TV HD w polskiej TK Multimedia

Kenaz

New member
Posiadam wspomniany modów CAM od kilku tygodni. Fajnie...choc wystepuje pare drobnych problemów ;)

Jak poinformował mnie technik, takze i w moim panasonicu sporadycznie pojawia sie bug z zakodowniem kanału. Aby to szybko wyeliminowac, wole na pilocie przelaczyc na DVB-T po czym szybko z powrotem na DVB-C. Jest to bardziej niezawodne niz przeskakiwanie pare kanałow w przod i z powrotem, z nadzieja na likiwacje tego bledu.

Z poczatku na TVN Turbo pojawialy sie b. duze artefakty, teraz chyba problem zniknał calkowicie...

Na AXN black wystepuje masakrycznie duze klatkowanie obrazu.....ciekawe jak by odpowiedzieli z BOKu...pewnie wina archaicznego proca w TV ;)

Sporadycznie wystepuje problem z EPG charakteryzujacy sie tym, ze choc lista kanałow jest wyswietlona prawidłowo, to juz lista programów w konkretnych przedziałach czasowych-godzinowych, jest pusta.. Aktualizuje sie po pewnej chwili. Dosc irytujace zjawisko... Tak samo niekiedy trzeba poczekac dluzej niz zwykle na pojawienie sie obrazu, gdy fonia juz rozbrzmiewa....

PS wymiany dokonałem poprzez uprzednie zlozenie wniosku w regionalnym BOKu, gdzie pani poinformowała mnie, ze nie nastapia zmiany w umowie a jedynie - co najwyzej doliczona zostania oplata aktywacyjna (maks. 30zł). Dzis sprawdziem fakture...dolozono 29zł do rachunku.
 
Ostatnia edycja:

klosz007

New member
Mam pytanie. Także zastanawiam się nad przejściem na moduł CAM. Fajnie że można to już zrobić w trakcie trwania umowy. Niepokoją mnie jednak te drobne "niedociągnięcia" więc bardzo mi się nie pali choć wady dekodera też trochę doskwierają. Na dziś zmieniając na moduł CAM pożegnałbym się też z główną zaletą zewnętrznego dekodera PVR to jest z możliwością nagrywania i jednocześnie oglądania czegoś innego.

I tu mam pytanie bo nie jestem w temacie na bieżąco - czy są na rynku są obecnie dostępne telewizory które mają dwa tunery DVB-C tj. takie które pozwoliły by mi nagrywać jeden program a oglądać inny ? Czy gdyby telewizor miał taką opcję to czy zadziała ona z modułem CAM (tj. czy moduł może dekodować dwa programy na raz ?). Mój obecny Samsung LE46C750 tego nie umie tj. nagrywając z DVB-C (jeszcze w poprzedniej osiedlowej sieci kablowej) musiałem oglądać ten kanał który się nagrywał.
 
Ostatnia edycja:

pawel1304

New member
Dziś przedłużyłem umowę w MM na kolejne 12 miesięcy.
Cena abonamentu została - 79 zł - a w tym internet 30 MB/s, 120 kanałów w tym 20 HD, moduł CAM i pakiet HBO do końca roku za darmo, później 19 zł więcej lub rezygnacja.
 

zerojedynkaX

Klub HDTV.com.pl
VIP
dwa tunery DVB C

Oczywiście,że są na rynku telewizory z dwoma tunerami DVB C. Najbardziej znanym jest Panasonic TX-L42DT60E.Czy moduł CAM zdekoduje sygnał w obu ?Raczej nie.Lepszym rozwiązaniem jest zakup nagrywarki DVD z wbudowanym tunerem DVB C i zakup usługi multiroom.Wtedy całkowicie się uzależniamy od programów: nagrywanego i oglądanego.Panasonic produkuje też takie nagrywarki z dyskiem 500GB.
 

klosz007

New member
Zauważyłem, że niektóre wysokie modele Samsungów mają podane w danych technicznych, że mają tuner Dual ale nic nie znalazłem w instrukcji obsługi jak to wpływa na ich funkcjonalność.

