TX-NR616 + Obsidian 600

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Do której wersji robiłeś update? Była już 400? Czy może piszesz jeszcze o 300? Poza tym nawet przy aktualizacji do 400 bardzo dużo osób robi pewien błąd. Odpalają update, widzą napic "complete" i kończą operację. Tylko, że wtedy mają wersję 300, która problemu jeszcze nie rozwiązuje. Trzeba operację powtórzyć (stąd 2h, a nie 1h) i dopiero wtedy jest ver. 400. A jak updatowałeś? Po USB czy online?
 

panicz1987

New member
Przez USB, wersja softu była z października bodajże. Powiem szczerze, że nie robiłem jej 2 razy. Pamiętam tylko, że trwało to na pewno powyżej godziny i wszystkie ustawienia zresetowały mi się po niej do fabrycznych.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Czyli możliwości są dwie, przy czym stawiam 99% na pierwszą:

1. Zaktualizowałeś do wersji 300, a dopiero wersja 400 rozwiązuje problem.
2. Jeśli w chwili zakupu miałeś wgrany soft 300 to zaktualizowałeś do 400. Ja jednak nie słyszałem, żeby ktoś miał w chwili zakupu (szczególnie, że kupowałeś już jakiś czas temu) wgrany soft 300 lub nowszy. Z reguły 100 lub 200.

I przypominam cały czas o jeszcze jednej kwestii. HDMI łączy 2 urządzenia. Problem może być również po drugiej stronie nawet, jeśli to drugie urządzenie z innym apmlitunerem chodziło. Mój przykład:

Kiedy miałem podpięty dekoder UPC (Cisco PVR HD) bezpośrednio do mojego Sharpa. Regularnie miałem problem z obrazem lub dźwiękiem. Po podłączeniu przez plastikowe KD Philipsa problemy ustały. Wniosek: Cisco żarło się z Sharpem. Teraz taki sam dekoder podłączam do Onkyo i znów coś od czasu do czasu się gryzie (po aktualizacji softu; tylko raz na jakiś czas). Jednocześnie, podłączona konsola PS3 nie ma żadnych problemów z Onkyo (nawet przed updatem). Zatem gdzie jest problem? W Onkyo, Sharpie, PS3 czy... Cisco?

Co się kłóci?
Onkyo - tylko z Cisco,
Sharp - tylko z Cisco,
PS3 - z niczym (aczkolwiek nie podłączam do Cisco),
Cisco - ZE WSZYSTKIM Z POWYŻSZYCH (wyjątek to stare KD Philips).

Zatem:
1. Kupowac Onkyo 616,
2. Aktualizować soft,
3. Jak sa problemy, sprawdzić czy kabel HDMI nie jest wadliwy,
4.* ... a na koniec może się okazać (jeśli nadal są błędy), że problem jest po stronie TV/BD/DVD/CD itp..
ewentualnie jeszcze 5. trafił Ci się wadliwy egzemplarz (co się trafia każdemu producentowi) -> wymień na nowy, po to masz gwarancję.

EDIT* ad pkt 4. Obiektywnie podchodząc, jest jeszcze możliwośc, że inne amplitunery nie są tak wrazliwe na "gryzące" się z nimi sprzety.
 
Ostatnia edycja:

