Spięcie warte 6tys.

jaro83elo

New member
Zacznę od tego, że 6 lat temu TP doprowadziło do mojej wioski linie telefoniczną, a dwa lata później założyłem neostrade. Aktualnie posiada łącze z Orange freedom na linii TP. Od założenia linii dzieją się dziwne rzeczy zawsze w czasie burzy. Paliły się telefony lub sygnał się urywał, ciągle przyjeżdżali z TP naprawiać usterki telefony wymienialiśmy na własny koszt. Jak miałem neostrade niebyło lepiej, bo nie tylko telefony się paliły, ale także i modem, zawsze podczas burzy.
Ostatnio, gdy tylko zaczynała się burza wyciągaliśmy kabel z gniazdka,
ale dziś brat spóźnił się kilka minut. Piorun uderzył w słup telefoniczny znajdujący się 0, 5 km od domu, akurat od słupa jest rozdzielnia do mojego domu (kabel idzie pod ziemią). Na oczach brata poszło spięcie od kabla telefonicznego do routera, z routera do komputera i PS3 a następnie po kablu HDMI do Panasa 42cale PV80 tylko ampli tuner ocalał, bo akurat był odłączony.
Co teraz mam robić?
Jutro idę do rzecznika praw konsumenta, ale nie zaszkodzi zapytać szanowne grono
1 czy gwarancje obejmują takie przypadki (ps3 pv80)
2 czy mogę ubiegać się odszkodowania z TP za sprzęt, jeżeli tak, to ile? (czy wartość sprzętu czy więcej od nich wyciągnąć?
3 Czy próbować dogadać się z TP, czy od razu zakładać sprawę.
Za wszelkie wskazówki jestem bardzo wdzięczny.
POZDRAWIAM
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Możesz spróbować, ale szanse mizerne. Mój ISP jawnie zaleca w czasie burzy wyjęcie "erjotki" z gniazdka i w sądzie spokojnie by wygrał, nie wiem, czy tepsa też nie ma takich ostrzeżeń... Warto jednak mieć ruter z wifi...
 

mietek099

New member
Niezłego pecha miałeś. Z mojej strony powiem tylko tyle, że łączę się (i zapewne reszta graczy też) z Tobą w żalu. Powodzenia ;)
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Panowie bzdury piszecie. To TP ma obowiązek zabezpieczyć linie. Ciebie nie musi być stale w domu by dopilnować 100 wtyczek i urządzeń podłączonych po nie. Ja miałem przygode co prawda nie z TP, ale z Eneą, czyli Ci co nam prąd dostarczają ;) Piorun uderzł z jakieś 100 metrów od mojego domu, komputer się spalił bo był włączony, telewizor też trochę dostał, bo był na czuwaniu, ale działał, wieża stereo również, i jeszcze jakieś urządzenie poszło, ale już nie pamiętam. Ludziom bliżej zdarzenia nawet gniazdka wyskoczyły ze ścian, popaliły się telewizory itd. Firma musiała wypłacać odszkodowanie, mi wypłacili prawie 400 zł za komputer, ale był już stary. To firma zabezpiecznia linie. Zabezpieczenia antyprzepienciowe muszą być sprawne.
Poprostu do Twojego domu nie może przejść więcej jak 230V jak nie wygrasz z TP to się kieruj do firmy elektryzacyjnej bo w sumie to oni chyba są odpowiedzialni, nie TP.
 

mroziek

New member
Znając polskie realia nie dostaniesz nic...ale warto spróbować, też bym spróbował.

Swoją drogą nie to jak wifi :)
 

jarwlos

New member
W zeszłym roku jak była burza spaliło mi płytę główną kompa i amplituner od kina domowego. Wystąpiłem z roszczeniem do energetyki. Przyjechali panowie, spisali co się stało i dostałem pismo, że odszkodowanie mi się nie należy, bo u mnie jeszcze w czasie burzy chodziła lodówka i tej się nic nie stało, listwy antyprzepięciowe nie miały jakiegoś tam dodatkowego cuda, no i przede wszystkim sąsiedzi nie zgłaszali problemów więc mój przypadek jest jakiś odosobniony.

Nie dostałem nic ale nie chciałem się sądzić z nimi, Nie miałem ubezpieczonego mieszkania, więc lipa. Teraz mam ubezpieczone i w ubezpieczeniu jest ujęte odszkodowanie za zmiany napięcia itp.

Była to okazja do zmiany kompa na nowszy, a amp chodzi do dzisiaj tylko, że ma 2 defekty. Spalona jest płyta od obsługi sygnału wideo, więc mam obraz bezpośrednio pod TV no i amp nie pamięta ustawień audio, za każdym razem jak uruchamiam muszę szybko wprowadzic wszystkie parametry. Naprawa jest nieopłacalna, bo wychodzi drożej niż kupno nowego ampa o podobnych parametrach. Ale jest to też pretekst do zbierania kasy na amplituner z obsługą najnowszych systemów audio (DTS HD itp).
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Na przyszłość polecam ubezpieczyć sprzęt przed takimi ewentualnościami (koszty naprawdę niewielkie).

Pozdrawiam,
 

Carbon_

New member
Bez reklam
Jak ktoś ma ubezpieczone mieszkanie, to koszt dodatkowego ubezpieczenia od wyładowań atmosferycznych jest praktycznie zerowy. Sam płacę mniej niż 10zł rocznie a ubezpieczenie obejmuje sprzęt do 10tyś.
 

brygidziarz

New member
Jeżeli takie rzeczy działy się wielokrotnie i TP to naprawiało, to jest dowód, że TP jest winne. Jedak koniec końców ciężko będzie to udowodnić.

Przede wszystkim powinnien przyjść rzeczoznawca i określić przyczynę, idź do rzecznika konsumenta, złóż oficjalną reklamację w TP. Proponuje również zagadać do jakiejś gazety zarówno lokalnej, jak i ogólnopolskiej, żeby nagłośnić sprawę. Załóż jakiegoś bloga i wrzuć na to na wykop.pl. Im więcej rozgłosu tym większe szanse na odszkodowanie.

Generalnie życzę powodzenia. Założę się, że w TP będą ci wciskać, że to twoja wina. Walcz.
 
Do góry