Subwoofer. Jamo sub 300 vs Jamo sub 250 vs ?

schwarz

New member
Witam.
Ponieważ spodobała mi się jakość Jamo to chcę dołożyć suba tej firmy. Pokój to 16m2. Chciałbym coś mocnego jak na taki metraż. 50%kino,50%muzyka. Niestety obudowa zamknięta odpada ze względu na cene. Jamo 300 to ok 900 zł i taki budżet mi odpowiada. Oczywiście jak trzeba będzie to znajdę żeby dołożyć ale wolałbym nie. Także wstępnie pasowałby mi Jamo sub 300. Jedna rzecz mnie niepokoi, mianowicie ten sub nie ma regulacji wzmocnienia i boje się, że wzmocnienie w ampli nie wystarczy?! 250 ma normalną regulację wzmocnienia. Co radzicie?Zadowolić się 250 z regulacją i ceną ok 700 zł czy lepiej brać 300? Może coś innego w takim budżecie?
 

schwarz

New member
Myślałem, że to tylko światełko które sygnalizuje pracę tak jak w sub 250. Czyli w sub 300 potencjometr jest z przodu i kręcąc nim regulujemy wzmocnienie tak? Jęśli dobrze rozumiem to szala przechyla się w stronę 300;) Powiedz mi proszę na jakiej powierzchni gra i ciebie i czy w ogóle jesteś z niego zadowolony? Jeszcze jedna sprawa zależy mi na auto on/off czy sprawnie to działa?
 

HaJaBuSa

New member
Tak jak napisałem.U mnie stoi w 25m2,ogólnie jestem zadowolony choć wydaje mi się że jest trudny do ustawienia.Ale to może być wina akustyki bo bas trochę ucieka mi z pokoju.Auto on/off działa jak dobrze pamiętam po 17 min.
 

madtym

New member
A jak wypada MAGNAT SUB 301A w porównaniu z Jamo 300? Magnat ma wiekszy głosnik , słabszy wzmacniacz i jest tanszy.
Którego bardzej opłaca sie kupic?
Pokój 22m^2
 

schwarz

New member
Dobre pytanie. Chociaż 100W RMS i głośnik 30cm budzi wątpliwości. Będzie jak w przypadku Kody SW1000 że mamy głośnik 25cm a wzmacniacz zaledwie 80W i nie ma pier...cia. Ale czekam na opinie;)
 

HaJaBuSa

New member
Jamo 300 ma pier...cie,reszty nie słyszałem,więc nie mam porównania.Do 16m2 300tka wystarczy bedzie sporo basu.Najlepiej odsłuchać żeby nie żałować.
 

schwarz

New member
Pierwsze godziny z Jamo Sub 300 w pokoju. Nie mam jak zrobić dużych testów bo ludzie w domu ale generalnie podoba mi się. Ładnie wykończony duży i ciężki świniak. Precyzyjnie wszystko działa. Bardzo przyjemna barwa dźwięku. Niziutko i tłusto. Odciąłem na 80 Hz bo bardzo walił. Sprawdziłem na szybko to 35Hz pompuje jak głupi. Przy 30Hz nadal mocno i bez problemu schodzi do papierkowych 28Hz (+-3db). Przy 25Hz zachowuje się jak wentylator:) Jak pożyje z nim kilka dni to dam znać jakiego to ma kopa na 16m2. Póki co uważam, że Jamo robi naprawdę dobry sprzęt. Koda Sw1000v2 która nie jest małym (17kg) i delikatnym subem to zabawka przy Jamo 300...
 

schwarz

New member
W odpowiedzi na pytania jak to zagra w muzyce to muszę powiedzieć, że bardzo dobrze. Przed zakupem naczytałem się, że z tego suba dźwieku w muzyce nie będzie bo będzie za słaba kontrola, będzie za wolny itp. O dziwo sub jest szybki, nie dudni, zróżnicowanie basu bardzo duże. Dla mnie gra to bardzo dobrze w muzyce. Nieporównywalnie lepiej do SW1000 gdzie bas faktycznie się rozlewał.
W kinie jest super. Schodzi bardzo nisko.
Jeśli chodzi o moc tego suba to jest ok. Chociaż mi w pomieszczeniu powyżej 20m2 brakłoby mocy. Ale ja lubie dużo basu;) Jeśli ktoś chce to pakować do 30m2 itp to bas będzie ale piedolnięcia raczej nie.
I powiem to poraz kolejny. Jest to sprzęt naprawdę dobrej jakości. Wszystko jest wykonane z dobrych materiałów. Wzmacniacz robi z 10 calowym głośnikiem co chce. Zawieszenia górne bardzo sztywne. Ja uważam, że za tą kasę sprzęt super. Pozdr
 

schwarz

New member
Gdyby się ktoś zastanawiał nad zakupem Jamo sub 300 i miał wątpliwość co do danych technicznych które podaje Jamo to:

Jamo sub 300 powinno być 28-150Hz sprawdziłem, 28Hz bez najmniejszego problemu, bardzo mała strata może z -1db, -2db. Całkiem sprawnie sobie radzi w zakresie 21-28Hz. Później cichnie dosyć szybko ale słychać go do 18Hz. Tu już z dużą stratą ale słychać.

Jamo S506 powinno być 45Hz-20000Hz sprawdziłem, do 40Hz schodzi bez żadnej starty! Sam się zdziwiłem i nie wiem o co chodzi. Jest nawet lekkie podbicie i największe natężenie osiąga przy 42Hz? 39Hz-36Hz cichnie ale głośność na zadowalającym poziomie. 35Hz-32Hz słychać ale już spora strata. Poniżej 32Hz coś brzdąka.

