Wąskie kolumny

.oO0OoO0Oo.

New member
Witam
Telewizor kupiony - teraz przyszedł czas na audio.
Szukam jakiegoś rozwiązania z wąskimi (chyba najlepiej wiszącymi, bo podstawa zabiera dużo miejsca) kolumnami.

Plan:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/7213219/tv.png

Jak widać miejsca jest mało.
Z lewej strony od telewizora do końca ścianki jest 20cm - na kolumnę stojącą na szafce lub wiszącą. Kolumna stojąca na podłodze stałaby przy szafce, w przejściu do kuchni.
Z prawej strony od światła drzwi do ściany jest tylko 14cm. Jeśli trochę wejdzie w otwór drzwiowy jakoś to przeboleję. Na kolumnę stojącą jest jeszcze mniej miejsca (jest tam listwa przypodłogowa, gniazdka elektryczne i głośnikowe).
Na amplituner, subwoofer (ciężko będzie) mam tylko 17,5 cm wysokości w szafce rtv (szerokości jest aż 90cm bo stoi tam obecnie tylko komputer)

Wymiary pomieszczenia : 25m2 (od telewizora do kanapy 3m), salon z aneksem
Głośniki tylne, dość blisko ... w zasadzie nad zagłówkiem kanapy - wiszące

Czy da się coś sensownego dobrać w niskim budżecie?
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Nie jestem audiofilem, więc nie będę też przesadzał z kosztami. Jeśli coś znajdzie się dużo taniej niż w cenach które podam niże, a będzie przyzwoitej jakości - to chętnie kupię.
Chciałbym amplituner, najlepiej z radiem internetowym i jakimiś możliwościami multimedialnymi (dobrze gdyby integrację z Androidem miał, telefon jako pilot, odtwarzanie muzyki z NAS) do 1300zł. Czarny (ewentualnie z elementami srebrnymi).
Kolumny, najlepiej czarne - im taniej tym lepiej... też koło 1500 pewnie bym musiał dać.
 

Yan00sh

New member
Jeśli dobrze rozumuję to miejsce przeznaczone na amplituner ma 17,5cm wysokości?
To zbyt mało na amplituner (jednak się nagrzewa).
Gdzieś słyszałem, że powinno być co najmniej 5cm od góry wolnej przestrzeni. Ja uważam, że to absolutne minimum.
Chyba, że kupisz coś slimowego typu NR15xx, 16xx ale bez wzmacniacza dodatkowego na takiej powierzchni może być...słabo.

Wytalkowane z GT-I9100
 
D

Deleted member 121090

Guest
Kiedyś głównym kryterium wyboru kolumn, była jakość dźwięku, ich charakter, dopasowanie do reszty toru i nasze preferencje.
Teraz jak widzę, ważny jest ich kolor, żeby były wąskie i tanie.
Nie wróży to dobrze efektowi jaki uda się uzyskać.
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Kolor podałem bo pytano (mało istotna kwestia ale do wystroju salonu pasować musi - czarny pasuje zawsze, srebrny bo mam akcenty srebrne w telewizorze i HTPC), a wymiary... cóż - urok małych mieszkań w blokach. Niestety telewizor stoi "w ciągu komunikacyjnym". Mogę sobie sprawić sobie duże porządne kolumny (o jakich marzyłem :) ) ale o lewą będę się potykał idąc zrobić sobie kanapkę, a o prawą idąc z praniem (z garderoby). To, że chcę uzyskać "jakość dźwięku" jest oczywistą kwestią - inaczej bym pozostał przy moich głośnikach Genius 5005 (które w zasadzie mi odpowiadały. Brak tylko możliwości ustawienia jednostki centralnej i dodatkowych możliwości obsługi radia internetowego bez włączania komputera)

Zapomniałem napisać o muzyce jaką preferuję (bo oprócz kina domowego chcę też trochę posłuchać mp3, FLAC i radia internetowego):
- metal (głównie symfoniczny, ale także heavy, black, folk metal. Praktycznie większość odmian)
- rock/pop (pop w stylu Czesław Śpiewa, Gotye)
- wszelkiej maści muzyka instrumentalna i filmowa

Może być to jakiś system 5.1 (ciężko będzie znaleźć chyba sensowny subwoofer?) albo nawet lepiej 4.0 lub 5.0 (tyle, że większe kolumny frontowe - ale lepsza jakość dźwięku przy słuchaniu muzyki).

Co do nagrzewania - to jedna wielka otwarta przestrzeń o szerokości około 1,5m, wysokości 17,5, głębokości 45cm. I tak mam z tyłu wymuszony obieg powietrza z powodu komputera więc myślę, że nawet 1cm odstęp od góry by wystarczył.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
W tak niekorzystnym usytuowaniu łatwo miał nie będziesz.
Popatrz na te paki:
Quadral ASCENT-850 (5142353734) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.


Są wąskie, mają bas-refleks od frontu( więc nie są tak wymagające dla odstępu od ścian bocznych i tylnej) i nowe kosztowały 5tzł.
Jak dozbierasz to dokupisz sobie z czasem sub to i bas się pojawi.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Yan00sh

New member
Kiedyś głównym kryterium wyboru kolumn, była jakość dźwięku, ich charakter, dopasowanie do reszty toru i nasze preferencje.
Teraz jak widzę, ważny jest ich kolor, żeby były wąskie i tanie.
Nie wróży to dobrze efektowi jaki uda się uzyskać.
Kolego... sam to kryterium traktuję jako jedno z najważniejszych bo przecież te kolumny to kolejny "mebel" i trzeba dopasować go do pozostałych.
Wiem, czerń będzie pasowała do każdego koloru ale ja nie chcę czarnego w pokoju, który ma służyć do wypoczynku/relaksu :)


Wytalkowane z GT-I9100
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Kolumny szukam. Jednak muszą być niższe niż te Ascenty z możliwością zawieszenia na ścianie. Przeprowadziłem "symulację" (kartonowe pudło docięte do wymiarów kolumny ;) ) i niestety... Współczynnik manewrowy mojego mieszkania w okolicach szafki RTV uległ drastycznemu obniżeniu. Obawiam się, że część sprzętów (jeśli kolumny będą miały już swoją, a nie kartonową masę) może nie wytrzymać testów zderzeniowych.

