ustawienie REL T5

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wiem że to jest trochę sprzeczne z tym jak zazwyczaj ustawia się KD. Ja najpierw podłączyłem tylko pod LFE i potem dołączyłem też wysokopoziomowo. I odczułem różnicę na plus. Basu zrobiło się sporo więcej. Przy takim ustawieniu sub odtwarza kanał LFE oraz wspomaga fronty. Co do pytania 3 to wydaje mi się że możesz tak podłączyć, tylko pytanie czy jest sens. Takie podłączenie powinno się stosować wtedy kiedy podłączysz dwa suby. Jeden do lewego frontu drugi do prawego. Myślę (ale nie testowałem) że jak podepniesz pod dwa terminale to będzie więcej basu.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dzięki. Basu w sumie i tak jest sporo. Ampli mam na -7, a suba na ok 1/2. Tylko właśnie się zastanawiam nad sensem podłączenia wysokopoziomowego. Szczerze, to nie chce mi się ciągnąć kolejnego kabla i wciskać się z tyłu stolika żeby to podłączyć.:) Wzmaka i tak słucham na samych frontach. Nie wiem po co zalecają podłaczyć 2 sposobami? Przecież nawet gdybysmy nie podłączyli dla LFE, a fronty dali na Full, to ścieżka 0.1 i tak pójdzie nam i na fronty i na suba? Hm....:?: Pewnie się w weekend pobawię.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
no dobra

jesteś zadowolony z tego suba ( poprzednio miałeś Tonsila Activ o ile się nie mylę ) ?
jest znacząca różnica w kinie do poprzedniego suba ?
jest więcej basu ( mięsistego czy też rozlazłego ) ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli nie podłączysz pod LFE (tylko wysokopoziomowo) to ten kanał pójdzie na fronty i sub będzie wspomagał fronty. Ale typowa ścieżka dla suba (LFE) nie pójdzie na suba. Ja tak to rozumiem. Tak jak pisałem wcześniej przy jednoczesnym podłączeniu LFE i wysokopoziomowo sub odtwarza kanał LFE oraz dodatkowo wspomaga fronty. (dostaje też część sygnału który idzie na fronty). Mam nadzieje że ktoś z większym doświadczenie z Relem się wypowie. Może blackninja?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
no dobra

jesteś zadowolony z tego suba ( poprzednio miałeś Tonsila Activ o ile się nie mylę ) ?
jest znacząca różnica w kinie do poprzedniego suba ?
jest więcej basu ( mięsistego czy też rozlazłego ) ?

Może nie więcej, ale jest większa kontrola. Jak się go podkreci to tez potrafi pójść po podłodze. Nie chcę teraz katować, bo poczekam aż się wygrzeje. Trochę mnie te ustawienia zastanawiają. Nie wiem czy podłączając wysokopoziomowo do ampli, odcinać też Hz na subie? Czy warto w tym wypadku ustawiac filtr w ampli dla LFE? Takie to wszystko trochę zakręcone. Zawsze uważałem że albo ma służyc pod stereo, i sprawa jest prosta (ocinamy na subie tak żeby ładnie się nam z frontami zgrywał i wypełnial najniższe pasmo), albo pod KD, i też stosujemy znane Nam ustawienia w ampli. A tutaj to jedno zaprzecza drugiemu.

Jeśli nie podłączysz pod LFE (tylko wysokopoziomowo) to ten kanał pójdzie na fronty i sub będzie wspomagał fronty. Ale typowa ścieżka dla suba (LFE) nie pójdzie na suba. Ja tak to rozumiem. Tak jak pisałem wcześniej przy jednoczesnym podłączeniu LFE i wysokopoziomowo sub odtwarza kanał LFE oraz dodatkowo wspomaga fronty. (dostaje też część sygnału który idzie na fronty). Mam nadzieje że ktoś z większym doświadczenie z Relem się wypowie. Może blackninja?

No chyba nie do końca, bo jak w systemie nie ma suba to chyba ścieżkę 0.1 przejmują fronty? Więc tak czy siak pasmo to trafi do suba. Nawet na próbę przy danym kawałku filmu z niskim basem odłącz w ustawieniach sub, i daj na Fula kolumny. Dźwięk na nich również będzie, tylko może nie tak niski i mocny jak na subie.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pomijam zupelnie kwestię kolumn. A przecież wygrzewając kolumny, też nie dajesz głośno?:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
a dlaczego nie ?

oczywiście wszystko w miarę możliwości i nie aż tak aby było czuć nadpaloną cewkę lub tez ciepłą membranę , ale podczas wygrzewania musi się ona jakoś poruszać i wystarczy te kilka mm aby sobie dobrze poskakała

tak samo z subem , jak nie napędzisz odpowiednio to go nie wygrzejesz po prostu
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
No chyba nie do końca, bo jak w systemie nie ma suba to chyba ścieżkę 0.1 przejmują fronty? Więc tak czy siak pasmo to trafi do suba. Nawet na próbę przy danym kawałku filmu z niskim basem odłącz w ustawieniach sub, i daj na Fula kolumny. Dźwięk na nich również będzie, tylko może nie tak niski i mocny jak na subie.[/QUOTE]

Tak rozumiem że tą ścieżkę przejmują fronty. (nie do końca mi o to chodziło), zakładałem że jeśli podłączymy suba tylko wysokopoziomowo wtedy fronty przejmują ścieżkę suba (bo amplituner go nie wykrywa jak nie jest podłączony pod LFE) i się właśnie zastanawiam jak zachowa się sub. Czy po tym kablu od Rela wyselekcjonuje kanał który idzie zazwyczaj po standardowym kablu do suba?

