Subwoofer. Jamo sub 300 vs Jamo sub 250 vs ?

dimo

New member
Dołączony kabel jest marnej jakości. Ja akurat wymieniłem na Prolinka Futurę i odczułem różnicę. Choć może to tylko psychologiczny efekt :)
 

irupo

New member
Witam .
Mam sub 300 i proszę was o pomoc jak ustawić potecjometry fazy i odcięcia częstotliwości aby wszystko działało dobrze .Wszystko jest podłączone pod Onkyo NR-609 . Jak już wszystko ustawię to do czego jest potencjometr z przodu suba .Pozdrawiam i proszę o przekazanie swojej wiedzy
 

dimo

New member
Ja mam fazę na "0", odcięcie na 150 ( regulacja odcięcia z amplitunera). Potencjometr z przodu służy do głośności a to już według uznania. U mnie nieco poniżej połowy.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam .
Mam sub 300 i proszę was o pomoc jak ustawić potecjometry fazy i odcięcia częstotliwości aby wszystko działało dobrze .Wszystko jest podłączone pod Onkyo NR-609 . Jak już wszystko ustawię to do czego jest potencjometr z przodu suba .Pozdrawiam i proszę o przekazanie swojej wiedzy

Jeżeli sterujesz subem z poziomu ampli to dajesz pokrętło odcięcia Hz na subie na MAX. Co do tego pokrętła to można sterować odcięciem również ze suba, tylko u mnie przy podłączeniu pod wyjście LFE odcięcie to jest nieaktywne i krecenie nim nic nie zmienia. Kiedyś w starej Yamaszce miałem aktywne, więc sam nie wiem czym jest to spowodowane? Jak dla mnie najlepsze efekty mam przy utawieniu w ampli odcięcia kolumn i suba na 80Hz. Dzięki temu żadne pasma się na siebie nie nakładają. Co do potencjometru na przodzie to służy ono do podgłaszania lub przyciszania suba. Oczywiście możesz to również robić w ampli ale jest to bardziej kłopotliwe niż dodanie lub ujęcie paru Db pokrętłem kiedy jest taka potrzeba. Co do fazy to sam musisz zobaczyć u siebie jak jest najlepiej, tzn. ustawiasz w takim położeniu w którym bas jest najlepszy. Nie ma reguły na ustawienie suba. Jest to najbardziej kłopotliwa część zestawu. Czasami żeby dobrze ustawić potrzeba tygodni kombinacji, ustawiania, zmieniania głośności i parametrów, bo każdy ma inne pomieszczenie. Ustaw suba i podłącz wszystko. Daj na subie pokrętło odcięcia na MAX, głośność dowolnie bo i tak ampli to skoryguje i zapuść audyssey. Następnie możesz przestawić w ampli wszystko na 80Hz (oczywiście pod KD, bo do muzyki możesz suba wyłączyć). Zobacz z ustawieniem fazy jak gra najmocniej. Jeżeli masz dobry i nie dudniący bas to możesz bawić się w dodawanie i odejmowanie Db w ampli lub pokrętłem na subie w zależności jak lubisz i jak ci się podoba. Jeżeli bas będzie dudnił i wprowadzał rezonans to trzeba pochodzić z nim po pokoju i zobaczyć w którym miejscu będzie ok, wiem że to tylko teoria bo każdy ustawia tam gdzie ma miejsce a nie tam gdzie najlepiej zagra, bo co by było jakby okazało się że najlepiej gra na środku pokoju?:)
 

irupo

New member
krzysiek1980 - dzięki za wyczerpującą odpowiedz jak znajdę trochę czasu to zacznę ustawiać wg twoich uwag. Mam jeszcze jedno pytanie mam ustawiony przełącznik na auto i jak poznać że sub jest w stanie czuwania , czy będzie w stanie czuwania po wyłączeniu amplitunera a jak jest włączony amplituner to cały czas sub może odbierać sygnał gdy oglądam telewizję ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
krzysiek1980 - dzięki za wyczerpującą odpowiedz jak znajdę trochę czasu to zacznę ustawiać wg twoich uwag. Mam jeszcze jedno pytanie mam ustawiony przełącznik na auto i jak poznać że sub jest w stanie czuwania , czy będzie w stanie czuwania po wyłączeniu amplitunera a jak jest włączony amplituner to cały czas sub może odbierać sygnał gdy oglądam telewizję ?

Nie powiem jak jest w stanie czuwania sub Jamo, bo nie sprawdzałem tej opcji. Prawdopodobnie gaśnie lub przyciemnia się podświetlenie gałki. U mnie jak ampli nie daje sygnału na suba to po paru minutach zapala się czerwona dioda (stan czuwania). Jak idzie sygnał na suba to jest zielona dioda. Jeżeli wyłączysz ampli to sub przejdzie w stan czuwania. Jeśli ampli będzie włączony to zależy od ustawień. Normalnie jak w TV będzie nadawany film w 2.0 to sub nie będzie odbierał sygnału i przełączy się na czuwanie, ale np. jak załączysz Pro Logic II to już sygnał na suba pójdzie. Tak samo z muzyką stereo. Możesz słuchać bez suba i możesz ustawić opcję Doublebass i wtedy sub będzie grał. Ja osobiście zawsze po seansie filmowym wyłączam suba całkowicie. Mam go już z 7 lat i nic się nie wyrobiło czy popsuło, bo po co mi tyle urządzeń na podtrzymaniu.
 

porter_1983

New member
Panowie stałem się posiadaczem tego suba jamo 300 i mam pytanko co do podłączenia myślałem postawić suba obok kanapy z prawej strony. Czy przy takim ustawieniu trzeba w jakis specjalny sposob podaczyc suba do amplitunera ? Czy standardowo kabel RCA LFE-SUB czy trzeba w jakiś inny sposób podłączyć tył suba wygląda tak :

IMG_1523.jpg


Kabel chciałem zastosować ten :

Melodika do suba MDSW15 12m *made in Poland* Wawa (2774266202) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

badz ten

http://allegro.pl/solidny-przewod-do-subwoofera-rca-rca-12m-trc-i2784930196.html

Dodatkowo mógłby mi ktoś wyjaśnić wariant podłączenia B,C, Podłączenie Setup A jest standardowe a kiedy stosuje się 2 pozostałe ?

IMG_1524.jpg


IMG_1525.jpg


IMG_1526.jpg
 
Ostatnia edycja:
Do góry