Ustawienia obrazu seria cx?

Masta_J

Active member
Bez reklam
Otóz ja sie nie zgadzam, bo wtedy koszt tv to nie jest 10k tylko 10k plus kalibracja. O kalibracji słyszało 5 procent użytkowników. Ale biznes jest biznes. Juz widzę reakcje faceta kupujacego w sklepie wymuskany, idealny tv za 10 tysi i słyszy "to tv z górnej półki, ma wszelkie dekodery, wszelkie złącza, hertze, najlepszy procesor obrazu ale, ale... tu jeszcze potrzeba kalibracji tego zaj..istego tv a to jakieś 800 zeta"...

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
To się nazywa kolego po prostu... życie.


Oczywiscie ze marcinek79 ma racje. To idioci bezkrytycznie kupujacy oledy i potem placacy gruba kase dodatkowo za kalibracje sa odpowiedzialni za beznadziejny obraz fabryczny telewizorow. Gdyby bylo wiecej krytycyzmu to by producenci wypuszczali telewizory juz przynajmniej z grubsza skalibrowane lub takie z powtarzalnymi wlasciwosciami ktore moznaby samodzielnie skalibrowac. Dlatego ja sie wstrzymuje z kupnem tv oled juz 3 lata bo te sie ciagle wypalaja bo bezkrytyczni idioci kupuja takie tv za gruba kase ktore musza ogladac po max. 3 godz. dziennie przelaczajac kanal co 2 minuty hahahaha. Ja wole swojego 7 letniego leda ktory odtwarza przynajmniej dd i dts co dzis jest rzadkoscia i sie nie wypala
Debile mogą oglądać swoje SYFIATE ledy jeszcze i 10 lat, nikt im nie zabroni.
Ja od 12 lat przez ten czas cieszyłem oczy plazmą Pioneera a teraz cieszę oczy OLEDem.

I nie podpadam pod Twoją definicję idioty bo nie płaciłem za kalibrację a miałem ją w cenie?
Do tego dostałem XBOXa X gratis i soundbara GX za pół ceny, wiem, idiota ze mnie...
 

kaleidpl

New member
Poziom dyskusji powala naprawdę... Może zacznijcie się jeszcze bardziej wyzywać...

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
 

citisus

Member
DO tego służy kalibracja.

Wszyscy wiemy do czego służy kalibracja :)
Pytanie jest inne....dlaczego producent wypuszcza półprodukt...i zmusza klienta do kosztownej regulacji telewizora.
Przecież taniej można to zrobić seryjnie w fabryce.

Czekam aż producenci będą wypuszczać telewizory bez nóżek....w końcu każdy sobie może powiesić na ścianie lub dorobić własne. Już widzę setki ogłoszeń na Alegro......nóżki do TV profesjonalne :) :)
 
Ostatnia edycja:

pantomima

Banned
Wszyscy wiemy do czego służy kalibracja :)
Pytanie jest inne....dlaczego producent wypuszcza półprodukt...i zmusza klienta do kosztownej regulacji telewizora.
Przecież taniej można to zrobić seryjnie w fabryce.


Czekam aż producenci będą wypuszczać telewizory bez nóżek....w końcu każdy sobie może dorobić własne :) :)

Po części to chyba sam sobie odpowiedziałeś już na to pytanie , stawiając je .

Profesjonalna kalibracja to może nie jest aż tak bardzo czasochłony proces ale to jednak godzina i tylko dla jednego trybu, a jest ich kilka .
W zasadzie dany wyświetlacz kalibruje się również pod określone warunki w salonie czy gdzie tam postawimy ten tv .Poza tym każda matryca choć niby ta sama , jest jednak trochę inna .

Dywaguje ..
Nie wiem na ile zasadne było by profesjonalne skalibrowanie danego modelu i powielanie tych ustawien poprzez wprowadzenie ich w resztę wyświetlaczy tej serri ...
Bo profesjonalne skalibrowanie każdej sztuki było by nie realne .

Oledy Panasonica również nie są w 100% profesjonalnie skalibrowane . Jest to raczej wstępną kalibracja .
Profesjonalne skalibrowanie setek tysięcy wyświetlaczy , było by poprostu nieopłacalne .
 
Ostatnia edycja:

citisus

Member
Profesjonalna kalibracja to może nie jest aż tak bardzo czasochłony proces ale to jednak godzina i tylko dla jednego trybu, a jest ich kilka .
W zasadzie dany wyświetlacz kalibruje się również pod określone warunki w salonie czy gdzie tam postawimy ten tv .