Co do karty CAM kontra dwa tunery - a czy nie jest przypadkiem tak, że nagrywany kanał nie jest dekodowany tylko idzie na dysk "jak leci" tj. zakodowany a dekodowany jest dopiero w trakcie odtwarzania nagranego programu ?
Zastanawialiśmy się nad tym z kolegą. Popatrzcie na dekodery satelitarne np. nc+ z funkcją PVR. Karta dostępowa jest jedna a tunery są dwa i jakoś to działa.
Zewnętrzna nagrywarka na pewno rozwiązuje ten problem ale znów mamy kolejne pudełko z oddzielnym pilotem (które to darmowe nie jest) i jeszcze trzeba płacić za multiroom.

Poza sporym poborem prądu przez dekoder (czy to włączony czy nie) problemem są dla mnie także dwa piloty. Co prawda rozwiązuję to do dawna poprzez Harmony Remote 900 ale współpraca pilota uniwersalnego z dekoderem PVR jest słaba ze względu na to, że dekoder nie ma kodu "włącz zasilanie" i "wyłącz zasilanie" a jedynie "zmień stan zasilania". W efekcie jeżeli w czasie "startu systemu" dekoder PVR zgubi kod (co się dość często zdarza) to TV jest włączony a PVR wyłączony. Naciśnięcie OFF na pilocie wyłącza wtedy TV zaś dekoder się dla odmiany włącza. Oczywiście można z tego wyjść poprzez menu pomocy pilota Harmony ale doprowadza to do szewskiej pasji małżonkę. Marzę więc o skupieniu wszystkich funkcji w jednym urządzeniu sterowanym oryginalnym pilotem. Zresztą piloty obecnie produkowanych Samsungów (pewnie za jakiś czas przymierzę się do zmiany TV) mają funkcje których uniwersalny Logitech Harmony Remote 900 nie ma...
 

zerojedynkaX

Klub HDTV.com.pl
VIP
dual DVB C

Dowiedziałem się od znajomego,że wspomniane przeze mnie telewizor z dwoma tunerami/Panasonic/ zdekoduje sygnał przez moduł CAM na obydwóch.Gdyby było inaczej,telewizory by musiały mieć dwa gniazda CI na moduły CAM.Dotyczy to na pewno też Samsungów i innych.Może odezwie się ktoś kto posiada taki telewizor i moduł z Multimedii ?? Sprawa jest ciekawa i rozwojowa,bo takich TV będzie więcej.
 

goryczka

New member
żeby wyjaśnic:

jeśli TV ma dwa tunery to może wyświetlać/nagrywać dwa kanały jednocześnie. Czyli możemy nagrywać i oglądać jednocześnie dowolne dwa kanały (niezakodowane).

Jednak jeśli któryś kanał jest dodatkowo zakodowany to potrzeba nam karty module CAM. Zwykła karta/moduł mogą zdekodować tylko jeden kanał. Tzn jeśli mamy dwa tunery a jeden moduł CAM to możemy oglądać/nagrywać tylko jeden zakodowany kanał chyba że drugi jest niezakodowany lub jest na tym samym MUXie co pierwszy (do potwierdzenia - u mnie na samsungu akurat to nie działa)

Są też profesjonalne moduły które obsługują np. 8 kanałów równocześnie ale taki moduł to około 1k zł.
 

klosz007

New member
Doczytałem trochę. Jak zwykle najłatwiej się dowiedzieć z instrukcji sprzętu.
Satelitarne dekodery PVR zapewne mają karty CAM mogące dekodować na raz dwa strumienie.

Nagrywarki BluRay z dyskiem na naszym rynku nie są oferowane przez producentów ale są do kupienia, choćby na Allegro ale ot są egzemplarze powystawowe.

Nagrywarka LG jaką znalazłem ma wyraźnie napisane, że nagrywać lub oglądać można na raz tylko jeden zakodowany kanał (drugi musi być niezakodowany). Ale ta nagrywarka miała chyba tylko DVB-T (o C nie było jawnie mowy). Znalazłem też nagrywarkę Panasonic która ma dwa tunery DVB-C i dwa sloty CI i taka takiego limitu nie ma. Ale cena takiej zabawki mocno odpychająca (ok. 500 euro). Ciekawe czy są na rynku TV które mają dwa tunery i dwa sloty na karty CI...
 

