Test TV LCD - Audio Video 11/05 - mój komentarz

Alcatraz

New member
Witam!

Jestem właśnie poprzecztaniu testu (jak w temacie). Postanowiłem napisać kilka słów na ten temat ponieważ autorzy tego testu otworzyli mi oczy na kilka ważnych (i jakże systematycznie pomijanych spraw). Test rozpoczyna się od stwierdzenia, że: "Sygnał telewizji rozsiewczej jest zbyt słabej jakości, by na jego podstawie można było formułować jakiekolwiek bezpieczne wnioski". A to dopiero... Autorzy testu od razu zanegowali zastosowanie TV LCD jako "typowego elementu wyposażenia gospodarstwa domowego" czyli mówiąc prościej, taki sprzęt nie jest następcą tradycyjnego telewizora i nie może go godnie zastąpic! Po serii testów i opisów (zainteresowanych odsyłam do gazety) następuje podsumowanie. I tu naprawdę duże zaskoczenie! Cytuję: "Na nic zdaje się żonglowanie przez producentów parametrem kąta oglądalności. Przecież nie chodzi o to, by na ekranie było "coś widać", tylko żeby było widać dobrze. A niestety z tym jest problem już przy kątach rzędu 30 stopni". Autorzy testu wspominają tu o gwałtownym spadku kontrastu we wszystkich modelach. Wreszcie na samym końcu coś co gościło juz na naszym forum. Chodzio o przypomnienie, że przyrost rozdzielczości obrazu wynikający z przejścia na HD 720p jest widoczny z odległości mniejszych niż 1,5-1,8m!
Myślę, że takie testy są bardzo potrzebne. Przy wszystkich swoich zaletach (czy jest ich aż tak wiele?) użytkowanie LCD to czasami także kubeł zimnej wody na nasze rozpalone (naładowane obietnicami jakości i parametrami) głowy :) O ile przy technologii CRT możemy sobe wyliczać problemy (pompowanie obrazu, geometria itd., itp.) to należy pamiętać, że wydaliśmy "tylko" ok. 2.000 zł. LCD "pociągnie" nas na 6.000 lub 10.000... a przy takiej cenie nie ma miejsca (w mojej ocenie) na takie kompromisy.
Moje podsumowanie? Myślę, że za dwa lata kupię telewizor... czy LCD? Hmm... myślę, że do tego czasu będzie to raczej jakaś hybryda kilku technologii w normalnej cenie :)

Pozdrawiam
 

szarp

New member
a ja się z tym nie zgadzam. Decyzję o zakupie podjąłem po wielomiesięcznych porownaniach i godzinach w sklepach. Od 2 dni mam w domu LCD 32" i jestem bardzo zadowolony. A test uważam za jakiś chory... jakim cudem LG z tą swoją powaloną niebieskawą matrycą jest lepszy od Panasonika czy Samsunga.
 

bankroot

New member
Alcatraz napisał:
O ile przy technologii CRT możemy sobe wyliczać problemy (pompowanie obrazu, geometria itd., itp.) to należy pamiętać, że wydaliśmy "tylko" ok. 2.000 zł. LCD "pociągnie" nas na 6.000 lub 10.000... a przy takiej cenie nie ma miejsca (w mojej ocenie) na takie kompromisy.

cały "wic" polega na tym, że właśnie większość kupujących nie uważa tak jak Ty i twierdzi, że jest miejsce na takie kompromisy.
Tym się różnisz od tej większości (ja zresztą też).
Nie przekonuj ich do swoich racji (bo Cię zakrzyczą), rób jak napisałeś i poczekaj trochę czasu ...
 

szarp

New member
irzi napisał:
A ja widziałem w akcji i Samsunga i LG i stwierdzam że LG jest lepsze !

Każdy ocenia wg swoich kryteriów. Ciekawy jestem jak takie porównanie wypadnie w nocy, albo patrząc z boku. Przewaga techonoligii PVA nad S-IPS potwierdza nawet ten test AV. LG jeszcze długo popracuje nad czernią.
 

szarp

New member
xgrzesx2 napisał:
Który LCD w tym tescie wypadł najlepiej ? Jak wypadl Panasonic LX500 ?

Pozdr

Panasonic i m51 Samsunga zejęły przedostatnie miejsce. Ostatni był Sony. Wygrał Philips i LG. Panasonic pewnie by był ostatni gdyby nie wyposażenie.
 

ortax360

New member
Dla mnie te testy to jedno wielkie nieporozumienie !!
I brak wiedzy na temat testowanych lcd,Panowie nie przyłozyli sie i tyle . Jak mozna twiertdzic za np Pixle plus hd psuie obraz sam bawiłem sie tym modelem i wiem ze system philpsa swietnie sie sprawdza albo twierdzenie ,ze Panasonic 32lx500 ma słabą ostrosc z dvd itd . Kompletne brednie .
 

braavoo

New member
Licznik godzin pracy Pioneer 436 - zdjęcie !