Dywaguje ..
Nie wiem na ile zasadne było by profesjonalne skalibrowanie danego modelu i powielanie tych ustawien poprzez wprowadzenie ich w resztę wyświetlaczy tej serri ...
Bo profesjonalne skalibrowanie każdej sztuki było by nie realne .

Jak najbardziej realne. Przy odpowiednio oprzyrządowanym stanowisku to czas kilku, kilkunastu minut ...koszt marginalny. Kalibracja to nie są żadne wielkie cuda....to skorygowanie błędów odwzorowania kolorów RGB i regulację balansu bieli.
Nie da się skalibrować TV z jednej serii pod jakiś wzorzec, bo błędy wynikają z tolerancji użytych elementów elektronicznych. Trzeba każdy stroić indywidualnie.
Inna sprawa, że przy tańszych tv często nie da się tego zrobić ....błędy są zbyt duże. :)
P.S.
Nieopłacalne? Dla kogo? Powtórzę to co pisałem wcześniej....są wyroby elektroniczne, które się stroi indywidualnie. Każdy. I to kilkadziesiąt różnych parametrów. Da się ....
 
Ostatnia edycja:

pantomima

Banned
Nie sądzę aby to był czas tyllo kilku, kilkunastu minut , a profesjonalna kalibracja to również nie jest tylko korekta kolorów RGB i balansu bieli ;)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Jak najbardziej realne. Przy odpowiednio oprzyrządowanym stanowisku to czas kilku, kilkunastu minut ...koszt marginalny. Kalibracja to nie są żadne wielkie cuda....to skorygowanie błędów odwzorowania kolorów RGB i regulację balansu bieli.
Nie da się skalibrować TV z jednej serii pod jakiś wzorzec, bo błędy wynikają z tolerancji użytych elementów elektronicznych. Trzeba każdy stroić indywidualnie.
Inna sprawa, że przy tańszych tv często nie da się tego zrobić ....błędy są zbyt duże. :)
P.S.
Nieopłacalne? Dla kogo? Powtórzę to co pisałem wcześniej....są wyroby elektroniczne, które się stroi indywidualnie. Każdy. I to kilkadziesiąt różnych parametrów. Da się ....
Realne? Bajki kolego. Przeczytaj jakikolwiek mądrzejszy artykuł o kalibracji a nie będziesz pisał takich głupot. Poniżej wrzutka z sąsiedniego forum, artykuł pisze ekspert a nie ktoś komu się coś wydaje.

Czemu producent nie skalibrował mojego telewizora?

W tym miejscu padają zazwyczaj zarzuty, że przecież telewizory schodzące z taśmy produkcyjnej są takie same, że przecież jak się kupi auto to nie trzeba go regulować po wyjechaniu z salonu a telewizor niby trzeba itd. itp.

Zacznijmy od tego, że egzemplarze tych samych wyświetlaczy nie są powtarzalne, a często może okazać się, że dosyć mocno się różnią. Nie wierzycie? Wystarczy zwrócić uwagę jak duże bywają różnice chociażby w równomierności podświetlenia matrycy. Każdy temat poświęcony jednemu modelowi telewizora posiada kilkadziesiąt wpisów ze zdjęciami matrycy jaka trafiła się użytkownikowi i bywa tak, że są na niej plamy większe, mniejsze lub nie ma ich prawie wcale. W świetle tego to ja mógłbym zapytać skąd pomysł, że produkcja jest tak powtarzalna? Produkcja telewizorów ma by przede wszystkim szybka i nie generować kosztów. Stąd tolerancje dla elementów elektronicznych stosowanych w TV są bliżej nieokreślone. W jednym modelu może być kilka wariantów matryc (patrz np. testy Samsungów z 2014 roku, w których można było znaleźć panele aż od 4 dostawców). Byliśmy w fabrykach i wiemy jak cały proces się odbywa. W jednej chociażby placówce (Galanta) z taśmy może zejść nawet 40 000 sztuk wyświetlaczy jednego dnia. Wiecie jak duża to jest liczba? Wyobraźmy sobie teraz, że każdy telewizor miałby zostać skalibrowany fabrycznie osobno – potrzeba by do tego znacznych nakładów finansowych na budowę dodatkowych stanowisk, lub zastosowanie dużo bardziej powtarzalnych komponentów, co wygenerowałoby koszty. To oczywiste, że żaden producent nie dołoży do tego interesu, gdy wiedza o kalibracji jest tak mała, że aż musiał powstać taki temat 🙂
 

pantomima

Banned
Fragment artykułu na ten temat , co prawda odnosi się do monitorów ale w zasadzie to ten sam ciort jeśli chodzi o meritum.