przemo73

New member
Bez reklam
Odwiedziłem BOK w Toruniu. Niestety nic nie mogę zmienić w trakcie trwania umowy. Także o moduł CAM będę mógł się starać dopiero na początku 2016 roku. Co więcej, jeśli chcę nadal mieć multiroom muszę wybrać opcje z dwoma tunerami lub dwoma kartami CAM. Nie ma możliwości zastosowania w jednym TV karty, w drugim tunera. Ta wiadomość mnie nie pociesza. Będę musiał zmienić TV... :(
 

klosz007

New member
O tym już była mowa - jeden klient póki co może mieć jeden system kodowania a dekoder i karta CAM mają różne systemy (Latens w dekoderze i chyba Conax o ile pamiętam dla CAM). Dlatego albo dwa dekodery albo dwie karty CAM :(

Natomiast mam wrażenie, że poprzednicy pisali, że wymieniali im na CAM w trakcie trwania umowy...
 

zerojedynkaX

Klub HDTV.com.pl
VIP
To prawda.Tak było u mnie.Miałem jeszcze 3 miesiące do końca umowy i wymieniono mi tunery na moduły CAM,pakiety te same.Ale umowa leci od początku/na 13 miesięcy/.Skończy mi się we wrześniu 2015 roku.Nie było żadnego problemu z wymianą.:wink:
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Ja też wymieniłem dekoder na moduł CAM bez problemu w trakcie trwania umowy. Nic się nie zmieniło i umowa nie została przedłużona.
 

pablik1

Member
Witam

też mam już od 1,5 miesiąca moduł Cam.
Pod koniec września stała się rzecz dziwna, telewizor stwierdził że są nowe kanały, więc się zgodziłem na aktualizację listy. Od tamtej pory Lista kanałów się rozsypała, tzn np na 1 jest Novela HD na 2 TELE5 HD itd. Telewizor już przywracałem do ustawień fabrycznych, ale nie pomogło. Darowałem sobie i stworzyłem se listę ulubionych.

Czy może jeszcze ktoś ma rozsypane kanały(numeracja inaczej jak na liście MM)?.

Telewizor to Panas E5E

Pozdrawiam
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
MM zmieniała coś w ustawieniach. Zmiana nie tylko u Ciebie. Więc trzeba było na nowo ułożyć swoją listę kanałów.
 

pablik1

Member
Ale mi chodzi o listę ogólną, np ppv transmisja ma być na kanale 110 a u.mnie na liście "wszystkie kanały" jest na 28
Aha i oczywiście na infolinii stwierdzono, że to wina telewizora
 
Ostatnia edycja:

Dru

Moderator
dzisiaj byłem w lokalnym BOK-u i zawarłem nową umowę. Wziąłem Multiroom z tunerami zewnętrznymi bo nie wiedziałem czy moje telewizory obsługuję moduł CAM z Multimedii (ziarno strachu zasiane przez Panią Obsługującą). Mam plazmę Panasonic-a 42X60e i LED-a 22LE3300. W instrukcji Panasonica informacja o CI - "Gniazdo CI działają prawidłowo z tym telewizorem. W celu uzyskania informacji na temat dostępnych modułów CI należy skontaktować się z operatorem. Telewizor ten może nie działać prawidłowo z modułem CI, który nie został zatwierdzony przez operatora." Natomiast w instrukcji LG napisano: "W przypadku korzystania z modułu CAM (modułu dostępu warunkowego, ang. Conditional Access Module) należy upewnić się, czy w pełni spełnia on wymagania jednego ze standardów: DVB-CI lub CI plus.". Jeśli w poniedziałek do nich zadzwonię to monter w przyszłą środę zamontuje u mnie moduły CAM zamiast zewnętrznych tunerów. Pomoże ktoś?
 

zerojedynkaX

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cam

Jeśli nie zamierza się korzystać z VOD i konkursów,czyli tzw.usług interaktywnych to brałbym moduły CAM.Wymienione telewizory powinny działać.Zawsze można wrócić do tunerów/gdyby nie działały moduły/dodając aneks do umowy.Mam moduły od sierpnia br. i jestem zadowolony.Początkowo miałem problemy z dżwiękiem,ale teraz jest OK.
 

zerojedynkaX

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cam

Tu nie chodzi tylko o jednego pilota.Tuner DVB C wbudowany w TV często daje lepszy obraz niż zewnętrzny dekoder.Działają wszystkie funkcje telewizora:autoformatowanie,nagrywanie na USB,EPG,HbbTV itd.Po prostu telewizor staje się telewizorem a nie monitorem z wejściem HDMI.
Moduł CAM to jest to !!:lol:
 
Do góry