Stojaki pod kolumny ... sa konieczne?

rafal735r

New member
Xisiek ładnie polałes wode ale kompletnie nic z tego jak napisał pejotpe - zresztą napewno znacznie masywniejsza i stabilniejsza jest podłoga niz płyta

Widzisz, a u mnie wiele stabilniej kolumna stoi na plycie, bo jak kolce staly bezposrednio na panelach to panele uginaly sie pod ich ciezarem, a odchyly mozna zniwelowac owymi kolcami. Po to jest w nich regulacja.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Ale chyba miejsce na jej rozwiniecie tez jest potrzebne, jak napisal na boki, z tylu itd. Dobrze tez by bylo gdyby miedzy kolumnami tez nic nie bylo. Bo z tego co wynika co ty piszesz to mozna by bylo ja wcisnac byle gdzie aby srednie i wysokie dobrze na mnie patrzyly...

Najważniejsze jest ustawienie kolumn (i ich jakość) względem słuchacza ORAZ budowa pomieszczenia odsłuchowego - w komorze bezechowej nie ma znaczenia, jak sobie rozstawisz słuchacza i kolumny, za to w normalnym pokoju, pojawią się fale stojące, podbicia wybranych częstotliwości i inne paskudztwa (dlatego pisałem o bieganiu po pokoju z kolumnami). Zawsze najlepiej przeczytać instrukcję (jedni producenci zalecają odchylenie kolumn w stronę słuchacza, inni preferują ustawienie równoległe). Kolce pomagają: zmieniają wysokość głośników wysokotonowych i separują CD od drgań z kolumn (aby nie skakała głowica po płycie, jak mi się to kilka razy wcześniej zdarzyło po podbiciu głośności i postawieniu sprzętu na stoliku z Ikei - po wymianie stolika problem zniknął). Regularne kolumny stojące lubią być oddalone od ściany na 60-100cm, suby zwykle przeciwnie, chociaż to też wymaga eksperymentów. Raczej rzadko producenci zalecają dociążanie kolumn (dobre już są ciężkie - bez sypania piachu, czy śrutu).
 

rafal735r

New member
Ja mam stolik z Ikei i nic nie przeskakuje, bo cicho slucham. Zreszta po odkreceniu na maksa tez nie skacze, a bas porusza sasiadow.
 

pkomp

New member
wiesz pejotpe - w komorze bezechowej ma to tez kolosalne znaczenie - dla stereo musi to byc trójkąt równoboczny bo takie sa zasady dla stereo - dla kina zaleznie od standardu i tylko wtedy mozna uzyskac najlepszy efekt
niestety nie zawsze mozna to spełnić w naszych klitkach :)

rafał ile płaciłeś za granity?musze paredziesiąt kilo zamówić bo mi sub jeździ po pokoju :)
 

wowo5

New member
Ja mam B&W 602 S3. Stojaki sa konieczne. Sam sie przekonasz jak duza jest roznica w brzmieniu. Poza tym dobrze jest umiescic je przynajmniej z pol metra od tylnej sciany ze wzgledu na otwor bass refex znajdujacy sie z tylu. W przeciwnym razie bas bedzie dudnil.
 

piotrflo

New member
Ja mam B&W 602 S3. Stojaki sa konieczne. Sam sie przekonasz jak duza jest roznica w brzmieniu. Poza tym dobrze jest umiescic je przynajmniej z pol metra od tylnej sciany ze wzgledu na otwor bass refex znajdujacy sie z tylu. W przeciwnym razie bas bedzie dudnil.

Ja wiem, ale akurat w B&W 601 S2 bass reflex jest z przodu.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
wiesz pejotpe - w komorze bezechowej ma to tez kolosalne znaczenie - dla stereo musi to byc trójkąt równoboczny bo takie sa zasady dla stereo - dla kina zaleznie od standardu i tylko wtedy mozna uzyskac najlepszy efekt
niestety nie zawsze mozna to spełnić w naszych klitkach :)

Chodziło mi o to, że cały układ kolumny-słuchacz można przemieszczać w miarę spokojnie po komorze bezechowej, co nie jest prawdą w betonowym sześcianiku, gdzie najlepsze efekty uzyskuje się stawiając fronty metr od ściany (i to te z BR z przodu) - tyle, że żona nakazuje je wtedy cofnąć do "regulaminowych 30cm"...
 

pkomp

New member
widziałem pangoral - tak jak rafał mówi poszukam gdzies blisko bo napewno na subik klocek będzie ważył koło 30 kilo :)dobiłbym tez odsłuchy od góry i w stojaki wrzucił kamienie czy piasek ale jakoś zabrać sie nie mogę...przesyłka właśnie najgorsza bo to waży masę kilo hehheh
no ale moze w końcu to ogarne bo od roku czasu sie zbieram
 

wowo5

New member
Ja wiem, ale akurat w B&W 601 S2 bass reflex jest z przodu.
Masz racje. Cos mi sie porypalo. Pozno bylo. Tylko w centralnym glosniku z tej serii LCR60 BR jest z tylu. W nowych 686 bass reflex jest z tylu. W kazdym razie moral jest taki, ze 602 beda brzmialy lepiej odsuniete z pol metra od sciany.
 

Xisiek

New member
Piękna poezja, tylko szkoda, iż nieprawdziwa. Scena jest rezultatem dobrego ustawienia kolumn względem słuchacza (konkretnie - TYLKO wysokich i średnich tonów)

Mylisz sie moj drogi odnosnie tej "poezji" jak to ujoles z tego wzgledu, iz jest to 100% faktow. Ty zle po prostu odczytales, gdyz pytanie bylo o to jaka jest roznica miedzy ustawieniem kolumny podstawkowej na podlodze a na standzie, a nie kolumny podlogowej na podlodze via stand/podkladka np z granitu. Proponuje czytac uwazniej w przyszlosci ... a nie sie madzrzyc :cool:
 

pangoral

New member
a jak tak sie zastanwiam mam cantony gle 490 i one maja podstawki chrmowane jak wiekszosc sprzetu audio tyle że w sordku jest dziurka i w nia sa wklejone sylikonowe cypki
i teraz jak kupie standy granitowe 3cm to na kolcach postawic kolumne a stand na panle czy kolumne na stand a sam stand na kolcach...
czy sobie darowac?
 

rafal735r

New member
Najlepiej by bylo przykleic kolumne do granitu, a wgranity zamontowac kolce i to walnac na podloge. Ale szkoda kolumn moim zdaniem. No i z tego co wiem to te centony nie maja nawet w opcji kolcow tylko nozki.
Pokombinuj sam. Moze kup tylko kolce (o ile je zamontujesz w kolumne) razem z podkladkami w komplecie. Wtedy wstawisz kolce w podkladki aby nie zniszczyc podlogi i tyle.
 

piotrflo

New member
I doszly moje podstaweczki. Oj pieknie jest. Od razu inne pomieszczenie. A kolumny pokazaly drugie oblicze jak i muzyka zrobila sie inna, pelniejsza, wiecej "miesa", szczegolowosci itd, itd. :). Polecam jak ktos jeszcze nie posiada, albo sie zastanawia czy warto.
 

jotek75

New member
Właśnie mam zamiar złożyć zamówienie na wykonanie standów pod moje monitory i tu mam pytanie. Górny blat ma być tych samych wymiarów co kolumna czy może być trochę mniejszy?
 
Do góry