panicz1987

New member
Jeśli chodzi o HDMI to jeśli było wyłączone hdmi trough i włączałem amplituner to nie było problemów z obrazem. Natomiast jeśli ta opcja była włączona to ani BD, ani xbox360, ani dekoder z upc nie działały bez włączenia ampa. To jak dla mnie było mniej ważne od trzasków w kolumnach i dużego grzania się. Trzaski były słyszalne przy głośności -50 i dźwięk był zniekształcony ( to było w pierwszym egzemplarzu w dniu kiedy go kupiłem). W drugim egzemplarzu te trzaski początkowo były tylko w lewej, tylnej kolumnie i z czasem zaczynały się pojawiać również we frontach... Były mniej słyszalne, niż w pierwszym egzemplarzu ale mimo wszystko zaczynały się pojawiać i to zadecydowało o finalnym pozbyciu się tego modelu. Od kilku lat jestem użytkownikiem amplitunerów Onkyo, miałem styczność z kilkoma modelami, starszymi jak i nowszymi i moim zdaniem nowa polityka Onkyo ich trochę pogrąża. Kiedyś były czasy, że kupowało się sprzęt i zazwyczaj działał tak jak powinien (poza wadliwymi egzemplarzami bo takie zawsze się zdarzały, a teraz niestety częściej). Teraz wypuszczają nie do końca udane egzemplarze byle mieć zysk i tną koszty gdzie popadnie. Przeciętny "Kowalski" zamiast cieszyć się nowym sprzętem więcej czasu spędza w internecie szukając rozwiązań problemów lub oddaje sprzęt na gwarancję i musi czekać tygodniami. A co z osobami nie mającymi możliwości podpięcia urządzenia do internetu lub słaba znajomością obsługi komputera? Sprzęt powinien być wypuszczany dopiero wtedy, gdy spełnia swoje zadania do których został stworzony i nie ma problemów z jego użytkowaniem. Jestem wielkim fanem firmy Onkyo, ale sprzed kilku lat i widzę że niestety ten problem dotyka coraz więcej firm...
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja mam to szczęście, że mnie jest ok. Nic nie strzela, HDMI Through działa, itd. itp. (jeszcze jedna uwaga: czasem mi się wydaje, że obraz i dzwięk się nie pojawia, ale odczekanie dodatkowych 5 sekund pomaga - pojawiaja sie nie tak jak zwykle po 1-2 sekundach, ale np. po 15. Wiec zakladam, ze u niketorych jest to tez kwestia cierpliwosci - akurat pewnie nie u Ciebie, bo zakladam, ze sprawdziles, ale moze komus sie przyda taka wiedza)

Co do ogólnych spostrzeżeń, to się zgadzam. Takie niestety czasy. Najbardziej jest to widoczne przy grach komputerowych. Kupujesz, instalujesz, starasz się grać, coś nie działa. Za chwilę jest update, ściągasz kilka giga danych i jest lepiej. Z jednej strony niedoróbki, z drugiej jednak przy zakupie oryginału masz gwarancję, że ktoś błędy naprawi... ech. Czasem jak się odpala pierwszy raz grę sprzed roku/dwóch to kilka godzin ściągają się patche :)

A jeszcze inna sprawa to update'y samych funkcjonalnosci. Np. PS3 ktore od lat dostaje duzo ciekawych rzeczy :) To jest akurat pozytywny przyklad :)
 

kusy78

New member
" Przeciętny "Kowalski" zamiast cieszyć się nowym sprzętem więcej czasu spędza w internecie szukając rozwiązań problemów lub oddaje sprzęt na gwarancję i musi czekać tygodniami."

Tego właśnie chciałby uniknąć zanim dokonam zakupu. Dlatego jest forum. Człowiek pyta, znajduje odpowiedź, analizuje i wyszukuje najlepszej opcji pod swoje wymagania.
Żebym miał salony u siebie w mieście - żaden problem. Biorę sprzęt sprawdzam, nie pasuje - oddaje. Ale jak ja chcę po kino jechać 120 km w jedną mańkę, to wolałbym uniknąć ponownych podróży na wymianę.
Jaka alternatywa dla onkyo 616? Co jeszcze w podobnych pieniądzach będzie godne uwagi?
Chcę wiedzieć jakich zestawów mam posłuchać jak już się wybiorę na zakupy.
 

