Tcl 50c715

areq1987

New member
Swoją drogą, czy brak upłynniacza to taka wada? Większość filmów i tak jest w 24fps, w takim klatkażu oglądamy to zwykle na monitorach komputerowych, na telefonach oraz w kinach. Dlaczego na TV miało by to oczy wypalać?
Przy dużych przekątnych lekkie upłynnienie jest wskazane szczególnie przy szybszych ruchach kamery i jeśli oglądamy stosunkowo z bliska. Dla mnie oglądanie bez minimalnego upłynnienia jest męczące ale to pewnie kwestia osobnicza. W drugą stronę zbyt duże upłynnienie też jest nie wskazane bo film wygląda po prostu śmiesznie.


Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka
 

Prezes999

New member
Cześć, właśnie stałem się właścicielem TCL'a 55C715. Nie widzę wątku dotyczącego tego konkretnie odbiornika TV podepnę się tutaj - różnica chyba prawie żadnej oprócz matrycy :).

Oprócz kalibracji, nurtują mnie 3 kwestie ( to mój pierwszy TV z andkiem) :

  • 1. Nie działa mi DLNA ( w starym 10 letnim panasonicu chodzi jak burza daje w Windowsie na pliku rzutuj do urządzenia pojawia się odbiornik i streamuje obraz do niego) tutaj mi tego brak choć ponoć jest.Czy uruchomienie tej usługi wiąże się z instalacją dodatkowej aplikacji?
  • 2. Instalacja aplikacji niedostępnych w Google-Play(jakaś przyzwoita przeglądarka, Skype, Face, itp) jak wygląda (tylko instalacja przez menadżer plików ? )
  • 3.kodeki do plików multimedialnych czy trzeba doinstalowywać ? odpaliłem na kompie UMS dodałem katalogi z filmami i TV je widzi ale żadnego nie jest w stanie pliku wideo odtworzyć.
Będę wdzięczny za każdą konstruktywną sugestię :)


Pozdrawiam
 

firefl

Active member
Bez reklam
0 - kalibracja - pytaj Kiki przez wiadomość prywatną. Oferuje ją bezpłatnie dla niebieskich. Nie pytaj co to znaczy - poszukaj
1. To co opisałeś to nie DLNA tylko jakaś inna forma. Tu (prawdziwe DLNA) działa. A przesyłanie przez chromecast. Szczegóły jak dział chromecast znajdziesz sam
2. Tak jak w każdym androidzie - nic szczególneo
3. Nie instalujesz kodeków. U mnie większość plików odtwarza... Nie wiem co to UMS. Możesz wypróbować inne playery np kodi - może pomoże
Odtwarzanie konkretnych typów lepiej sprawdzaj na pendrive to wykluczysz jakieś niejasne metody przesyłania przez sieć
 
Ostatnia edycja:

yaggar

New member
Co do mnie uważam, że upłynniacze należy wyłączyć. Jak włączam to widzę głównie efekt teatru, którego bardzo nie lubię.
Właśnie sam też za tym nie przepadam, bo jednak zmienia to troszkę odbiór oryginalnego zamysłu filmowców. Dla mnie takie troszeczkę poszarpane filmy lepiej się oglądało niż np. Hobbita w 48fps - wysoki FPS przeznaczam dla gier, a standard 24fps dla filmów. Wtedy jest perfect :)
 

Prezes999

New member
Dzięki za odpowiedz. UMS Universal Media Serwer na popularne osy ( Win , Linux , MacOS) instalujesz i odtwarzasz pliki multimedialne z innych lokalizacji w sieci lokalnej konfiguracja banalna.
 

firefl

Active member
Bez reklam
@kapustaadria: zapoznaj się z regulaminem. Zabrania umieszczania tego samego postu w różnych wątkach. Dla mnie takie postępowanie to forma spamu!
 

Lechu1956

New member
@Prezes999. Przeglądarki, z których korzystam, to:Firefox i Puffin TV. Ta druga dostępna w sklepie Google. Obydwie z flash. Na YT masz wiele filmików o instalacji innych aplikacji i wielu innych możliwościach telewizorów android tv(np. Karczma TV).
 

