp.
3. W kinie subwoofer to podstawa i jakie byś kolumny nie kupił, to ze subem będą jeszcze lepsze wrażenia. Masz rózne konstrukcje i byś musiał sam posluchać jaka Ci najlepiej pasuje i do czego będzie wykorzystywany?
4. Wadą konstrukcji z bocznym głośnikiem jest to, że trzeba zapewnić im trochę więcej przestrzeni. Zakłada się ok. 50cm od ściany i ok. 1m od bocznych niskotonowców. Jak masz mało miejsca, to ja bym kupił inną konstrukcję. Jeżeli kolumna ma przykładowo 20cm szerokości, to Ci zostanie po 15cm z każdej strony, więc trochę przymało.
 

mariocieszyn

New member
No to niestety Audio Pro Avanto odpada.
Amplitunet mam z bi-amp wię chciałbym go wykorzystać tylko nie wiem czy zmieszczę się w cenie.
I do tego zestaw z subwooferem bo w większości kino służy mi do filmów.
Jakieś typy co do zestawu kolumn jestem otwarty na propozycje max 2500zł -3000zł
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Potrzebuje opinii osób mających styczność z bocznymi głośnikami dipolowymi. Czy zdecydowanie mają przewagę do tradycyjnych grających na wprost (oczywiście jako kanały surround).
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
No właśnie to miałem na myśli. Dipole dają więcej przestrzeni na ich boki, mniej do przodu, dlatego raczej zaleca się je do 7.1 jako boczne surround ;)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Czytałem że jak jest w pobliżu tylna ściana to właśnie odbicie od niej jest bardzo pożądane i daje dobry efekt.
Ja mam 5.0 bo na tył nie ma miejsca (zresztą i tak dwie końcówki wykorzystuje do nagłośnienia komputera). Poza tym wlaśnie u mnie jest taki układ ze ścianą zaraz za kanapą. Układ z kolumnami grającymi na wprost mam od kilku lat, wiem jak brzmi. Chce sobie polepszyć wrażenia.
KLIPSCH RS-42 II to jest to o czym myślę.
 

lll

New member
Czy do poniższego pomieszczenia lepsze będą Dali Zensor 7 czy 5?
Na pewno 7 są lepszymi kolumnami, ale czy to znaczy, że 5 są słabe? Boję się, że 7 będą jednak za duże/mocne do tego pokoju (11 m2 powierzchni odsłuchu, 17 m2 powierzchni ogólnej). Czy 5 się sprawdzą, czy to faktycznie niezbyt udany model?
.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    172,3 KB · Wyś: 47

piechu

Member
Bez reklam
Na ten metraż lepsze będą Z5. Skąd przekonanie, że Z5 są słabszym, nieudanym modelem? Z5 są tak samo dobre jak Z7 tylko przeznaczone na inny metraż. Ciekawe skąd się bierze takie dziwne myślenie :)
 

lll

New member
Skąd przekonanie, że Z5 są słabszym, nieudanym modelem? Z5 są tak samo dobre jak Z7 tylko przeznaczone na inny metraż. Ciekawe skąd się bierze takie dziwne myślenie :)

Jeśli o mnie chodzi, to wzięło się z opinii dwóch różnych sprzedawców.
Poza tym patrzę na wielkość głośników - i przy podobnej ogólnej jakości, te większe wręcz muszą grać lepiej, dać głębsze niskie i pełniejsze średnie tony.

Dlatego chętnie kupiłbym Siódemki, nawet bardziej przyszłościowo (za jakiś czas planowane większe pomieszczenie odsłuchowe), ale jeśli mają się dusić (o ile właśnie będą się dusić - i o to pytam) w tym metrażu przez kilkanaście miesięcy, to faktycznie lepiej Piątki.

Miłego dnia!
 

piechu

Member
Bez reklam
5 grają taka samo jakościowo jak 7 - dokładnie tak samo.
Różnica jest taka, że 7 na zbyt małym metrażu będą dudnić (tym bardziej przy takim ustawieniu kolumn jakie masz na obrazku) a 5 na zbyt dużej powierzchni zginą z dźwiękiem i zabraknie im basu. Sprzedawcy opowiadają bajki.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Generalnie na tym metrażu mogłyby się sprawdzić Zensor 7. Wszystko zależy od akustyki (dywan, zasłony, meble itp.) Kolumny powinny też być odstawione od ścian. Zensory mają co prawda przedni bas reflex, ale to nie znaczy, że mogą być dopchnięte do ściany. U Ciebie widzę, że lewa kolumna będzie stała w rogu pomieszczenia, a prawa ma szafę z boku. Zensor 5 mogą się okazać bezpieczniejszym wyborem jeśli chodzi o kontrole basu w tym pomieszczeniu. To wszystko są teoretyczne dywagację. Pytanie kiedy będziesz zmieniał pomieszczenie na większe? Jak niedługo to lepiej już inwestować w Zensor 7.
 

lll

New member
Sprzedawcy opowiadają bajki.

Co Ty powiesz? ;)


Panowie, dziękuję za podpowiedzi. Oczywiście mam po nich dalszy mętlik w głowie. :)

Nawiasem - nie nie, kolumny będą odsunięte od ścian i szafy o jakieś 20-30 cm i wysunięte do przodu o jakieś 50 cm, nie zepchnę ich aż tak do narożników. Przed nimi włochaty dywan, akustykę będę się starał sukcesywnie poprawiać.
 
Ostatnia edycja:
Do góry