TAGA HARMONY F100 v2

bialas23

New member
Kurcze aż mi serce sciska, żal pozbywać się starych kolumn, tym bardzej że zrobił je mój ojciec przed moim narodzeniem i z powodzeniem wytrzymały moje eksploatowanie przez blisko 30 lat...
Tyle spotkań lokalnej grupy wyznawców audiowódu. :)
Chyba je gdzieś zagospodaruje :D
 
Ostatnia edycja:

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
No pewnie, żal się pozbywać niech grają w jakimś pomieszczeniu :D. Stare kolumny muszą grać bo umrą. To tak jak ze starszymi ludźmi i kostuchą. Jak kostucha widzi dziadka co siedzi i nic nie robi to sobie mówi "on już wszystko w życiu zrobił można go zabrać". A jak widzi dziadka co się rusza coś robi, jest pełen życia to kostucha mówi "dam mu jeszcze czas, jeszcze ma co robić" :D
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kurcze aż mi serce sciska, żal pozbywać się starych kolumn, tym bardzej że zrobił je mój ojciec przed moim narodzeniem i z powodzeniem wytrzymały moje eksploatowanie przez blisko 30 lat...
Tyle spotkań lokalnej grupy wyznawców audiowódu. :)
Chyba je gdzieś zagospodaruje :D

Masz takie kolumny? Byc moze nie doczytalem, ale ja bym ich nie zamienial za zadne pieniadze, trzymaj i pielegnuj, swietna sprawa taka historia :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
W życiu bym nie sprzedał kolumn, które dla mnie zrobił ojciec. W Naszym życiu liczy się o wiele więcej niż tylko kasa i najnowszy sprzęt. Ja ogólnie przywiązuję się do rzeczy materialnych:)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mi by dawali Nautilusy w zamian i bym nie zamienil, nie ma takiej opcji. Wszystkiego w zyciu mozna sie dorobic, ale histori nie kupisz za zadne pieniadze.
Dobrym przykladem jest scena z zegarkiem w filmie Pulp Fiction, gdzie Kapitan Koons (Christopher Walken) opowiada historie wspomnianego zegarka malemu Butchowi (Bruce Willis).
Polecam ;) :
Pulp Fiction - scena z zegarkiem (polski lektor) - YouTube
 

bialas23

New member
Scena z filmu faktycznie adekwatna.. Dobrze wiem gdzie był ten zegarek, aczkolwiek kolumny tam nie wejdą, wiec wrazie wojny jestem stratny :D.

Kolumny przeniosłem do pomieszczenia na piętrze, ba podpiąłem do Unitry Zodiak i gramofonu Bernard kompletny zestaw z epoki :p.. Nie mogę znaleźć tylko magnetofonu szpulowego a wiem że gdzieś był ;)
W ramach wyjaśnienia mój ojciec zmajstrował je jak jeszcze nie było mnie w planach także one już mają pod 40 lat.

Jeszcze nie raz posłużą...

A obecny zestaw wygląda tak.
link 1, link 2, oraz zdjęcie porównawcze z dziadkami
Dla oddania skali powiem że monitor na biurku ma 27" czego nie widać przy tym rozmiarze audio :lol:...

W katalogach onkyo znalazłem taką szafeczke ze szklanymi drzwiami na zestaw audio, w nabliższych dniach mam plan podejść do stolarni gdzie kupiłem kiedyś meble i poprosić o wykonanie jej w kolorze mebli:)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
O i znów audiofilski kurz ... :D

@bialas23 - dobre zdjęcia :eek:k: F-120 to jednak wysokie już kolumny, pięknie się prezentują :) Choć na zdjęciu z "dziadkami" wyglądają jak dziecko przy nich ;) Swoją drogą, "dziadkom" przydałby się papierek ścierny i ładny lakier, odzyskałyby dawny blask, nie wspominając o poprawie brzmienia ;)

Pozwolę sobie i ja na subiektywne odpowiedzi ;)
-Póki co dźwięk w niższych rejestrach jest lekko rozlazły, ale podejrzewam tu akustykę pokoju i ustawienie kolumn które trochę potrwa.
Na pewno troszeczkę się zmieni, dać im czas. Nie zapominaj też, że one mają aż 3 średnio-niskotonowce(!) no i BR z tyłu, też ma ogromne znaczenie.
Ja mając w F-60 jeden średnio-niskotonowiec i BR z przodu w konfiguracji CD-wzmak, mam sporą ilość niskich tonów - ale dobrze kontrolowane :)

-Kolumny raczej nie giną w pokoju tzn scena jest nawet niezła jednak jak zamkniemy oczy jesteśmy w stanie zlokalizować kolumny.
Wydaje mi się, że zależy od jakości nagrania. Tutaj w wątku już było pisane jakiś czas temu, że kolumny potrafią uwydatnić kiepskie nagrania i ładnie zagrać dobrze nagrane. Płyty CD i część mp3 szaleją wręcz z szeroką sceną, a jest kilka płyt CD i (raczej większość starszych) mp3 brzmią płasko jak deska.

