TCL Mini-LED 65C825 - test, recenzja - czyli nadchodzi pogromca Oled TV ? Co jest prawdą a co mitem !

Adresik84

Member
Tak ale dalej jest niewidoczna spróbuję go w weekend zaktualizować. Jak na złość po kablu mam prędkość 50-80 ale to wina chyba kijowego łączenia kabla ale z tym będę walczył w weekend. Odbiegając trochę od tematu może będziesz wiedzial czy w jednym peszlu koncentryk i skrętka mogą się zakłócać i powodować spadki prędkości po kablu ? (Koncentryk triset i skrętka netset 5e zwykła nie ekranowana)
 

xxdeyvidxx1

New member
Czy ktoś z was miał problem z oglądanymi materiałami na netfix. Tzn oglądając film widać co jakiś czas duszki przy twarzach i budynkach. Przepraszam za nie fachowe określenia

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
duszki? Hmmmm... Może musisz trochę mniej pić :)
A tak na poważnie, to musisz wyjaśnić o co chodzi z tymi "duszkami" bo to chyba tylko Tobie znane określenie.
 

Tomasz76

New member
Odbiegając trochę od tematu może będziesz wiedzial czy w jednym peszlu koncentryk i skrętka mogą się zakłócać i powodować spadki prędkości po kablu ? (Koncentryk triset i skrętka netset 5e zwykła nie ekranowana)

Jeśli skrętka jet nieekranowana to może być nieco zakłócana przez inne przewody, zwłaszcza jeśli w koncentryku leci sygnał UPC czyli 600hz ale bądźmy szczerzy może mieć to jedynie jakiś wpływ przy prędkościach bliskich 1Gbit, a w UPC ten 1Gbit to taki marketingowy bełkot. Myślę że nie ma co się tym przejmować.

Czy ktoś z was miał problem z oglądanymi materiałami na netfix. Tzn oglądając film widać co jakiś czas duszki przy twarzach i budynkach. Przepraszam za nie fachowe określenie

Ja nie mam żadnych "duszków" przy oglądaniu Netflixa ( firmware v081 ), choć trudno mi sobie wyobrazić co to ma dokładnie być. Czy chodzi Ci o błędy kompresji czy może jakieś obwódki ( powidoki z poprzedniej klatki kluczowej ) przy wspomnianych twarzach. Zrywanie klatek ustało a błędy kompresji u mnie nie występują.

Zrób zdjęcie albo nagraj krótki filmik to każdy będzie wiedział o co dokładnie chodzi.
 

starkdam

New member
Ja znowu na v081 w FIFA 22 na Xbox SX mam dziwne arefakty. Wokół zawodników tworzą się dzieje artefakty. Jakąś pikseloza. Na 072 tego nie miałem. Dostałem pytanie czy kupiłbym ten tv jeszcze raz. Powiedziałem że tak. Bo ten dźwięk super i liczę na poprawę softu. Ale z czasem coraz bardziej mnie to denerwuje. Pierwszy raz zainwestowałem w firmę "noname" oczywiście wiem że to wiodący producent. Ale w pl raczej mało znany. Znajomi się dziwia co ja kupiłem i co to takiego. Szkoda że wydajesz 5tys na tv. I ciągle jest z nim coś nie tak. Chociaż z drugiej strony za dużo człowiek się przejmuje. Kolega w tym samym czasie kupił Sony x90j. On tam się niczym nie przejmuje. Śpi spokojnie. Ale też kupił tv pod konsole i nawet nie wie że nie działa mu vrr przy 120hz.
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
. Śpi spokojnie. Ale też kupił tv pod konsole i nawet nie wie że nie działa mu vrr przy 120hz.
A nie działa ? bo Sony zaimplementowało VRR nawet do modelu 2020 czyli H.
I to Sony dało dodatkowy procesor graficzny do modeli 2021 czyli J by było 4K 120Hz - nie wiem czy VRR 120Hz ,ale skoro VRR jest dopasowaniem częstotliwości wyświetlania do częstotliwości wyjścia z karty czy też konsoli od powiedzmy 40-120 Hz to jak działa 4K 120Hz i VRR to niższe częstotliwości powinny byc przetwarzane bo obciążenie układów graficznych jest niższe.
 

