TCL Mini-LED 65C825 - test, recenzja - czyli nadchodzi pogromca Oled TV ? Co jest prawdą a co mitem !

wwd

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak poustawiać obraz żeby nie było smużenia? Jak jest jakiś ruch na ekranie np głowa która się porusza to widać pozostające po obrazie klatki.
 

Staszek

Member
Witam, co jest z tym softem/firmware nie tak na dzień dzisiejszy? Czy już poprawili błędy/jakie? Ktoś sprawdził to osobiście?
Czy te zwiechy często występują i kiedy?
 

Tomasz76

New member
Opiszę ktoś jak się aktualizuje ten soft w tym tv ? Pendrive'a ma być jakoś sformatowany specjalnie ?
Zipa mam rozpakować czy tak wrzucić na pendrive ?
Opcje jakaś trzeba wybrać w tv aby się zaktualizowało ?

W poprzednim TCL gdy robiłem upgrade manualny z poziomu menu TV ( ustawienia/wersja oprogramowa/ aktualizacja/lokalnie ) na pendrive wygrywałem nierozpakowany plik ZIP, podczas aktualizacji plik był wypakowywany automatycznie.

Gdy robiłem aktualizacje np do Androida 9 musiałem robić to poprzez trzymanie przycisku power z tyłu TV i włączenie wtyku zasilania do gniazda ( przycisk trzymasz do momentu aż obraz mignie 3 razy i rozpocznie się proces aktualizacji ), wtedy trzeba puścić przycisk. Aby to zadziałało plik musiał być rozpakowany w głównym katalogu i nazwany "Update.pkg"

W katy wierzę:) A jak z poświatą wokół napisów i nie tylko? Bo w teście benchmarka jest negatywnie w tym aspekcie tv.
Ja wprawdzie zainteresowany 55 cali wiec moze tam lepiej jesli jest tych stref wygaszania jest tyle samo ale czy mocno przeszkadza i zwracasz na to uwage?

Wysłane z mojego DN2103 przy użyciu Tapatalka

W 55 calach będzie mniejszy efekt bloomingu ale w 65" jest to dość widoczne gdy oglądasz filmy z napisami, w pozostałych materiałach słabo to widać trzeba się doszukiwać ( czym bardziej na coś zwracasz uwagę to niejako wzrok sam później tego szuka i sam sobie jesteś winny :D ).

Efekt jest mocno zależny od ustawień. Czym większe lokalne wygaszanie i ustawienia jasności tym bardziej widoczny. Ja sobie tak ustawiłem że praktycznie go nie widzę ( za wyjątkiem wielkiej czerni i napisu w środku na biało, podczas oglądania w nocy ).

A to nie powinien być plik botowalny ?

Nie, wystarczy go sformatować na fat32 i do głównego wrzucić plik Update.*

Witam, co jest z tym softem/firmware nie tak na dzień dzisiejszy? Czy już poprawili błędy/jakie? Ktoś sprawdził to osobiście?
Czy te zwiechy często występują i kiedy?

Zależy co robisz z TV. Nagminnie to występuje zerwanie klatki podczas oglądania YT czy Netflixa o dziwo na Amazon Prime prawie nie występuje. W samym menu Android działa dobrze i nie ma zwiech czy jakiś kodów błędów. Ludzie piszą że zawiesza się z zewnętrznych źródeł, u mnie filmy lecą z domowego serwera przez VLC i jest super a czasem z pendrive i nie mam problemów ale ja nie używam napędu BlueRay czy innego hardware'u. Ktoś wyżej pisał że błąd z obniżaniem rozdzielczości w 4k/120fps został naprawiony w V078, jak sprawdzę to potwierdzę.
 

Tomasz76

New member
Dla osób które nigdy nie robiły Upgradu TV, podaje link do instrukcji krok po kroku jak wykonać to w sposób manulany, z pliku zapisanego na pendrive, za pomocą menu i opcji "Aktualizacja lokalnie".

https://tclnordic.zendesk.com/hc/en...form-a-local-update-TCL-Android-TV-9-or-later

Przed aktualizacją dobrze jest wyłączyć TV na min 60s z gniazdka, włączyć i od razy skorzystać z podanej wyżej metody. Bezpieczniej jest wykonać upgrade gdy pamięć nie jest zaśmiecona przez pozostałości danych cache systemu czy aplikacji.

PS.
Próbowałem upgradu manualnie, system wstrzymuje aktualizacje z powodu błędu walidacji pliku.
Być może ta wersja softu może być instalowana tylko metodą force albo coś jest tu nie tak.
 

Tomasz76

New member
A jednak skusiłem się i postanowiłem zainstalować na siłę ten soft w wersji v078, zrobiłem to przez trzymanie przycisku power + wtyk wtyczki do gniazdka zasilania.
Poszło sprawnie, mogę wrzucić zdjęcia jak co.

Oczywiście tą metodą wszystko co miałem zainstalowane i ustawione w Adroidzie poszło do piachu.
TV po aktualizacji uruchomił się w trybie ustawień konfiguracji startowej, aplikacje trzeba było zainstalować i skonfigurować ponownie ( część zainstalowała się z automatu ).

Wszystkie ustawienia systemu, dźwięku i obrazu zostały bez zmian.
Tu upgrade niczego nie zmienił. To dobrze przynajmniej nie trzeba wprowadzać ponownie np. kalibracji obrazu itp.

