Telewizor z dvb-t wyszukuje tyko 8 kanałów

Jakuda

New member
Hej,
Kupiłem mamie specjalnie telewizor z dvbt- Philips 32" LED, chyba to taki model:
32PFL5405H

No i za każdym razem gdy skanuję, wyszukuje bodaj 8 kanałów i za chiny ludowej nie chce więcej.
Nie pamiętam dokładnie które są- tvp1,2, na pewno nie ma TVN.
Zrobiłem antenę quadral (z tych 2 kwadratów), potem podpiąłem taką małą antenę w kształcie płaskiego pudełeczka (dostałem do tunera do PC)- ale nawet jak wetknę kawałek drutu to znajduje 8.

Antena jest ustawiona w Krakowie w stronę Krzemionki/Wieliczka.

Czy macie jakiś pomysł co może być przyczyną?
Nie chcę dokupować kolejnego sprzętu i kolejnego pilota do telewizora który dekoder miał już wbudowany.

Z góry dzięki za pomoc,
Pozdrawiam,
Kuba
 

cypisek_xl

Member
Bez reklam
Łapiesz tylko jeden MUX. Raczej to problem z niedostatecznie dobrym sygnałem. Weź inną antenę albo pokombinuj z ustawieniem anteny.
 

jlkos

New member
Kraków -Krzemionki tylko jeden MUX . Skieruj antenę na Kraków - Chorągwica .Skorzystaj z aplikacji DVB-T finder z Google play
 

Jakuda

New member
Dzięki za odpowiedź

Nie wydaje mi się, że sygnał jest za słaby bo wszystkie kanały które znalazł chodzą jak żyleta- i tyle samo wykrywa na kawałku drutu co na antenie (tylko kwestia płynności i zakłóceń).
Antena jest skierowana na Chorągwicę- to ten sam kierunek co Krzemionki.
 

cypisek_xl

Member
Bez reklam
Ale to nie jest tak że łapiesz jeden MUX i jest obraz ok to i reszta MUX'ów powinna być. Reszta się może nie 'załapać' bo są słabiej nadawane więc pokojowa antena ich nie zeskanuje.
Wystarczy poczytać o okolicznych nadajnikach i ich parametrach. Nie jestem z Twojej okolicy więc nie znam parametrów tych MUX'ów.

Edit: W mojej okolicy to właśnie MUX3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura,
TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka) jest nadawany najsilniej. 130 kW.
 
Ostatnia edycja:

Jakuda

New member
Hmm no może tak być- aczkolwiek w drugim mieszkaniu 5km dalej od nadajnika znajduje wszystkie i w zależności od anteny wyświetla poprawnie albo nie. Wezmę do Matki zewnętrzny dekoder- i założę się że na nim wyszuka wszystkie...nie możlie że sygnał jest na tyle mocny że wszystkie 8 kanałów chodzi bez zająknięcia a z innego muxa nawet nie próbuje znaleźć...
 

cypisek_xl

Member
Bez reklam
Za szybko wysnuwasz wnioski :). Mam podobnie czyli używając anteny pokojowej jesteś na skraju łapania dobrego sygnału. Ja łapię 3 MUX'y a jeśli tylko przesunę antenę lub będę ją obracał mogę łapać tylko jeden nadajnik. Testowałem około pięć różnych anten wewnętrznych i różne były wyniki.
Ja nie chciałem wiercić otworów w oknach bo inaczej antena byłaby zewnętrzna. To jest lepsze rozwiązanie.
 

Jakuda

New member
sorki że tak sie upieram opierając o moim przeczuciu:) dlatego też biorę pod uwagę wasze porady i mimo że z nimi dyskutuje albo nie dowieżam- sprawdzam.

Ja wystawiałem za okno tą antenę i nic się nie zmieniło- wiec tym bardziej byłem pewny że to nie kwestia ciut za małego sygnału tylko-no nie wiem, jakaś blokada w telewizorze tylko na 1mux, albo jakś niekompatybilność ze standardem innych muxów.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Taki problem to na 90% błędne ustawienie anteny (koledzy dobrze radzą), kwestia budynków, nachylenia terenu, odległosci, wysokości anteny, dobrej jakości kabla, wtyczki i, samej anteny, wzmacniacza..., itd.
Na 10 % może to być problem ze słabej jakości tunerem w telewizorze. Kolega kiedyś miał TCL, było podobnie, po zmianie na inny telewizor problemy zniknely.
Zaczalbym jednak od zabawy z anteną od początku (z pokojowa dałbym sobie spokój). Kiedyś miałem inny przypadek, ze wtyczka była źle zarobiona i odbierało tylko 8 kanałow. Po poprawie było wszystko.
Tu nie ma innych przyczyn.
 

Jakuda

New member
oki dzięki.
Najpierw podłączę zewnętrzny tuner i sprawdzę co złapie. Potem popróbuję z mocniejszą anteną.
Dzięki wielkie za pomoc.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Paradoksalnie zbyt duże wzmocnienie też może powodować brak sygnału ;)
Znam takie przypadki, że po odpięciu wzmacniacza dopiero pojawiał sie sygnał.
 

Jakuda

New member
hmmm no to widze że loteria- natomiast dziwi mnie tutaj taki zero jedynkowy efekt- że nie odtarza słabo, z zakłóceniami,albo raz znajduje raz nie- tylko uparcie równo 8 i ani jeden wiecej niezależnie od anteny i ustawienia.
To jest pierwsze piętro,
Ja mieszkam co prawda na 3- ale 5km dalej od nadajnika i wykrywa mi wszystko nawet na kawałku drutu podpiętego do koncentryka:) tylko wtedy jest dużo zakłóceń, ale zawsze znajduje minimum 90% kanałów.


a przy okazji- zapowiada się zwiększenie ilości programów dvbt? bo widze że od roku nie przybył ani 1
 

piechu

Member
Bez reklam
ostatnio moja teściowa miała taki sam problem, że tv wyszukiwał tylko 8 kanałów. Te, które złapał jakościowo miód malina. Ona ma antenę zbiorczą na bloku. Od razu założyłem, że to wina anteny lub kabla. Kupiłem nową końcówkę/wtyczkę, zarobiłem kabel na nowo i wszystko zaczęło hulać. Tv znalazł wszystkie kanały.
W Twoim przypadku również stawiam na problem z anteną.
 

Jakuda

New member
dzięki jeszcze raz za pomoc- faktycznie był słaby zasięg.
zrobiłem quadrala z grubego drutu, do tego przyłożyłem patelnię i zmieniłem trochę kąt ustawienia anteny- znalazło 47 kanałów:)

Także myślę, że zrobię jak u siebie- symetryzator i 4 wąsy po 30cm i będzie dobrze:)

DZIĘKI JESZCZE RAZ!
 

Jakuda

New member
Finalnie zastosowałem taką dużą acz dziadowską antenę siatkową z auchana za 23zł. Wszystkie 24 kanały odbiera aż miło:)
 
Do góry