Tomasz76

New member
TCL to nie jest żaden no name, mało kto wie ale to dawny Thompson który w wyniku sprzedaży trafił pod skrzydło innego właściciela, fabryki i cały know how pozostały. Zmieniła się nazwa, a nowy inwestor wprowadza inną bardziej agresywną strategię, inwestując ostro w nowe technologie. Z tego co się orientuję to chyba pierwsza firma która wprowadziła pod strzechy technologie miniLED. Chyba przyznasz że marka Thompson była od dawna znana w Polsce. Kiedyś podobnie mówiono o CPN'ach, które ku niezadowoleniu wielu stały się Orlenami a teraz już nikt nie pamięta ani nie tęskni za CPN'ami.

Co do Sony i kolegi to każdy ma inne wymagania, wspomniany x90j to dobry TV ale ta ma swoje mankamenty. Pomyśl inaczej, kolega ma w miarę dopracowany sprzęt i na starcie ma niemal full package ale też nie dostanie z czasem nic extra. W C825 drzemie niewykorzystany potencjał który z czasem jest szlifowany i jeszcze pokaże pazurki.

Super dźwięk i brak HDR10 w Sonym raczej się nie pojawi nagle, jakość wykonania to też coś co się nie poprawi programowo na VRR niektórzy czekają od wielu miesięcy. A Ty że swoim niedocenianym TCLem możesz jeszcze nie raz doświadczyć na twarzy banana z powodu nowego softu.

Kto wie czy za parę lat wbudowana kamerka nie nabierze nowego znaczenia ( obsługa gestów ), czy sieć wifi 6 nie będzie czymś na co ludzie będą zwracać przy wyborze uwagę. Gdy przywykniesz do voice assist zamiast pilota w ręku to może z czasem być game changer itd...

Stref ma mało i ten blooming ale Sony ma ich jeszcze mniej i daje radę. Nowe oprogramowanie może jeszcze naprawdę dużo w tej materii zmienić, daj mu szansę się wykazać, cierpliwości :grin:
 

Tomasz76

New member
A nie działa ? bo Sony zaimplementowało VRR nawet do modelu 2020 czyli H.
I to Sony dało dodatkowy procesor graficzny do modeli 2021 czyli J by było 4K 120Hz

Nie, nie działa. Zauważ że 4k@120fps to jedno, a obsługa VRR to coś zupełnie innego. SONY dało drugi procesor graficzny by w prosty sposób obejść problem odświeżania zarówno w pionie jak i poziomie 120razy/ sek w rozdzielczości 4k, bez bawienia się w rozwiązania programowe ( po prostu każdy układ zajmuje się połową obrazu ), co w specyficznych sytuacjach może stać się również wadą ( trzeba synchronizować pracę tych układów wewnętrznie ).

VRR to technika upłynniania obrazu bez względu na ilość wyświetlanych w danej chwili klatek. Coś co w ekranach komputerów nazywa się odświeżaniem adaptacyjnym. Dzięki temu obraz nie musi sięgnąć np pełnych 120fps żeby wyeliminować zrywanie klatek czyli objaw tearingu, czy mieścić się w jakimś minimalnym zakresie aby działało bądź nie. Nawet jak będzie ich mało VRR zrobi robotę.
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
VRR to technika upłynniania obrazu bez względu na ilość wyświetlanych w danej chwili klatek.
No na chłopski rozum ja myślę , że VRR to zdolność odbiornika do dopasowania częstotliwości do nadajnika i jak nie ma interpolacji wynikające z różnicy częstotliwości to obraz nie zrywa bo dokładnie jest tyle samo klatek wyświetlanych co generowanych.


Za to pewnie masz rację i VRR zmienia tak dostarczaną zmienną w czasie liczbę klatekby ie było zrywania.

