Telewizor TCL C845 4K Ultra HD: Mini LED OD10, QLED, 2000 nitów, HDR10+, Dolby Vision/Atmos, 144 Hz i Google TV - wszystko co musisz wiedzieć.

bladesss

Member
W tej klasie 85C845 - lepszego nie kupisz !
Po to właśnie byłem w sklepie, żeby się upewnić.. i nie zgodzę się z tym stwierdzeniem, chyba że coś nie tak było z tym konkretnym egzemplarzem. Oglądałem wprawdzie 65c845 bo nie ma w mojej okolicy 85c845 nigdzie, ale jakość obrazu powinna być taka sama, prawda?
 

bladesss

Member
Kiedy zobaczyłem obraz w Hisense w trybie dynamicznym, to był o wiele gorszy niż w ponad 10 letnim sony który mam. Mogłeś poprosić sprzedawcę aby przestawił ci na tryb filmowy. Kolory w trybie dynamicznym będą oczywiście bardziej żywe, ale wszystko jest tam skrajnie przekłamane, nie ma naturalności - tragedia. Ja porównywałem w trybie filmowym i obraz był ok, lepszy niż w tańszych sony stojących obok.
Ale właśnie o to pytałem wcześniej - czy ustawienie tego trybu dynamicznego może mieć wpływ na ostrość obrazu? Podkreślam, że ja nie czepiam się kolorów, jasności, ani kontrastu a wyłączenie ostrości
 
Ale właśnie o to pytałem wcześniej - czy ustawienie tego trybu dynamicznego może mieć wpływ na ostrość obrazu? Podkreślam, że ja nie czepiam się kolorów, jasności, ani kontrastu a wyłączenie ostrości

W trybie dynamicznym obraz był rozmazany. meczu piłkarskiego nie dało się oglądać, w trybie filmowym było o wiele lepiej. Jakiś czas temu byłem w sklepie dla idiotów i stały obok siebie 2 takie same tv z niżej półki. Jeden z nich był ustawiony w trybie dynamicznym, drugi był po profesjonalnej kalibracji. To tak, jakby te tv różniły się od siebie o kilka klas. Obraz w tym tanim lcd po kalibracji był na tyle dobry, że Oled nie byłby mi potrzebny.

Ostrość też zależy od jakości nadawanego sygnału. Nie oczekuj żylety po TVN, czy TVP info. Dobrze jest porównywać do tego samego kanału co idzie w tej samej chwili. Dla mnie pracownik sklepu przestawiał na te same kanały i wtedy 1:1 mogłem porównać.
 
Ostatnia edycja:

bladesss

Member
W trybie dynamicznym obraz był rozmazany. meczu piłkarskiego nie dało się oglądać, w trybie filmowym było o wiele lepiej. Jakiś czas temu byłem w sklepie dla idiotów i stały obok siebie 2 takie same tv z niżej półki. Jeden z nich był ustawiony w trybie dynamicznym, drugi był po profesjonalnej kalibracji. To tak, jakby te tv różniły się od siebie o kilka klas. Obraz w tym tanim lcd po kalibracji był na tyle dobry, że Oled nie byłby mi potrzebny.

Ostrość też zależy od jakości nadawanego sygnału. Nie oczekuj żylety po TVN, czy TVP info. Dobrze jest porównywać do tego samego kanału co idzie w tej samej chwili. Dla mnie pracownik sklepu przestawiał na te same kanały i wtedy 1:1 mogłem porównać.
Sęk w tym, że to nie były żadne kanały tylko materiały demonstracyjne ME, moje filmy z dysku i materiały z YT w 4K:) na jednym z materiałów z YT wyglądało to dość dobrze (sniper w dolby vision), ale głównie mnie zmartwił ten widok na materiałach demonstracyjnych, gdzie przecież na pewno to jest przygotowane w najwyższej możliwej jakości. Ten sam materiał puszczony na oledzie obok wyglądał tak, że kopara opadała (nie wiem czy materiały demonstracyjne są takie same na całą Polskę, ale ten gdzie są jakieś żyrandole z kryształami a potem wulkan itp)
 
