Telewizor Ultra HD firmy Panasonic TX-50DX750 - pierwszy ogląd tego telewizora .(test)

rafcio76r

New member
Bez reklam
Skoro sprzedawca tak mówił, że wadliwe obudowy to kwestia uroku KS7000 i KS8000, to te TV nie powinny tyle kosztować. Jeszcze raz powtarzam, takie problemy w TV za 1500-2000 zł można przeboleć, ale za taką cenę jaka jest przypisana do KS7000/KS8000, to dla mnie jest zwyczajny skandal - jakość wykonania totalne dno. W TV za tyle kasy obudowa nie ma prawa się rozłazić. Jakby firma Samsung była w porządku wobec klienta, to zgłoszenie usterki obudowy w TV powinno kończyć się wymianą TV na nowy egzemplarz oraz przeprosinami za zaistniałą sytuację, a nie żeby kleić ramkę taśmą i dalej wypychać kolejne wadliwe sztuki do dystrybucji. Egzemplarze z uszkodzonymi obudowami/ramkami nie powinny w ogóle trafić do dystrybucji.

Co do problemów z pendrive w Panasie DX750, to jak pisałem kiedyś, obsługa pamięci zewnętrznych pod USB jest piętą achillesową Panasów zarówno tegorocznych, jak i ubiegłorocznych. W minionym roku testowałem Panasa 55CX750 i po podłączeniu pendriva również TV "wariował" - na penie było sporo plików - podczas przemieszania się po plikach TV potrafił dostawać czasowych "zawiech". Podobny problem miałem podczas testów w tegorocznym Panasie 50DX750. Samo poruszanie się po menu smart jest płynne, natomiast podpięcie pamięci pod USB może skutkować problemami z płynnością działania TV w menu playera. Panas DX750 (DX780) jak dla mnie ma świetny obraz, a multimedia są na dalszym planie. Zakup zewnętrznego playera rozwiązuje w pełni problem beznadziejnego playera systemowego.
 
Ostatnia edycja:

maniek530

Banned
Skoro sprzedawca tak mówił, że wadliwe obudowy to kwestia uroku KS7000 i KS8000, to te TV nie powinny tyle kosztować. Jeszcze raz powtarzam, takie problemy w TV za 1500-2000 zł można przeboleć, ale za taką cenę jaka jest przypisana do KS7000/KS8000, to dla mnie jest zwyczajny skandal - jakość wykonania totalne dno. W TV za tyle kasy obudowa nie ma prawa się rozłazić. Jakby firma Samsung była w porządku wobec klienta, to zgłoszenie usterki obudowy w TV powinno kończyć się wymianą TV na nowy egzemplarz oraz przeprosinami za zaistniałą sytuację, a nie żeby kleić ramkę taśmą i dalej wypychać kolejne wadliwe sztuki do dystrybucji. Egzemplarze z uszkodzonymi obudowami/ramkami nie powinny w ogóle trafić do dystrybucji.

Co do problemów z pendrive w Panasie DX750, to jak pisałem kiedyś, obsługa pamięci zewnętrznych pod USB jest piętą achillesową Panasów zarówno tegorocznych, jak i ubiegłorocznych. W minionym roku testowałem Panasa 55CX750 i po podłączeniu pendriva również TV "wariował" - na penie było sporo plików - podczas przemieszania się po plikach TV potrafił dostawać czasowych "zawiech". Podobny problem miałem podczas testów w tegorocznym Panasie 50DX750. Samo poruszanie się po menu smart jest płynne, natomiast podpięcie pamięci pod USB może skutkować problemami z płynnością działania TV w menu playera. Panas DX750 (DX780) jak dla mnie ma świetny obraz, a multimedia są na dalszym planie. Zakup zewnętrznego playera rozwiązuje w pełni problem beznadziejnego playera systemowego.

a co sądzisz o jego systemie (Firefox) i jego schyłku ?
 

iceblast007

New member
@rafcio76r a warto dokładać do 780? czy zostać przy 750? czym różnią się te modele?
ciekawe jak działa odpalanie przez serwer multimediów czy tam windows media player... tego w sklepie nie idzie sprawdzić no nie?
 

rafcio76r

New member
Bez reklam
@rafcio76r a warto dokładać do 780? czy zostać przy 750? czym różnią się te modele?
ciekawe jak działa odpalanie przez serwer multimediów czy tam windows media player... tego w sklepie nie idzie sprawdzić no nie?