quasimodek

Member
Bez reklam
rozważ onkyo 609, 4 miesiąc gra u mnie i jak narazie (odpukać) bez problemu
model niewiele różniący się od 616 i wg niektórych opinii tego forum lepiej grający i pozbawiony wad wieku dziecięcego
 

panicz1987

New member
Jeśli to nie musi być nowy amplituner oraz nie zależy Ci na 3D, konwersji do 4k i USB nie jest priorytetem to poszukaj używki 607 lub 608. Dostaniesz je poniżej tysiaka, a grają bardzo podobnie jeśli nie identycznie jak 609/616, a resztę przeznacz na lepsze kolumny. Na odsłuchach podłączaj kolumny pod 609 jeśli będą ja jeszcze mieli lub pod 616-tkę żeby mieć punkt odniesienia czego się spodziewać po 607/608. Takie bynajmniej jest moje zdanie.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tego właśnie chciałby uniknąć zanim dokonam zakupu. Dlatego jest forum. Człowiek pyta, znajduje odpowiedź, analizuje i wyszukuje najlepszej opcji pod swoje wymagania.
Żebym miał salony u siebie w mieście - żaden problem. Biorę sprzęt sprawdzam, nie pasuje - oddaje. Ale jak ja chcę po kino jechać 120 km w jedną mańkę, to wolałbym uniknąć ponownych podróży na wymianę.
Jaka alternatywa dla onkyo 616? Co jeszcze w podobnych pieniądzach będzie godne uwagi?
Chcę wiedzieć jakich zestawów mam posłuchać jak już się wybiorę na zakupy.

Z racji posiadania, również jak nie potrzeba bajerów to polecam 608. Jak na razie zero problemów. 608 przesyła 3D:)
 

kusy78

New member
Wolę nowy, nie chcę się pchać w takich pieniądzach w używany.
Na razie mi nie zależy na 3D i 4K, USB wolę mieć.
A jak mi padnie telewizor jutro?
Wolę mieć już na zapas pewne nowinki. Dlatego ta 616 mi strasznie leży. No chyba że jest równie dobry inny podobny cenowo i funkcjonalny, lecz mniej "ryzykowny" amplituner, to będę se dalej suszył głowę.
 

kusy78

New member
4000 PLN - w tym się muszę zamknąć. A w ferie zimowe chcę dokonać zakupu, bo będę miał czas. Czyli od 28 stycznia zaczynam nagonkę na salony.
 

kusy78

New member
Podbijam temat.
Panowie, jako że w ferie zamierzam udać się na podbój salonów audio przyjmę wszelkie sugestie na temat zestawów jakimi mam się zainteresować w kwocie do 4tyś.
Konkretnie jaki ampli z jakimi kolumnami fajnie gra lub może zagrać.
Czy zestaw z tytułu wątku jest optymalny za te pieniądze?
 

rupert9

New member
Witam
Od miesiąca posiadam Onkyo 616 i hkts30 dzwięk puszczam po kablach optycznych i nie zauważyłem większych problemów. Nie robiłem upgrade na nowszy co prawda z włączaniem z pilota jest problem ale jakoś mocno mi nie przeszkadza. A jeśli chodzi o granie to w 5,1 naprawde gra super rewelacja dzwięk jest czysty słyszalny z różnych głośników bass też nie zostaje w tyle a jak się włączy system neo6 czy jakoś tak no to jeszcze są inne odczucia.
A jeśli chodzi o stereo to bym tak nie skreślał onkyo u mnie przód i sub grają naprawde znakomicie, może nie jestem audiofilem ale wcześniej miałem zestaw audio z techniksem i altusami no to wiadomo tylko ta różnica występuje co pomiędzy podłogówkami a głośnikami z subem.
Radio internetowe działa ok bez zacięć po kablu z usb też nie ma problemu lepiej słuchać muzyki tak jak producent poleca w All stereo naprawde niezły efekt.
Jedyne to co bym zmienił to dokupił bym dwie kolumny z przodu podłogówki reszte w zupełności wystarczy chodzi głównie o różnice o której pisałem wcześniej (podłogówki a dwa głośniki z sub). Nie ma znaczenia to wtedy kiedy siedze z miejscach które są objęte kalibracją ale jak się ruszę w inne miejsce pokoju a jest otwarty to jest różnica.
Jeszcze przeszkadza mi to że jest różny bas przy różnych źródłach dzwięku czasami jest ok a czasami jest trochę za niski w zależności co w danej chwili teci i to tyczy się głównie muzyki z radia. ale to chyba żadna wina sprzętu nie wiem czy coś jest takiego do wyrównania wielkości basu?
 