U mnie tak samo były materiały demonstracyjne. Ale należ przydusić pracownika sklepu, aby włączył tv do tv naziemnej lub podłączył do internetu aby obejrzeć film przyrodniczy na YT w 4K.
I oczywiście tryb filmowy, nie dynamiczny, bo to diamertalna różnica,
 

zabtcent

Member
Poczytałem kilka wpisów i z wieloma stwierdzeniami które widzę muszę się mocno nie zgodzić. Zwykła TV w SDR i jasność ekranu nie ma nic do 2000nitów. Jasność podświetlenia można ustawić tak żeby odpowiadało to oglądającemu i nie będzie żadnych wyblakłych kolorów oraz wypalania tęczówki. 2000 nitów nie wypala oczu w HDR bo cały ekran nie świeci jak żarówka tylko te elementy które jasne być powinny. Porónując jakość filmów w HDR z Samsungiem QN85a, który wyciągał około 1000 nitów w HDR to mam wrażenie jak bym oglądał zupełnie inne filmy na C845. Róznica jest porażająca. :) Wszystkie tryby w TV poza "Film" w trybie SDR nie nadają się w ogóle "z pudełka" do oglądania czego kolwiek bo moim zdaniem są skalibrowane pod wypalanie oczu miłośnikowm przesyconych kolorów. Strasznie to wygląda i nie dziwie się, że ktoś nie chciał by w domu takiego TV. Plus włączone są wszelkie polepszacze obrazu które tylko szkodą jakości wyświetlanych materiałow. Zwykłą telewizję oglądam wyłącznie przez dekoder UPC więc nie wypowiem się o jakości obrazu z naziemnej. Zwyczajnie nie posiadam.

Tak jasny ekran i 2000nitów jest potrzebne tylko i wyłącznie w trybie HDR gdzie elementy które mają być super jasne jak lampy, refleksy, itd faktycznie były jasne.
W SDR trzeba ustawić sobie jasność tak żeby można było oglądać TV komfortowo. U mnie ustawione jest gdzieś w okolicach 40/100. Kolory są żywe, wszystko widać i oczy nie bolą :)
O ile dobrze pamiętam to wiele trybów jak dynamiczny np. mają ustawioną fabrycznie przestrzeń kolorów na 'source' co powoduje przejaskrawienie wszystkiego na ekranie. Wystarczy zmienić na 'auto' i wszystko wraca do normy. Tip dla tych co oglądają w sklepie to po pierwsze tryb "FILM", po drugie trzeba zwrócić uwagę czy "lokalne przyciemnienie" jest ustawione na "wysokie" oraz czy funkcje inteligentne w skecji "obraz" są wyłączone. Powodują niechciane efekty jak wyblakłe kolory bo na bieżąco zmieniają parametry wyświetlanego obrazu.
 
Ostatnia edycja:
Dlatego mówię, że te 2000 nitów, to papka marketingowa i do HDR wystarczy max 1500 i to będzie dla wielu i tak o wiele za dużo. Zamiast iść w nity, lepiej dopracować oprogramowanie, które wszystkie atuty fizyczne tv wykorzysta. Podobnie ze strefami wygaszania. Jeżeli nie są dobrze kontrolowane, to nic te strefy nie wnoszą, chyba tylko dla naszego dobrego samopoczucia. To działa na podobnej zasadzie jak 4K w telefonach komórkowych. Masz 4K w telefonie, ale na co dzień musisz walczyć z telefonem, bo ciągle jakieś błędy pojawiają się w oprogramowaniu.

To nie jest tak, że rozjaśnisz sobie tv jak chcesz i nie będzie to miało wpływu na inne parametry. Jasność to tylko jeden z elementów. Należy tak dobrać, aby nie dominowała, aby nie było to kosztem kolorów, kontrastu i jeszcze inne czynniki wpływające na efekt końcowy. Dlatego profesjonalna kalibracja nie jet taka prosta.
 

zabtcent

Member
Dlatego mówię, że te 2000 nitów, to papka marketingowa i do HDR wystarczy max 1500 i to będzie dla wielu i tak o wiele za dużo. Zamiast iść w nity, lepiej dopracować oprogramowanie, które wszystkie atuty fizyczne tv wykorzysta. Podobnie ze strefami wygaszania. Jeżeli nie są dobrze kontrolowane, to nic te strefy nie wnoszą, chyba tylko dla naszego dobrego samopoczucia. To działa na podobnej zasadzie jak 4K w telefonach komórkowych. Masz 4K w telefonie, ale na co dzień musisz walczyć z telefonem, bo ciągle jakieś błędy pojawiają się w oprogramowaniu.