Testowałem wyłącznie w sklepie na pamięciach USB (pendrive i dyski zewn. 2,5").
Czy warto dopłacić??? Obecnie 58DX750 kosztuje najtaniej ok. 6200 zł, a wersja 58DX780 ok. 6399 zł. Różnica 200 zł niewielka i warta dopłaty, oczywiście jedynie wówczas, jeśli planujemy podłączenie TV bezpośrednio do satelity np. do oglądania darmowych przekazów w 4k. Tańszy DX750 w ogóle nie posiada głowicy sat. Po drugie DX750 nie posiada PIP-a. To tyle z różnic.
 

iceblast007

New member
i jeszcze jedno pytanko... a jak z pilotem do tego tv? bo z tego co widziałem to dają jakiegoś randoma za 50zł nie różniącego się niczym od chińskiego padła za 10zł. Jeśli jestem w błędzie to sorry... ale można jakiś fajny zamiennik dokupić? Bardzo mi podszedł pilot Magic od LG... ciekawe czy byłby kompatybilny z dx'em, pewnie nie ma takiej opcji. Można dokupić coś fajnego do tego modelu?
 

rafcio76r

New member
Bez reklam
i jeszcze jedno pytanko... a jak z pilotem do tego tv? bo z tego co widziałem to dają jakiegoś randoma za 50zł nie różniącego się niczym od chińskiego padła za 10zł. Jeśli jestem w błędzie to sorry... ale można jakiś fajny zamiennik dokupić? Bardzo mi podszedł pilot Magic od LG... ciekawe czy byłby kompatybilny z dx'em, pewnie nie ma takiej opcji. Można dokupić coś fajnego do tego modelu?