-Dźwięk nie do końca jest hmm spójny całościowo.
U mnie dokładnie odwrotnie. Dlatego je wybrałem. Takie jak napisałeś wrażenie miałem na innych odsłuchiwanych kolumnach. Chyba kwestia zgrania ze sprzętem.

-Brak podstawek pod kolce w zestawie.
No brak, chyba większość budżetowych nie daje, o ile w ogóle daje kolce. Mi nie przeszkadza. Stoją na panelach i nic nie wgniatają czy też rysują, jest ok :)

-Zasypały mi pokój wiórami z Bas reflexu jak sprawdzałem ich możliwości :D
Haha, dobre, tego nie miałem :D

Z plusów z kolei:
-Dobre wykonanie, wręcz zaskakująco dobre... Gdy weszli do mnie znajomi popatrzyli na nie i zapytali się z niedowierzaniem czy ta kwota którą wydałem była za jedną czy za dwie kolumny :)
-Mają niezły wykop!!! Naprawdę niezły :)
-Ogólnie grają dobrze i ich brzmienie cały czas się poprawia i to wyraźnie.
Dobrze napisane :eek:k:

-Monitor audio MR6, BX6, RX2, RX6 - bardzo zróżnicowane w graniu, ale próbując porównać pierwsza według mnie była słabsza od Tagi pod każdym względem, BX6 była porównywalna troszkę bardziej stonowana jednak nie odpowiadała mi swoim brzmieniem... Ostatnie dwa modele to już inna klasa brzmienia i inna cena :), RX6 były chyba lepsze pod prawie każdym względem, ale zdecydowanie nie na tyle aby płacić za nie dwa razy tyle :shock:. Różnice w cenie bym ustalił na max 1000zł.
Pełna zgodna jeśli chodzi o MA MR6 i BX6.
Co do serii RX to chyba bardziej adekwatne będzie porównywać je z serią Coral, RX'y to już nieźle wykonane kolumny, no i cenowo spoooro wyżej niż Taga Platinum, więc nie dziwne że mogą zagrać RX'y lepiej niż Platinum ;) A jak porównywać RX'y z Coralami to i tak chyba Corale wychodzą taniej :) Ciekawe czy ktoś się pokusi o posłuchanie i porównanie RX vs. Coral ;)

Fajne podsumowanie, tym bardziej że wybrałeś kolumny jak piszesz po odsłuchach wielu i na swoim sprzęcie, pełna profeska :) Oby długo cieszyły :eek:k:

PS: tak jeszcze raz spojrzałem na zdjęcia - może słaba scena jest spowodowana zbytnim ustawieniem do środka kolumn? Rozszerz trochę kolumny, tak żeby ich skrzyżowanie nie było bezpośrednio na miejscu gdzie słuchasz ale np. trochę za Tobą. Tylko delikatnie skierowane do środka niech będą. Może poprawić scenę.
 
Ostatnia edycja:

bialas23

New member
W weekend troszeczkę je wygrzałem... Dosłownie. :)
Poprawiła się zdecydowanie harmonia dzwięku, wysokie tony straciły metaliczny wydzwięk, troszkę reż z nimi pojeździłem po pokoju i poprawiła się delikatnie scena i bas.

Miejsca odsłuchowego nie ma na zdjęciu, ok 3 metry przed głośnikami stoi sofa.
Domyślam się że zasugerowałeś się biurkiem...

Na renowację dziadków przyjdzie czas. :)
 

bialas23

New member
Będę cierpliwie czekał... :)
Kontynuując offtop w tym przypadku wygrzałem je dosłownie, membrany były już mocno ciepłe.. Osobiście nie przepadam za terminem wygrzewanie kolumn w typowym rozumieniu,
raczej użyłbym określenia ułożenia lub wyrobienia, ponieważ brzmienie zmienia się z tego co mi wiadaomo głównie z powodu powstania mikropęknięć i zagięć w zawieszeniu górnym i dolnym. :)
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
i w tym okresie tonacje z kolumn mogą mieć swoje wzloty i upadki. Jak już kiedyś wspomniałem jest to jak mutacja u małolatów :D
 

WiTT

New member
Bez reklam
Aż przez chwilę się zastanawiałem o co chodzi z tym biurkiem... ;) nie no, aż takiej wyobraźni nie mam, żeby pomyśleć jak można siedzieć przy tym biurku i słuchać z tak ustawionych kolumn hehe :)
Oczywiście pomyślałem że jest jakaś sofa/kanapa której nie widać i tą miałem na myśli. Kolumny nie skierowane na nią tylko szerzej, tak by się dźwięk "spotykał" z tych kolumn za sofą / głową słuchającego. Bo na zdjęciu bardzo do środka są skierowane :)

Jak wyżej FFooXX5 wspomniał, daj im trochę tygodni, niech się kurz osiądzie i nabiorą brzmienia ;)
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
dokładnie w miarę możliwości zdjąć maskownice. Lepiej wtedy to gra i znacznie lepiej się prezentuje no i magiczny kurz ma większe pole do popisu :D
 
Do góry