Krzysiek4

New member
Cześć, pytanie do niebieskich. Jak ustawiacie kalibrację, to do źródła dolby vision, hlg i HDR też nanosicie ustawienia od Kikiego? Pytanie na ogół oczywiste, ale wolę zapytać.
 

yaggar

New member
Ocena po pierwszym dniu (+- 3h użytkowania):

+ czerń - wieczorem w pokoju bardzo ładnie się prezentuje, schodzi głęboko, kontrast też jak dla mnie wystarczający

+ kolory - po kalibracji nie biją tak neonami po oczach, jest przyjemnie naturalnie; w SDR w miarę neutralnie, w HDR na filmikach z YT wyglądają lepiej niż w realu

+ jasność - nawet o 17 z oknem na wschód wystarczająca

+ ostrość i upscaling - dla mnie jest bardzo dobrze; na najniższym poziomie ostrości niektóre materiały z Netflixa 720p nazwałbym na pierwszy rzut oka FullHD

+- software - nie przeładowany pierdołami Android TV, działa w miarę sprawnie, aplikacji też troszke jest; podczas odtwarzania wymagających materiałów ma jednak lekkie opóźnienia w otwieraniu poszczególnych menu, jednak nie jest to coś, co w moim odczuciu sprzęt dyskwalifikuje

- kąty widzenia - przy siedzeniu na wprost w rogach pojawiają się "srebrzenia" znane z IPSów; nie jest to wg mnie widoczonść podświenia, bo przy przejściu w inne miejsce zmieniają one swoje natężenie lub są prawie niewidoczne. Kąty widzenia VA znałem już wcześniej, ciągle pracuję na monitorze z taką matrycą. ale tutaj, na prawie całkowicie czarnym ekranie jest to widoczne. Czy mocno denerwuje - nie wiem, dzisiaj odpalę Władcę Pierścieni to sprawdzę, na ile te plamy na letterbox odwracają uwagę. Przy materiałach na pełnym ekranie w ogóle tego nie widać.

- faktycznie niektóre 4k HDR klatkują, zarówno na wifi jak i LAN. Wygląda na to, że nie ma sprzętowego dekodowania 10-bitowego VP9 HDR. Z jednej strony mogę to zrozumieć - bo przekonałem się też wczoraj, że mój GTX1080 również sprzętowo tego nie obsługuje i gubi klatki (dopiero rodzina RTX ogarnia ten kodek w 4k w pełnym zakresie :| ). Z drugiej - telewizor chwalący się HDR 4K powinien takie materiały odtwarzać bez zająknięcia. 4K bez 10 bitów są odtwarzane normalnie. Co ciekawe - w Netflixie żadnych przycinek nie ma w żadnym materiale. Z tego co czytałem, Netflix używa kodeka AV1, więc ten pewnie jest sprzętowo obsługiwany przez C715. Idąc tym tokiem rozumowania nie sądzę aby była szansa na poprawę płynności YT na najwyższej jakości w kolejnych wersjach firmware. Ale to może przestanie mnie obchodzić jak zmienię karte na RTXa i materiały będę dawał z PC, choć jeśli ktoś spędza większość czasu na YT a nie ma zewnętrznego źródła - niech się zastanowi.

- trochę mała obsługa formatów z nosników zewnętrznych

Ocena generalna - 5-
Porównując TV z innymi w sklepie, w tym z OLEDami, uważam, że w swojej klasie cenowej daje nam bardzo przyjemny kolorystycznie, kontrastowy i ostry obraz. Oglądanie wideo na Netflixie sprawia przyjemność, materiały w pełnym 4K z HDR robią robotę. Wiadomo, z tą jasnością jest to udawane HDR, ale i tak czuć ten poziom wyżej od treści w standardowej rozpiętości. "Planeta Ziemia" czy "Costa Rica 4k" z YT wyglądają bardzo dobrze. Dla codziennego użytku jak znalazł. Jasność jest wystarczająca na wieczorne seanse. System nie sprawia większych problemów, jest prosty w obsłudze i nie zaśmiecony, choć czasem spowalnia podczas odtwarzania bardziej wymagających rzeczy. Po podłączeniu do PC przy rozdzielczości 4k, 10bit z chromą 4:2:2 również daje radę. Forza Horizon 4 po przejściu na HDR zmienia swój charakter - barwy nabierają ładnego, naturalnego charakteru, a na wschody i zachody mozna patrzeć jak na obrazek. Czekam, aż uruchomię Gearsy 5 albo Ori and The Will of Wisps.
Są problemy z pełnym HDR 4k w YT (choć w Netflixie ich nie ma) czy małą listą obsługiwanych kodeków. Jest też widoczne srebrzenie w rogach przy siedzeniu na wprost, ale przy charakterze materiałów z YT nie powinien on mocno przeszkadzać.

