TV 40-42 cali z natywną matrycą 100hz

Robikus

New member
Pisałem w odpowiedzi tylko o modelu as600 względem e6, nie o całej serii. Matryca nie ma związku z płynnością, co najwyżej ze smużeniem. Matryca 100Hz - to tylko taki niepoprawny slogan, bo od tego jest akurat procesor wstawiający dodatkowe klatki obrazu.

A kiedy wysłać na ekran te dodatkowe obrazy jak podstawowych można tylko 50/s.
Kiedy można wysłać 100/s to już można coś dodatkowego powstawiać.
 

dominlesne

New member
A kiedy wysłać na ekran te dodatkowe obrazy jak podstawowych można tylko 50/s.
Kiedy można wysłać 100/s to już można coś dodatkowego powstawiać.
Napisałem "matryca", w sensie - sam panel ciekłokrystaliczny. Ten odpowiada tylko co najwyżej za bezwładność obrazu (wygaszenie), która powoduje smużenie. Za wyświetlanie klatek w takiej ilości, a nie innej odpowiadają układy elektroniczne, sam ciekły kryształ nie ma przecież na to wpływu.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Dominlesne trochę mylisz się - panele ciekłokrystaliczne mają odgórnie zdefiniowaną maksymalną ilość odświeżeń w ciągu jednej sekundy - 50/60/72/100/120/144/200/240.
Elektronika przyjmuje sygnał albo 50, albo 60hz. I od tego może tworzyć jakieś klatki, lecz sama elektronika nic nie da, jeśli tych klatek nie będzie się dało gdzie wstawić. Po części pomaga tu pomysł z pół-czarnymi, bądź przyciemnionymi klatkami, które zmniejszają smużenie obrazu, ale nie poprawiają płynności - gdyż nie powstaje nowy element odniesienia dla oka.
Dopiero połączenie pełnego upłynniacza, tj. wstawienie klatki pośredniej, oraz wykorzystanie matrycy która to wykorzysta daje nam ostateczny efekt.
 

dominlesne

New member
Zgadzam się, ale nie ma to specjalnie znaczenia dla kupującego. Jeśli np. zastosowano w matrycy lepsze obwody mogące przyjąć 100Hz, a brak jest procesora wstawiającego dodatkowe klatki to nic nam po tym, że posiadamy matrycę z natywnym 100Hz. Sama konstrukcja pikseli nie ulega zmianie w przypadku stosowania upłynniacza i pewnie wiele tych samych matryc stosowanych jest w telewizorach 50, 100, czy 200Hz.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Jeśli taka sytuacja miała by miejsce, to jak najbardziej bym się zgodził.
Z tym że kwestia procesora i algorytmu jest dużo tańsza niż kwestia matrycy, stąd ja osobiście nie znam żadnego telewizora z matrycą 100hz, bez procesora wstawiającego klatki pośrednie.
 

dominlesne

New member
Pewności nie mam, ale z logicznego punktu widzenia, jeśli konstrukcja pojedynczego piksela jest taka sama to układ doprowadzający napięcie może wyglądać podobnie np. Panasonic wt600 i e6, gdzie pomiary są praktycznie takie same. Inna sprawa, że wt600 w testach był krytykowany za płynność, mimo upłynniacza - w zasadzie bezużyteczny. Dlatego może ten typ matrycy właśnie trafił do popularnej "50-tki", bo ten wt600 to raczej taka pierwsza śliwka robaczywka od Panasonica w 4K.
 
Do góry