Co do możliwości dokupienia smart pilota do Panasa DX750/780, to nie posiadam takich informacji. W modelach na 2016 piloty smart dodawane są jedynie do modeli DX800 i DX900, ale nie sprawdzałem w sklepie czy są one kompatybilne z DX750/780. Dla porównania Sony zrezygnowało ze smart pilota nawet w droższym modelu XD9305 (jest tylko pilot tradycyjny wg mnie wyglądający tandetnie). Z kolei Samsung poszedł w drugą stronę tj. zrezygnował z tradycyjnego pilota na rzecz smart pilota. Ja osobiście kupiłem sobie bezprzewodową klawiaturę z funkcją myszki Logitech, która idealnie nadaje się do smart TV (w promo zapłaciłem za nią 109 zł), działa również pod PS3 i PS4. Nie wiem jak z trwałością obecnych pilotów do TV Panasa, ale ten od mojego blisko 9-letniego TV Panasa nadal wygląda jak nowy. Co ciekawe TV LG zakupiony w 2013 r. już pod 2 latach miał starte napisy na pilocie i to jest dopiero badziewie.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Co do problemów z pendrive w Panasie DX750, to jak pisałem kiedyś, obsługa pamięci zewnętrznych pod USB jest piętą achillesową Panasów zarówno tegorocznych, jak i ubiegłorocznych. <...>Zakup zewnętrznego playera rozwiązuje w pełni problem beznadziejnego playera systemowego.
Multimedia z pena czy dysku USB to przeżytek ;) Ja do swojego DT60 (model z 2013r) streamuję przez DLNA i co ciekawe w tym przypadku jest całkiem inna, że tak napiszę: normalna nawigacja z poziomu Panasa po katalogach udostępnianych z serwera (w moim przypadku NAS Synology). Myślę, że podobnie może być w telewizorach serii DX. Rozwiązanie z DLNA co prawda na pewno nie jest tak elastyczne, jak mocny zewnętrzny player, czy komputer typu HTPC. Zwłaszcza, jeśli chodzi o ilość odtwarzanych formatów, które w DLNA są w zasadze ograniczone do obsługiwanych przez dany model tv. Jednak w moim przypadku sprawdza się od 3 lat, niewiele plików nie dało się odtworzyć. No i żadnych skrzynek czy dodatkowych pilotów przy telewizorze ;)
ciekawe jak działa odpalanie przez serwer multimediów czy tam windows media player... tego w sklepie nie idzie sprawdzić no nie?
Jeżeli DX posiada w opcjach sieci tryb "Bezprzewodowy punkt dostępu", być może udałoby się sprzęgnąć po wifi z własnym urządzeniem np. smartfonem/tabletem/laptopem, z którego z kolei udostępniać multimedia programem-serwerem DLNA, np. chociażby z Kodi, czy Universal Media Server. Ale nie ćwiczyłem tego.
a osobiście kupiłem sobie bezprzewodową klawiaturę z funkcją myszki Logitech, która idealnie nadaje się do smart TV (w promo zapłaciłem za nią 109 zł), działa również pod PS3 i PS4. Nie wiem jak z trwałością obecnych pilotów do TV Panasa, ale ten od mojego blisko 9-letniego TV Panasa nadal wygląda jak nowy. Co ciekawe TV LG zakupiony w 2013 r. już pod 2 latach miał starte napisy na pilocie i to jest dopiero badziewie.
Jeśli chodzi o klawiaturę, kiedyś nawet specjalnie testowałem kilka i wybrałem model z trackballem (ok. 80zł).
Jaka zgrabna klawiatura z touchpadem/trackballem do smart tv?
Natomiast odnośnie pilotów smart Panasa: nie wiem jak wygląda i jakie ma funkcje z 2016, ale mój z 2013 okazał się w praktyce mało przydatny. O wiele chętniej sięgam do w.w. klawiatury, choć nie ma wbudowanego mikrofonu ;) . Zwłaszcza jeśli chcę coś podziałać w przeglądarce, chociaż klawiaturą można także obsłużyć praktycznie wszystkie funkcje telewizora. Oczywiście tv można sterować także z urządzenia mobilnego stosowną aplikacją Panasonica, a nawet z peceta (tu zainteresowanym polecam topic: http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/111300-stworzylem-viera-web-remote.html
(nawiasem ciekawe czy rozwiązanie działa także w Panasach z 2016r, aczkolwiek aby to uruchomić, trzeba na kompie postawić serwer www z obsługą PHP).
Co do jakości pilotów - co prawda od mojego DT60 wygląda na wykonany porządnie, nic się nie sciera, jednak po niespełna 3 latach padł przycisk "6". Rozebrałem, wyczyściłem, pomogło na jakiś czas i znów padło. Niedawno rozebrałem, przeczyściłem jeszcze raz, niestety tym razem nie pomogło. Mam już kupiony zestaw naprawczy (specjalne gumki przewodzące), jak nabiorę trochę weny, spróbuję podejść jeszcze raz.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Masz aplikację ze smartfona Viera, która działa bardzo dobrze.
Przepraszam, do której części mojej wypowiedzi się odnosisz - nie w pełni sprawnego pilota? Owszem, telewizorem można sterować także za pomocą aplikacji Panasonica (zresztą sam napisałem w poprzednim poście, przeczytaj uważnie), ale jako pilot uważam jest średnio wygodna. Funkcje są rozbite na kilka ekranów jeśli np. chcę zmienić głośność, a potem wpisać konkretny nr. kanału, a potem np. wejść w EPG muszę przewijać między tymi ekranami. W pilocie mam natychmiastowy bezpośredni dostęp do wszystkich przycisków ;) Poza tym nie wszyscy domownicy sprawnie się posługują smartfonami.
Już wolę w zastępstwie użyć wspomnianej klawiatury USB, która daje dostęp do podstawowych funkcji tv na klawiszach "F" (zmiana głośności, CH+, CH+, Apps, itd.), zmiany numeru kanałów klawiszami 0-9, a sterowanie kursora myszy touchpadem (w moim przypadku trackballem) jest o niebo wygodniejsza i precyzyjniejsza niż jeżdżenie palcem po ekranie telefonu czy tabletu.
Aplikację Panasonic Viera owszem też czasem wykorzystuję, głównie do streamowania programów. Podkreślam, to co napisem dotyczy modelu DT60. Zakładam, że funkcje w DX są podobne, a przynajmniej nie gorsze ;)
 