To nie jest tak, że rozjaśnisz sobie tv jak chcesz i nie będzie to miało wpływu na inne parametry. Jasność to tylko jeden z elementów. Należy tak dobrać, aby nie dominowała, aby nie było to kosztem kolorów, kontrastu i jeszcze inne czynniki wpływające na efekt końcowy. Dlatego profesjonalna kalibracja nie jet taka prosta.
Jak pisałem wcześniej. Miałem QN85A -1000 nitów oraz obecnie TCL C845 który ma 2000 nitów i uwierz mi nie jest to papka marketingowa. Różnica jest ogromna w wyświetlanym obrazie i chyba masz błędne rozumowanie co do tego w jaki sposób te 2000 nitów jest wykorzystywane w treściach HDR. Bardzo ciężko wytłumaczyć różnicę jeśli ktoś nie widział dwóch telewizorów ustawionych obok siebie. Jak dobrze działa lokalne wygaszanie TCL VS Samsung widać bardzo dobrze na zdjęciach które wcześniej wrzuciłem. Nie chce tutaj wyjść na kogoś kto za wszelką cenę zachwala ten TV. Opisuje tylko moję doświadczenie z tym modelem prze ostatnie 3 tygodnie. Ma swoje wady, bo soft nie do końca jest stabilny i potrafi czasem zrobić jakąś niespodziankę, ma problemy z upłynnianiem obrazu ale na szczęście ja tego nie używam. Samsung i Tizen nie były tutaj nic lepsze jeśli patrzeć na szybkość działania i stabilność softu. Moje uwagi tyczą się wyłącznie rozumowania i stwierdzeń o niepotrzebnych 2000 nitów oraz papce marketingowej.
 
Ostatnia edycja:

zabtcent

Member
Mnie do zakupu przekonał ten materiał i porównanie side by side z OLEDEM. Napisy można ustawić po angielsku gdyby była taka potrzeba. W wielu scenach widać korzyści wynikające z 2000 nitów. Są też miejsca gdzie widać problemy i z czym sobie nie radzi. :)
 

caes09

Member
Mnie do zakupu przekonał ten materiał i porównanie side by side z OLEDEM. Napisy można ustawić po angielsku gdyby była taka potrzeba. W wielu scenach widać korzyści wynikające z 2000 nitów. Są też miejsca gdzie widać problemy i z czym sobie nie radzi. :)
Panowie, mam całkiem dobry wzrok, ale jakiś specjalnych różnic nie widzę :D
 

selk

New member
info o jakości procesora przy upscalingu w TV jest na Rtings.
niestety w testach skalowania matriału niskiej jakości TCL zajmuje miejsce w ścisłej czołowce peletonu ale od KOŃCA

potwierdza to kilka innych servisów i testów fora z kupującymi na zachodzie

dla osób słabiej poruszajacych sie w języku angielskim polecam chrome lub EDGE gdzie automatycznie tłumaczy na j. polski

jakośc materiału na DEMO w sklepie nic nie mówi o jakości oglądania materiałów innych niz 4K i FHD bo te sie dobrze skalują

Martwiące jest bardziej to że producent nic z tym nie zrobi tylko wypusci kolejny model na kolejny rok z jeszcze lepszymi parametrami i porzuci poprawki do modelu z poprzedniego roku
pozostanie wam telegram do szyukania kolejnych wersji i ściąganie ich samodzielne i testowanie
przywracanie poprzeniej wersji bo wg opinii uzytkowników na forach nowa wwersja poprawia cos ale psuje coś innego lub powoduje resety i zawieszanie TV
o update od producenta raczej w TCL nalezy zapomnieć - to głownie zniechęciło mnei do tego TV
Mój poczciwy webOS po 4 czy 5 latach doczekał sie jeszcze automatycznych poprawek od LG

można oczywiscie wybrac jakas stabilną wersje wybrac i zaakceptowac błędy opcji których nie uzywamy lub uzywamy stale
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Racja.
Kto w wiekszości ogląda słabe jakościowo/stare filmy czy programy - kupi drogiego Sony bo lepiej skaluje i poprawia słabizny.
Kto chce oglądać FullHD czy 4K- spokojnie wystarczy tani Mini Led TCL co udowodnił filmik wrzucony wyżej przez @zabtcenta
 

selk

New member
Racja.
Kto w wiekszości ogląda słabe jakościowo/stare filmy czy programy - kupi drogiego Sony bo lepiej skaluje i poprawia słabizny.
Kto chce oglądać FullHD czy 4K- spokojnie wystarczy tani Mini Led TCL co udowodnił filmik wrzucony wyżej przez @zabtcenta
i tu sie zgadzam
do rozdzielczości wyłacznie 4K i FHD to TLC bedzie ok

a jak chcesz obejrzec coś w nizszej rozdzielczości to zobaczysz kupe zmazów zwłaszcza przy 65 i wiekszych ekranach
 