Panowie.
Przeczytalem ten numer AudioVideo i powiem wam, że nie spodziewałem się po takim magazynie takiej kichy.
Dobór sprzętu do testów robiony na kolanie.
Brak JVC i kilku innych topowych modeli to wg mnie wielki błąd.
Napisanie na początku, że telewizory LCD nie nadają się do zwykłej telewizji to kolejny błąd.
Jeśli wszyscy mieliby używać Hi-End owego sygnału i sprzętu to i tak byłoby to niewystarczające bo należałoby do tego dobrać odpowiednie Hi-End owe kable. To jakaś paranoja.
Ten sprzęt faktycznie jak to kiedyś napisałem: wielkość zadowolenia ze sprzętu jest wprost proporcjonalna do jakości sygnał, ale nie popadajmy w skrajności. To ma być następca zasłużonego telewizora "bańkowego".
Poza tym ekranu o przekątnej 32 i wiecej cali nie ogląda się z odleglości 1 metra. No chyba, że ktoś chce sprawdzić czy jego ulubiony/a aktor/ka nie ma na twarzy pryszcza.
Jeśli chodzi o kąty oglądania to faktycznie najlepiej oglądać na wprost. Producenci powinni pisać o czyms takim. Obraz w zależności od kąta patrzenia zmienia swoje kolory i nie tylko :). Ale ....
I tutaj powiem coś takiego:
Nie ma sprzętu "idealnego" i jeśli zadajesz sobie pytanie czy mam kupić teraz, czy poczekać jak coś jeszcze się poprawi to lepiej nie kupuj żadnego, bo nigdy nie będziesz zadowolony z zakupu. Zawsze kilka dni albo tygodni po twoim zakupie coś nowego się pojawi na rynku, co może być lepsze od tego co właśnie kupiłeś.

Zrób stop klatkę na daną chwilę, sprawdź interesujące cię modele sam osobiście i wybierz najlepszy wg Ciebie, a porady i testy innych potraktuj jako podpowiedź.
 

PiotrK

New member
Szukam LCD dla znajomej ! Przeznaczenie to głównie kablówka ,a w przyszłości LCD ma być gotowy pod HD ,żeby nie było :) DVD raczej nie ,a konsola to już na bank odpada. Odległość ściany od zestawu wypoczynkowego - ok.2m ,wielkośc 26 albo 32 cale ,ale 32 większe i chyba lepiej będzie :) Tak więc co wybrac ? JVC ,Samsung ,LG ,Panasonic ,Philips ,Sony ?
 

braavoo

New member
Faktycznie mam karte Technotrenda wraz z CI, ale jest to tylko PCIMCI. Do tego potrzebny jest jeszcze modul CI, ja mam Matrixa i do tego dopiero wkladasz karte. Ale rzadko z tego korzystam.
Odbior HD tylko softwerowo :-(.
 

gregowal

Member
no to jestem z powrotem!
Braavoo - jeśli chodzi o wybór urządzeń do testów to przeczytaj artykuł na str. 49 w hi0fi i muzyka i zrozumiesz dlaczego takie a nie inne tv są w teście.
Poza tym z tych lcd w teście widziałem wszystkie i mam swój ranking:
1. LG - obraz identico jak w droższym sony klv32v10a - testowałem oba obok siebie i poza jakimś niezrozumiałym szarym tłem przy ustawieniu obrazu na 4:3 to nawet bardziej mi się podobał niż soniak bravia a na pewno był dużo bardziej funkcjonalny: 2 tunery a więc Real PIP, więcej ustawień obrazu i innych.
2. Philipsa zawsze lubię bo mam ich crt. w markecie na kanałach zwykłej tv deklasował inne lcd
3. Panasonic - widziałem tylko z innymi pana i do tego plazmami. fajny ale plazmy pana chyba lepsze.
4. Samsung - rewelka w kolorach ale wyglądał nienaturalnie, jakoś sztucznie
5. Sony - ten model nie powienien być porównywany tutaj ale chyba nie było innej możliwości

Reasumując - w teście wyraźnie zaznaczyli, że oceniają tylko obraz. I zgadzam się, bo ktoś kto kupuje tv do oglądania hdtv lub dvd to raczej ma kino domowe i dźwięk idzie z niego a nie z tv. Zauważ, że z jednej strony masz ocenę techniczną obrazu a z drugiej ocenę subiektywną. Ktoś na tym forum zauważył np. że jedni widzą smużenie na ekranie a inni nie (cholera, ja widzę to wszędzie a raczej wydaje mi się, że obraz jest często poklatkowy).
Ciesz się też, że nie ma opisów obrazu podobnych do opisów audiofilskich. To by były jaja.
A tak na marginesie - ja wstrzymuję się jeszcze z zakupem lcd bo po prostu oglądam w 80,08% tv (to wynik z badań obop) i mój kochany phili wymiata. Za dwa lata pomyślę. Tera może kupię coś do pokoju syna.
 
Do góry