Ostatnia edycja:

iceblast007

New member
LG z 2013 wykrywa mój router jako serwer multimediów i odpalam filmy przez Windows Media Player bezpośrednio z pc. Czyli materiałami operuję bezpośrednio z pc. To jest dla mnie największa wygoda i nie wierzę, że coś takiego nie działa na większości obecnych tv.
Kwestia tylko czy później dużo ważące pliki z materiałami 4k będzie dało się wysyłać bezpośrednio z pc bez utraty jakości.
 

radam5

New member
Nie każdy ma pc blisko. Ja np musiałbym biegać po piętach żeby coś odpalić.
Nie wiem jak jest w serii dx ale np u siostry jej panas z serii AS650 nie odtwarza żadnych plików z dysku podpiętego do routera. Gdzie mój stary LG odtwarza z niego wszystko
 

Stanley

Member
Bez reklam
LG z 2013 wykrywa mój router jako serwer multimediów i odpalam filmy przez Windows Media Player bezpośrednio z pc. Czyli materiałami operuję bezpośrednio z pc. To jest dla mnie największa wygoda i nie wierzę, że coś takiego nie działa na większości obecnych tv.
Czyli generalnie, nie wnikając już w szczegóły, streamujesz multimedia korzystając ze standardu DLNA. To zapewne działa w znakomitej większości, jeśli nie we wszystkich telewizorach ad. 2016, mających przydomek "smart" (funkcja DLNA często jest nazywana "Serwer multimediów", "serwer medialny, itp.)

Lecz mi chodziło o coś nieco innego. Mianowicie odnosząc się jeszcze raz do Twojej wypowiedzi:
ciekawe jak działa odpalanie przez serwer multimediów czy tam windows media player... tego w sklepie nie idzie sprawdzić no nie?
powtarzam: jeżeli modele będące przedmiotem tej dyskusji posiadają w ustawieniach sieci opcję "Bezprzewodowy punkt dostępu" (lub analogiczną), wówczas bez stosowania żadnego dodatkowego sprzętu , specjalnego zaawansowanego konfigurowania sieci itd. można do telewizora podłączyć bezprzewodowo (po wifi) laptop, czy inne urządzenie np. smartfon, tablet, itp. Następnie za pomocą odpowiedniego oprogramowania, właśnie choćby Windows Media Playera (od Win7 wzwyż, wcześniejsze zdaje się nie obsługiwaly DLNA), lub np. wspomnianego przeze mnie we wcześniejszych postach "wystreamować" multimedia do telewizora przez DLNA.
Innymi słowy, korzystając z uprzejmości sprzedawcy (żeby pozwolił przestawić sieć w tv w tryb punktu dostępu), działanie DLNA potencjalnie jest możliwe do sprawdzenia w sklepie (przynosimy np. własny laptop czy komórkę/tablet z przygotowanym odpowiednim softem i materiałami). O to mi tylko chodziło ;)