Spostrzeżenia na szybko...
Wizualnie nic się nie zmieniło, szybki start z 2s zrobił się błyskawiczny to znaczy wciskam na pilocie power i widzę menu TV. Mam wrażenie że coold start jest wolniejszy ale sprawdzę to jeszcze.
Oglądałem z 30 min YT, trochę Netflixa, Prime i nie było ani jednej przycinki obrazu!

Nie chcę świętować przedwcześnie ale zwykle w takim czasie było ich już kilka, po cichu liczę że to naprawiono ale sprawdzimy w boju.

Wszystko co działało wcześniej działa, nic nie wybuchło :D
 

wojtik

New member
Czytałem gdzieś tu na forum, że ktoś słyszy trzaski podczas użytkowania tego TV. U mnie jest tak samo, zwłaszcza po uruchomieniu sygnału obsługującego Dolby Vision. Czy jest jakiś sposób aby wyeliminować te niechciane "dzwięki"? Słychać je w odstępach kilkunasto - kilkudziesięciosekundowych, potrafi być to bardzi irytujące. Druga kwestia, to niedziałające dyktowanie głosowe. Tak jakby mikrofon był cały czas wyłączony. Jak temu zaradzić? Będę wdzięczny za każdą poradę.
 

Tomasz76

New member
Czytałem gdzieś tu na forum, że ktoś słyszy trzaski podczas użytkowania tego TV. U mnie jest tak samo, zwłaszcza po uruchomieniu sygnału obsługującego Dolby Vision. Czy jest jakiś sposób aby wyeliminować te niechciane "dzwięki"? Słychać je w odstępach kilkunasto - kilkudziesięciosekundowych, potrafi być to bardzi irytujące. Druga kwestia, to niedziałające dyktowanie głosowe. Tak jakby mikrofon był cały czas wyłączony. Jak temu zaradzić? Będę wdzięczny za każdą poradę.

Eksploatuje ten TV ostro, min 12h dziennie bo nie tylko ja go użytkuje, czasami w weekendy chodzi nonstop i żadne trzaski dźwięku u mnie nie występują.
Mam włączone wzmocnienie dźwięku ( żeby podbić basy ) i używam presetu "muzyka". Zwykle niskie wartości nasilenia dźwięku od 14 do max 26. Napisz proszę jak masz ustawiony dźwięk, może trzaski zdarzają się tylko na jednym presecie i np wysokiej głośności ?

Mikrofon jest wliczony ale żeby voice assist działał musisz ustawić język TV np na angielski. Na polskim nie działa, może to kiedyś naprawią.
 

stasiof

Member
Zaistalowałeś już ? Coś zmienia zauważenie ?
Jestem bardzo zadowolony z v078 i zastanawiam się czy chce mi się ponownie wszystkie apki ustawiać, no chyba że warto. Wczorajszego Upa nie żałuję.


V081 to plik OTA, więc lokalna aktualizacja i wszystkie aplikacje pozostają. Właśnie wyszedł 3 godziny temu, nikt jeszcze nie błysnął.....


V078... Sep 17 2021
V081.... Oct 11 2021


https://t.me/tclupdates
https://t.me/tclupdates_discussion
 
Ostatnia edycja:

Tomasz76

New member
No i sobie zaktualizowałem...

Ostrzegam wszystkich którzy chcą zrobić tą aktualizacje OTA v081, a nie chcą instalować i konfigurować wszystkiego od nowa, żeby jej nie robili.

Oczywiście plik jest wykrywany z menu instalacji lokalnej, pięknie śmiga instaluje się pokazując ładne obrazki z informacjami o postępie i czego nie robić w trakcie aktualizowania i to wszystko po polsku ... Woow !

I wszystko było by super gdyby nie 99% complite, reset i koniec. ANDROID uszkodzony, nie wstaje, nie pomagają restarty, jedyne co w tej sytuacji zostaje to factory reset.

Może komuś się uda bez uwalenia systemu Android, w razie co... Ostrzegałem :hihi:
 

witek666

Member
U mnie to samo przed chwilą robiłem factory reset. Jak wyżej ta sama sytuacja. Coś nie tak z tą OTA. Ostrzegam w ciągu dwóch dni wszystko od nowa ustawianie jedyny plus kalibracja została po factory reset.

P. S. Jak pisałem na początku tak podtrzymuje tv mega dla mnie super obraz dźwięk. No ale soft to pisany na kolanie, do tego uważam że wszyscy użytkownicy TCL to tacy Beta testerzy. Mam nadzieję że kiedyś to się skończy.

Wysłane z mojego Redmi K30 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

Tomasz76

New member
Ja tak samo drugi dzień pod rząd konfiguracja wszystkiego od nowa.

Na plus oczywiście zaliczam że ustawienia zostają i wprowadzone poprawki, przynajmniej w moim przypadku, naprawdę dużo zmieniają w praktycznym użytkowaniu tego TV. Zwłaszcza te nieszczęsne zrywanie klatki już nie występuje, a raziło w oczy strasznie ;)

Zgodzę się ze TCL słabo sobie radzi z oprogramowaniem ale mam wrażenie że z roku na rok jest w tej materii sporo lepiej ( szybciej naprawiają błędy i częściej wydają pliki aktualizacyjne ).

W sumie myślałem że zdążę kogoś ostrzec przed tym OTA...
 
Do góry