"Ustaliliśmy już, że każda matryca zastosowana w nawet jednym modelu monitora może się różnić. Oznacza to, że jeśli producent chciałby skalibrować każdą z nich, musiał brać na warsztat jeden monitor po drugim. Generowałoby to ogromne koszty i zabierało jakże cenny czas. Mówiąc krótko,***po prostu się nie opłaca. Wyjściem byłoby znaczne zwiększenie cen monitorów, a to byłoby już mocno niekorzystne dla nas, czyli nabywców."
 
Ostatnia edycja:

citisus

Member
Realne? Bajki kolego. Przeczytaj jakikolwiek mądrzejszy artykuł o kalibracji a nie będziesz pisał takich głupot. Poniżej wrzutka z sąsiedniego forum, artykuł pisze ekspert a nie ktoś komu się coś wydaje.

Czemu producent nie skalibrował mojego telewizora?

W tym miejscu padają zazwyczaj zarzuty, że przecież telewizory schodzące z taśmy produkcyjnej są takie same, że przecież jak się kupi auto to nie trzeba go regulować po wyjechaniu z salonu a telewizor niby trzeba itd. itp.
Przepraszam, ale bzdury pisze "ekspert". ZAWSZE powtarzam ZAWSZE kalibracja w fabryce będzie tańsza niż przyjazd "experta" do domu. Bo robi się to na specjalistycznym stanowisku, w jednym miejscu, na masową skalę.
Po drugie wszystkie elementy elektroniczne produkuje się z określoną tolerancja np. 1, 5 10%.
I konstruktor TV powinien przewidzieć takie metody strojenia by te błędy skompensować.
A jeżeli się nie da tego zrobić ....to jest *************** nie telewizor i nie powinno się tego nabywać.
Telewizory stroi się na liniach produkcyjnych tv a nie przy produkcji matryc. Te powinny być tam selekcjonowane.

I jeszcze jedno, producenci doskonale wiedzą jak i co powinno się kalibrować. Tylko dopóki durny klient będzie się godził na kupno półproduktu to nie będzie tego robił....

A sama kalibracja nowego TV to jakieś KURIOZUM.
Jak w filmach Barei ...gdy za komuny oddawano nowy dom do użytku ....to majstrowie biegali po mieszkaniach i wymieniali rurki, bo z góry wiadomo było, że te zamontowane do niczego się nie nadają.

P.S. Czyli to wszystko dla naszego dobra.....hahaha hahaha
By zamiast droższego monitora o 100 zł zaplacic 800 za kalibrację.....
 
Ostatnia edycja:

pantomima

Banned
To co opisujesz , to tylko i wyłącznie Twoje wyobrażenie i zgoda .
Tyle tylko , że producenci mają na to inny punkt widzenia stąd taka A nie inna rzeczywistość ;)
 

citisus

Member
To co opisujesz , to tylko i wyłącznie Twoje wyobrażenie i zgoda .
Tyle tylko , że producenci mają na to inny punkt widzenia stąd taka A nie inna rzeczywistość ;)

Producent tak robi jak mu klient pozwala. :)
I to nie moje wyobrażenie, a rzeczywistość ale przy produkcji innego sprzętu elektronicznego.
P.S.
Wyobraź sobie, że kupujesz wypasiony wzmacniacz do wieży za 10 tys. i musisz zamówić eksperta do strojenia bo ma rozrzut krzywej +/- 5 dB ...i zniekształcenia 2%..... :)
A może jeszcze takie czasy nadejdą..... :)
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Dobra, to teraz namów te setki milionów ludzi żeby przestali kupować takie telewizory. Zaczynasz już widzieć luki w swoim rozumowaniu?
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Wszyscy wiemy do czego służy kalibracja :)
Pytanie jest inne....dlaczego producent wypuszcza półprodukt...i zmusza klienta do kosztownej regulacji telewizora.
Przecież taniej można to zrobić seryjnie w fabryce.