P.S. Napisałem:
Jeżeli DX posiada w opcjach sieci tryb "Bezprzewodowy punkt dostępu", być może udałoby się sprzęgnąć po wifi z własnym urządzeniem np. smartfonem/tabletem/laptopem, z którego z kolei udostępniać multimedia programem-serwerem DLNA, np. chociażby z Kodi, czy Universal Media Server. Ale nie ćwiczyłem tego.
Przećwiczyłem. W DT60 Działa dokładnie jak się spodziewałem. Działa również aplikacja Panasonica TV Remote, czyli można sterować telewizorem (lub np. odbierać stream z telewizora, jeśli dany model to umożliwia) bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu sieciowego (routera). Aha, żeby było jasne: w trybie bezprzewodowego punktu dostępu nie działa połączenie z internetem.
==========
EDIT
Nie wiem jak jest w serii dx ale np u siostry jej panas z serii AS650 nie odtwarza żadnych plików z dysku podpiętego do routera. Gdzie mój stary LG odtwarza z niego wszystko
Rozumiem, że ten router z podpiętym dyskiem posiada funkcję serwera DLNA (różnie może się to nazywać: serwer mediów, udostępnianie multimediów, itp.), czy tak? Oba tv są podpięte do tego samego routera?
 
Ostatnia edycja:

radam5

New member
Rozumiem, że ten router z podpiętym dyskiem posiada funkcję serwera DLNA (różnie może się to nazywać: serwer mediów, udostępnianie multimediów, itp.), czy tak? Oba tv są podpięte do tego samego routera?

Akurat w moim routerze nazywa się to serwer multimediow.
Tak oba podłączone są do tego samego routera w tej samej sieci lan. Nawet na pc widzę jej panasonica jako urządzanie sieciowe
 

Stanley

Member
Bez reklam
Akurat w moim routerze nazywa się to serwer multimediow.
Tak oba podłączone są do tego samego routera w tej samej sieci lan.
Hm, dziwne. Być może jakaś niezgodność protokołów. Może na próbę postaw w swojej sieci jakiś inny serwer DLNA? Przy czym pisząc "serwer" mam na myśli zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania (na pc/laptopie np. "Universal Media Server" ), niekoniecznie specjalnie do tego przeznaczony sprzęt. Sewer powinien być "widziany" przez wszystkie Twoje tv.

Natomiast wracając jeszcze do serii DX z 2016 - zaintrygowany aż zajrzałem do instrukcji obsługi. Oczywiście w ustawieniach sieci jest opcja "Bezprzewodowy punkt dostępu" ("Bezprz. pkt. dost."). W końcu dlaczego miało by brakować, skoro już była w modelach z 2013r, a może i wcześniejszych ;)
Czyli, jak już pisałem, jest możliwe podłączenie urządzeń do telewizora bezpośrednio przez wifi i np. przesłanie multimediów strumieniowo za pomocą DLNA (np. z laptopa, smartfona, itp.), albo np. korzystanie aplikacji Panasonic TV Remote. Aczkolwiek nie jest to tak proste i banalne, jak podłączenie nośnika przez USB, ale też i w warunkach sklepowych nie niemożliwe.
 
Ostatnia edycja:

iceblast007

New member
Uwaga uwaga ostatnio zasłyszałem ciekawe info... że niby HDR w grach tak naprawdę odpala zaledwie kilka tv w tym np. Samsung ks8000.

I teraz pytanie czy co jakaś banialuka czy może prawda? taki DX750 jak się ma w tej kwestii? wie ktoś coś na ten temat? może @kiki?
 

WuMike

New member
Bez reklam
Prawdą jest, że w Samsungach KS maksymalna jasność dzieje się interwałowo, po krótkim czasie spadając do okolic 500 nitów, potem znowu wzrasta. Obrazy nie pokazują jednak najczęściej długo występujących, bardzo jasnych źródeł, więc nie wiem, czy to jest naprawdę bardzo irytujące.

Panasonic chyba potrafi świecic 500 cd/m2 ciągłym strumieniem, ale nie sprawdzałem tego empirycznie, a jedynie wyczytałem.
 

chromaty

New member
Witam.
A jak wygląda kalibracja?
Czy przesuwacie tylko suwakami ustawienia np kolor, jasność itp i zapisujecie pod nową nazwą/profilem??
Czy może wgrywacie na stałe nowe ustawienia do softu, ktore są później używane we wszystkich trybach wyświetlania: typu np prawdziwe kino... itd itp

Pozdrawiam Grzegorz.
 
Do góry