Pytanie czy robi to zawsze do max częstotliwości wyświetlacza np w tym przypadku do 120 Hz
 
Ostatnia edycja:

Tomasz76

New member
No na chłopski rozum ja myślę , że VRR to zdolność odbiornika do dopasowania częstotliwości do nadajnika i jak nie ma interpolacji wynikające z różnicy częstotliwości to obraz nie zrywa bo dokładnie jest tyle samo klatek wyświetlanych co generowanych.

Tak ale to kompletnie co innego niż trzymanie na sztywno 120fps w 4k, do czego służą wspomniane wcześniej 2 układy graficzne obsługujące osobno odświeżanie H i V. Ten tryb dostosowuje wspomniane odświeżanie "w locie" do wydajności sprzętu i generowanych w danej chwili przez niego klatek.

To trzeba oprogramować i jak widać zastosowanie dwóch układów w tym przypadku Sony nie ułatwiło zadania. Możliwe że Sony uznało że 4k@120 jest wyższym priorytetem i VRR ( jako że nie było zaimplementowanej jego obsługi w PS5 ), może poczekać.
 

Tomasz76

New member
Pytanie czy robi to zawsze do max częstotliwości wyświetlacza np w tym przypadku do 120 Hz

Nie, jak sam nazwa wskazuje Vibrant Refresh Rate - Zmienna częstotliwość odświeżania, dostosowuje częstotliwość odświeżania w locie do bierzacych warunków w zakresie od ... do 120hz. Dokładnie jak robią to monitory z adaptacyjnym odświeżaniem, działają w całym zakresie i dzięki temu sprzęt nie musi spełniać minimalnych wymagań żeby cieszyć się obrazem bez szarpania.
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Vibrant Refresh Rate
Zmieniło Ci na Vibrant :)


Pytanie w takim razie bo nikomu z posiadzczy nie chce się zrobić zdjęcia jakiegoś tekstu na ekranie C825 przy 4K 120Hz a potem przy 4K60 Hz czy faktycznie TCL to rozwiązało. czyli czy mamy wszystkie linie pionowe przy 120Hz. Bo oko jest zawsze oszukiwane i widzi ruch przy obrazach stałych i pewnie 2K z daleka wygląda jak 4K

Bo jak nie ma 4K w 120 Hz to rozumiem nie ma też 4K 120Hz z VRR a jest 2K 120Hz z VRR
 

Tomasz76

New member
Coś w rodzaju VRR w komputerach było od dawna po prostu każdy producent stosował swoje własne autorskie rozwiązanie.

Przewagą HDMI 2.1 jest to, że obsługa tej techniki została sprzętowo zestandaryzowana i dzięki temu wystarczy dostarczyć sprzęt zgodny z wymogami specyfikacji by mieć 100% pewność że z każdym odbiornikiem mającym poprawnie zaimplementowane HDMI 2.1 nasz sprzęt obsługujący VRR będzie działał tak jak powinien.

Jeden warunek, producent musi zadbać by obsługa była zgodna ze standardem, a z tym jak widać producenci mają jeszcze problem.
 

Tomasz76

New member
Zmieniło Ci na Vibrant :)

Bo jak nie ma 4K w 120 Hz to rozumiem nie ma też 4K 120Hz z VRR a jest 2K 120Hz z VRR

Variable - ciągle walczę z autokorektą i choć bym nie wiem jak się starał zawsze coś się wkradnie.

Optycznie tak ( bo rozdzielczość była zaniżana sztucznie ), TV natomiast zgłaszał 4@120 i dla VRR to była obsługa 4k@120 mimo że na ekranie wszystko było rozmazane. Sony się opiera z VRR bo nie oprogramowało tego w konsoli i co by było jak by ogłosili że działa a fizycznie by nie działało. Wizerunkowa wtopa, z drugiej strony olewają posiadaczy XBosków, trochę niefajnie.

TCL w kwestii oprogramowania też sobie słabo radzi ale chyba wszyscy są już do tego przyzwyczajeni.
Zauważam jednak że z dnia na dzień jest na tym polu zadziwiająco dobrze, wręcz obiecująco dobrze.
 
Do góry