2 z 3 minusów można ominąć odtwarzając wideo z inneego źródła (z Xboxa, PC, Chromecasta), zaś minus numer 3 przeszkadza w niewielkiej liczbie sytuacji. Po ich zignorowaniu zostają nam plusy z jakości obrazu.

Pytanie dla użytkowników - skąd pobrać nową wersję firmware? Przez aktualizację z poziomu menu mi nie wyszukuje żadnej. Na stronce TLC proszą o wpisanie wersji - co tam należy wpisać?
 
Ostatnia edycja:

firefl

Active member
Bez reklam
Aktualizacje (linki) są na forum. Poszukaj. Wskazówka wszystkie modele TCL android platforma Realtek od 2019 to ten sam soft

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

yaggar

New member
Po drugim dniu i aktualizacji softu do 363 dalej jestem zadowolony. Lekkie ścinki na YT na materiałach 4k HDR 60fps pozostały (30fps odtwarza ładnie) ale nie irytują one jakoś strasznie w odbiorze. Ot przyzwyczaiłem się do zgubionych kilku klatek raz na 2-3 sekundy.
Obraz dalej prezentuje się bardzo dobrze - na filmikach promocyjnych dla OLED z LG jest elegancko. Szczegóły wyraźne, kolory mocne i żywe, kontrast też niczego sobie, choć idealnej czerni oczywiście nie ma.

Mimo to swój egzemplarz musiałem zareklamować, ponieważ w lewym dolnym rogu znalazłem tzw. backlight bleed. Nie jest mocno upierdliwy, na Old Guard z Netflixa którego proporcje zostawiają czarne pasy na górze i dole po kilku minutach o nim zapomniałem, jednak przy ciemnych scenach jest trochę zauważalny. Mam nadzieję, że to odosobniony przypadek.

 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ale Oled kosztuje dwa razy więcej.
Możesz przecież wymienić na Oleda.
Masz go już za 3999 zł .

I sprawdź czy dostaniesz po wymianie Cash back - bp mocno się komplikuje
sytuacja.
 

kapustaadria

New member
Ja Tez się przyłączam do ustawień kalibracyjnych w vision bo po ust wg kalibracji (cześć opcji niedostępna) obraz wygląda np twarz w słońcu tak jak niżej
bbbfe3a758bc5878b1515c787af18662.jpg


Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

yaggar

New member
Ale Oled kosztuje dwa razy więcej.
Możesz przecież wymienić na Oleda.
Masz go już za 3999 zł .

I sprawdź czy dostaniesz po wymianie Cash back - bp mocno się komplikuje
sytuacja.
Oczywiście, że mogę wymienić na Oleda, mogę też dorzucić 10k i kupić jeszcze lepszy, dlatego kupiłem TCL za 2k ;-).
Który swoją drogą bardzo mi pasuje mimo tych wad, więc mam nadzieję, że po reklamacji trafi się taki bez bleedingu.

Na cashback się nie łapię, wg regulaminu do końca lipca był. Dlatego też teraz telewizorki te nieco potaniały - z tego co rozumiem, wcześniej 50' był za ok 2400zł, ja kupiłem za 2198 w OleOle
 

Krzysiek4

New member
Zauważyłem, że przy oglądaniu scen z jasnym, głównie zielonym tłem, przede wszystkim w meczach, w dynamicznymlch przejściach widać takie pionowe smugi światła. Jest to też widoczne podczas gry na PS4 w Fifę w identycznych momentach. W scenach statycznych tego problemu nie ma. Czy ktoś zauważył podobny problem?
 
Do góry