Czekam aż producenci będą wypuszczać telewizory bez nóżek....w końcu każdy sobie może powiesić na ścianie lub dorobić własne. Już widzę setki ogłoszeń na Alegro......nóżki do TV profesjonalne :) :)
Jak się nie mylę, to tegoroczne Samsungi są bez stojaka w standardzie [emoji1].
Bynajmniej na forum USA tak pisali.
 

pantomima

Banned
Producent tak robi jak mu klient pozwala. :)
I to nie moje wyobrażenie, a rzeczywistość ale przy produkcji innego sprzętu elektronicznego.
P.S.
Wyobraź sobie, że kupujesz wypasiony wzmacniacz do wieży za 10 tys. i musisz zamówić eksperta do strojenia bo ma rozrzut krzywej +/- 5 dB ...i zniekształcenia 2%..... :)
A może jeszcze takie czasy nadejdą..... :)

Wiesz , nie bardzo wnikam, dlaczego jest tak a nie inaczej .
Pytałeś jak to wyglada w przypadku producentów tv i chyba uzyskałeś odpowiedź. Skąd ta rozbieżność między nimi
a producentami sprzętu hi-fi? Nie wiem ;)

Trzeba by zapytać sdman.a . On dużo czyta .
 

citisus

Member
Dobra, to teraz namów te setki milionów ludzi żeby przestali kupować takie telewizory. Zaczynasz już widzieć luki w swoim rozumowaniu?

W wielu krajach działają organizacje konsumenckie, robione są testy, oceny.
Ciekawe, że producenci samochodów potrafią po wielu latach wzywać klientów do wymiany wadliwych części bo się boją złej opinii i procesów. A telewizory....

Gwarantuję, że gdyby któryś z producentów rzucił hasłem.....nas nie trzeba kalibrować......inni by poszli jego śladem.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
W wielu krajach działają organizacje konsumenckie, robione są testy, oceny.
Ciekawe, że producenci samochodów potrafią po wielu latach wzywać klientów do wymiany wadliwych części bo się boją złej opinii i procesów. A telewizory....

Gwarantuję, że gdyby któryś z producentów rzucił hasłem.....nas nie trzeba kalibrować......inni by poszli jego śladem.
To kolejna rzecz, na którą nie mamy wpływu.
Fajnie jest sobie tutaj o tym porozmawiać ale jakie są realia wszyscy widzimy.
I ja się staram w tych realiach obracać a nie zaginać rzeczywistość.


Co do podstaw i wieszaków to normalna sprawa, mój TV występuje chyba w 99% tylko z dedykowanym wieszakiem i dobrze mi z tym.
 

citisus

Member
To kolejna rzecz, na którą nie mamy wpływu.
Fajnie jest sobie tutaj o tym porozmawiać ale jakie są realia wszyscy widzimy.
I ja się staram w tych realiach obracać a nie zaginać rzeczywistość.

Co do podstaw i wieszaków to normalna sprawa, mój TV występuje chyba w 99% tylko z dedykowanym wieszakiem i dobrze mi z tym.

Dobrze jak jest wybór....stojak lub wieszak.

Ja kupiłem Panasa, właśnie ze względu na przyzwoity obraz bez kalibracji....choć system operacyjny ma paskudny.
 

Franek2000

New member
Co w dzisiejszym świecie najlepiej się sprzedaje i na czym najwięcej się zarabia? - na informacji i usługach. A "kalibracja" jest aktualnie najmodniejszym słowem podczas zakupu telewizora. Kilkanaście dni temu, kiedy rozglądałem się za TV, byłem w żółtym sklepie aby pooglądać na żywo telewizory. Sprzedawca już na początku rozmowy stwierdził coś w tym stylu, że właściwie nieważne jaki telewizor się kupi i tak najważniejsza jest KALIBRACJA, miał przygotowany telewizor, gdzie wyświetlał klientom filmik reklamujący zalety kalibracji, cena - pięć stów za jedno źródło.
Słowo "kalibracja" za chwilę się przeje, przewiduję że potem pojawi się "kalibracja za darmo" aby dojść do "nie wymaga kalibracji" itd.
To jest trochę jak z zakupem nowego auta gdzie dealer więcej zarabia na przeglądach samochodu niż na marży ze sprzedaży.
A czy CX, bo o nim tutaj mowa, wyświetla w trybie kinowym tak zły obraz, że wymaga wydania 1/10 ceny telewizora na jego poprawę? Moim zdaniem nie.
 
Do góry