Ostatnia edycja:

kusy78

New member
Dzięki za informacje.
No właśnie ja kupię kolumny podłogowe, a mając w domu stare plastikowe kino podejrzewam, że przeniosę się w inny świat. Aby ten ampli po aktualizacji nie sprawiał kłopotów.
Słuchając kilka zastawów na raz, człowiek różnice zauważy, jednak mając w domu jeden zestaw - będzie dobrze. Ja muzyki słucham jak jadę samochodem, w domu cenię sobie ciszę (pomijając dzieci), ale za to uwielbiam przypalić sobie uszy oglądając film. Także jakiś sub z czasem się wygospodaruje do zestawu.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja muzyki słucham jak jadę samochodem, w domu cenię sobie ciszę (pomijając dzieci), ale za to uwielbiam przypalić sobie uszy oglądając film. Także jakiś sub z czasem się wygospodaruje do zestawu.

Ja mam podobnie. No może tej muzyki trochę w domu słucham, ale to po pierwsze bardzo mało, po drugie raczej dlatego, że kupiłem zestaw KD, więc szkoda, żeby czekał na wieczorny film bezczynnie ;P

Natomiast tutaj na forum raczej dużo się pisze właśnie o zastosowaniach muzycznych ;P Rozumiem, że w dziale "Stereo" czy "Kolumny" tak jest, ale w "Kine Domowym" czy "Amplitunery" spodziewałbym się więcej porad ukierunkowanych na oglądanie filmów. Niestety tak nie jest. Ogólnie powtarza się częstą opinię: "kup dobre muzyczne kolumny, a w filmie automatycznie zagrają też dobrze" lub "w KD wszystko zagra dobrze". A mi się marzą recenzje, gdzie powrówanie nastąpi tylko pod kątem filmów. Jakies parametry określające przydatność w filmach... Z drugiej strony sam nie wiem jakie miałyby to być parametry. Dla amplitunera łatwiej - funkcje, moc. Ale głośniki? Niby dużo basu powinny mięc, chociaż i tak jest zwykle sub. Itd. Itp.

Pozdrawiam kinomaniaka :)
 

kusy78

New member
No i stało się. Zakupiłem sprzęt jak w tytule wątku.
Wrażenia?
1. Uśmiech z twarzy nie schodzi.
2. Żona która się dziwnie patrzyła na fakturę z ceną, już się do mnie odzywa, a nawet sobie słucha muzyki podśpiewując z uśmiechem na twarzy.
3. Dźwięk w filmach nabrał nowego znaczenia. Przy volume na 60 syn znalazł się u mnie na kolanach jak padł strzał w filmie.
4. Gry na xbox - dźwięk DD - zamiast grać człowiek słucha.
5. Muzyka flac - niech mi ktoś powie, że nie da się słuchać muzyki w zestawie do kina.
7. Nareszcie nic w głośnikach nie szumi, jak to było w plastikach
8. itd itd - można by długo.

Podsumowując. Pokój 30m2 przepełniony jest cały dźwiękiem. Basu nie brakuje ani w filmach ani w muzyce. Nie kupię subwoofera - bezsens.
Autokalibracja robi cuda, do tego kilka korekt, np synchronizacja obrazu z głosem z dekodera cyfrowego, podbicie basu i wysokich + kilka innych i jest ok. Nie odważyłem się jeszcze podkręcić głośności więcej jak 80%. Przy 50 jest lux, 60 - już człowiek czeka czujnie aż coś pierdzielnie w surroundach, by nie spaść z kanapy, a wyżej to już kosmos. No po prostu w pokoju doszedł mi kolejny wymiar.
Film HD z AC3 (6 chanel) z pendriva puszczam z USB w TV, dźwięk optykiem na amplituner - poezja. Nie potrzeba żadnego odtwarzacza mutli... No chyba że do niebieskich płytek coś kupię z czasem.

Jestem naprawdę zadowolony z zestawu!
 
Do góry