Wiekopomny

New member
a możecie wyjaśnić proszę różnice miedzy C845 a C805 i 809 ( 2000 / 1300 to widzę ). Już na 845 prawie się zdecydowałem a tu im dalej w las tym więcej drzew

przebijam się od wczoraj tutaj na forum i zbyt dużo info na raz ... dzięki wielkie. Pozdrawiam

 
Ostatnia edycja:

zabtcent

Member
Racja.
Kto w wiekszości ogląda słabe jakościowo/stare filmy czy programy - kupi drogiego Sony bo lepiej skaluje i poprawia słabizny.
Kto chce oglądać FullHD czy 4K- spokojnie wystarczy tani Mini Led TCL co udowodnił filmik wrzucony wyżej przez @zabtcenta
Taka prawda i warto zrobić solidne rozeznanie czy konkretny tv sprawdzi się pod to do czego ma służyć. U mnie tak naprawdę 99% użytkowania to streaming, Spotify i konsola. Tutaj sprawdza się idealnie. Co do RTINGS to od momentu jak się przejechałem kupując QN85A na podstawie ich recenzji to mam mieszane uczucia ale i tak są stroną na której sprawdzam w pierwszej kolejności bo nie znam lepszej alternatywy. No i oczywiście fora :)
 

zabtcent

Member
info o jakości procesora przy upscalingu w TV jest na Rtings.
niestety w testach skalowania matriału niskiej jakości TCL zajmuje miejsce w ścisłej czołowce peletonu ale od KOŃCA

potwierdza to kilka innych servisów i testów fora z kupującymi na zachodzie

dla osób słabiej poruszajacych sie w języku angielskim polecam chrome lub EDGE gdzie automatycznie tłumaczy na j. polski

jakośc materiału na DEMO w sklepie nic nie mówi o jakości oglądania materiałów innych niz 4K i FHD bo te sie dobrze skalują

Martwiące jest bardziej to że producent nic z tym nie zrobi tylko wypusci kolejny model na kolejny rok z jeszcze lepszymi parametrami i porzuci poprawki do modelu z poprzedniego roku
pozostanie wam telegram do szyukania kolejnych wersji i ściąganie ich samodzielne i testowanie
przywracanie poprzeniej wersji bo wg opinii uzytkowników na forach nowa wwersja poprawia cos ale psuje coś innego lub powoduje resety i zawieszanie TV
o update od producenta raczej w TCL nalezy zapomnieć - to głownie zniechęciło mnei do tego TV
Mój poczciwy webOS po 4 czy 5 latach doczekał sie jeszcze automatycznych poprawek od LG

można oczywiscie wybrac jakas stabilną wersje wybrac i zaakceptowac błędy opcji których nie uzywamy lub uzywamy stale
LG bardzo długo wspiera swoje produkty. To mogę potwierdzić bo miałem LG z webos dobre 4-5 lat i przez cały ten czas dostawał poprawki.
 
Kto w wiekszości ogląda słabe jakościowo/stare filmy czy programy - kupi drogiego Sony bo lepiej skaluje i poprawia słabizny.
Kto chce oglądać FullHD czy 4K- spokojnie wystarczy tani Mini Led TCL
Ok, tylko czy 2 - 3 krotna wyższa cena przekłada się na 2-3 krotne polepszenie obrazu w niższej jakości. Może obraz odrobinę jest lepszy, ale nie na tyle, żeby aż tak dużo przepłacać za Sony. Np. w Samsungu poprawki są na początku, później już z tym kiepsko.
 
Fazy życia produktu i ograniczenie długości życia produktu do niezbędnego minimum powoduje, że żaden producent nie będzie ciągnął jakiegoś modelu w nieskończoność. Ba, będzie robił wszystko aby wzrósł wolumen sprzedaży. Więc nawet jak są bugi to producent po policzeniu jaki będzie koszt wprowadzenia poprawki, ocenia czy jakoś znacząco nie wydłuży to życia modelu, dopiero decyduje czy poprawia. Pomijam fakt, ze są wyznawcy jakiejś marki i ich nic nie przekona. Niemniej nie ma i nie będzie idealnego tv (równie rewelacyjnego na wszystkich polach) - bo to się nikomu nie opłaca. Tak na marginesie SONY już niejednokrotnie pokazał że nie jest taki cudowny jakby poniektórzy chcieli by go widzieć.
 
Do góry