Co do wygrzewania to pamiętam że Rel w instrukcji napisał żeby nie przesadzać na początku z poziomem głośności.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak rozumiem że tą ścieżkę przejmują fronty. (nie do końca mi o to chodziło), zakładałem że jeśli podłączymy suba tylko wysokopoziomowo wtedy fronty przejmują ścieżkę suba (bo amplituner go nie wykrywa jak nie jest podłączony pod LFE) i się właśnie zastanawiam jak zachowa się sub. Czy po tym kablu od Rela wyselekcjonuje kanał który idzie zazwyczaj po standardowym kablu do suba?

Nie. Bo to tak jak bys podłączył wzmacniacz stereo, czyli co idzie na fronty idzie również do suba. Dlatego się dziwię, bo w kinie trochę jest to bez sensu. Przyjmijmy że odcinamy kolumny na 80Hz, czyli poniżej odcięcia idzie na suba a powyżej mają odtwarzać kolumny. Ale w tym przypadku to co poniżej idzie na suba, a i to co mają odtwarzać tylko kolumny również do niego trafia. Więc taki efekt, że w przypadku ampli KD jest bezcelowe ustawianie jakichkolwiek odcięć. Nawet jak to odcięcie dla kolumn byśmy ustawili to i tak nie będzie to miało żadnego wpływu na pracę suba. Inna kwestia to taka, że łącząc samym kablem pod LFE, i ustawiając w ampli Doublebas i fronty na Full, również bas idzie na suba.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Na pewno odczuje kolega roznice bo jak dla mnie to dwie firmy licza sie w srod subow Velodyne i Rel moze jeszcze paradigm od suba studio 12 w gore jesli chce sie sub tylko do kina :) - oczywiscie to moje subiektywne zdanie... ja kupuje velodyne dla mnie jest to lepsze rozwiazanie i bardziej mi sie podoba jak REL ale co czlowiek nie kupi z tych marek to bedzie zadowolony... Natomiast Rel albo velodyne jaki model by nie kupic to kazdy bedzie zadowolony w zaleznosci od wydanej kwoty na dany model....
lolek
 
Ostatnia edycja:

tomjab

New member
I jak tam panowie właściciele Rel T5 wrażenia z dołożenia klocka do zestawu? Jakieś spostrzeżenia, uwagi, sztuczki, umiejscowienie głośnika.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No ja od siebie po krótce:
+ ładny wygląd, idealnie pasuje mi do kolumn
+ precyzja basu, szybkość i łatwość integracji z resztą zestawu
+ brak dudnienia, rozciągania, rezonansów
+ solidność wykonania i renoma

- świecąca niebieska dioda wymaga wyłączania suba idąć spać:) ( daje po oczach)
- brak ciśnienia i mocy jakie dają suby z BR

Co do ustawienia, to każdy musi pod swoje mieszkanko. Dobry sub, do kiepskiej akustyki jak znalazł.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

tomjab

New member
dokładnie tak jak mówisz.
+dioda akurat mi nie przeszkadza bo suba mam w narożniku za sofą i nie widzę go
+na szczęście jest to mój pierwszy sub i nie mam porównania do subów z br
+słucham dużo muzy i do mojego zestawu dołożenie T5 dodało niezłego kopa (kiedyś będzie jakiś zestaw stereo - w dalekiej przyszłości)
+można go umiejscowić gdzie ci pasuje (no prawie)
 

norad

New member
tak się zastanawiam czy połączenie wysokopoziomowe robicie na zaciskach amplitunera czy głośników. Wygodniej by mi było na głośnikach ale obawiam się o stratę na sygnale na kablach głośnikowych.
 

werf

Active member
Bez reklam
Żadnej straty tu nie będzie tylko musisz do głośnika L podłączyć 2 kable a do głośnika R 1 kabel
Fizycznie lepiej wygoddniej podłączyć do AV
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Pierwsze slysze aby suba podlaczac i za pomoca RCA jak i wysokopoziomowo. Mowicie ze wtedy gra lepiej no jak ma grac nie lepiej kiedy dostaje sygnal subwooferowy z amplitunera LFE a dodatkowo dostaje pelne pasmo z przednich kolumn.

Taki sam efekt uzyskacie podlaczajac samym kablem RCA LFE i amplituner w tryb LFE + Main czy double bass wtedy sub bedzie gral wszystkim co mu podacie a dodatkowo fronty tez beda graly basem tyle ile beda w stanie.

Dalej czy podlaczajc wysokopoziomowo suba do amplitunera nie spalicie koncowek mocy mocniej odkrecajac volume? Wtedy amplituner dosc ze napedza 5 kolumn to jeszcze 2 koncowki sa obciazone subwooferem.
 

werf

Active member
Bez reklam
Nie bo impedancja wejściowa REL wynosi 100000 Ohm,
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry