TV do 65" 8000zł OLED czy mini LED ?

Mstach

New member
Cześć,
temat zawarłem na subforum OLED ale ostatecznej decyzji nie podjąłem. Czytałem podobne tematy, ale żadnej nie rozwiał moich wątpliowści. Podstawowe pytanie OLED czy miniLED będzie lepszy do moich wymagań ?

Wstępnie wybrałem LG 65C21LA OLED vs. Samsung 65QN91B / TCL 65C935 miniLED. Na inne możliwości też jestem otwarty, ale te najbardziej rzuciły mi się w oczy. Ojciec od ~3 lat ma u siebie LG OLED'a i jest zadowolony (zauważyłem z bliska 1 martwy piksel, ale z odległości oglądania w ogóle go nie widać). Oczekuję dobrej jakości obrazu, odwzorowania kolorów i ciągnie mnie od OLED aby był efekt "WOW". Z jasnością bym nie przesadzał, na obecnym Samsung Curved nie narzekam ale chcę coś większego. Czerń jest słabiutka i widać smugi od podświetlenia krawędziowego, ale zdarza się że wieczorem przy jasnych scenach aż bolą oczy od intensywności świecenia. Nie odpalam tradycyjnej TV więc oprócz serwisów streamingowych ratuję się aplikacjami typu youtube czy TVP Sport. Od kilku miesięcy mam dokładkę realme z Google tv i z tego systemu jestem zadowolony.

Jak jest z wypalaniem OLED - czasami odpalam na tv spotify - czy przy tak statycznym obrazie włącza się np. wygaszacz ekranu ? Lub wariant zaśnięcia przez menu Netflixa.. :)? Gry w których statycznie wyświetlany jest np. pasek postaci u dołu ?

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ?
25m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ?
2,5-3 m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ?
2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? -
Głownie kanapa na wprost, czasami pod lekkim kątem (z fotela lub krzesła) ale do tego obecnie TV jest zamontowany na obrotowym wysięgniku.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ?
Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ?
Ekspozycja zachodnia z drzwiami balkonowymi, dobrze doświetlona, szczególnie po południu latem (przy upałach pokój zaciemniamy roletami/parasolem). TV na ścianie pod kątem 90 do balkonu, w odległości 3 metrów od balkonu, bezpośrednio na niego nigdy nie będzie świeciło.
7. Jaki masz obecnie telewizor ?
Samsung 3D Curved 48" , model sprzed około 8(?) lat. Funkcji 3D nie używam.
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ?
Wyraźne, nasycone kolory, dobry kontrast (efekt głębi, "trójwymiarowości" płaskiego obrazu), ale bez efektu oślepiania bardzo jasnym podświetleniem. Płynne działanie. Na + gotowość do wyciągnięcia pełni możliwości bez konieczności dodatkowych kalibracji. Używany również do grania.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD )
4K, FHD- serwisy streamingowe. Tv kablowej/naziemnej obecnie w ogóle nie używam.
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ?
PS4, w przyszłości PS5 więc szukam 120Hz.
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ?
3-5 godz.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ?
Wolałbym matową, ale w tej cenie chyba nie ma wyboru, to jest najmniej ważny szczegół.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?
W kolejności: seriale, filmy, gry, sport, dokumenty przyrodnicze i pop. naukowe (to mój konik, tutaj oczekuje pięknych obrazów:)). 2-3 razy w tygodniu odpalam Spotify (jak tutaj poradzi sobie OLED?)
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ?
Raczej aplikacje Netflix, YT, Disney itd.
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie?
Tak, z różną regularnością. Nie więcej niż 1-2h dziennie.
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ?
Popołudniu/wieczór (filmy i seriale). W dzień też, ale głównie w weekend - youtube/ programy przyrodnicze, dokumenty. Biorę pod uwagę że w naszym kraju przez ~70% efektywnego czasu jest pochmurnie.. ;).
17. Preferencje co do wielkości?
65’
19. Preferencje co do marki?
Brak konkretnej, choć najbardziej kusi LG.
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?
Nie.
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ?
Około 8 tys., mogę dobić do 8500. Wole zapłacić 8tys i mieć to "coś", niż oszczędzić 10-20% i żałować :). Ale wodotryski mi nie potrzebne, chcę dobrej jakości tv z dobrym obrazem.
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Oled będzie miał ok.2x niższą jasność od QN91... ale oferuje najlepszy obraz...

Mam zeszłorocznego LG B13 i oszem mam wypalenia od tvn24, ale są na tyle minimalne, ze 9/10 osób ich nie zauważy. Nawet trzeba ich dość intensywnie szukać na planszach testowych. Więc w porownaniu z oledami z 2019 jest ogromny postęp.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
No dobrze są małe ale tv ma rok (moze nawet nie cały) co będzie później? Przecież to nie zniknie tylko będzie się pogłębiało...
 

mpDante

Member
Bez reklam
Jeżeli ktoś ogląda programy informacyjne z dużymi paskami... to problem nadal istnieje.

Jestem w trakcie reklamacji...
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
TV kupuje się do wszystkiego, co więcej, świadomie kupiłem oleda pomimo tego, że poprzedni szybko się wypalił. Postęp w ochronie przed wypaleniami jest bardzo duży, może przyjdzie taki czas, że sobie z tym poradzą ;)
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Bez urazy ale każdy "normalny" nie kupuje oleda dla tvn24... poza tym wesołych świąt.
Sorry ale tv jest do wszystkiego. Ja nie mówię o przypadkach że ktoś włączy kanał informacyjny i leci to cały dzień ale żeby w ogóle nie móc włączyć to smiech na sali z takim tv...
 

Mstach

New member
Dzięki za dyskusję, ostatecznie wybrałem LG 65C21LA. Poza szeregiem zalet/wad chęć sprawdzenia czegoś "innego" od panelu LCD wygrała ;). W piątek przed wigilią nie wytrzymałem i wieczorem pojechałem do pobliskiego elektro marketu. Porównałem głównie NEO Qled i OLED'a, w sklepie może nawet lepsze wrażenie wywarł Samsung, bo przy sklepowym oświetleniu ładniej świecił kolorami i bielą. Ale znając specyfikę technologii jednak postawiłem na OLEDa.

Po krótkim użytkowaniu mogę tylko powiedzieć że jakoś obrazu oglądanego w ciemnym pomieszczeniu jest piorunująca ! Kontrast w ciemnych scenach i jakość odwzorowania kolorów robi robotę, głębia jest niesamowita. Ciemne sceny + punktowe oświetlenie (sceny z latarką, lampką) wgniatają w fotel, zdaje się jakby światło punktowo wychodziło z ekranu (w zasadzie tak jest). Pierwsze oglądanie przy okazji serialu 1899 który jest utrzymany w ciemnej tonacji + masa efektów. Przy takim seansie po ciemku efekt 10/10. Po odpaleniu TV nie musiałem z nim nic robić, nie zauważyłem żadnych pasów, artefaktów itd. o których sporo się naczytałem. Jasność świecenia w opinii laika w zupełności wystarcza. Nie patrzcie tylko i wyłącznie na parametry i cyferki. Przy jasnych scenach telewizor oświetlał cały pokój - mocniej niż lampa stojąca w rogu pomieszczenia. Więc jasność moim skromnym zdaniem jest wystarczająca - dopiero jak porównasz z dodatkowo podświetlonym LED'em okazuje się że może być jeszcze jaśniej - ale jak widomo coś za coś. Pamiętajcie że przy tej wielkości, powierzchnia "świecenia" też robi swoje.

W dzień aż takiego efektu nie ma, ale za to otrzymujemy kolory żywe, prawdziwe i wysokiej jakości, bez niepotrzebnego (w mojej opinii) przejaskrawienia i fajerwerków. Jeśli ktoś ma podobny dylemat, to mogę polecić OLEDa. Z zaznaczeniem że używam go bardzo krótki i porównanie mam tylko z półki sklepowej. Natomiast satysfakcja z oglądania zdecydowanie na + !

Dużo daje kwestia doboru profilu obrazu - na razie najczęściej używam trybu eksperckiego lub film. Nie dokonywałem żadnej kalibracji. Eksperymentuje też z profilem dźwięku AI, ale jest bardzo specyficzny, nie do wszystkiego się nadaje. Ogólnie na "+" sztuczna inteligencja która z automatu dobiera pasujący obraz/dźwięk do wyświetlanej treści, przy odpaleniu konsoli automatycznie przełącza na inne wyjście i uruchamia tryb gry, itd. Zapewne to standard w dzisiejszych TV, ale przy przesiadce z kilkuletniego Samsunga gdzie wszystko trzeba było przeklikać z pilota - przyjemna nowość. Na konsoli (PS4 slim, więc graficznie bez szału, brak 120Hz) gra się bardzo przyjemnie - powtórzę to co wyżej - kolory i jakość wyświetlanego obrazu, HDR - to wszystko bez wdawania się w parametry techniczne po prostu bardzo umila rozgrywkę. Testowane na RDR2 i Star Wars Fallen Order.

Ostania sprawa to zapoznanie się ze specyfiką dbania o tą technologię - to jeszcze przede mną. Nie wiem czy czyszczenie matrycy odbywa się w automacie czy trzeba odpalać co jakiś czas ? W kartonie nie znalazłem klasycznej grubej instrukcji obsługi, muszę się dokopać przez panel obsługi na tv, lub internet.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem czy czyszczenie matrycy odbywa się w automacie czy trzeba odpalać co jakiś czas
Tv sam o to dba. Tzn liczy czas pracy i jak w w sumie wyjdzie ponad 4h, to po najbliższym wyłączeniu zrobi się krótki cykl odświeżania. Trwa to kilka-kilkanaście minut max. Dlatego ważne jest, aby tv nie wyłączać z gniazdka od razu po skończeniu oglądania :)

Dodatkowo raz na jakiś czas tv zakomunikuje Ci, że warto zrobić tzw pełen cykl odświeżania. Do zeszłego roku to było co 2000h. Nie jestem pewien czy w Lg tak zostało, czy w tym roku to jest 1000h? Ten cykl trwa dłużej. Możesz tez sam go uruchomić z menu. Np jakbyś zobaczył jakieś powidoki lub inne drobne rzeczy na matrycy. Wtedy warto spróbować to uruchomić przed kontaktem z serwisem. Przy czym producenci nie zalecają uruchamiania pełnego cyklu zbyt często. Np Sony sugeruje raz na rok. Taki pełen cykl albo dwa potrafi też w nowym oledzie poprawić trochę równomierność świecenia matrycy na niskich jasnościach.
 

Mstach

New member
p.s. przy zakupie wziąłem w EURO RTV gwarancję w formie "abonamentu" 49zł/msc. do anulowania w dowolnym momencie. Jak zawsze omijam szerokim łukiem takie usługi to przy tej technologii i wartości oraz samodzielnym transporcie/montażu (czeka mnie jeszcze wieszanie na ścianie) wolałem wziąć nawet na te kilka msc. żeby spokojniej spać.. Macie z tym doświadczenie, podobno gwarancja "od wszystkiego", w regulamin jeszcze się nie wczytywałem.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co Ci daje ta ekstra gwarancja? Jak masz ją tylko na chwile, to przypadkiem jej zakres nie dubluje się z normalnymi uprawnieniami jakie masz z tytułu gwarancji/rękojmi?

Ogólnie jestem za dodatkową gwarancją przy oledach. W Sony jest ciekawa opcja rozszerzenia gwarancji na okres 1-3 lat ponad standardowe 2 lata. I możesz to dokupić w ciągu 360 dni od kupna tv. Planuje niedługo kupić maksymalną opcję dla swojego tv. Gwarancja producenta wyniesie w tym wypadku 5 lat.
 

Mstach

New member
Co Ci daje ta ekstra gwarancja? Jak masz ją tylko na chwile, to przypadkiem jej zakres nie dubluje się z normalnymi uprawnieniami jakie masz z tytułu gwarancji/rękojmi?
Owszem, ale w tym wypadku jest obsługiwana przez sprzedawcę i dodatkowo chroni od uszkodzeń. Jest to w formie polisy ubezpieczeniowej, więc hmm.. kwestia interpretacji zdarzenia i uznania roszczeń. Wziąłem ze względu na własny transport i montaż. 2ga w kolejności rata jest gratis więc pewnie zostawię na te 2-3 miesiące, a później się zastanowię.
Ogólnie jestem za dodatkową gwarancją przy oledach. W Sony jest ciekawa opcja rozszerzenia gwarancji na okres 1-3 lat ponad standardowe 2 lata. I możesz to dokupić w ciągu 360 dni od kupna tv. Planuje niedługo kupić maksymalną opcję dla swojego tv. Gwarancja producenta wyniesie w tym wypadku 5 la
I po tych pierwszych miesiącach zastanowię się nad rozszerzeniem bezpośrednio u producenta, zależnie od kosztu takiej przyjemności.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak pokrywa Ew zdarzenia losowe, to zmienia postać rzeczy :)

Nie wiem czy Lg oferuje usługę przedłużenia gwarancji. Z tego co wiem od zeszłego roku dają 5 lat na serie G. Nie ma teraz, albo nie było jakiejś promocji ostatnio, że Lg dawało łącznie 3 lata na serie C? Chyba tylko słyszałem, że Sony oferuje taką opcje. W innym przypadku zostają jakieś pakiety ubezpieczeniowe ze sklepów z elektroniką.
 
Do góry