Teścik przeprowadzony przez amatora z nudów i ciekawości. Jak komuś pomoże to git jak nie to też git.
Czy ktoś wie w jakim zakresie Jamo podaję pasmo +-3db?
 

schwarz

New member
Panowie szkoda, że głupota nie boli... Poprzedni sub pracował w fazie normalnej, takiej samej jak fronty i było ok. W Jamo zatem też nie bawiłem się fazą. Jakie było moje zdziwienie jak po ruszeniu dzisiaj fazy bas zacząp napier...;) Zupełnie jakbym ruszył wzmocnieniem;) Po kilkuminutowym zgraniu fazy frontów z subem musiałem zdjąć po 2db basu z frontów i sporo z suba bo basu było stanowczo za dużo. Jutro nowe testy i sprawdzenie czy teraz będzie pierd... Ale coś mi się wydaje, że będzie pozytywnie. Pozdrawiam
 

schwarz

New member
W chwili obecnej udało się ustawić dosyć dobrze faze i sub jest ściszony prawie na 0 bo jest bardzo dużo basu. Ja mam mały pokój i widzę, że jest naprawdę duży zapas mocy i dynamiki. Jak puszcze jakiś kawałek np z dubstepa i ustawie sprzęt tak żeby grał czysto ale na granicy możliwości jeśli chodzi o bas to jest miazga. Bas przestawia kolumny efektowe z zestawu Jamo S506 które są na półkach 3,5 m od suba i frontów. Jeśli chodzi o kino to filmy typu Transformes chcą rozwalić pokój. Bas czujesz każdą częścią ciała przy tym wszystko gra bardzo czysto i bez zniekształceń. Np początek filmu Projekt Monster to też fajne przeżycie, bardzo niski i czysty bas. Bez suba jest inaczej;)
Powiem też, że obudowa bardzo sztywna, zero jakichkolwiek rezonansów i zauważyłem, że nie chce się grzać. Po głośnym słuchaniu z tyłu panel jest tylko lekko ciepły.
Nie podniecam się ale uważam, że za 950 zł nie kupi się nic lepiej grającego a napewno nic lepiej wykonanego i wyglądającego. Może JBL ES150P byłoby lepsze, nie wiem nie słuchałem ale to znowu 250 zł więcej. Pozdr
 

cysio92

New member
witam
Może w ramach testu sub byś nagrał filmik z subem w akcij np.efekty podczas jakiegos filmu ???
Właśnie rozważam nad zakupem takiego suba
 

Br0w4r

New member
shwarz mówisz 950 zł - czyżby zakup z allegro od nautilu3 ? Jeśli tak, dali ci coś oprócz paragonu (np kartę gwarancyjna podbitą przez konsbud :) )? Tez wziąłem ten sprzęt ale wrażenia opisze w swoim temacie :). Pozdro...
 
Ostatnia edycja:

schwarz

New member
Kupiłem od sklepu audio który mam 40km od domu.Na Allegro też sprzedają i mają dobre ceny. Pojechałem i kupiłem, całość z transportem wyniosła mnie niecałe 950 zł. Sklep oczywiście jest autoryzowanym przedstawicielem Jamo. Do akcesoriów i subów Jamo nie daje osobnej gwarancji tylko gwarancja na podstawie dowodu zakupu, paragon czy faktura. Ja u nich kupowałem też zestaw 5.0 Jamo S506 więc suba można dopisać do karty od zestawu. Czekam na twoje wrażenia i opis. Ciekawy jestem czy będziesz zadowolony. Także pisz;)
 

schwarz

New member
Panowie akustyka i ustawienie jest ważne ale czasem o tym zapominamy. Wczoraj zamontowałem dodatkowe nóżki do suba także podniósł się o 5cm, ustawiłem go na dywanie, odsunąłem od tylniej ściany o 1,5 m oraz od bocznej o 0,5 m i jest dobrze:twisted: Basu oczywiście zrobiło się mniej niż w stosunku do tego co jest w rogu lub jak wylot BR jest 10-20 cm od ściany. Tak czy inaczej w moim 16m2 pokoju i tak ten sub ma bardzo duży zapas mocy więc nie interesuje mnie spadek głośności. Do sedna - te zabiegi spowodowały, że zróżnicowanie, kontrola i szybkość na duży plus. Czuje się jakbym kupił nowy 3x droższy sub. Poza tym pokój jest równomierniej wypełniony basem. O 50% zmniejszyło się zjawisko dużego basu przy ścianach i w rogach z jednoczesnym zanikiem w samym środku pokoju. Tego się nie spodziewałem:hmm:. Kombinowanie się opłaca także panowie popracujcie nad ustawieniem u siebie:twisted: Pozdr
 

daniel4g

New member
Witam,
Ponieważ Jamo sub300 fabrycznie posiada w nogach gwinty do ustawienia go na kolcach prosze posiadaczy ww modelu o informacje jaki gwint zastosował Jamo (M6, M8 może jeszcze inny)? W instrukcji nie ma na ten temat ani słowa a nie chciałbym kupować kolców w ciemno. Z góry dziękuje.
 

marekkr1984

New member
Witam serdecznie. Chciałbym dowiedzieć się czy na forum jest osoba która posiada suba Jamo SUB 360. Dzwoniłem dziś do sklepu z zapytaniem o sub 300 jednak gość powiedział mi że nie ma już ich w ofercie bo to stary model jednak jest 360. Czy ma ktoś i mógłby mi przedstawić swoje wrażenia. Byłem zdecydowany na 300 teraz jednak zaczynam się zastanawiać...
Pozdrawiam.
 
Do góry