Amplituner. Myślałem o Onkyo TX SR313 lub Denonie AVR 1513. Niestety nie mają radia internetowego (ale jest USB i chyba muzykę bezpośrednio z pendrive da się odtwarzać?). Czy jest coś podobnego, godnego polecenia ale z możliwościami sieciowymi? Radio internetowe, odtwarzanie muzyki z dysku sieciowego itp

Przykładowo, czytając ten post:
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/109662-pioneer-wprowadza-nowe-amplitunery-na-rynek-w-2014-a.html
Widzę, że odpowiada mi dopiero VSX-824-K:
"Pioneer VSX-924 i VSX-824 posiadają poprzez Bluetootha audio streaming (przy wsparciu formatu aptX)"
"VSX-924, VSX-824 i VSX-529 mają wsparcie dla plików o wysokiej rozdzielczości, takich jak AIFF, WAV, FLAC i Apple Lossless, a także MP3, WMA i AAC za pośrednictwem sieci domowej i USB. "
"
Wszystkie modele Pioneera od VSX-529 mają radia internetowe vTuner na pokładzie."

Amplituner będzie podłączony tylko do telewizora i komputera.
 
Ostatnia edycja:

.oO0OoO0Oo.

New member
Czytam dość dużo i napotkałem kolejny problem. Zawęziłem listę do amplitunerów:
- Denon AVR-X2000
- Pioneer VSX-824-K
- Onkyo TX-NR636

Niestety wszystkie nowe modele nie posiadają wejść analogowych 5.1 - tylko optyk lub HDMI. Z komputera niby mogę wyjść dźwiękiem po HDMI i filmy będą raczej działały dobrze... ale lubię sobie też czasem pograć. Z tego co mi wiadomo w grach może być problem.

Stary amplituner - NIE: bo brak odtwarzania z NAS, radia internetowego, usb z flac
Nowy amplituner - NIE: bo brak analogowego wejścia 5.1

Zna ktoś jakieś rozwiązanie?
 

Sbek

New member
Ale po co Ci analogowe wyjście 5.1 ? Podłączasz pc przez hdmi do ampli i hula. Nie będzie żadnego problemu.
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Ostatnia edycja:

kaziu106

Member
A może by jak jest mało miejsca pomysleć o np. Harman Kardon BDS 775 albo BDS 877 ( choć tu przekroczyłby się budżet ) Miałbyś wszystko w jednym i małe głośniki, o które byś nie zawadzał...
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Wszystko przemyślałem przy remoncie mieszkania oprócz audio :) Widzę, że miałbym większy problem z upchnięciem subwoofera (jeśli ma koło 26-30cm) niż takiej 16cm kolumny.
Zacząłem przyglądać systemy 5.0 i podoba mi się (pod względem opinii i wyglądu) Jamo S628 HCS3. Tyle, że ma jeszcze więcej, bo 19cm szerokości i musiałbym mieć obie kolumny z wooferem z lewej (a i tak by przeszkadzały). Za to widzę, że jest największa szansa na dobry dźwięk bez potrzeby dokupienia subwoofera.
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Jedyny sub jaki wejdzie do szafki pod telewizor:
Yamaha YST-FSW 150B (YST-FSW 150B) - Opinie i ceny na Ceneo.pl

Lub stojący na szafce RTV obok telewizora może mieć do około 16cm szerokości.

Ewentualnie... coś 5.1 ale z bezprzewodowym subem - wtedy mam kilka miejsc gdzie mogę go postawić (lub pasywnym bo mam wolny kabel głośnikowy nieekranowany)

Najlepiej jednak coś w stylu Kruger&Matz Journey (12-15cm szerokości!) tyle, że... nie wiem czego się po tej polskiej firmie spodziewać. Zero opinii o tym modelu a K&M kojarzy mi się głównie z importem telefonów z chin i sprzedawaniem ich pod własną marką.
 
Ostatnia edycja:

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co do dzwięku z PC, obecne amplitunery obsługują przez hdmi dźwięk do 8 kanałów PCM więc analogowe wejście stało się zbyteczne i mogli dzięki temu w budżetowych ampli zaoszczędzić.
Poprawnie skonfigurowany PC z ampli (pomijając brak dhcp - tv jest wyłączony) powinien dać taki efekt:

Sound-HDMI-2.jpg


Gry nie potrzebują juz eax czy innych "ulepszaczy", efekty są generowane na żywo.

Jeżeli ta opcja Ci nie będzie pasować jest jeszcze inne wyjście Asusy Xonar posiadają tryb DTS Connect lub Dolby Live, na kartach Creative można dokupić za drobne dodatkowy pakiet soft, który też to odblokuje. Wówczas po optyku ampli dostaje pełny 5.1. (karta dźwiękowa na żywo koduje dźwięk do powyższych formatów).

Co ważne apropo muzyki z PC, koniecznie korzystaj z trybu Wasapi (coś jak Asio ale już natywnie obsługiwane od Win7 bez grzebania). Jakość jest wtedy zdecydowanie lepsza, szczególnie na wyjściu cyfrowym.
 
Ostatnia edycja:
Do góry